Sol Ayağım Uyuşuyor

Mehmet Ergene

Forum Demirbaşı
Tepki
198
merhabalar,
garip bi problemim var ve nedenini anlayamadım. aralıksız 25km lik bi pedal çevirmede sonlara doğru sol ayak topumdan (pedala bastıgım kısım yani) itibaren bir uyuşma hissediyorum. garip olan sadece sol ayağımda hissetmem. pedli tayt kullanmaya başlayınca uyuşma miktarı azaldı ama yine de var. seleye mi yanlış oturuyorum yoksa başka bişeyi mi gözden kaçırıyorum çözemedim. yorumu olan var mı?
bir de şöyle bişe var, bisiklette sele üzerindeyken sol ayağımı yere daha rahat basarken sağ ayağımı basmakta hafif bi zorlanıyorum. sol bacagım mı uzun diycem ama oyle bi topallamam falan yok :D, alışkanlıktan mı daha rahat geliyo acaba bilemedim, uyuşuklukla bi bağlantısı vardır belki...

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´
Scudo

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
1 spd kalleri ayarsız olabilir..sol kal daha dışarda olabilir...2. sol ayakkabıyı çok sıktınız sanırım kan akışı yavaşladı..3 Sele ayarsız olabilir veya rayları yamuk olabilir...4 gidondanda olabilir tam ortalı değilse yük tek tarafa binebilir..5 pedal çevirirken her iki ayağıda eşit şekilde kullanmaya özen gösterin sol sağ sol sağ diyin daima eşit güç uygulamaya çalışın..6 geçmiş olsun :)

Mehmet Ergene

Forum Demirbaşı
Tepki
198
spd pedalım yok. diğer dediklerini akşam tekrar kontrol edeyim bi.

erdomsuper

Aktif Üye
Tepki
75
moralini bozmak gibi olmasın ama bence öncelikle ortopedi uzmanına git ve
1-bel fıtığı tetkiklerini yaptır.
2-bahsettiğin ayağınında sinir sıkışması olabilir onun tetkiklerini yaptır.
doktora git yani..
gerekirse fizik tedavi görme durumun bile olabilir..
sporla uğraşan birçok kimsede böyle durumlar olabilir.endişe etme

Mehmet Ergene

Forum Demirbaşı
Tepki
198
doktora gitmek istemiyorum ya hiç sevmiyorum..
normalde böyle bişeyim yok. pedli tayt aldıktan sonra büyük ölçüde de azaldı. muhtemelen bi yerde damar sıkışması oluyor. belki koltuğu değiştirmek gerek... biraz sert çünkü.

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Bence sele kaynaklıdır ama emin olmak için deneme yapmak gerekiyor. Bir kaç şeyi deneyerek doktora öyle gidersen sanırım çok verimli olacaktır. İlginçtir benim de sol ayağımda (link) başladı. N'oluyor bu sol ayak ve bacaklara anlamıyorum. Solda bir terslik var ya, hayırdır inşaallah...:)

Başka ilginç bir şey, bendeki bel sorunları bisiklete bindiğimden beri düzeldi. Hani doktor olsam fıtık ameliyatından önce millete bisiklet önereceğim ama en iyisi sanırım yer çekimi etkileri az olduğu için yüzmeymiş. Ne diyelim kardeşim, geçmiş olsun. İnşaallah lokal bir şeydir yoksa omur kaynaklı şeyler çok fena...:(

Mehmet Ergene

Forum Demirbaşı
Tepki
198
yok abi normalde hiç bir sıkıntım yok. seleye oturuş şeklinden-sele yapısından kaynaklanıyor. geçen gün biraz daha dikkat ettim, taytı sık sık düzelttim, dinlenme amaçlı bazen sağ bazen sol kalça üzerine oturdum kısa süreli, ayağa kalktım arada bir. uyuşma falan olmadı.

Emrah Dost

Üye
Tepki
19
@erdomsuper

Kesinlikle öncelikle bir ortapediste görün.O gerekli görürse fizik tedavi ya da beyin cerrahisine(sinir sıkışması diye bilinen durumdan dolayı)yönlendirebilir.
Ama günlük hayatta bunu yaşamıyor,tek taraflı ve sadece bisiklet sürerken bunu yaşıyorsan bisiklet kullanış pozisyonunla alakalı olabilir.Farklı bisikletlerde,farklı kıyafetlerle dene ve tekrar aynı sorunu yaşıyorsan bir ortapediste görün

Emrah Dost

Üye
Tepki
19
Bu arada ortopediye görünmenin şöyle bir faydası da olacaktır tetkiklerde kaslarla-bağlarla ilgili bir sorunun varsa ortaya çıkar.En basidinden bir diz grafisi,bilek grafisi falan isteyecektir mesela.

Tepki
22
Benim de aklıma ilk bel fıtığı ve sinir sıkışması gelmişti, ama normal günlük hayatında da 40 dakikalık yürüyüşlerde de uyuşmanın olması gerekiyor. Sadece bisiklet üzerinde ise belki bu sefer de Emrah arkadaşımızın dediği gibi yine de doktora gidip kaslarının durumlarını falan öğrenmen de yerinde bir hareket olacaktır.

Ve Geçmiş olsun.

Tepki
22
Bu arada sıradan birşey de olabilir mesela b12 vitamini eksikliği... O yüzden sanırım sizin için tek yol doktor..

Ekrem Erten

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Sedona
@Can HASTÜRK

Teşekkürler öneri için ama arkadaşın sorunu daha ciddi artık.

(link)