Memelekette işe yarayan hiçbir şey yok. Çöplükten seç seçebildiğini...

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar elimizin altında bir Google var. Lazım olunca bir şey yazıyoruz. Çıkan sitelerden yönlenerek bir yerlere varıyoruz. İlk çıkanlar da malum; delta, erdoğanlar, doğabisiklet, bikeandoutdoor vs. sonrasında biraz daha derinlemesine sayabileceğim 5-6 tane daha site çıkar ama ya online işlem yapmıyorlar ya güncel değil ya eksik bilgi görsel var ya da var oğlu var. Kalkıp İstanbul'a gitsen Sirkeci hikayeleri malum zaten çok tartışıldı. Bir ürünü işe yarar, işlevsel, tasarımı rengi şekli düzgün halde ahanda buldum diyorsun stokta yok. Yani nerde işe yarar adam gibi bir şey var, ya stoğu bitmiş ya da o ürün artık gelmiyor. Geri kalanları da sanki 3. Dünya ülkelerine gönderilen cinsten, çöplük desen yeridir.

Eskişehir'de ki arkadaşlar kanımca daha şanslılar sanki. Orada bir bisiklet kültürü yada bisiklete değer verip işin manasını kavramış bazı adamlar mı var nedir, bir kaç dükkan da var siteleri yok belki ama gayet hoş ürünler satıyorlar sanırım. Gördüğüm kadarıyla hislerim öyle diyor, bilmiyorum.

Hasılı arkadaşlar açık söylüyorum ben bu güne kadar bir ürün alacakken her defasında deltabisiklet.com'a girip bakmama rağmen yıllardır daha bir şey alabilmiş değilim. Ya stokta yok ya da yok kardeşim. Delta ne yapıyor vallahi anlamış değilim. Bikeandoutdoor zaten niye dükkan açmış onu hiç anlamış değilim. Diğer sitelerin de çoğu standarda bağlamış durumda. Hep aynı yada daha da kötüsü malzemeler. Sonra satıcılar diyor neden yurtdışı sitelere yöneliyorsunuz? Vallahi memleketimden almaya çalışıyorum billahi çalışıyorum yok yok yok...

Şimdi diyeceksiniz ne arıyorsun kardeşim sen diye. Ben takım halinde tur çantaları aradım zamanında, şu kahverengi klasik bir fileli çanta var her yerde dolaşan, banko zaten. Sonrası Lotus. Başkada bişey yok. Colarado'da hiç tanımadığım bisikletçi bir adamdan PayPal ile çanta aldım düşünün artık. Neyse o oldu bitti geçtim onu. Şimdi deri tarzında kahverengi hadi deriyi de geçtim k.rengi gidon bandı arıyorum, nerdeee? Benim bu rengi aramam kabahat. Siyah var beyaz var kardeşim, bitti. Haa bi de metal rengi var hayatında gidona metal rengi band saran gördüyseniz amenna. Diyorum ya müthiş şeyler var bizde.

750 ml, 1 L termos suluk bakıyorum 1 yıldır yok. Şöyle birazcık işe yarar, çok değil biraz mantıklı bir kadro çantası arıyorum yok. Şifreli abartısız bir kilit arıyorum, 50tl-80 tl'lik ilginç aletler var. Bisiklette kendimi mi taşıyacağım kilidi mi bilemedim. Daha başka şeylerde var saysam gider...

Scudo

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.295
Bisiklet
Scott
Bisiklet kültürünün olmadığı bir Ülke'den bahsediyoruz. Böyle bir Ülkede bisiklet üzerine yatırımlar yapmak yedek parça ve aksesuar stokları bulundurmak bana kalırsa ticari anlamda intihar olur. Maalesef durum bu. Firmaların çoğunun elinde atıl binlerce TL lik stok olduğuna eminim. Böyle bir durumda yeni siparişler verip çeşitliliği arttırmak çok zor. Bu sadece bisiklet sporu için geçerli değil diğer spor dalları içinde malzeme bakımından aynı sıkıntı var.

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
Ben yıllar önce bu eleştiriyi yapmıştım ama sözde büyük firmalarımız küçük karlar peşinde olduğğundan güncel stok yerine karaborsa stok olayını tercih ettiklerinden çoğu ürünü yurtdışından almaya başladım. Kadro ve jant hariç en azından. Onlarıda gümrüğe rağmen almak daha akıllıca. Tamir dışında bu firmaların yolunu bile tutmam, o da emeğiyle zaten.

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
@MuratHan

@Bülent Gökmen

Bisiklet kültürünün olmaması ile elbette doğru orantılı. Herkes kullansa -arz taleb meselesi- illa ki farklı ve iyi ürünler getirecekler fakat benim anlamadığım ellerinin altında binlerce tl'lik stok diyorsunuz, hiç mi işe yarar bir malzeme almaz insan. Bir suluk lazım örneğin; ben dükkana gidince lastik gibi eriyik, kokulu bir ürünü neden alayım. Kim alsın. Hadi iyi sağlam malzeme de var diyelim, renk, şekil öyle cins malzemeler ki silah zoruyla adamın dükkanına sokmuşlar sanırsınız. Ben inanıyorum ki gerçekten iyi bir ürün her halükarda satılıyor. Çünkü ben kayda değer ne varsa stoğunun olmadığını görüyorum. Bilen bilir hesabı bu ürünler gayet de iyi satılıyor ama tekrar temin etmiyorlar yada onun satıldığını görüp denk, muadil bir ürün getirtmiyorlar. Nasıl bir politika gerçekten anlamıyorum. Satış olmasın, kimse almasın gibi bir tavır, tutum var sanki. Allah aşkına metal rengi, aluminyum folyo gibi gidon sargısını kim alır, nasıl soktun onu dükkanına? Bu mudur müşterilerin gelip sana sorduğu şey? Büyük ihtimal her gün birisi gelip "abi sende şöyle janjanlı, metal renk gidon sargısı var mı, teyp ve hoparlör taktığım bisikletime çok yakışacak, havam olsun biraz?" diye sordu bir süre. Başka izahı olamaz bunun :D

İşin bir diğer tarafıda sadece bu firmalar internette var olduğu için fiyatlar da alelade. Bugün 8 tl'ye kilit aldım, inanın aynısı en ucuz 20tl yer yer 36 tl idi bu sitelerde. Böyle bir satışla mı stok eritilip yeni talepler olacak? İlginç...

Onur Gençoğlu

Aktif Üye
Tepki
27
Bisiklet
Salcano
Olgun bey aynı duyguları paylaşıyoruz. Ülkemizdeki bisiklet firmaları bisikletcileri kazıklamaya çalışıyor gibime geliyor. Ayrıca dediğiniz gibi hiç bir sitede adam gidi bir içerik yok. Parça buluyorum fiyat var başka bişi yok, insan oraya ağırlığını yazar modelini yazar, neyle uyumlu olduğunu yazar. Türk insanın kafası para kazanayım da nasıl kazanırsam kazanayım mantığıyla çalışıyor malesef.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Ağzınıza sağlık. İmzamı atıyorum ama bence asıl büyük sorun, bisiklet sektöründe ticaretle uğraşan kişilerin, bu işi meslek olarak değil de, para için yapıyor olmaları. Bilgisizlik had safhada. Hiçbir ürünün açıklaması yok. Böyle bir şey olabilir mi? Bilmem ne sitesinde, Çin malı yol bilgisayarımın satış linkini gördüm. Adamlar üşenmemişler, kullanma kılavuzunu tarayıcıdan dijital ortama aktarmışlar ve bunu da sitelerine koymuşlar herkes yararlanabilsin diye. Hayretler içerisinde aldım o kılavuzu siteden. Tüm bilgiler tek tek girilmiş ve bir de kılavuz var. Böyle de bir ticaret anlayışı işte. Buyrun size aynı ürünün yurtdışı bir sitedeki satış linkleri; (link)

Açıklamalardaki fark, müşteri yorumlarına verilen değer ve son olarak da fiyat farkı. :) Kargo dahil 30 Avro'ya alabiliyorum bu kilidi yurtdışından. Hoş, neredeyse yarısı depremde yıkılan bir şehri tekrardan yaparken, dümdüz ovada, şartların böyle elverişli olduğu bir yerde bile bisiklet yolu yapılmıyorsa ve kimsenin de umrunda olmuyorsa, bazı şeyler düzelmeyecek demektir. Baştakilerin teşvik etmediği bir şeyi, 3-5 kişi teşvik edemez. Niyet meselesi arkadaşlar. Niyet çok farklı olunca, biz de böyle çer-çöple uğraşıyoruz. Allah rızası için; CRC'ye bi' girin bakın arkadaşlar. Ürün gruplarına, seçeneklere, sunuma, müşteri yorumlarına bakın hele. 1000'de 1'i yok burada. Sorsanız gelişiyoruz, her alanda ilerliyoruz. Evet, kendimiz çalıp, kendimiz oynuyoruz. :)

A.Tahsin

Daimi Üye
Tepki
96
Bisiklet
Bianchi
dostum dechatlon a git. Gidemiyorsan online alış veriş yap pişman olmazsın. Bugün kadro çantasını 24 liraya aldık içi dışı harika su geçirmez, ayrıca 14.90 a kendiliğinden patlama sıvılı iç lastik falan var .

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Bugün sirkeciye gittim. Sadece 1 yerde "yol bisikleti ön göbek mil seti" bulabildim. Fiyatı 3 TL idi. Eğer bulsaydım sora ön göbek alıp onunkileri kullanacaktım ancak koskoca sirkecide YOK. 2000 küsür euroluk bisiklete 3 liralık mili taktık. Hayırlısı bakalım.

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
İsteyen istediği işi ne için isterse yapsın umrumda olmaz da afedersiniz bana göre işin edepsizliği sattığı malzeme hakkında hiçbir bilgiye sahip olmamaları hadi onuda geçtim kullanmazsın bilemezsin vs de ne sattığını da mı bilmez insan!? Dükkanlara gidiyorum soruyorum tezgahta duran başkasına öbürüne başkasına sanki milyon tane çeşit varda bulamıyorlar.. En son başımdan geçen arka aktarıcı almak için int. Sitelerinde indirime bile sokulan parça ellerinde yok! Hatta gelmemiş çünkü tel açıp sorduğumda kendileri diyorlar 2013 ler gelmedi vs diye. Ne diye int sitesinde gösteriyorsun kampanya dahiline sokuyorsun o zaman..ismi lazım değil büyük firmlardan birini aradım gene var mı sora arka aktarıcı diye , valla birşeyler var ama bir bakayım dedi, sonra var dedi . Serisini sordum yaniii bilmiyorum ki dedi.. Rengini sordum öyle anladım modelini. Velhasılı benim ümidim yok düzeleceklerine dair zira dükkandaki insanlara bakıyorum tahminen çoğu 30 yıldır bu işi yapan 50 yaş ve civarındaki insanlar. Saygım var ama bu saatten sonra da değişim beklemiyorum acırım da yanlarında çalışan bu adabı alan genç çalışanlara yanarım..

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Bisiklet malzemeleri yok. Nedeni bisiklet kültürü yok..
Fotoğrafçılık ta aynı.. Millet lenslerini hatta tripodunu bile yurtdışından almak zorunda, halen.. Fotoğraf kültürü de yok..
Mesela hifi ses sistemleri.. Bir iki cılız mağaza haricinde memlekette işe yarayacak çöp bile yok :) Müzik kültürü de yok..
Facebook lardan geri kalmıyoruz.. Millette bilgisayar, tablet filan.. Ama şu bilgisayarlara biraz şekil bir kasa alayım diyorsunuz burada yok :) Geçenlerde 512 gb lık SSD lere baktım.. Abd de 280 usd ye inmiş. Burada halen 1000 TL nin üzerinde. Buldun mu da yarabbi şükür diyemiyorsun :). yahu bilgisayar kültürü bile yok!
Bitane 5v luk lineer güç adaptörü yapayım dedim.. Içinde kullanacağım transformator ve kapasitorleri bile gavurdan sipariş etmek zorunda kaldım.. Tamam da el insaf.. En azından elektrik kültürü olsun bari.. Ama yok!
Ne kültürsüz bir toplumuz böyle..
Veya parasız mı desek ?
Ama ikisinden biri yok (hangisi daha yok..Çözemedim ben :) )

Bazılarına da sorsan memlekette herşey var..
Doğru da diyorlar.. markette yoğurt var, ekmek var (Allah`a şükür :))

ali tekintüre

Daimi Üye
Tepki
137
Ülke standartları dışında şeyler arıyorsan şikayet işe yaramaz,,başının çaresine bakacaksın,,nomes problemos,,sıkı pedal çevir,keyfine bak...

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
@ahmetcan44, @Güney Tuncer, Bisiklet forum olması hasebi ile bisikletten yakındım ama dediğiniz gibi ilgilendiğimiz şeylerle çok az insan ilgileniyor. Bir geçiş evresindeyiz sanırım. Bir neslin değişimi söz konusu. Bu da kolay değil. Bir çok hobi ve uğraşa israf, saçmalık, gereksiz ve hatta aptalık olarak bakıyor bir çok insan hala. Bahsettiğiniz şeylere bir örnekte RC Model(kumandalı) araçlar. Motor kontrol mekanizmasindaki küçücük bir ESC soğutucu fanı, plastik bir kıçı kırık pervaneyi Türkiye'de bulamadım. 3 dolarlık 2 gram parçayı, Li-Po pilleri hep dışardan aldım. Sayısız parçanın esamesi yok. Abim profesyonel fotoğrafçılık ile uğraşıyor çanta da dahil malzemelerinin %80'ini dışardan almış yada getirtmiştir. Müzikle ilgilnen arkadaşım var adam sadece kabloyu dışardan alıyor. Geçenlerde bir arkadaşımın GoPro plastik parçası kırıldı hiçbir şey yapmadan seyir halinde, Türkiye'de 3 kuruşluk parça 60 tl'ye yakın fiyatı var. Türkiye yetkilileri ilgilenmedi. Arkadaş GoPro merkeze fotoğraflarla beraber e-posta attı adamlar California'dan ücretsiz kargo ile parçayı gönderdiler. Bizim sorunumuz bir yerde de işte bu maalesef. Genel geçer değilde birazcık özel, birazcık hobisel bir işle uğraşıyorsan dışarda bir akraban, arkadaşın olacak. Başka türlü istediğin bir şeyi oluşturmak çok zor. Zaten Surly, Single projelerini görüyoruz burada. Herşey parça parça, yavaş yavaş dışarıdan gele gele tamamlanıyor. Belki boşuna yazıyoruz bilmiyorum ama ilerde güzel şeyler olur umudu taşıyorum her zaman. Bu birazda bize bakıyor tabii ki...

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
ah be güzel kardeşim..Şu RC olayını hiç açmasaydın keşke..
1/8 lik yakıtlı arabamı Odtü'nün stadyumunda taşa çarpıp 50 parçaya ayırdığım geliyor aklıma.. Halen parça parça duruyor kendisi (yazmama gerek var mı? evet parçalar Türkiye'de yok :) )
Zamanında o Novak ESC leri, pil ve servoları biz de hep yurtdışından getirtmiştik (Bunlar taa 15-20 yıl önceleri idi) Halen hiç bişey değişmedi...

Biraz önce arm işlemcili mini-pc siparişi verdim (ebay'dan).. Yabancı forumları okuyorum da. Millet bunları kullanarak marsa gidecek araç imal edecek nerdeyse.
Ne diyeceğim sana...
Geçiş meçiş hikaye. Hiç biyere gittiğimiz yok!..

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
1.Çünkü üretim yok bizim ülkede her şey ithal.

2.Fason üretim yapsan,onu yaptırabileceğin adam yok.Kendin yapmaya kalksan elinde imkan yok.Neden?Bu ülkede el işçiliğinin değeri yok.

3.İthal gelen ürünlerde bir de ülkemizin başıboş düzeni var(doğrusu olmayan düzeni).

4.Spor ve eğlenceli uğraşlar dünyası ufak bir sektör daha.

5.İşletme kafamız yok.

Bazı söylediklerinize katılmıyorum.Sizin ihtiyacınız yok diye,başkası almayacak diye bir şey yok.Bazı ürünleri siz sevmeyebilirsiniz ama başkası sevebilir.Ne renkler ve biçimlerde malzemeler gördüm.Tamamen kişiseldir bu durum.Tamam her aradığımızı bulamıyoruz,benim de yurtdışından aldığım ürünler oluyor ama bizim işimize yaramıyor diye "ee ööö,bu ne böyle" düşüncesi de yanlıştır.Farklılıklara açık olmalısınız,tamamen size hitap etme zorunluluğu yok.

• Beğen
Tepkiler: olgun şenel

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Bu ülkede bisiklet bilgisi kültürü yok;peki ben size başka bir şey anlatayım capitol mağazası var burda evime yakın hep gider tabletimi alır bir kahve içer orda takılırım.malum bir sürü mağaza var özellikle teknosa gittim oraya geçenlerde görevliye sordum elinizde ''''free dos'''' dizüstü varmı şimdi cevaba dikkat!!!!! beyfendi elimizde o marka yok asus,dell,casper vb markalar var demezmi.dedimki arkadaşım siz free dos ne demek biliyormusunuz bakıyor bana hala boş,boş yani dedim windows yüklü olmayan bir dizüstü istiyorum linux yüklü yada exstra başka bir sistem heeeee dedi şimdi anladım ama içimden gülüyorum:)))))) neyse iyi günler dedim çıkdım.yani free dos farzedelim alacak kişide bilmiyor.ve bu arkadaşa denk geldi verdiler bu vatandaşa asus,dell yada başka bir markayın bu garibimde alacak bir bakacak windows yüklü hadi sonra uğraş dur alanda bilmeyince satanda bilmeyince gel çık işin içinden....böyle durumlarda oluyor.

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.381
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben bunlara otogar çaycı esnafı zihniyetli diyorum; Türkiyede üretilmiş en küçük çay bardağıyla, bayat,karbonatlı çaya 1.5 tl isteyip birde yüzüne alırsan ekime der gibi bakarlar ya işte öyle.
Ben almıyorum.sizde almayın. 50 kuruşa üç kişiye satacağıma bir enayi bana yeter diyen zihniyet.

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
Bir şeyin eksikliğini duyar arar bulmazsanız kendiniz yaparsınız. özgün ve kaliteli olursa herkes alır. Toyota kurucusu ninesinin dikiş işlemini izlemiş nasıl hızlandırırım demiş ve dikiş makinesi yapmış patentini siner almış. ondan sonrası corollaya kadar gidiyor. Hımm bunu ingiliz yapsa, getirse biri de biz alsak dememiş.

Murat.Bagci

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Scott
black friday haftasindayiz aliexpress amazon vs alin alabildiginiz kadar butun ihtiyaclarinizi iste sonra buradaki dukkanlarla muhatap olmaniza gerek kalmasin.