Shimano mineral oil yerine hangi yağı kullanabiliriz?

Tepki
33
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar Merhaba,

Ön frenimde hava vardı. Yağ konusunu uzun süre araştırdıktan sonra XLC/Tektro'nun yağını aldım. Shimano'nun eğitim videosu ve dökümanlarına göre hava alma işlemini yaptım, sarf edilen yağ 10 ml bile değil. Her ne kadar Total veya Bosch lhm+ gibi mineral hidrolik yağlarına sıcak baksamda benim gibi normal bir kullanıcı için 50 ml fazlası ile yetiyor. Tektro'yu ben de tavsiye ediyorum.

Scudo

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
Bende 15 martta gittim şehir merkezinde distribütöre oradan aldım lhm plus ama ben 45tl bayıldım çok pahaladı :D Sabah bisikletçi arkadaşa verdiğim shimano huni ve borusuyla o yağı koyacak.

fazke

Üye
Tepki
5
İsim
keremfazlı
Bisiklet
Merida
Benimde bir zeytinyağı tecrübem oldu burdan merak edenlere anlatayım belki faydam dokunur. Elimdeki orjinal mineral yağ ile arka freni acemilikle yerlere döke döke bir şekilde hallettim. Frenlerim shimanonun eski modeli olduğu için huni takma yeri yok çünkü rezervuar kapağını açıp alttan basarak doldurmaya çalışıyorum. Bilen var ise doğrusunu bana mesaj atarsa çok sevinirim :) Neyse sıra ön frene geldi eldeki yağ bitti işim yarım kaldı. Bende çok meraklıyımdır böyle işlere internette de okudumya kesin yapıcam zeytinyağı olayını. Şırıngaya doldurdum zeytinyağını (kafam nasıl rahat bitme derdi yok, para ziyan oldu derdi yok ). Sonuç olarak arkada orjinal yağ önde zeytinyağı olan bir fren sistemim oldu ve bir süre böyle kullandım. Şimdi kendi tecrübelerimle farkları anlatmaya çalışayım.

-Öncelikle ben güvenlikle ilgili bir sıkıntı yaşamadım iki frende gayet güzel çalışıyordu
-Zeytinyağı dolu olan fren kolunun bastıktan sonra geri gelmesi daha yavaş. Akışkanlığıyla alakalı olabilir
-Son olarak herkes zeytinyağının kaynama noktasıyla ilgili birşeyler söylemişti internette. ama asıl mesele donma noktası çünkü 0 derece civarında donuyor. Soğuk havalarda tam katılaşmasa bile akışkanlığı çok azalacaktır sıkıntı yaratabilir.

Benim fikrimi sorarsanız ben eski model fren kullandığım için (huni girişi olmayan) böyle bir maceraya girdim. Zeytinyağı ile frenler tutuyor mu evet tutuyor ama gerek yok. Çünkü içine yağ basmak kadar yağı dışarı çıkartmakta zor pistonu söktüm yinede tam akıtamadım ,epey uğraştım zeytinyağını çıkarmak için. Ama tabi acil durumlarda hayat kurtarabilir. Belki birilerinin işine yarar benim tecrübelerim böyle.

• Beğen
Tepkiler: ÇAMKOMLU

vraptor

Daimi Üye
Tepki
240
İsim
Serkan
Bisiklet
Salcano
LHM Kullanın LHM :) Ama piyasayı artırmayın Citroenciler olarak biraz agresifiz o konuda :D

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!

Tuurok

Aktif Üye
Tepki
87
İsim
Teo
Bisiklet
Salcano
@Candan Biberci
Bwn de direksiyon yağı koydum seninki gibi paylaşımları okuyarak, şimdi o fren tütmüyor, sıkınca olduğu gibi kalıyor. Meğer direksiyon yağı fren yağlarına göre çok daha kalınmış.

ersinnsahin

Aktif Üye
Tepki
146
Peki bu Shimano mineral oil i ne kadar zamanda bir değiştirmemiz gerekiyor?

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tuurok

Aktif Üye
Tepki
87
İsim
Teo
Bisiklet
Salcano
@ersinnsahinDeğiştirmeye gerekbyok azaldıkça üstüne eklesen yeter. Ama aynı marka yağ olması lazım. Yağın varsa hepsini değiştir men daha iyi. Çünkü bekledikçe rengi turuncuya dönüyor.

• Beğen
Tepkiler: ersinnsahin

ademt1

Üye
Tepki
0
İsim
ADEM T
Bisiklet
Kron
@Osman Kıtay
Osman abim seneler sonra bütün sayfaları okudum ama karar veremedim
Bp nin yağını mı kullanıyorsun ,herhangi bir zararını gördünmü kullandığın yağın, genel bi yönlendirirsen ona göre yağı alacağım

Fireblade

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Cube
Kullanılmaz diyenlere aldırış etmeyin canavar gibi çalışıyor.

Shimano frenlerde yapmanız gerekenler:
1-sistemdeki tüm yağı boşaltım
2-lhm Plus tarzı yağları mineral yağ koyar gibi koyun
3-sisteminiz hazır

Zarar falan vermiyor.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ultrAhmet
Ihm Plus zaten mineral değil mi? o_O

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tüm yorumları okudum, anladığımı tek cümle ile özetleyeyim, BP'nin zeytinyağını kullanabiliyoruz, mis gibi çalışıyor.

• Beğen
Tepkiler: iCg ve JusTiMe

Berat01

Daimi Üye
Tepki
206
İsim
Berat
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
Zincir için ayçicegi yagi iyi oluyor :)

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.286
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ön hidrolik frenimde yağ eksiltme oldu fiyatlara bakıyorum ciddi artış var hunide ayrı para vermek lazım. kullanıcılar memnunmu konu baya eski muadil yağ olarak ne öneriyorsunuz

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Tuzlu_Fıstık
Shimano mineral oil :)

uussff

Daimi Üye
Tepki
228
Bisikletevinde huni 30lira, bisiklet sepetinde 1lt mineral yag 96 lira eski fiyatlara oldukca yakin, yeni aldim.

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.286
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kuzey Ege cevap gelmeyince Huni ile mineral oil yağ aldım alıp hallettim sağol

hatala

Üye
Tepki
13
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Salcano
Total lhm plus kullanıyorum. Cidden performansı bayağı iyi

uussff

Daimi Üye
Tepki
228
@hatalaAraclarda mineral yag kullanildigindan ve bunun bisiklete uygulanabildiginden hic haberim yoktu. N11 de 73lira.
Hangi marka fren sisteminde kullaniyorsunuz acaba?