Pedal önerisi

vusalazeroglu

Aktif Üye
Tepki
484
İsim
Vusal
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaslar selam. Yol bisikleti icin platform pedal onerisi olan var mi? Spd su asamada alamam 6 ay once dusup kol ve kaburgalirimi kirdim o yuzden hala biraz korkularim var spd iyice tetikleyecek panigimi. İleride illa ki spd olucak. İlk yol bisikletine gecis icin platform pedal onerisi istiyorum bu yuzden, cift tarafli degil sadece platform. Tesekkurler.

Scudo

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Arkadaslar selam. Yol bisikleti icin platform pedal onerisi olan var mi? Spd su asamada alamam 6 ay once dusup kol ve kaburgalirimi kirdim o yuzden hala biraz korkularim var spd iyice tetikleyecek panigimi. İleride illa ki spd olucak. İlk yol bisikletine gecis icin platform pedal onerisi istiyorum bu yuzden, cift tarafli degil sadece platform. Tesekkurler.
Ben xlc pd-m16 kullanıyorum son 2 bisikletimde de bu pedalları kullandım memnunum

• Beğen
Tepkiler: vusalazeroglu

Scutiase

Üye
Tepki
2
İsim
Yiğit G
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar, iyi forumlar. Salcano NG650 dağ bisikletim için pedal önerilerinizi bekliyorum. İnternette biraz pedallara göz attım "flat,platform" dedikleri modeller hoşuma gitti. Asfaltta, toprak yolda, dağ, tepe gibi yerlerde bisikleti kullanıyorum. Tek pedalım kırıldığı için değiştirmeye karar verdim ancak tekini değiştirmek mantıklı gelmiyor almışken 2 tane almak istiyorum, 2 pedal için bütçem 200-220₺ önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

eren.d

Üye
Tepki
0
İsim
Eren
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar tiagra setli yol bisikletim var uyumlu olarak pedal kal ayakkabı önerebilirmisiniz 1000tl yi geçmesin.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.847
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Merhabalar tiagra setli yol bisikletim var uyumlu olarak pedal kal ayakkabı önerebilirmisiniz 1000tl yi geçmesin.
Bende alıp takalı çok olmadı. Pedal+ayakkabı bisikletin donanımı ya da kalitesiyle pek alakalı değil.
İki çeşit var. SPD veya SPD-SL olarak ayrılıyor(muş).
SPD genelde dağ bisikletinde kullanılmakla birlikte yol bisikletinde kullanan da çok (ben öyle kullanıyorum).
SPD-SL adında ki kal ve ayakkabı daha çok yol bisikletinde kullanılıyor.
Anlayacağınız tercih meselesi. Benim SPD seçme nedenim SPD-SL ile bisikletten inince rahat edemeyeceğimi düşünmem.
Biraz Google dayıda araştırırsanız, bir kaç izletiye bakarsanız kendinize uygununu seçebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Akbulut

BirLebowski

Forum Bağımlısı
Tepki
2.744
İsim
ERAY
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de yol bisikletinde mtb pedal kullanıyorum, şuan Shimano xtr 9000 var eski bisikletimde, yeni bir bisiklet aldım ona da aynı model alayım dedim ki bi baktım 1400 TLolmuş pedal. Benim gibi yolda mtb pedal kullanan arkadaşlara soruyorum. Önerebileceğiniz yol için Biraz daha uygun Mtb pedalı var mıdır?
Yol pedalı alamıyorum çünkü evde 2 ayakkabım var , yeni bir ayakkabı almak istemiyorum.Bi de mtb ayakkabısına yol kali takmayı mümkün kılan bi aparat bilen var mı bu da çözüm olabilir.

Son düzenleme:

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.589
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de yol bisikletinde mtb pedal kullanıyorum, şuan Shimano xtr 9000 var eski bisikletimde, yeni bir bisikletiydim ona da aynı model alayım dedim ki bi baktım 1400 TLolmuş pedal. Benim gibi yolda mtb pedal kullanan arkadaşlara soruyorum. Önerebileceğiniz yol için Biraz daha uygun Mtb pedalı var mıdır?
Yol pedalı alamıyorum çünkü evde 2 ayakkabım var , yeni bir ayakkabı almak istemiyorum.Bi de mtb ayakkabısına yol kali takmayı mümkün kılan bi aparat bilen var mı bu da çözüm olabilir.
pdm-540

• Beğen
Tepkiler: BirLebowski

buzlubadem

Aktif Üye
Tepki
86
İsim
Sertaç
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar,

bir süredir yol bisikleti kullanıyorum. Bisikleti aldığım günden beri ne pedalı değiştirdim, ne de şuan üzerinde takılı olan pedala uygun bir ayakkabı aldım.

En sonunda pedalı değiştirmeye karar verdim. Fakat seçenekler çok sınırlı. Bisiklette görsel olarak çok göze batmayacak, mümkünse dişli olmayan 150-200 tl bandında bir pedal arayışım var.

Sizce nasıl bir pedal satın almalıyım ?

Teşekkürler.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.958
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@buzlubadem XLC PD-M15 kullanıyorum, çok hafifler, memnunum. Fakat aldıktan sonra milini açıp kontra somunları gevşetmek gerekiyor. İlk geldiğinde anormal sıkılmış geliyor, elle vurunca 2 tur bile atmıyor.

• Beğen
Tepkiler: buzlubadem
Tepki
182
İsim
Ahmet Akıncı
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba kilitli pedal olarak btwin spd almayı düşünüyorum sizce almalı mıyım ?
Link atamıyorum bu arada googleye yazınca çıkıyor.

Tepki
491
İsim
Emre Tükenmez
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba kilitli pedal olarak btwin spd almayı düşünüyorum sizce almalı mıyım ?
Btwin 520 modeli giriş seviye olarak işinizi görecektir uyumlu btwin ayakkabı ile güzel bir kombin yakalanabilir.

Emert20

Daimi Üye
Tepki
306
İsim
Egemen
Bisiklet
Carraro
Xlc pd-s15 modeline de bakabilirsiniz. Btwin modelinden 100gram daha hafif yeni aldığım için fazla deneyemedim ancak kolay şekilde kitlenip çıkarılabiliyor.

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.792
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Youtube üzerinden de mesaj atmıştınız, 1 seneden fazladır kullaniyorum maşallah diyeyim çok memnunum.

Pedalın kalite ortalaması, Look Keo 2 max ve Look Keo 3 Classic arasında konumlandırılmış şekilde. Yani bu pedalın Look logolusu 700+ TL fiyat bandında.

Mantıklı bir pedal, düşünebilirsiniz.

el Cezeri

Ride or Die
Tepki
609
İsim
Albeza
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@buzlubadem XLC PD-M15 kullanıyorum, çok hafifler, memnunum. Fakat aldıktan sonra milini açıp kontra somunları gevşetmek gerekiyor. İlk geldiğinde anormal sıkılmış geliyor, elle vurunca 2 tur bile atmıyor.
Hocam şehir içinde sürüşlerde kullandiğim mtb ye (bisikleti max zorlamam nadiren kısa merdiven inme, kaldirimdan atlama, 90 kiloyum) bir pedal bakıyorum. Rulmanlı bir model alacaktım fakat 150 160 tl bütçeme tuzlu geldi bu bilyalı pd m15 veya platform olan m16 modeli sağlam mıdır?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.958
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@el Cezeri PD-M15 eski yol bisikleti pedallarının aynısı. Çok narin bir pedal. Uzun ömürlü olacağını söyleyemem. Zaten dağ bisikletine de yakışmazlar görüntü olarak.

PD-M16 ise plastik gövdeli bir pedal. Uzun ömürlü olmasını istiyorsan biraz fazladan para verip alüminyum platform pedal almanı öneririm. Hatta ileride kilitli pedal kullanmayı düşünürsen bir tarafı düz bir tarafı kilitli pedallar var, onlardan almak daha mantıklı.

Rulmanlı pedal çok ender bişeydir, linkini atar mısın o pedalların?

• Beğen
Tepkiler: el Cezeri

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.876
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@el Cezeri bu pedalları kullandım. Önermem. Dişleri yetersiz, ayakkabı kayıyor.

• Beğen
Tepkiler: krank ve el Cezeri

el Cezeri

Ride or Die
Tepki
609
İsim
Albeza
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@el Cezeri PD-M15 eski yol bisikleti pedallarının aynısı. Çok narin bir pedal. Uzun ömürlü olacağını söyleyemem. Zaten dağ bisikletine de yakışmazlar görüntü olarak.

PD-M16 ise plastik gövdeli bir pedal. Uzun ömürlü olmasını istiyorsan biraz fazladan para verip alüminyum platform pedal almanı öneririm. Hatta ileride kilitli pedal kullanmayı düşünürsen bir tarafı düz bir tarafı kilitli pedallar var, onlardan almak daha mantıklı.

Rulmanlı pedal çok ender bişeydir, linkini atar mısın o pedalların?
Teşekkür ederim Hocam sağolun. Assaya linkini koyduğum başlıkta geçen mesajlardan sonra rulmanlı almaya karar vermiştim aslında fakat bütçem yetmedi,

(link)

Rulmanlı pedallar:

(link)

(link)

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.958
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@el Cezeri Epic rulmanlı olabilir, ama Zozo çok büyük ihtimal rulmanlı değil, bilyalı. Gövdedeki mil yuvası rulman montajı için fazla ince.

Rulmanlı pedallar pedala büyük yüklerin bindiği atlamalı zıplamalı arazi bisikletlerinde gözüküyor. Ekstrem spor olarak büyük rampalardan atlanan bir bisiklet disiplini var adını bilmiyorum, onlar muhtemelen rulmanlıdır çünkü yüksekten yere düştüğünde, ne kadar amortisör de olsa, bütün vücut ağırlığın pedallara, dolayısıyla o rulmanlara biniyor. Bilyalı sistemde bilyalara rulmandaki bilyalara kıyasla daha fazla yük bindiği için bilyalar kırılabiliyor. Kırılmasa bile bilya çanakları aşınıyor ve bu çanakların ömrü bittiğinde çanaklar haricen satılmadığı için pedal çöpe çıkmış oluyor. Ama rulmanlı pedallar ölümsüz. Tek olası şey milinin yamulması.

el Cezeri

Ride or Die
Tepki
609
İsim
Albeza
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@el Cezeri Epic rulmanlı olabilir, ama Zozo çok büyük ihtimal rulmanlı değil, bilyalı. Gövdedeki mil yuvası rulman montajı için fazla ince.

Rulmanlı pedallar pedala büyük yüklerin bindiği atlamalı zıplamalı arazi bisikletlerinde gözüküyor. Ekstrem spor olarak büyük rampalardan atlanan bir bisiklet disiplini var adını bilmiyorum, onlar muhtemelen rulmanlıdır çünkü yüksekten yere düştüğünde, ne kadar amortisör de olsa, bütün vücut ağırlığın pedallara, dolayısıyla o rulmanlara biniyor. Bilyalı sistemde bilyalara rulmandaki bilyalara kıyasla daha fazla yük bindiği için bilyalar kırılabiliyor. Kırılmasa bile bilya çanakları aşınıyor ve bu çanakların ömrü bittiğinde çanaklar haricen satılmadığı için pedal çöpe çıkmış oluyor. Ama rulmanlı pedallar ölümsüz. Tek olası şey milinin yamulması.
Çok teşekkürler Sağolun Hocam şu epic platform pedalı buldum, sizinde önrediğiniz gibi gövdesi alüminyum.