Merida (Crossway-Speeder) Kullanıcıları Kulübü

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@yavz0r Gerçekten çok hoş olmuş. Maşallah. Speederlar aslında Merida'nın endurance modeli olan Ride serisinin alt yapısını oluşturuyor. Bundan dolayı hiç sırıtmamış.

Scudo

yavz0r

Aktif Üye
Tepki
439
İsim
yavuz
Bisiklet
Merida
Teşekkür ederim. Hidrolik disk frenli bisiklete drop bar takabilmek için hidrolik STI gerekir, bu da 105 serisinde var minimum yani tüm grup seti değiştirmek gerekecekti... Dolayısıyla bunun yerine mekanik STI kollar ile çalışan kaliperden hidrolik sisteme dönen TRP HY/RD kaliper sipariş ettim.

TRP HYRD kaliper tanesi 66 Sterlin, gerisine yapılacak masraf keyfe keder: STI kollar, gidon, gidon bandı... Bir de servise götürdüm vites fren ayarlarıyla kablolarla uğraşmak konusunda deneyimim olmadığı için. Ordan da ufak bir masrafı çıktı kablolar değiştiği vs. için.

Ben bu Speeder kadrosu bana küçük müdür tam mıdır, drop gidon takarsam garip mi olur tam mı olur kestiremiyordum. Hayatımda ilk defa drop bar gidon kullandım ve anamın karnından bu gidonla bisiklet sürerek çıkmışım gibi hissettim. Uyum muntazam oldu.

32'lik marathon lastiklerim vardı onları da çıkarıp 25'lik one evo taktım. Oldu sana mis gibi yol bisikleti.

Şu an karbon maşalı, disk frenli, kadrosu bu kalitede sora setli de olsa böyle bir bisiklet almak istersem doğrusu çok daha fazla harcamak gerekirdi. (bkz. Giant TCR)
Hem bu bisikleti seviyorum, 5700 KM düz gidonla yapmışım. Bu haliyle de bir 5-10k sürüp 11'li 105 sete falan geçsem, jant takımı yenilesem ömür boyu kullanabilirim gibi geliyor 2018 model Speeder 200'ü :koptum: Kimsede olmayan kendine has bir bisiklete dönüşmüş olması da cabası.

Himmet401

Üye
Tepki
157
İsim
Himmet
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar merhaba. Merida bisikletler gelmiyor mu artık. 2021 e geldik ama crossway serilerine arada göz atıyorum 2019 var listede onlar da stoklarda yok.

Bende 1 adet 2016 Crossway 100 mevcut. 1800 e almıştım o zaman. Şimdiki fiyatlara bakıyorum da yanına yaklaşılmayacak. Ben aldıktan sonra vites sistemini komple 3x10 deoreye yükseltmiştim, sonra frenleri yaparım diyordum ama parçalar da baya pahalı onlara dokunmuyorum şu an.

Abime de bisiklet olarak Merida almak isterdim ama bütçe el vermedi, Mosso aldık. fiyat fayda olarak güzel bisiklet.

Sizce frenleri bütçemin el verdiği bir zamanda deore sete geçirmeli miyim? Yoksa fuzuli masraf mı olur. Vites sistemini yükselttiğim için memnunum. Bir de lastikleri Schwalbe ile değiştirdiğim için baya memnunum.

Hayırlı forumlar, keyifli sürüşler..

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Arkadaşlar merhaba. Merida bisikletler gelmiyor mu artık. 2021 e geldik ama crossway serilerine arada göz atıyorum 2019 var listede onlar da stoklarda yok.

Hayırlı forumlar, keyifli sürüşler..
merida alacakken ben sormuştum 2020 ne zaman gelir diye. onlarda mayıs ayı demişti yanılmıyorsam. daha sonra fiyatı 4 küsürden 5800 e yükseldi. getirmeme sebepleri belkide 2020 fiyatlarından dolayıdır. 2019 u satamadılarsa 2020 yi hiç satamazlar.

• Beğen
Tepkiler: Himmet401

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
@yavz0r @samet42 @Ziya On Road

Forumda gördüğüm kadarı ile speeder a drop bar takan arkadaslarsınız. Asagıdakı mesajın alıntısında reach mesafesının uzamasından bahşedilmiş. Bende de speeder 100 var drop bar takmayı düşünüyorum. Sizler bu konuda sorun yasadınız mı?

(link)

Tepki
203
İsim
samet
@osmancan71 Dropbar kullanmanın mantığı gereği daha fazla uzanıyorsunuz. 60 derece açıyla sürüş yaparken 45 derece bir açı ile sürüş yapmak için reach mesafesinin uzaması gerekli. G2 sahibi olarakda söyleyebilirimki speederın alın borusunun yüksekliği sebebiyle g2 den daha dik bir sürüş posizyonuna sahip. Reach mesafesinin uzamasından etkileneceğinizi sanmıyorum.

Son düzenleme:
Tepki
119
İsim
Conquerer
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Aspirin marathon racer almayı almayı düşünüyorum. Akıcı bir lastik midir acaba?

Deniz Efes

Üye
Tepki
3
İsim
Deniz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Selamlar. Esenlikler dilerim.

Uzun zamandır niyetlendiğim ancak iş durumumdan dolayı sürekli ertelemek durumunda kaldığım bisiklet hobimi daha stabil bir yaşama kavuşmuş olmamdan dolayı hayata geçirmek istiyorum.
İnternet üzerinden yaptığım araştırmalardan edindiğim bilgiler doğrultusunda 4 model üzerinde yoğunlaştım. Bunlar;

MOSSO LEGARDA 2130 MSM H
MERİDA CROSSWAY 300

BİSAN TRX 8600 - DEORE
CARRARO SPORTIVE 330 30V

Her işte olduğu gibi bu iş de deniz derya. Üstelik isteklerimiz sonsuzken imkânlarımız kısıtlı : (( O sebeple ben de kendime belirli kriterler geliştirmeye çalıştım. Bunlardan ilki orta segment bir bisiklet olması yönünde oldu. Bunun için de deore sete sahip, hidrolik disk fren ve rijit maşa tercih edilen bir bisikletin benim için ideal olabileceğine kanaat getirdim. Ancak benim sorum da tam olarak burada başlıyor. Gündelik olarak Göztepe sahil yolunu kullanacağımı, nispeten uzun mesafeler için de İzmir’in ilçelerine tur yapacağımı düşünürsek bu modellerden hangisini tercih etmem gerektiği konusunda kararsız kalıyorum. Çünkü amortisörlü maşaya sahip bisikletlerin dezavantajları olduğu gibi avantajları da olacaktır. Ancak herhangi bir kullanıcı deneyimine sahip olacak derecede tecrübeli olmadığım için gönül rahatlığıyla seçim yapamıyorum. Bu sebeple eğer bu düzeyde bir bisiklet alacak olsaydınız -bu güne değin elde ettiğiniz tecrübelere istinaden- hangisini tercih ederdiniz? Veya sizlerin önereceği bir marka ve model var mı? Siz değerli arkadaşlarıma danışmak istiyorum.

• Beğen
Tepkiler: cumhur ağcahan

oesen

Üye
Tepki
139
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar burada tecrübeli arkadaşlardan bilgi almak istiyorum kısa günlük bozuk engebeli köy yollarında beni yormayacak ekstradan uzun turlarada çıkabileceğim iyi bir bisiklet bakınıyordum ön maşa konusu kafamda soru işaretiydi fakat kısa köy turlarında bir Mtb gibi olmasada bagaj falan takmadan çıkabileceğim uzun turlarda maşasını kilitleyip tam donanımlı devam edeceğim çok yormayan yokuşlarda kondisyonum iyi olsada bana yardımcı bir yoldaş edinmeye karar verdim bu arada sedona 410 sahibiyim, ikinci el temiz bir tane crossway 900 radarıma girdi 8.000 TL fiyata bisiklet ve beklentilerim ile ilgili tecrübeli arkadaşlar yorum yapar yardımcı okurlarsa sevinirim özellikle @hamlet2006 dostum :)

sedona 410 yükseltmeyi düşündüm vites, fren,jant ve göbek, sele, gibi parçaları, fakat parça fiyatları uçmuş bir karara varamadım arkadaşlar

velespit7

Üye
Tepki
142
İsim
ozan telli
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Crossway 900 güzel velespit ancak bana sorarsan speeder serisi derim. İlgilenen olursa güncel ilan, (link)

oesen

Üye
Tepki
139
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar Merida crossway 900 ikinci el buldum bisiklet temiz fakat başka şehirde olduğu için deneme şansım olmadı bisiklet 48 Kadro benim boyum 1,78 iç bacak boyum 80 şehir trekking bisiklet tablosuna baktığım da bana küçük geliyor bisiklet kadrosu hakkında bilgisi olan var mı benim için uygun olur mu?

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Arkadaşlar Merida crossway 900 ikinci el buldum bisiklet temiz fakat başka şehirde olduğu için deneme şansım olmadı bisiklet 48 Kadro benim boyum 1,78 iç bacak boyum 80 şehir trekking bisiklet tablosuna baktığım da bana küçük geliyor bisiklet kadrosu hakkında bilgisi olan var mı benim için uygun olur mu?
Amortisörlu bisiklet için küçük olacagını sanmıyorum. Konuyu inceleyin kım kac boy ıle ne kullanıyor bakın bence.

B

BF Okuru

Misafir
48 kadro size tam gelir ya da büyük gelir.

oesen

Üye
Tepki
139
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Teşekkürler arkadaşlar inceledim biraz kararsız kaldım @sirrunu eğer eminsen sanırım bir kaç marka ve model arasında kaldım bunuda seçeneklerime ekleyip konuyu sanırım şehir bisiklet seçiminde açmam gerekiyor tam emin değilim

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Teşekkürler arkadaşlar inceledim biraz kararsız kaldım @sirrunu eğer eminsen sanırım bir kaç marka ve model arasında kaldım bunuda seçeneklerime ekleyip konuyu sanırım şehir bisiklet seçiminde açmam gerekiyor tam emin değilim
Büyük kadro sorun oluyorda küçükte sorun olmuyor pek.

Bende speeder 100 vardı 52 kadro bırazcık büyüktü bana. 174 e 78

Carraro 224 um var bırde 46 oda.

oesen

Üye
Tepki
139
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Anladım hocam kararsız kaldım , şehir tur bisikleti seçim konusunda bir yazı yazdı. Zamanınız olursa bir göz atarmısınız teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: osmancan71