Satış Temsilcinizin Ukela tavrı (delta bisiklet kızıltoprak) için teşekkür ederim :)

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

MTE

Aktif Üye
Tepki
136
Bisiklet
Focus
Bundan 3 ay önce kadar bisiklet bakmak için kızıltoprak şubenize geldim. Yanınızdaki demirkazık dişçisinden çıkıp gelmiştim hatta kaliteli bir bisiklet bakıyordum. ( eski bisikletim de Giant ) Uzun dönem yeni bisikletlerden uzak kaldığım için vites sistemleri vs... yeni teknoloji ve diğer yeniliklerden uzak kalmış bir haldeydim. XTR mış XT miş daha yeni yeni oturuyor. Neyse satış temsilcisiniz (ismini bilmiyorum ama ukala bir tavırda çevre planlama ya da ulaşım mühendisi olduğunu söylemişti. bir tek onu hatırlıyorum bir de uyuz tipliydi) Bana tabiri caizse sende iyi bisiklet alacak tip yok ne şeyime burada geziyorsun çık dışarıdaki bisikletlere bak hissiyatı yaşattı. Yazım iyi değildir betimleme yapamıyorum ama söylediğimden ne kast ettiğimi anlayacaktır bir çok kişi. Adama soru sorucam ama öyle bir yüz ifadesi var ki sanki O tarz benim Nurella. Bir bisiklet görüyorum zorla bilgi alıp sonunda fiyat soruyorum . Diyor ki 8000 TL :D eeee yani sen bana 8000 küsür diyince aaa ne pahalıymış dememi falan mı bekliyorsun ? uzun zamandır takip etmiyor olmam fiyatlar konusunda da cahil olmamı mı gerektirir ? bu bilgiyi senle paylaştım diye küçümsemen mi gerekiyor ? Ya da bisiklet almaya takımla falan mı gelmem gerekiyor? Elimde dolarları mı sallayayım. (link) iniş bisikletlerine bakıyordum. sanırım yukarıdaki model ayarında bir bisikletti neyse bu uzar gider eğer okuyorsanız sevgili Delta Bisiklet;

O arkadaşdan satışcı falan olmaz ne satış süreci biliyor ne de potansiye müşteri analizi yapabiliyor. Ben istersem o mağazada 9000 liralık bisiklete bakar 500 liraya bisiklet alır çıkarım istersem bi halt almadan çıkar giderim. Ama istediğim soruyu sorarım siz de seve seve cevap vermek zorundasınız !!! Tüketici mahkemesine gitsem sizin ben bu adama mal satmıyorum deme lüksünüz yok !!! biliyorsunuz değil mi? Bağdat Caddesinde kızıltoprakta mağazanız varsa hedef kitlenizin kalitesine uygun kalifiye satışçılarla çalışmanız lazım. Kardeşime de bu aralar yol-yarış bisikleti bakıyorum ama sizden almayacağım kimi görsem aynı şeyi anlatıyorum. ve anlatmaya da devam edeceğim. İyi satışcı değerli halı der, kötü satışcı pahalı halı der, iş bilmeyen de sen kimsin o halı seni aşar sen şu kilimlere bir bak der. O ukela temsilciniz bugün size zarar vermez ama birgün hiç tahmin etmediğiniz şekilde karşınıza çıkar. Bak şu an aklıma geldi ve 3 ay sonra hatırlayıp burada paylaşıyorum. Ha ama size çok teşekkür ederim. Mağazanızdan çıktıktan sonra o sinirle beni anlayan, yardımcı olan başka bir mağazaya gittim ve kendime benim için değerli bir carbon kadrolu bisiklet aldım. Hobim için gezerken sinir stres oluyorum yahu... kimsiniz abi siz ? ne hakkınız var haftasonu benim tepemi çıkartmaya ? Size olan sinirimden dişçimi değiştiricem. ya 1. köprüye sizin mağazanın önünden geçeceğim diye yolumu değiştirip uzatıp e5 den gidiyorum :D Ne lan yani Fenerbahçemi de mi bırakayım maça da mı gitmeyeyim? Hobisi olan adam arıza olur , uyuz olur , az deli olur , huylu olur , hassas olur , ota boka dellenir.... bende öyle bir adamım dellendirmeyin insanları, sevgiler :)

Scudo

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.930
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öyle satıcılara bende kıl olurum. Neyse sevdiğiniz bi bisiklet almışınız hayırlı olsun.
Yalnız Kayseri'de de delta bisiklet hemen dişçinin yanında dikkatimi çekti :D

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
öncelikle hayırlısı olsun. yeni bisikletiniz de ayrıca hayırlı olsun. belli olmuyor işte. artık adamına göre mi, yoksa satıcı adamın kendi ruh haline göre mi bilinmez firmalar böyle durumlar yaşatabiliyorlar müşterilerine. misal ben ankara erdoğanlardan alış veriş yapıyorum. farklı zamanlarda baya bir ürün almışlığım var. ilgi, alaka, zamanlama olsun hiç sekte olmadı. ara ara teşekkür mesajı yazarım buradan da. ben teşekkür mesajı yazıyorum hemen altıma üyelerden biri; "ya işte aslında orası şöyle firma, böyle firma ben böyle böyle zararlarını gördüm" gibi yorumlar yazabiliyor. ama yaşamış ama kulaktan dolma. orası bilinmez.
diyeceğim hiç belli olmuyor. ben bu tarz durumlarda geneli değerlendiriyorum. 10 kişiden ikisi bu firma arızalı derse benim için çok önemli değil. ama üçü veya dördü arızalı derse işte o zaman yanaşmam. risk almam. keza hatırlarsınız duran bisiklette olduğu gibi.
birde şöyle bir şey var. buda yine bir tespittir. mağaza ne kadar elit ne kadar kaliteli olursa olsun çalışan ayrı bir olay. icabında patronun böyle durumlardan haberi bile olmuyor. mağdur olan veyahut mağdur olduğunu düşünen kişi tez vakitte bunu en üste bildirmeli. bence o zaman iş değişecektir. sonuçta eleman her zaman gözden çıkartılabilir. illaki yerini birisi dolduracaktır. adam sonuç itibariyle mesaim bitsin, ay sonu gelsin paramı alayım çizgisinde. ama patron öyle midir. kesinlikle değildir. bende esnafım oradan biliyorum. çalışan icabı halinde umursamaz, sallamaz, önemsemez, görmezden gelir, yalan söyler, geçiştirir, hor görür... örnekler çoğaltılabilir. bunları yaparken patrondan destek alıyorsa o kötü işte. ama patronun haberi yoksa vay onun haline. helede "kurumsal" olarak nam salmış bir firma ise.
ben derim ki o kadar yolunuzu, dişçinizi falan değiştireceğinize varın patrona ister yazılı ister sözlü(yüz yüze) şikayetinizi bildirin. bu işten neden siz zararlı çıkasınız ki.

Barış Özegemen

Daimi Üye
Tepki
258
Bisiklet
Fuji
aynı şekildeki davranıştan izmir deki deltada da var ismini bilmediğim bir abi aynı tavırlarda,yanlış hatırlamıyorsam hakan vardı birde onun için aynı şeyi söylemek mümkün değil ama dediğiniz gibi kendimi kötü hissetmemi sağlamıştı bu abi, abi diyorum yaşı hayli büyüktü benden ama tavır ve davranış senin buna paran yetmez modundaydı ....

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
@MTE Mete seni çok iyi anlıyorum,
ahh ahh bilmezmiyim:acpsnr: öle satıcıları , 2 ay önce izmirde ne kadar bisikletçi varsa dolaştım adam gibi satıcı 2 tane çıktı. Gerisi tırt.(Bana Göre):ckskc:
Satış tekniğini:hrkbuya: (Etkili satış tekniği,Satıştaki vucut dinamiği, Satış draması gibi sertifikalarım var ordan iyi biliyorum:cool:) geçtim sattığı ürünü bile bilmiyor.
Full slxli modellere bakabilirmiyim dedim, eeee şundamı vardı yoksa bundamıydı , he yokmuş. Böle bir satış olamaz yaaa...:naslyany:
Satışın birinci kuralı sattığın ürünü bilmek 2. kuralı gelen müşteri ile güzel bir iletişim kurmak. Adamlar alışmış paralı bilgisiz müşteriye bizim gibi forumlarda deli gibi araştırıp soru yağmurana tutunca errorr veriyorlar...:kötü: Abi bir işi yapıyorsan seveceksin. Hele ki o iş bisiklet işi ise nasıl sevilmez zaten:asik:.
Param olsa ilk yapacağım şey pro bisiklet bayisi açmak. Yurt dışından istenilen ürünü getirtip çok çok düşük karla satmak. Yemin ederim hepsinin dükkanı kapattırır şubeler açarım. Ammma gel gelelim para yok :D

aeneskral

Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
@MTE
baktın böyle yanlış bir üslup var konuşma sonunda; "beynin güzelmiş hayırlı olsun, kaça aldın kardeş" diyebilirsin.
"yav he he" nin farklı bir versiyonu olarak cepte kalsın çok lazım oluyor.

• Beğen
Tepkiler: MTE

Birtan Kolburan

Daimi Üye
Tepki
235
Bisiklet
Specialized
En sinir olduğum olay bu.Genelde bisiklet sektöründe çogu mağazada var.Tipine göre yada satacağı malın fiyatına göre ilgisiz davranma kücümseme.Birde bunların bisiklet markasına ve kullananın kıyafetıne göre adam secenı var.Eski bisikletim btwin hoprider şehir bisikletiydi.Normal şort tshirt giyerek kullanırdım.Bisikletçiye gittiğimde ilgilenmezlerdi bile.Elime bir miktar para gecince Specialized tricross aldım.Tayt forma gözlük kask.Şimdi gittiğim bütün bisikletciler ayakta karşılıyor.Gerçekten bu yaklaşım cok kötü ama maalesef Türkiye'de bir cok sektörde böyle.

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@MTE şimdi oraya gidip o elemanı bulup ensesine şaplak atıp ukala bi tavırla anlıonmu bisikletlerden gel bakiim bana bi yardımcı ol diip ezip ezip sonndada bi suluk kafesi alıp çıkmak vardı :D

aeneskral

Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
@Birtan Kolburan
genel olarak hobi-spor sektöründe bu böyle. aynı şekilde bizim hobi rc'de de durum bundan farklı değil. makineler bin lira iki bin lira. bir ürün soruyorsun adam seni kıyafetinle, giydiğin ayakkabı ile yargılıyor. bilmiyor ki evimde koleksiyon var. hemen zaten eller bir arkaya bağlanır, kafa şöyle bir geri gider. sanki karşısında hizmetçisi var. müşteri ulan müşteri. ille bağlayacaksan elini önüne bağlayacaksın. veli nimet demişler. bir kere insaniyetinden(ahlakından) olamasa bile yani allah rızasını gözetmesen bile sırf sana para kazandıracağı için yani menfaatin için karşındakine iyi, ilgili davranmak zorundasın. sonuçta oda bir potansiyel alıcı. ama işte karakter olmayınca kişi bunlara çok uzak oluyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Böyle bir sorun aktif pedalda da var. Çoğu ürünün bilgisini başka yerlerden kopyalayıp yapıştırmışlar. Mesela tayt alıcam arayıp soruyorum nasıl bir üründür diye "Neyi soruyorsunuz orda siteyde yazıyor" dedi arkadaş. Aslında ürünün ped kalitesi, vs bilgileri falan hiç birisi yok. Tayt alıyoruz yani insan eldiven alırken bile yüzlerce kez araştıyorken tayt gibi önemli bir konuda sadece taytın rengine yada fiyatına bakarak karar vermemizi mi bekliyorlar nedir ?

no_name

Daimi Üye
Tepki
198
İsim
mesut
Bisiklet
Bianchi
Valla kardeşim kimseye çirkef atma amacı yoksa eğer kimse dr yanlış anlamasın ama bisiklet işiyle uğtaşanların genelinde bu var stanbulda da aynı sivasta da da karsta da da aynıdır eminim.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
cebinden paraları çıkarıp sakalına sürerek ahada para ama senden almayacağım diyerek aynı zamanda sakalına sürmeye devam ederek mağazadan çıksaydın.öyle kaşa böyle göz

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
Izmir delta da bende ayni hissi yasadim.

Buna tezat bisikletevi, aktifpedal ve kessbike super ilgili ve yardimseverlerdi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
evet maalefe birçok bisiklet mağazaları bu tavıra sahip, kardeşim herkes 5-10 binlik alışveriş yapsa ohooo )), bende bu tavırları yüzünden bisikletimi yurtdışından aldım, yabancı marka bisiklet satıyorlar hiç olmazsa yabancı ülkelere gidip müşteriyle nasıl konuşulur öğrenin

Gökhan G.

Aktif Üye
Tepki
118
Malum sebeplerden uçar bu başlık gibi geliyor. Neyse, çoğu mağazada var bu olay. internetten alın geçin

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL

Can incesu

Üye
Tepki
31
İsim
Can
Bisiklet
Carraro
Delta bisiklet gereğini yapmalı sonuçta bu forum sitesine sponsor sizinle bağlantı kurup o kişi ile direk ilişkilerini kesmeli ekmek parası kazanacaksa bunu adam akıllı yapsın babasının dükkanı değil birlik olunursa sonuç çıkar deltayı burdan protesto ediyorum kardeşimiz HAKLI

• Beğen

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.384
Bisiklet
Focus
ben de aynı muameleye accell bisiklet kızıltoprak şubesinde maruz kalmıştım, bu kızıltoprakta birşey var sanırım:)

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.462
Bisiklet
Scott
Eskiden bazı dükkanlarda şöyle bir yazı asılı olurdu: "Memnuniyetinizi dostlarınıza, şikayetlerinizi müdüriyetimize bildirmenizi rica ederiz" :)

Satış mağazalarında firma personeli ile yaşadığınız sorunları, firma sahiplerine veya üst düzey yöneticilere yazılı veya sözlü olarak bildirebilirsiniz. Şikayetinizle ilgili size makul bir sürede mutlaka geri dönüş yapmaları lazım. Makul süreden kastım, yazılı şikayetlerde bir hafta, sözlü şikayetlerde 3 gündür. Eğer şikayetinizle ilgilenilmemişse, şikayetiniz gözardı edilmişse veya size basma kalıp sözcüklerle baştan savma bir geri dönüş yapılmışsa, firmanın bu olayda ihmali ve kusuru olduğu anlaşılır ve bu konuyu diğer tüketicilere de duyurmak adına forum gibi mecralarda paylaşmanız isabetli olur. Ancak firmaya olayı hiçbir şekilde bildirmeden, personelle aranızda geçen kişisel bir diyalogu baz alarak firmayı eleştirmek hatalı bir yaklaşım olacaktır.

Sonuçta hepimiz insanız; aynı şekilde veri girişi yapıldığında sürekli aynı sonucu üreten makineler değiliz, böyle olmamız beklenemez. Gün içinde hepimizin farklı ruh halleri oluyor; insan psikolojisi çok değişken. Sizin yaşadığınız olayda muhattap olduğunuz kişi belki olayın hemen öncesinde canını çok sıkacak bir haber almış olabilir, morali bozulmuş olabilir, patronuna sinirlenmiş olabilir, ve yaşadığı bu olumsuzluklar konuşmasına, tavırlarına yansımış olabilir. Bunun gibi onlarca sebep-sonuç ilişkisi kurabiliriz.

Ben de küçük bir işletmeyi yönetiyorum ve birkaç kişinin işvereni durumundayım. Ticaret hayatında muhattabımız insan olduğu için, sizin bahsettiğiniz olayın benzerleriyle karşılaşıyorum ve bunları önlemek için gerekli tedbirleri almaya çalışıyorum. Ama söylediğim gibi, makineden değil insan'dan bahsediyoruz ve bu tür olayları %100 önleyebilecek bir sistem veya önlem mevcut değil ne yazık ki. Bu tür olaylardan da, ancak müşterilerin geri bildirimleri sayesinde haberdar olabiliyoruz ve tedbir almaya çalışıyoruz.

Lütfen önce işyeri sahibini, firma yöneticilerini uyarın. Size geri dönüş yapılmazsa da bizleri uyarın :) Tek bir kişinin hatalı davranışını firmaya maletmek sağlıklı bir yaklaşım değil.

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
Farklı bir olayda ben yaşamıştım link aşağıda buradan konu ile ilgili açıklama asla gelmez ,sponsor olmasına rağmen olur da öyle bir beklentiniz var ise :)

Daha öncede bir çok kez yazdım Delta gibi bisikletçiler olduktan sonra vida bile almam Türkiye deki bisikletçilerden

Merak ile bekliyorum bakalım Delta bisikletten açıklama gelecekmi :)

kendi konum = (link)

• Beğen
Tepkiler: olympos
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.