Nasıl bir KM saati almalı?

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar, tur ölçümleri için akıllı telefon uygulamaları mevcut fakat şarjı olabildiğince çabuk tüketmesinin yanı sıra harita üzerinde işaretlediği noktaların birebir aynı olmamasından dolayı sarfedilen km'yi tam olarak yansıtmıyor.

Nasıl bir KM saati önerirsiniz ve internetten nereden alabilirim?

Mesela şu uygun mudur?
(link)

Scudo

yusuf tunçer

Daimi Üye
Tepki
142
Bisiklet
Giant
sigma kaliteli ve ölçümleri doğru veren bir markadır. Bu sadece yapılan mesafeyi ve anlık hızı gösteren modeli bunlar sizin için yeterliyse en yüksek hız ortalama hız gibi ölçümlere gerek duymuyorsanız gayet işinizi görür yoksa bir üst modeline bakabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: zanaatkar

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
O halde bu özellikleriyle beraber sorayım;

- Toplam mesafe gösteren
- Anlık hız gösteren
- En yüksek hız gösteren
- Ortalama hız gösteren

ve daha ne tür özellikleri oluyor ki bu saatlerin?

Bu tarz bir saat önerisi istesem?

Ayrıca bu saatlerde kablo olayı var mı? Ölçümü teker ölçüsünü girince mi çıkarıyor ortaya?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
(link)

Bunu kullanıyorum gayet başarılı. Ölçmediği şey yok gibi neredeyse...

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
@Deniz ÇINAR
Türkiye'den bir siteden almayı düşünüyorum hocam. Teşekkürler.

yusuf tunçer

Daimi Üye
Tepki
142
Bisiklet
Giant
@ibrahim çiftçi
pedal atılan süre gibide özellikleri var bide lambalı lambasız ama bukadarda zımbırtaya gerek yok 1009 modeline bakabilirsiniz bc 8.12- 12.12 bunlarda yeni modelleri. Kablosuz olanlar markalı ürünlerde ölçümde karışıklık şaşırma yapmaz ve kabloyu ortadan kaldırır ama ekstra para demek

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.430
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Sigma ROX 8.0 kullaniyorum ve bundan almanizi tavsiye ederim. Bu KM Saatinde yok yok.
http://img28.imageshack.us/img28/2061/84244494.jpg

Sigma ROX 8.0 9.0 hakkinda bilgiler...

Bisiklet ve elektronik denilince Sigma ülkemizde de oldukça tutulan önde gelen markalardan. Alman menşeli markanın son çıkardığı, daha doğrusu iki ay sonra Temmuz’da çıkaracağı yeni bisiklet bilgisayarı Rox da şüphesiz markaya rağbeti arttıracak bir model.
Rox’un en önemli özelliklerinden biri kısaca STS adı verilen Sigma Transmission System. Dijital olarak kodlandırılmış 3 kanallı veri aktarımı birden fazla verinin (nabız, pedal devri, hız vs.) aynı anda kesintisiz bir şekilde ekrana yansımasını sağlıyor. Buna ek olarak seri donanımda yer alan elektronik istasyon ve program (DataCenter 1.0) ile Rox’u bilgisayara bağlamak ve verileri bilgisayarda işlemek mümkün.

http://img854.imageshack.us/img854/2910/b58122ea9762023f259aa1a.jpg

Aynı şekilde veri aktarımı diğer yönde de çalışıyor. Yani Rox üzerinde yapılan ayarların aletin düğmeleri yerine bilgisayarda yapılması da mümkün. Ekranın kişinin zevkine göre düzenlenmesi Rox’un sunduğu bir diğer özellik. Belirli verilerden oluşan bir özel liste hazırlayıp ekranda hangi verilerin aynı anda gösterildiğini bisikletçi belirleyebiliyor.

Rox 9.0 modelinde 7 tur ve 78 saat kaydedilebiliyor, kayıtlar arzuya göre 5-10-20 ve 30 saniyelik aralıklarla yapılıyor. İrtifâ ve râkım ölçmek için Rox serisinde yeni bir sistem geliştirilmiş: IAC – Intelligence Altitude Calibration. Bu sistemde kullanıcıya bilgisayarı ayarlamak için üç seçenek sunuluyor: Çıkış râkımı, anlık râkım ve deniz seviyesindeki hava basıncı. Ayrıca çıkılan ve inilen irtifâ ayrı olarak “%” cinsinden ya da eğim değeri olarak (metre/dakika) gösteriliyor.

http://img818.imageshack.us/img818/6081/rox80.jpg

Nabız saati işlevinde 3 ayrı antrenman aralığını programlamak mümkün. Sigma’nın belirttiğine göre pil ömrü en az bir yıl, pil seviyesini bilgisayarda kontrol etmek de mümkün. Buna ek olarak Rox 9.0 modeli bildik bisiklet bilgisayarı özelliklerine – aydınlatma dâhil olmak üzere – sahip.

Rox 9.0’ın tavsiye edilen satış fiyatı, elektronik istasyon, DataCenter 1.0 programı, nabız için göğüs bandı, pedal devri vericisi vs. ile birlikte paket hâlinde aşağı yukarı 225 avro. Bilgisayarda grafiklerle tur gösterimine ihtiyaç duymayanlar bir alt model olan ve 175 avroluk Rox 8.0’a yönelebilirler, yalnız bu modelde elektronik istasyon ve program ayrıca alınması gerekiyor (40 avro).

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
@yusuf tunçer
Benim alacağım kablolu bir modeli olacak öyleyse. Peki bu karışıklık yapar mı?

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
Murat hocam teşekkürler lakin Yusuf hocamın da dediği gibi iş görmelik bir şey bakıyorum.

Murat Cömez

Tepki
19.430
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@yusuf tunçer

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
@murat cömez
Kusura bakma hocam, bunu belirtmem gerektiğini bilmiyordum.

Telefon üzerinden yapılan ölçümlerin tam tutarlı olmadığı kanaatine vardım, bilmem yanılıyor muyum?

Bu yüzden saat düşüneyim dedim ve tabi makul bir fiyatla.

yusuf tunçer

Daimi Üye
Tepki
142
Bisiklet
Giant
@murat cömez
estağfurullah hocam ne kusuru yeni değilse bile bu konuda acemi, usta olsaydı sormazdı diye kanaate vardım :D

Murat Cömez

Tepki
19.430
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Rica ederim Ibrahim kardes özüre gerek yok, biz ROX'u yinede sunmus olduk, belki bir baskasina lazim olur ve bu vesileyle yardimci olmus oluruz.

Sana ozaman Sigma 1009 almani tavsiye ederim hem hesapli hemde senin isini fazlasiyla görür.
(link)

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
Yusuf hocam acemiliğime yüzüme vurmasan artık. :D

Murat hocam teşekkürler.

Birde şu çıktı karşıma: (link)

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
1609'u alın geçin. İki bisikletimde de bunun kablosuz versiyonunu (1609STS) kullanıyorum gayet problemsiz ve tutarlı bir saat.

yusuf tunçer

Daimi Üye
Tepki
142
Bisiklet
Giant
@ibrahim çiftçi

:D yapmayın böle hocam öle demek istemiyorum da cümle oraya gitti
1609un murat beyin önerisine göre tek farkı lambasının olması bide istenirse kiti alındığı takdirde kadansı veriyor.
birde şu hoşuma gitti
(link)

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Ek : Murat Bey'in tavsiyesi de işinizi görür, 1609'da ben 1009 üzerine gelen ekstra özellikleri neredeyse hiç kullanmadım. Belki gece çok binerseniz aydınlatma özelliğini arayabilirsiniz, ama diğerleri genelde ikincil fonksiyonlar. Kadans ölçme de çok önemli değil bence, eğer profesyonel antrenman yapmıyorsanız.Ben taktım bisiklete, başta arada bir bakıyordum ama artık pek bakmıyorum. İnsan kabaca tahmin edebiliyor zaten nasıl bir aralıkta çevirdiğini.

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Önceden VDO A8 + modelini kullanıyordum , Yaşdan dolayı olsa gerek hiç bir şeyide göremiyordum.( kol saati boyutunda bir ekrana 50 cmden bakmak ) ayrıca aşırı karışık geldi , kazayla yolda düşüncede açıkcası hiç üzülmedim.

Seyir halinde çok fazla veriye ihtiyacım yok. Bu yüzden decathlondan btwin count 4 modelini aldım. Ekranı büyük. Çok rahatlıkla görünüyor. Bana 4 veriyi göstermesi yetiyor ( hız , saat , anlık gidilen mesafe ve toplam mesafe ) ayrıca renkli kapaklarıda satıldığı için , bisikletinizle aynı renkte olmasını istiyorsanız bu da mümkün. Gösterge ve kablosuz okuyucu , hem kendi lastiği ,hemde plastik kelepçe ile sabitlendiğinden , siz bizzat sökmedikçe kendi kendine çıkma imkanı yok. Jant teline takılan , mıknatısı kaybolursa ayrıca satılıyor.Alıcı ve verici aynı pili kullanıyor. ( VDQ 'nun vericisinin ilginç ve zor bulunan bir pili vardı )

(link)

Extra bir veri beklentiniz yoksa işinizi rahatlıkla görür.