Memelekette işe yarayan hiçbir şey yok. Çöplükten seç seçebildiğini...

Praxis

Aktif Üye
Tepki
442
Başlık 2013'de açılmış. Arkadaş heralde şu anda o zaman bulabildiklerini bile bulamıyordur. Bu dolar kuru ile ithalat filan yapılmaz. Zaten aynen dediği gibi üçüncü dünya ülkelerinde satılan kalitede ürünlere hak etmedikleri paraları ödüyorduk. Şimdi onları bile mumla arayacağız. Gerçekten "kaliteli" bir ürün Türkiye'ye girse bile alıcısı önceden belli olarak giriyor. Hadi şu lazım oldu bari kalitelisini alayım derseniz yok. Gerçi şu ekonomide artık "pahalısını alayım" mantığından sıyrılmak en doğrusu belki de. Tutumlu olmak zamanıdır.

Scudo

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.316
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Birinci sorun, bu işin yapan esnafların "bisiklet kullanıcısı" olmaması. sen kendin bu hobi ile ilgilenmiyorsun ki, kullanıcının beklentisini nereden bileceksin?

İkinci sorun ise, bu işletmecilerin "kullanıcı"lardan yılmış olması. bizim bisikletçilerimiz forumdan, marc zuckerberg abinin mavili sitesinden falan 3-5 bilgi öğrenip, kırmızılı video sitesinden de bir iki fren vites ayarı öğrenince gidip bisikletçi esnafına posta koymaya çalışıyor, esnaf da alırsan ekime, almazsan s... moduna giriyor. Bizim kullanıcımız da pek masum değil yani. 1,5 dolara ali'de arka ışık bulup daha ucuzunu nereden bulabilirim diye konu açan idiotları gördü bu gözler.

Evet, çeşit yok. ancak doların her geçen gün bizleri daha da fakirleştirdiği bu ülkede işletmeci için stok taşımak, özellikle bir hobiye hitap eden pahalı ürünlerin stoğunu taşımak ekonomik güç gerektiriyor. Bu da her babayiğidin harcı değil. Bir de sen stok taşırsın, yatırım yaparsın, sonra çok bilmişin biri gelir "merlinde şu para" der, moralin alt üst olur.
Her anlamda olduğu gibi bu alanda da dışa bağımlıyız. Bağımlı bir köle isen ezilmek kaderindir sevgili dostum.

Üçüncüsü, senin beğenmeyip de gereksiz gördüğün o ürünler var ya hani, işte onların da meraklısı var. Neymiş biri parlak gidon bandı sormuş da getirmiş adam, falan filan. piyasada her türlü ürünün alıcısı var. Git sirkecide Anadolu Bisiklet'e, senin çöp olarak göreceğin ve beğenmeyip "bunlar ne yeaaa" diye tepki vereceğin ürünler benim gibi çelik single kullanan adamlar için çoğu zaman hayat kurtarıcı olabiliyor. Nitekim de kendilerinden bolca alışveriş yaparım. Çay kahve de ısmarlarlar. Ne de olsa yılların esnafı..

Dördüncü ve son olarak da şunu söyleyebilirim, ben 41 yaşındayım ve 15 yaşından beri bisiklet üzerindeyim. Senin şu beğenmediğin ürünler için varya biz, bundan 20 sene önce göbek atardık, çünkü onlar bile yoktu. Gidon bandı diye bir şey yoktu, ne kask vardı, ne tayt, ne gözlük.. vardı belki de istanbulda birkaç yerde aşırı fahiş fiyatlarda satılırdı, bırak almayı, hayalini bile kuramazdık. Şimdi öyle veya böyle bulunabiliyor ve insanlar bir şeylerin iyisiyle kötüsüyle sahibi olabiliyor. Ben ilk vitesli bisiklet gördüğümde epeyce incelemiş ve günlerce kendime gelememiştim. 1985 falandı, bizim için çok büyük bir olaydı bu.

he he, türkiye çok boktan ülke tabi.. bi türkiye kötü, kalan tüm dünya ingiltere zaten. millet refahtan uçacak düzeye gelmiş.

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Kuzey Ege Esnaflık eskide kalmış, esnafın çoğu dükkana giren müşteriyi yolma peşinde. Tabi hala iyi olanlar var, onları bu yorumların dışında bırakıyorum.

Sadece bisiklet konusunda değil, ama konumuz bisiklet olduğundan dolayı en yakın zamanda başıma geleni anlatayım:

Bisikletimin selesini değiştirmeye karar verdim, internetten sele seçimi ile ilgili detaylı şekilde bilgi edindikten sonra bikaç model belirledim kafamda ve fiyatlarını da araştırdım. Biraz tezcanlıyımdır, o an ihtiyacım varsa internetten sipariş verip kargo beklemektense bana yakın yerlerden bulup hemen almak işime gelir. Velhasıl gittim evime en yakın bisikletciye, tam aradığım modeller yok ama yine de ona yakın bi model var. Sordum fiyatını 120 TL dedi, benim kafamdaki ilk tercih ettiğim modeli n11 den çek vs zaten 95 TL'ye alabileceğim için işime gelmedi. Ondan sonra tutup diyo ki nakit 100 TL olsun hadi. Neyse çıktım ordan. Bi bakayım internette fiyatına dedim ki aynı sele 50 TL, kargo da bedava, istersem taksitle de alabilirim, bi de üzerine 14 gün içinde iade şansım var mesafeli satış şartlarına göre.

1 ay öncesinde lastik konusunda da bi ümit gittiğim sirkecide benzer bi durumla karşılaştım. Onu yazmaya gerek yok, konu uzamasın.

Yani özetle, arkadaş benim müşteri olarak elimin altında internet var, açıyorum bakıyorum fiyatına. Senin ayağına kadar gelmişim, doğru düzgün fiyat versen alıp çıkacam. Senden çok daha ucuza satan da kazanıyosa sen neyin peşindesin demek lazım. Maksat bence şu; ürünün piyasasından haberi olmayan biri gelsin de bi güzel kazıklayayım oh kebap. Öyle alışmış adam, kafa eski ne yapsan değişmiyo. Sorsan işler kesat, esnaf kan ağlıyo.

Arkadaş hayat felsefemdir, birisi para kazanmak istemiyosa ona para kazandırmak için uğraşmayacaksın. Onlara müşteri çoksa bana dükkan çok.