Salcano NG350 (MTB) Kullanıcıları Kulübü

Scudo

mrpeace

Üye
Tepki
1
İsim
Murat
merhabalar,
arkadaşlar aranıza yeni katıldım. bisiklet tecrübem sıfır diyebilirim :) internette bu bisiklet çok hoşuma gitti ama sizin de yardımınızı alayım istedim;
boyum 1.91, kilom 84 ve her sabah 12 km yol yapacağım (iş ev arası). hangi beden bisikletten almalıyım? bir tanıdık "26 jant al kullanımı/manevraları rahat olur" dedi. ama bu kadro denilen şeyden bahsetmedi, kadro benim boyuma ve kiloma göre sizce kaç olmalı ?

Aliya

Üye
Tepki
74
İsim
Alihan
Bisiklet
Salcano
@mrpeace Merhaba ben de 1.91 im En büyük kadrolu ve jantlı ng350 den aldım, (21 - 29) memnunum tavsiye ederim. Yanlız lastikler çok kalın. Ev iş arası için lastikleri değiştirmem gerekti. İsterseniz siz direk ince tekerli bisiklet alın. Benim şimdiki aklım olsa şu tip bisiklet alırdım.
(link)

Salcano şehir serisi de alabilirsiniz.
En büyük kadro ve jant olsun. City Fun veya İstanbul man olabilir..

• Beğen
Tepkiler: mrpeace

Osman Tuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
1.173
Bisiklet
Bianchi
@Aliya Öncelikle hayırlı olsun, evet boyunuza uygun bisiklet almışsınız. Bahsettiğiniz gibi evet, sadece işe git gel için şehir bisikleti alsanız daha rahat ederdiniz. Bende kendim kini bir nevi şehir bisikleti gibi kullanıyorum. Şuan benim bisiklette de ince lastik var. Size tavsiyem zırhlı lastik alın. Takın hiç patlamasın :) Ben öyle yaptım yalnız şöyle bir sıkıntı var. Zırhlı lastiklerin takıp çıkartması çok ama çok zor. Plastik levyeler dahi kırılıyor çatır çutur.

NG350'nin şehir içinde avantajı şu, gidondan kilitli maşa sayesinde, yokuş aşağı yolu kötü ya da düz yolda asfalt ve yol kalitesi kötü olan yerde, maşayı açarsınız ve daha rahat devam edersiniz. Tam tersi güzel yolda kilitlersiniz ve güç kaybı olmadan devam edersiniz. Genelde şehir bisikletlerinde bu yoktur. Çok da pişman olmayın güle güle kullanın. Bu arada selesi çoğu bisikletten rahattır :) @mrpeace

• Beğen
Tepkiler: Aliya ve mrpeace
Tepki
68
İsim
Alperen
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaslar babama orta halli bir bisiklet almak istiyorum. Salcano astro ile ng 350 arasinda kaldim diyebilirim. Astroya daha yakinim. Aralarinda ne gibi farklar var

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@alperenakal Hocam bende astro ile ng 350 arasında kalmıştım kısa bir zaman önce astro aldım ara sıra maşasından dolayı ng350 mi alsaydım diye düşünmüyor deilim aralarındaki farklara gelicek olursak aklımda kalanlardan bahsedeyim vites olarak astro 24 ng350 27 vites fakat astro da bulunan shimano acera vites takımı ng350 de bulunan shimano altus vites takımından bir model daha üst seviye lastik olarak astro nun lastikleri çok daha iyi continental race king 2.2 ng350 nin lastikleri salcanonun kendi üretimi maşa konusunda ise ng350 önde astro da bulunan maşadan bir model daha ütst seviye maşa kullanılmış gidondan kilitleme var bisikletlerin dier özellikleri ise sanırım aynı aklımda kalanları yazmaya çalıştım yanlışlıklar olabilir bence ikiside güzel bisikletler ben astro dan memnunum hangisini alırsanız alın şimdiden hayırlı olsun.

• Beğen
Tepkiler: Osman Tuğrul

mrpeace

Üye
Tepki
1
İsim
Murat
@kaptanreis6060 Teşekkür ederim tavsiyeniz için. :)
@Aliya ben de öyle düşündüm ama sakaryada yaşıyorum ve burada ne bisiklet yolu var düzgün ne de yollar güzel (her yerde bir çalışma kazılmış yollar vs.), o yüzden çekindim biraz "şehir" bisikleti bakmaktan :)
@Osman Tuğrul Tavsiyeniz için teşekkür ederim, en mantıklısı böyle olacak gibi :)
@sariyerli53_34 hocam gidon dedin beni kaybettin zaten öğrelim neyin ne olduğunu önce bir de :agla::D adımımızı atalım bisiklet işine sonra parça değişimi vs yaparım :D

• Beğen
Tepkiler: sariyerli53_34
Tepki
68
İsim
Alperen
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Osman Tuğrul acikcasi beraber surmek icin alicam. Asil aradigim model sabit maşa düz gidon sehir bisikleti. Fakat piyasada istedigim fiyat araliginda model az. 0 dusundugum icin mtb almak istiyorum.

Osman Tuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
1.173
Bisiklet
Bianchi
@alperenakal Bu konuda baba oğul süren arkadaşımız var, onlarda ben gibi ince lastik aldılar babasıyla uzun turlara vs. de çıkıyorlar. Önceki sayfalarda resimleri var sanırım.

Tepki
68
İsim
Alperen
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Osman Tuğrul hocam tesekkur ederim vakit ayirdiginiz icin. En iyisi görerek icime sineni alicam.

mrpeace

Üye
Tepki
1
İsim
Murat
Şaka gibi arkadaş adamlar ng350 29 hd&v üretimini durdurmuşlar :acpsnr::acpsnr: sadece 26 jant var artık..
ng450 29 hd sizce nasıl ? (link) bunu buldum netten

Aliya

Üye
Tepki
74
İsim
Alihan
Bisiklet
Salcano
Evet gidondan amortisör seçme çok işe yarıyor. Özellikle yokuş aşağı amortisörü devreye alıyorum. Hem konfor, hem güvenlik hem de jant telleri için daha iyi oluyor.
Bisikletçim saolsun, o ikna etmişti bana gidondan kitlemeli al pahalı da olsa diye.

Gidondan kitlemeli şehir bisikleti vardır muhtemelen, bence ondan alın. Çünkü NG350nin lastiği normal dağ tekerlerinden bile kalın, asfalta inanılmaz kullanışsız. El freni çekik araba kullanır gibi oluyordum. İlk hafta çıkardım hala duruyor bodrumda. Bir de çamurluk reflektör vs gibi ayrıntılar şehir bisikletlerinde kendinden oluyor.

Yüksek kaldırımlardan aşağı hızlı gidip bisikletten inmeden yola atlamayacaksnız, ince tekerden korkmayın. (Kalın teker ek amortisör görevi de görüyor). Patlama olayında da dik çivinin üzerinden geçerken kalın teker de patlıyor zaten. Önünüze bakarak dikkatli kullanırsanız bir problem olmaz bence.

Ben kiloma ve bisiklete göre takılabilecek en ince lastiği taktırdım (700x28c galiba) dağ, bayır, çamur, dağ, taş kullandım, normalde de delik deşik şehir yollarında kullanıyorum, kırık şişe patlatması hariç sıkıntı yaşamadım.

Şehir bisikleti olarak AMORTİSÖRLÜ olanlardan aldıktan sonra bir problem olmaz bence. Bir de kilitlemeli maşa olanlardan alırsanız (Salcano İstanbul öyle galiba) Hiç bir sıkıntı çekmezsiniz.

Benim bisikletin son durumu bu, bugün çektiğim foto.
Büyük sele, ince lastik, çamurluk, kelebek gidon, çanta vs. gibi çok ekleme yapmam gerekti sonra.

@Osman Tuğrul Pişman değilim mevut bisikletimden gayet memnunum. Ama gereksiz masraf vs olmuş oldu. İki tane sıfır 2.20 lastik var bodrumda boşta. Zırhlı lastik nedir bilmiyorum. İki tane güvendiğim iyi bisikletçi var onlar seçti lastikleri gayet memnunum.

Benim sol diz rahatsız olduğundan az eforla çok gitmek gibi bir derdim var. Yollar bozuk, ben kilolu olduğumdan yol bisikleti olmaz diye, ince tekerli NG350 kullanıyorum gayet güzel. Az önce yokuş aşağı asfalt hız rekorumu da kırdım 63km/h :)

Yokuş yukarı elde sürüyorum genelde resimdeki gibi zaten :)

Dosyalar

• Beğen
Tepki
29
Bisiklet
Salcano
@Aliya Merhaba. Sele borunuz biraz fazla yukarıda gibi sanki. Bir zararını gördünüz mü kadroya?

Aliya

Üye
Tepki
74
İsim
Alihan
Bisiklet
Salcano
@sariyerli53_34 Ekstra uzun boru taktırdım, dizim rahatsız olmasın diye. Görünmeyen yerdeki borunun dibi kaynakların hizasını geçiyor. Kadroda bu yüzden bir problem olmadı.

Fakat pedal çevirdikçe ses geliyor diye gittiğim bisikletçi kadronun pedalı tutan yeri çatlamış gibi görünüyor, takip et dedi.
Sürekli özellikle sağ ayakla 120+ kg pedal basınca (sol dizim sıkıntılı) galiba kadroyu zorladım. Bakalım inş. bişey yoktur veya varsa da garantiden kolayca değiştirebilirim.

• Beğen

Osman Tuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
1.173
Bisiklet
Bianchi
@sariyerli53_34 Sonda kullanmak ve fazla ağırlığa sahip olmak gibi bir durum varsa kadro, sele kelepçesinin olduğu kısımdan çatlayabilir. Bende sonlara doğru kullanıyorum fakat fazla kiloya sahip değilim, zaten inişlerde de selede pek durmuyorum :D şahsen ben hiç bir şey yaşamadım bu durum karşısında.

• Beğen