Merida (Crossway-Speeder) Kullanıcıları Kulübü

Tepki
55
İsim
Deniz Y.
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
hyroformed tubing li triple butted kadrolu olması....önce kadro sonra jant seti en sonda grupset gelir. Yanı kadron iyi olmalı sonra sinda jantin iyi olmali grupseti ilerdede degistirebilirsin.
Bunlar ufkumu açtı gerçekten. Ne araştıracağıma dair bir fikrim var en azından şu anda. Tekrar teşekkür ederim.

Scudo

oguz169

Forum Demirbaşı
Tepki
467
İsim
OGUZHAN
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Roadlover Peugeot r13 de double butted diyor trible double arasindaki fark nedir?
Screenshot_20200715-133634.jpg

Roadlover

Aktif Üye
Tepki
170
Bisiklet
Merida
@Roadlover Peugeot r13 de double butted diyor trible double arasindaki fark nedir?
234065 dosyayı görüntüle
Double butted 2 kez dipciklenmis triple ise 3 kez dipciklenmis aluminium demektir. Ne kadar çok dipciklenirse o kadar daha hafif ve rijit bir kadro olur.
Super light alu olur 3 kez dipciklenenler. Ayrıca kullanılan her aluminium da aynı değildir 6061 veya 7005 aluminium tipleri vardır en çok kullanılan. Aralarında çok fark yok ama 7005 daha yeni bir teknoloji diye biliyorum. En üst seviye bmc teammachine veya caad 13 gibi alularda 6000 serisi ve 3 kez dipciklenmislerdir. Örneğin atıyorum peugeot double butted alu kadro maşa dahil 2 kg gelirken merida 1750 gr, bmc ise 1650 gr gelir. Rakamlarda aşağı yukarı bu kadar gram farkları çıkar. Net değil tahmini rakamları yazdım hatırladığım kadarıyla. Ayrica her maşa da ayni degildir. Sadece catal kismi karbon olanlar üst borusu karbon olmayanlar vardir. Üst seviyelerde masa %100 karbondur. Merida da bu boyledir. S works 'ün karbon kadrolarını da merida üretir. Peugeot salcano moso vb.. markalarla meridayi kıyaslamak vw ile renault fiat hyundai yi kıyaslamak gibidir basitçe. Tabii tum bunlar butce isi. Ben olsam degil 105 sora kadrolu merida alirim sonrasinda alu fizik gidon ve bogazi sele borusu alirim merlinden ve gramajda nerdeyse 500 gr daha kazanirim tahmini 1000 tlye. Zaten ne alirsan al upgrade yapacaksin ama kotu kadroya upgrade renault ya bmw m3 janti takmak gibi olur.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Yavuz

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Speeder a drop bar takan oldu mu?

a.latif

Üye
Tepki
50
İsim
latif bakır
Bisiklet
Mosso
@osmancan71 Aynı konuyu ben de merak ediyorum. Merida speeder 200v var bende. Son zamanlarda gravel bisikletler çok popüler oldu. Kadro geometrileri speederlara çok benziyor. Drop bar takılırsa merida speederlar yaklaşık aynı fonksiyonu görür diye düşünüyorum. İnternette speeder porojesi diye faydalı bir blog yazmış bir arkadaş. Modifikasyonları arasında drop bara geçiş te var. Başka kaynak göremedim. Başka tecrübe eden olursa bizimle paylaşırsa sevinirim.

• Muhteşem
Tepkiler: osmancan71

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
@osmancan71 Aynı konuyu ben de merak ediyorum. Merida speeder 200v var bende. Son zamanlarda gravel bisikletler çok popüler oldu. Kadro geometrileri speederlara çok benziyor. Drop bar takılırsa merida speederlar yaklaşık aynı fonksiyonu görür diye düşünüyorum. İnternette speeder porojesi diye faydalı bir blog yazmış bir arkadaş. Modifikasyonları arasında drop bara geçiş te var. Başka kaynak göremedim. Başka tecrübe eden olursa bizimle paylaşırsa sevinirim.
Tamda aynı şeyi merak ettiğim için sordum bende :) lınkı atabilir misiniz?

Gravel e kadro acıları benzıyor mu dıyede soracaktım ama konu pek aktıf olmadığı için cevap alamam dıye sormadım. Suan bende aero bar var uzun yolda henuz kullanma fırsatım olmadı fakat drop bar kullanmasam bıle onun yerıne geçmeyeceğini anladım(öyle düşünüyorum en azından). Speederler alırken zaten gravel misali her yolda üzmeyecek hibrit bırsey olsun diye almıştım.

Aero barıda 20 km kadar 2 defa denedım fena değil ama bı 30 üzerinde denemek istiyorum onuda haftaya yapacağım

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
@osmancan71 Tabi ki linki atayım.
(link)
Bu bloğu yazan arkadaş baya zaman harcamış. Ona da teşekkür ediyoruz.
2020 speeder serisi için sıtede görmüştüm galiba "yol bisikletine daha yakın geometrı" tarzında birşey yazıyordu. "T" ismi kullanıldıgından bu yana geometrisi degıstımı bilmiyorum. Sızde kac model var?

Blog yazan arkadasın eski bisikletide 227 imiş bende de 224 var güzel olur bu yazıyı okumam

a.latif

Üye
Tepki
50
İsim
latif bakır
Bisiklet
Mosso
@osmancan71 Hardtail bisikletlerle kıyaslanırsa yol bisikletine daha yakın kesinlikle. Ama yol bisikletlerinden hatta endurance bisikletlerden daha az agresif kadro açıları var. Bendeki speeder blogdaki bisikletle tamamen aynı. 2016 model olması lazım. Arka aktarıcı tiagra bende. Sonradan arka aktarıcıda sora kullanmaya başladılar galiba.

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
@osmancan71 Hardtail bisikletlerle kıyaslanırsa yol bisikletine daha yakın kesinlikle. Ama yol bisikletlerinden hatta endurance bisikletlerden daha az agresif kadro açıları var. Bendeki speeder blogdaki bisikletle tamamen aynı. 2016 model olması lazım. Arka aktarıcı tiagra bende. Sonradan arka aktarıcıda sora kullanmaya başladılar galiba.
Eksik olmuş benim yazım. 2020 yılında kadro açısında değişime gideceği yazıyordu. Yani yola daha yakın olacak. Bende onu görüp iyiki 2019 u aldım demiştim :)

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Gra
@a.latif @osmancan71
Düşündüğünüz gibi daha önce bunun projesini forumdan birisi yapmıştı detayları ile birlikte konusuna (link) buradan ulaşabilirsiniz.
Gravel kelımesıde geçiyor içinde :) bu sene zor, bütçem yok ama seneye bı drop bar deneyecegım bende. Sımdılık yenı sayılır bısıklet 200 km felan surdum aero barda yenı aldım bıraz onlarla devam edeyim. Bu surede belkı elıme fırsat geçer yol bisikleti/gravel kıralayan bı yere denk gelırım :) istanbulda yol bisikleti kıralayan yer var ise 2 hafta sonra gıdecegım bakabılırım orada da

• Beğen
Tepkiler: MakRo
Tepki
2
İsim
İlhan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar, bu kelepçe ne işe yarıyor acaba. Kesin ilginç bir amacı vardır.

Dosyalar

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Merhabalar, bu kelepçe ne işe yarıyor acaba. Kesin ilginç bir amacı vardır.
Aktarıcı için kullanılan bı kelepçe olabilir mı. Dun drop barı araştırırken gormustum benzer bişeyi. Bısıkletı ıkıncı el mı aldınız

Tepki
2
İsim
İlhan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@osmancan71 aktarıcı ile hiç bir bağlantısı yok ama, geçen yıl almıştım, dikkatimi yeni çekti.

cglynfrk

Üye
Tepki
3
İsim
Ömer Faruk
Bisiklet
Merida
Merhaba

Merida Crossway 500 sahibiyim. Arka göbekte problem var. Değiştireceğim. Göbek için tavsiyeleriniz var mı?

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
2019 speeder 100 için aldım ama pek güzel durmadı. ön tarafı ise hiç uymadı sizin bisiklette maşanın ön kısmında montaj yeri var bende yok o yüzden on kısım hiç uymadı. arka kısımda v fren olmadığı için montaj kısmı boşta kaldı çirkin durdu. yarın iade edeceğim büyük ihtimalle.

almayı düşünen arkadaşlar özellikle maşanın ön kısmında montaj yeri varmı ona dikkat etsinler. benim dikkatimi çekmemişti fotoğraflarda o kısım boşa uğraştım :)

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
(link)
(link)

bu ikisi haricinde speeder serisine çamurluk alan olmadı mı hiç :kötü: birisi ince diğerininde ön kısmı uyumsuz oluyor. özellikle ön kısma bulmak zor olacak gibi

Mersinet

Üye
Tepki
0
İsim
Burhan ç
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selamlar,
Bende bu aralar şehir ve kısa turlar için bir bisiklet arayışı içerisindeyim.Meridway 40 buldum.yada mosso legarda yada bisan trx yada carrero sportive .merida 4.250 tl.diğerleri daha ucuz.bisan trx 8600 de hoşuma gitti.Şehir içi ulaşım ve 15_20 km km civarlarında kısa turlar düşünüyorum.Hangisini almalıyım.yada tavsiyeleriniz varmıdır.Önceki forum yazılarının çoğunu okudum .Güncel bilgi ve tavsiye olsun diye düşündüm..teşekkür ederim.