Kötü hava yoktur, kötü giyim vardır

Rahat

Üye
Tepki
0
Forumda kışlık kıyafetler ile ilgili bir çok şey okudum. Ankara'da Dikmen'den Bakanlıklara sabahları gidip akşamları Dikmen yokuşunu çıkarak geri dönüyorum.

İnişte rüzgar üşütüyor, çıkışta hareket terletiyor.

İşyerinde takım elbise zorunluluğu var. Yün içlik değil, yünlü hiçbir şey kullanamıyorum, kaşındırıyor. Terle temasa geçince kokan hiç bir ürünü kullanamıyorum, çünkü kalabalık ve insanlarla içiçe bir ortamda çalışıyorum, kokmamam gerekiyor.

İniş koşullarıyla çıkış koşulları dışında işyeri koşullarında giyeceklerimin hepsinin farklı olması beni kışın bisikletsizliğe zorluyor. Çözüm bulamadığımdan kullanamıyorum...

Scudo

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
yün iclikler zaten sogudu zaman bir daha sıcak tutmuyorlar. iclik olarak compression ve hyperwarm iclikler var yada daha ucuz yün içermeyen termal iclikler var. hem mütiş sıcak tutuyor. hem rahatsız etmiyor. hem cok terletmiyor. cok terleyince bile içi kerzaman kuru dış yüzeyi biraz ıslak kalıyor ama sizi etkilemiyor. sert inişlerde de. ruzgar geçirmeyen woven seri mont ceket ürünleride çok az rüzgar hissettiriyor. üzerinizin kalın olması ruzgarı kesmeye yetmez bazen. yokuslarda önünüzü açın cok terleyip ıslanmamak icin. inerkende sonuna kadar kapatın cok etkilenmezsiniz.

utku bayburt

Daimi Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
gurkan genc yeni dunya turu gunluklerinde demiski:yokus cikarken terliyorum fakat zirveye vardigimda kesinlikle usenmeyip terli giysilerimi degistiriyorum.cumleler tam bunlar deil ancak soylemek istedigi budur.yani yapmamiz gereken yanimizda yedek bir ust iclik bulundurmak ve zirvede kuru olaniyla usenmeyip degistirmek.ben yuzum icin buff kullaniyorum.su ana kadar istanbul hava sartlarinda bir sikinti yasamadim.ancak gectigimiz senelerde polar atkiyla suratimi sarmistim.ancak bu sene buff'la devam.hala bir sorun yasamadim tavsiye ederim.ruzgari kesinlikle gecirmiyor.cok ince bir kumas olmasina ragmen yokus inerken bile cok ciddi konfor sagliyor.ben cok soguk havalarda da umitliyim buff dan.bakalim simdilik cok soguk hava olmadi istanbulda.deneyip gorcez.ancak sitesinde kisinda kullanilabilir diyor.inceleyin derim ben.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Rahat

Anladığım kadarıyla sizin işe giderken sorununuz yok. Sorununuz dönüşte yokuş çıkıp terlemek.

Çok ince termal içlikler var. Hem üst hem alt. O kadar inceki giydiğinizde teninizi görebiliyorsunuz. Ama inanılmayacak kadar koruyucu. Yıllar önce satın almıştım kayak kayarken kullanıyorum. Bu içliği giydiğimde her türlü hava koşulunda rahatsız olmadan (üşümeden ve fazla terlemeden) kayak kayabiliyorum. Eğer kışın bisikletle işe gitmek istiyorsanız böyle bir içlik almanız gerekir.

egecay

Daimi Üye
Tepki
151
Yüzümü soğuktan korumak için yarım yüz balaklava kullanıyorum ancak bayırlarda falan burundan nefes almak yetmeyince ağızdan nefes almaya başlıyorsunuz o zaman sıcak nemli hava yüzünüzü terletiyor yapış yapış oluyor mecbur belli aralıklarla balaklavayı çıkartıp yüzünüzü havalandırmanız gerekiyor

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
iç giyimde kesinlikle termal giysiler kullanmayı tercih edin teri anında emerek rahatsızlık vermiyor , sıcak tutuyor ve nefes alıyor
hastalık genellikle ayaklardan gelir o nedenle ayakları sıcak tutmak çok büyük önem taşıyor termal çorap öneriyorum ben hatta giymeden bir miktar krem ile ayaklarımı yumuşatıp çorabı sonra giyiyorum bu sayede hem deriyi koruyor hemde dışarıdan gelen soğuk havayla olan teması biraz daha azaltmış oluyorsunuz yüzünüz için maske iyi bir tercih ancak buff larda iyi bir çözümdür teri emer ve sıcaklığı muhafaza eder elbette kışlık olacak çeşitli şekillerde de kullanarak korunabiliyorsunuz
üzerinizdeki forma üzerine extradan birde rüzgarlık giyerseniz iyi olur hem hızınızı kaybetmemenizi hemde rahat hareket etmenizi sağlar geniş olan polarlar ya da montlar karşıdan esen rüzgarlarda paraşüt vazifesi görerek genişledikleri için rüzgarı üzerinizde absorbe ederek hızınızıda keserler son olarak parkuru tamamlandığınız anda daha terliyken dönüşe geçin fazla beklemek hastalığa davetiye çıkarır iyi forumlar

dragotreis

Üye
Tepki
12
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Nuri Kongur nuri hocam deneyimlerimi yazarım demiş ama... (9 sene de olsa bekleriz)

• Beğen
Tepkiler: ukyo