Ruble'de Orta Sıra(lar) Sorunu

Scudo

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
746
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
Bu sorun beni endişelendirmişti. Yorumlarınızdan sonra biraz rahatladım. İnsan bilmediği şeyden korkarmış. :) @BF Okuru @Sedat Arda
Şu da var insan mekanikçi olunca sorunları en derinden düşünmeye başlıyor. Biraz yüzeysel bakmak hiç aklıma gelmedi. 200 km` de zinciri uzatmayı nasıl başardım diye sormaya başlayacaktım kendime az kalsın.

Sedat Arda

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Sedat Arda
Bisiklet
Specialized
@Yusufclp Elbette bileşen arttıkça oluşabilecek sorunlar ve bunları saptama durumları muallak olabiliyor(diyorum Fixie/Single Speed birşeye mi geçsem) işte bu gibi durumlarda daha önce yaşayan ya da bu detaylı bilgi sahibi birinden duruma bakışı görmek faydalı olabiliyor benim için izlence maddi yükü ağıra doğru en minimal yaklaşımları deneye deneye değerlendirmek olacak şuan ve bu süre zarfında belli ki bazı şeyleri çok zorlamamak gerekiyor

• Beğen
Tepkiler: Yusufclp

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Yusufclp Bende makine mühendisiyim ve uzun zamandır yapmasamda uzmanlık alanım konstrüksiyon...Mesleği yaptığım sıralarda tek öğrendiğim şey komplike gibi görünen sorunların çözümünün basit olduğuydu :) 500 tonluk plastik enjeksiyonun volanını boşa alıp kırılan dişi su borusuyla atlatan ustalarla çalışınca öğrenmiştim ;)
Bu arada hem mekanikçi hem denizci yazdığına göre çarkçıbaşı falan mısın Yusuf?

Sedat Arda

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Sedat Arda
Bisiklet
Specialized
Ben de mimarım ben de mimarım benle de konuşun:krktm: ben de bileşenleri bir araya getirip birlikte işlemeleri üzerinde detay çözümlerinden 1/bilmemkaç ölçeklere kadar birşeyler birşeyler hadi konuşun benle de:rolleyes:

• Beğen

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Bende makine mühendisiyim, konstrüksiyon ve imalat anabilim dalında master yapıyorum. Tanıştığımıza memmun oldum :)

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
746
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
Katılıyorum. Bilgi çok şeydir ama Tecrübe herşey.
Gemilerde deniz suyundan tatlı su üreten bir sistem var. Adı Evaporator. Biz kısaca Eva deriz. Haftalarca uğraştık. Günde 2 bin litre su üretmesi gereken eva 1 litre bile üretmiyordu. Sonra bir gün yeni bir mühendis geldi. Merdaneli boya rulosunun plastik sapını kesip vakum nozululuna çakınca bizim eva 2 ton su üretti.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Sedat Arda Eşim Yüksek mimar restorasyon uzmanı hatta bu benim youtube daki videolarda o yüzden efes var :) Efes ören yeri projesini yapıyor dolayısyla bende gittim onunla o gün :)
@uguryilmaz144 Bende memnun oldum meslektaşım :) Gerçi ben son 10 yıldır mühendislik yapmıyorum serbest ticaretle uğraşıyorum, bizim mesleğin maaşları malum :)
@Yusufclp Gerçekten tecrübe önemli özellikle ben ilk mesleğe başladığımda ne kadae bilsemde ustalara laf geçiremiyordum, teorik olarak anlatıyordum ama adamların herşeye cevabı vardı her tür problemi yaşadıkları için :)

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
746
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@Sedat Arda
Bu da harika. Tek tanıdığım mimar eva`m şahane pardon evim şahanedeki Selim bey. [emoji3]

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Yusufclp Bizim hanım tarafında çok var :) Eşimin akrabalarının yarısı mimar yarısı doktor :) Gerçi iyi de oluyor :):) Kayınvalide falan doktor sürekli gözetimde oluyo :) Hımm bi de evlenirken evin tasarımıyla ilgili hiçbişeye karışmadım o bakımdan da rahattı eşim kendi halletti hepsini :)

Sedat Arda

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Sedat Arda
Bisiklet
Specialized
@BF Okuru Yüksek in Y nasıl da büyük orada efendim;) ama hakikaten hakediş var orada,ben de yeni mezunum 2 sene savrulma pratiği görme teori ile birleştirme birşeyler üretme zamanı diye bakıyorum sonra elbet yüksek lisans sonrası mukadderat

@Yusufclp o Selim bey de mimar olmasına karşın programda iç mimarlık yapıyordu ki program genel olarak ''çirkin'' idi biraz daha sade ve kaliteli bir yaklaşıma gidilebilirdi tabi ki ortak bir anlayış şu bu dediğinizde öyle bir sonuç ortaya çıkabiliyor ama ben nabza göre şerbetten çok bilen bir kişinin uzun vadede de olsa iyiye güzele teşvikinin yanındayım,mimara gidilip de iç mi dış mı diye sorulmamalı artık 21. YY'da dış mimarlık ne ola ki mantolama mı yani cephe mimarisi mi anlamadım gitti...

15 dk önce neler konuşuyorduk oysa...:bsmagryr:

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
746
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@BF Okuru Konuyla ilgili İşin aslı ben bisiklet olayında makinacılığın da vermiş olduğu aşırı özgüvenle teşhisi hemen koyduğumu sanmıştım. Bakla eksiltmenin tedavinin ilk aşaması olabileceğini düşünebilecek tecrübeyi kazanmama daha çok varmış onu anladım sayenizde.

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Madem konu dağılıyor bir taş da ben atayım kuyuya tam olsun. Mantolama hakkında ne düşünüyorsunuz? Şahsen ben pencere/duvar oranı büyük evlerde mantolama yapmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Malum kaybedilen ısının çoğu duvardan değil camlardan gidiyor...Ayrıca mantolama yaparken metrekareye atılan 8-9 tane bağlantı elemanı da duvarları zayıflatıyor. Sizin düşünceniz nedir bu konuda ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Yusufclp Valla açıkçası bende bu konuda çok tecrübeliyim dersem yalan daha önce başıma geldiği için olabilir diye söyledim o da 6 sene önce sıfır bi bisiklet slıp burda karşıyaka sahilde aynı gece köpek kovalayınca o korkuyla nasıl bastıysam zincir attı kaydırıp tabii bisikleti de atıp kaçtım :) Ertesi gün bisikletçiye gittim o zaman bakla azaltmışlardı :)

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
746
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@Sedat Arda iç mimar mı diye soracaktım. Klasik soru olmasın diye sormadım. İyi ki sormamışım.
Ben de gemi makinistiyim. Her hemide çalıştığımı söylediğim kişi kaptan mısın diye soruyor. Bunu soranlar da gemilerde sadece kaptan çalışıyor zannedenler. Gemilerde sadece kaptanın çalıştığını sanan kaptan mısın diye neden sorar. Belli ki sana göre kaptanım. Taksiye binince şoföre şoför müsün diye sormuyorsak... Ben de her mimarı iç mimar sananlardan olduğumdan sormadım. :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Yusufclp Sizin iş zor hakikatten teyzemin oğlu süvari, ilk başladığında 4. kaptan olarak başlamıştı bütün süreci az çok biliyorum :)

Sedat Arda

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Sedat Arda
Bisiklet
Specialized
@uguryilmaz144 Şimdi şöyle bir üst ölçek var ki lüzmu olmayan nesneler tüketiciye her ölçekte sizin en ihtiyacınız olan şey asıl bu gibi takdim ediliyor biz de malum neye ne yapacaz ki şu hayatta ediniyoruz niye çünkü ortalama herkes te var bunu neye söylüyorum bu mantolama,yok efendim klima kullanımları bunların hepsi iklimlendirme diye toplamak gerekirse doğru mimarı ya da yapısal çözümlerle zaten doğal çözümleri olabilen durumlar,şayet kalitesiz cephe kesiti olan bir yapıda neye ne denli ihtiyac var tam bilemiyorum kestiremiyorum o yüzden genel bir ortalama ile bu dediğiniz gibi hangi cephede(Güney cephe gün boyu ışık alırken,Kuzey cephe almaz vs. vs. ışık açıları...)bunlar dikkate alınmaksızın tüketiciye birşeyler kaktırılıyor.Aynı hepimizin zamanla Pimapen kullanmaya başlaması çift cam üç cam şu bu...Ben bu teknolojilerin getirileri yatsımamak gerektiğini düşünüyorum ama şöyle de bir gerçek var ki iddia edilen kadar bir tasarruf getirmiyor ürünler,gerek uygulama sırasındaki özensizlikten gerekse yetersizlikten(bir birleşim detayı kötüyse bile ısı köprüsü yaparsa sizin eviniz yine yalıtılamaz gibi gibi...)Ben çok uygulama bilmiyorum ama genel düşüncelerim bu yönde,duvar zayıflatmaya gelince taşıyıcı duvar yani perde duvarsa dediğiniz doğru olabilir ama günümüz konutlarında daha çok kolon kiriş çalıştığı için duvarlar zaten taşıyıcı olmuyor

@Yusufclp
on numara

@Yusufclp iç mimar yapı bilgisini daha yüzeysel bilir entegre çalıştığı için bilse iyidir,ancak mimar genel oalrak bütün yapının çevreyle üst ölçek kararlarıyla tüm yapıyı formal ve strüktürel olarak çözer yani bir yapıyı gördüğünüz noktada onu mimar yapar aslen iç mimar içerdeki düzeni oluşturur yani başarılı bir mimar zaten onu içmimara genel de bırakmaz eğer azıcık dertli bir insansa :)

• Beğen