Ruble'de Orta Sıra(lar) Sorunu

Sedat Arda

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Sedat Arda
Bisiklet
Specialized
Yol Bisikleti kullanıyorum SramForce 2x11 set mevcut Ruble de 26'lık.Yüksek kadansta ya da ani ivmelenme gereken ara viteslerde hızlanmaya başlarken,sprint halindeyken yani güç aktarımının fazlalaştığı anlarda Ruble(bana öyle geliyor) ya da ayna koldan korkunç bir taaak sesi geliyor ve ayağım bir anda boşa düşüyor gibi oluyor bu genelde rublenin orta sıralarını kullanırken oluyor,yokuş çıkarken ya da yüksek viteslerde olmuyor ama dediğim gibi bir aracı geçmek gerektiğinde ani hızlanmalarda düşmeye etmeye kadar götürebilecek bir sorun,böyle birşeyle karşılaşmış olan fikri olan var mı?(Vites geçişlerinde ve ayarında hiçbir sorun yok)

Scudo

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Benim de başıma gelmişti. Dediğiniz gibi orta aynakol dişlisindeyken. Büyük ihtimalle ruble dişlileri aşınmışsa, torku taşıyamıyor ve zincir sıyrılıyor diye düşünüyorum...

• Beğen
Tepkiler: Sedat Arda

Sedat Arda

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Sedat Arda
Bisiklet
Specialized
Güzel bir dert,güzel bir tasa çıktı başıma o vakit,hani o kadar 2-3 kere ayar yapılmasına rağmen değişne hiçbirşey olmadı ben de bu duruma yormak istememe rağmen sanırım durum bu:(

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Ya zinciriniz ömrü bitti uzadı ya da ruble dişlerinizde aşınma var...Ruble ve zincir değişimi sonucu sorun çözülecektir...

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
Konu sahibi arkadaşın affına sığınarak yazıyorum. Benzer bir sorun bende de var. Fakat bisiklet daha 200 km de ve 3 defa yaşadım aynı sorunu. Sorunun kaynağı ne olabilir? Pedala her ani yüklenmemde olmadığından servise götürsem muhtemelen anlamayacaktır. Vites geçişleri de çok iyi.

Sedat Arda

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Sedat Arda
Bisiklet
Specialized
Benim için hiç ama hiç sorun değil paylaşım olsun isterim ben de zaten ve tam o dediğiniz servis e gidildiğinde derinlemesine anlaşılmaması olabiliyor iki vites ayarı yapıp bunda birşey yok noktasına gelebiliyor,halbuki bunda sorun varo_OBenim de korkum tam olarak eskime aşınma vs. olmama ihtimali gerçi ne kadar ayar var ki?

• Beğen
Tepkiler: Yusufclp

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@BF Okuru Zincirin boyu mu uzun? Hiç aklıma gelmemişti. 1 defa daha olursa servise baktırmayı düşünüyorum.

@Sedat Arda Teşekkür ederim.

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@BF Okuru
Benim aklıma gelen ise rubledeki free hub denen parçanın tırnaklarının kaçırma ihtimali. Başıma gelmez umarım.

• Beğen
Tepkiler: SerkanH

Sedat Arda

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Sedat Arda
Bisiklet
Specialized
Tırnaklardan olsaydı (en azından benim sorunum için konuşuyorum) yüksek viteslerde de kadans ya da ivme arttıkça dert olurdu diye düşünüyorum ama sorun hep orta sıralardaki dişlilerde

• Beğen
Tepkiler: Yusufclp

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@Sedat Arda
Evet haklısınız. Tırmanmada veya ayakta pedala yüklendiğimde de olması gerekirdi tırnak kaçırma olayı. Sadece orta dişliler de oluyor bende de.

@BF Okuru Tekrar olursa tavsiyeniz üzere bakla eksiltme yoluna gideceğim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@Yusufclp Yani tırnaklardan olscağını sanmıyorum ama hepsinde sonuçta tek tırnak yok acaba o tırnakların kavramayı sağladığı gezegen dişli gibi olan ring de mi diyeceğim ama açıkçası sökmeden bişey demek doğru olmaz...Ama umalım ki zincir de olsun sorun :)

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@BF Okuru Benim ise en sevdiğim kısımdır hublar. Bütün yük onlarda. Üzerindeki yükü kaldırınca da sevinçten cırrrlamaya başlıyor. :)

• Beğen
Tepkiler: Sedat Arda