Lastik hakkında sorular ve cevaplar

Gündoğarken

Daimi Üye
Tepki
213
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bende 400-500 kmdir 26*1.50 zırhsız modelini kullanıyorum.
Düz yolda mtb lastiklerinden sonra çok iyi geldi.
Jant ölçümün alt sınırında olduğu için biraz zor takılıyor. Birazda hoplama zıplama yapıyordu. Ince makine yağından jantla birleşme kısmına eser miktarda sürdüm. O sorun azaldı.
Şanssızlıktır, ilk sürüşümde koca bir çivi arka lastiği 1 cm civarında kesi ile yardı. Iç lastiği de mundar etti.
Icerden yamayla falan 150-200 km kadar idare etti. Lastiğin kusurundan değil. Aynı çivi sanırım 5 mm zırhlı modeli de yarabilirdi. Yeni lastiği yine rubena flash 1 mm zırhlısından aldım. Bunda da 2. sürüşte küçük bir sac parçası patlağa neden oldu. Bunun için bu kadar kolay olmamalıydı diye düşündüm.
Mümkünse 5 mm zırhlısını kullanmak daha mantıklı olacaktır.
Onun haricinde akışı çok iyi. Oldukça hafif. Mıcırlı asfaltta konforu azaltıyor. Stabilize yol için hiç uygun değil.
Genelde düz yolda kullanıp, arada mıcırlı asfaltta kullananlara kesinlikle tavsiye ederim. Fiyatına göre performansı iyi.

Scudo

geceyry

Aktif Üye
Tepki
146
İsim
Tahir Karapür
Arkadaşlar herkese merhabalar sıfır bir bisiklet aldım. 10 gün kadar oldu. Yalnız aldığımdan beri dikkatimi çeken bir husus var. Lastik kenarlarında çatlaklar mevcut acaba bana sıkıntı yaratır mı bu durum.

Tepki
20
İsim
veli
Bisiklet
Diğer
Merhaba arkadaşlar profesyonel olmayan 26 jant bir bisikletim var 15-16 kg civarinda. Amortisör ileri yok lastikleri dağ bisikleti lastiği bir sitede (link)

Bunu buldum alıp taksam nasıl bir faydası olur bisikletimi sürekli asfaltta kullanıyorum yardımcı olursanız sevinirim

.

...

geceyry

Aktif Üye
Tepki
146
İsim
Tahir Karapür
Arkadaşlar sıfır aldığım bisikletin lastiklerinde kılcal çatlamalar mevcut. Acaba sorun çıkarır mi bana

Tepki
20
İsim
Serdar Bağ
Bisiklet
Lapierre
Öncelikle herkese merhaba. Geçen haftalarda carraro sportive 224'ümü satıp, daha fazla dağda zaman geçirmeye karar verip whistle patwin 1727 bisikleti satın aldım. Ancak daha 3. sürüşümde lastik küçücük bir dikenden patladı (sanırım boyu 2mm kadardı). Carraromda zırhlı bir lastik vardı ve 1500 km boyunca hiç lastik patlatmadım. Bu yüzden bu bisikletimde de zırhlı lastik kullanmak istiyorum. Ayrıca üstündeki cst lerin yol tutuşumdan memnun kalmadım. Ancak internet baktığımda bulduğum zırhlı lastikler hem slik yol lastikleri ben arazi için bakıyorum. Ve son olarak eğer derseniz ki mtb nin olayı bu dur patlar iç lastik değiştir derseniz de yine de kaliteli 27.5 inç dış lastik önerin. Teşekkür ederim.

Senol.20

Üye
Tepki
3
İsim
Şenol DEMİR
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar merhaba sürekli olmasa da haftada 1-2 60 ile 120 km arası bisiklet süren biriyim ve lastik patlamasına çözüm bulmayanlardan idim. Son olarak denemiş olduğum ÇİFT TARAFLI BANT hayat kurtardı son olarak yaptığım Denizli-Nazilli Turundan ne olur ne olmaz diye aldığım çift taraflı bandı kullandım yaklaşık olarak 30 km yi bu bant sayesinde geldim lastiğim tekrardan patlamadı. Şu an hala kullanıyorum.
Eğer yapıştırıcı vb kullanmak istemezseniz Bi deneyin derim iyi Pedallar :)
Kırtasiyelerden bulabilirsiniz :)1-2 tl bişiydi en son :)1.jpg 2c039f7f-ae65-4abe-850a-ee3388fc0476.jpg 9733a3d9-608b-49ea-99db-d4685e85e3dc.jpg

• Beğen
Tepkiler: serhat1299

Ruhullah.Grbz

Daimi Üye
Tepki
366
Bisiklet
Diğer
Rubena nın 5 mm zırhlı modeline baktımda 1 kg ağırlık yazıyor adedinde 1.75 olan 1mm zırhlısı 590 gram bence havadan 800 gram ağırlık azımsanacak bir rakam değil 1.75 1 mm aps zırhlısını almaya karar verdim :) alacak arkadaslara tavsiyem ağır olsun ama patlamasın diyorsa 5 mm zırhlı modelini alsınlar.

bysutcu

Aktif Üye
Tepki
208
İsim
Yusuf Emre
Bisiklet
b'Twin
Bişey soracam bu rubena mitas mı oldu yoksa mitas dı rubena mı oldu, eğer rubena mitas olduysa alınan lastiklerin üretim tarihi önem kazanıyor...

Tepki
0
İsim
Niyazi
Bisiklet
Bisan
Merhaba arkadaşlar elimde hiç dokunulmamış Bisan Spx 3350 var.
Bu bisiklet çift amortisörlü gerçi çok sürdüğüm için ağırlığı pek fark etmedi benim için. Bu yaz asfaltta kullanicam bisikletimi , dişli bir dış tekeri var 26x1.95 mtb. Bu tekeri Rubenna cityhopper 26x2.00 ile değiştirmeyi düşünüyorum, sizce iş görür mü? Ve öneriniz varmı asfalata başka nasıl adapte edebileceğime dair?

Tepki
7
İsim
Fatih T
Bisiklet
Giant
( beton parke, asfalt ve az da olsa toprak/mıcır yol ) azami 25 km mesafeli sürüşlerim icin uygun lastik önerir misiniz? 2.10 görsel olarak hoşuma gidiyor, ancak anlamlı bir performans artışı için 1.95 altı mı kullanılmalı?

Cifti azami 180 liralık önerilerde bulunursanız sevinirim.

(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Tepki
0
İsim
Niyazi
Bisiklet
Bisan
Merhaba arkadaşlar/bisiklet sporcusu abilerim-ablalarım benimde bir sorum var,elimde çift amortisörlü bir dağ bisikleti var ağırlığı 17 kg, ben bu yaz asfalt ağırlıklı süreceğim, elimdeki lastik 26x1.95 mtb lastiği bunları rubena city hopper 26x2.0 ile değiştirmeyi düşünüyorum şimdi sorularım:
1-) City hopper dışında önerdiğiniz 26jantlık bir lastik varmı?
2-) İnternetten alıcam dış lastikleri çift olarak mı geliyorlar yoksa tek olarak mı ?
3-) Alıcağım lastiğe iç lastik gerekicek mi ?

Şimdiden tüm cevap veren arkadaşlara teşekkürler.

Tepki
0
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
selam arkadaşlar. 3 gün önce salcano ng750 29jant bisiklet almıştım . bisikletçiye ücretsiz kurulum kuponunu vererek kurdurttum. ilk gün birşey yoktu sürüyordum vitesleri öğreniyordum. ertesi gün toplam 12 km yol yaptım. yolda cam görsem durup bisikleti kaldırıp taşıyordum. .ertsi gün teker inmişti. tekeri şişirdim yine ertesi gün teker indi. ön tekerde sıkıntı yok hep arkada oluyor. çözümü nedir. tekerde patlak yok. siboptandır diye düşünüyorum arka sibop biraz oynuyor ve ön tekere göre biraz dışarı çıkmış vaziyette. önerileriniz nedir?

Tepki
0
İsim
Özgür A.
Bisiklet
Ghost
Arkadaşlar merhaba benim Ghost Se 1175 26 jant bir bisikletim var.Arka lastiğim yıprandığı için değiştirmek istiyorum.Öneriniz varmı acaba bu arada lastiklerim schwalbe black jack.Tekrar aynısından mı almalıyım yoksa michelin gibi farklınmarkalara geçiş yapmalıyım.Öneri ve link verebilirseniz çok sevinirim teşekkürler .

Darth

Üye
Tepki
0
İsim
Emre
Merhaba,

15 sene aradan sonra sürmeye başladım. Carraro crp 690 kullanıcısıyım. 26 inch lastikler. Kaliteli bir iç lastik almak istiyorum ama bir sürü marka var. Ne önerirsiniz? Bir de lastikleri co2 ile şişirmek dayanıklılık sağlar mı?

syg. svg.

Mesajımı taşıyan yönetici bir zahmet cevap da vereydi okumuşken...

syg. svg.

yishunbike

Üye
Tepki
2
Hey, guys. I am looking at getting another bike for commuting to and from work, as well as doing longer rides for exercise as well as leisure. I am also pretty interested at getting into the Cascade Cross series here in Western Washington ... I look at a carbonbikekits and do not know how you feel

zkcncvk

Üye
Tepki
8
İsim
Zeki
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkes merhaba bu aralar bir problem yaşamaktayım. Bisikletimin arka lastiğini akşam şişirdim sabah indiğini gördüm. Lastik patladı diye iç lastiğini değiştirdim ve dış lastiği kontrol ederek taktım. Ertesi sabah tekrar inip buldum aynı iç lastiğe havayı tekrar bastım dışarı çıktım 1 saat boyunca kullandım havası inmemişti koydum bisikleti birkaç saat sonra tekrar inik olduğunu gördüm. İç lastiği tekrar değiştirdim bu arada dış lastiğin iç kısmını titizlikle kontrol ettim tekrar şişirdim ve gün boyunca kullandım bu süre zarfında hiç inmedi akşam tekrar koyduğum yerde inik buldum

Nedir bu arkadaş ????????????

Tepki
39
İsim
Ardan Pakyürek
Bisiklet
b'Twin
@zkcncvk
Aynı sorun bende de olmuştu rubena lastiklerle fakat benim lastiğin bir bölümü zırh katmanına kadar aşınmıştı ve sürerken slap slap diye ses geliyordu sizde de böyle bir durum var mı?

Nexus 5 CAF cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.191
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@zkcncvk

İç lastiği çıkartın. Dış lastiğin tam sibop gelen yerine bir işaret koyun kalemle. İç lastiği takmadan şişirip leğen veya küvette su içinde döndürün yavaş yavaş. Hava kaçan yerde hava kabarcıkları olacaktır. Delik lastiğin dış kısmındaysa dış lastiğinizde gerginlikle açığa çıkan ufak bir cam veya diken var demektir. Sibop kapağına denk yere koyduğunuz işaret sayesinde tam yerini tespit edebilirsiniz. Delik iç kısımdaysa jantta bir sorun var demektir. Jantta deliğe denk gelen yeri kontrol edin.
Kolay gelsin...

içlastik-su.jpg

Jant koruma şeridi takılıysa yanlış takılmış olması patlamaya sebep olabilir bu arada. Şerit yoksa bir tane edinin derim.
pr_02_1727.jpg