Köpek korkusu

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

anon

Daimi Üye
Tepki
253
İsim
Emir Taha KENAR
Çoban köpekleriyle baya sık karşılaşmama rağmen hala tırsıyorum.Yanımda insan olmadan karşılaşsam ne yaparım bilmiyorum

• Beğen
Tepkiler: hakan kaya.
Scudo

Homer

Forum Demirbaşı
Tepki
590
İsim
A.Murat Günal
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Giant
Her sabah saat 6'da evimin daracık, karanlık ve iki tarafı park halinde araçlarla dolu sokağından işe giderken taciz ediliyorum :)
Keratalar sokağımızın sakinleri, besliyoruz da.
Ama bisikletle her sabah nereden fırlayacaklar acaba oyunu oynuyoruz :)
İşe bisikletle gitmediğim günlerde aynı çete benimle beraber otobüs bekliyor, sırnaşıyor.

Kızım korkuyor mesela, ben bu kadar korkmazken.
Acaba çocuklar artık sokaklarda oynayamıyor ve mahallenin dört ayaklı sakinleriye aralarında bağ oluşmadığından mı diye düşünüyorum kızımı görünce.
Ben çocukken (milattan önce) tüm mahallenin çocukları sokaklarda oynardı, kedisiyle, köpeğiyle.
Şimdi nesil ya güvenliklü yüksek duvarlı fanus benzeri sitesinin bahçesinde ya okulda.
Bende hiçbir sokak hayvanına, börtü böceğe karşı korku yokken, kızım kediler dışındaki tümünden korkuyor.

Tepki
11
Bisiklet
Carraro
Bende köpek korkusu malasef hat safhada henüz hiç kovalamadı ama birgün kovalarsa soğukkanlı olamayacağım kesin. İnşallah hiç denk gelmem :harika:

Heraklia

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Sertan Atalay
Bisiklet
Mosso
Köpek korkusunu yenmek için barınakları ziyaret edebilirsiniz.Yüzlerce havlayan köpek arasında olmak korkuya iyi gelebilir.En azından bir nebze de olsa alışırsınız. Köpek havlamasında ani panikleme yaşamamış olursunuz.

• Beğen
Tepkiler: CyclistAntalya

srtkmc

Aktif Üye
Tepki
472
İsim
Serhat
2 kere kovalandım.Aktif olarak bisiklet kullanmadan önce ciddi ciddi hiç köpekten korkmazdım yanından rahat rahat geçerdim.
Şuan köpeklerden fena korkuyorum.

Bir tanesinde kısa bir süre kovaladı dişleri ayak bileğimin yanındaydı resmen.Bir süre sonra susup geri döndü alanından geçtim heralde.

Artık şehirden çıktığım an etrafımda köpek arıyorum psikolojim bozulacak artık :D Çözümü yokmu bunun köpek kovucu ses cihazı falan varmış alsak işe yarar mı acaba

Heraklia

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Sertan Atalay
Bisiklet
Mosso
@srtkmc Tek bir bölgede ise köpekler en güzel yöntem bisikletten inip yürümek. Fakat farklı bölgelerde köpekler varsa biraz zor olabilir.

Tepki
11
Bisiklet
Carraro
@srtkmc o ses cihazından bir arkadaşım aldı. Faydasını görüyorum diyor ama yinede emin olamıyorum..

@Heraklia Köpek çiftliğine gittim orada bile korkuyu yenemedim diken üstünde oluyorum ister istemez.

Tepki
69
İsim
ANIL ÖZEKŞİ
Bisiklet
Giant
Köpeklerden çok korkmam. Azcık diyelim :p

Ben de sabahları erken saatte bisikletle çıktığımdan ortalık sokak köpeği dolu oluyor. Ancak sokak köpeklerinin çok büyük bir bölümü göre göre bisikletliyi kanıksamış. Pek iplemiyorlar beni :) Bazıları ise laf olsun diye havlıyor. Ama dün akşam evime dönerken sahibinin gezdirmeye çıkardığı bir köpek saldırdı. Orada olduğunu görmemiştim. İki arabanın arasından çıktılar. Sahibinin iki araba arasında olduğunu görmüştüm ama beni görüp geçmemi bekleyen bir yaya olduğunu düşünmüştüm. köpeği gördüğümde aramızda sadece 1 metre mesafe vardı ve okul civarı olduğu için oldukça yavaş gidiyordum. Köpek beni gördüğü anda saldırdı bisiklete. Hiç görmediğiniz bir yerden beklemediğiniz bir anda üzerinize atlayan iri bir köpeği görünce doğal olarak beyniniz devreden çıkıyor. Tamamen içgüdülerinizle hareket ediyorsunuz o an. Ben de çalıların arasından çıkan leoparı gören ceylan gibi tepki verdim ve bisikleti bir anda sola ( yani beni ezebilecek arabaların arasına doğru ) kırıp kaçmaya çalıştım. Çok şanslıydım ki arkadan gelen araba ile aramda 50 metrelik bir mesafe vardı ve ben ne yapmakta olduğumu anlayıp kendimi tekrar sağa atacak vakti bulabildim. Ama o kadar şanslı olmayabilir bu hikayeyi anlatamaya bilirdim :booo:

Bence sahipli köpekler sokak köpeklerinden daha hırçın ve saldırgan.

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
bisiklete ara verdiğimden dolayı bayadır bakınmıyodum buralara...ama tam konusunu yakaladım..bazen tüm bildiklerimizi unuttuğumuz bir an gelir..2 ay önce bakırköy carouselde zorla yavşayıp kendini sevdiren bir köpekle karşılaştım..ki köpeklerden hiçmi hiç korkmam aksine her fırsatta besler severim..ama bu çok farklı bi tecrübe oldu o sevecen yaklaşmamama rağmen kendi yaklaşan sevdiren köpek başını okşadıktan biraz sonra kolumu kapmaya çalıştı tam kolumu kaçırdım dedim baldırımdan kaptı ve 3 tane diş iziyle yanından ayrılıp hastanenin yolunu tuttum..1 ay boyunca 5 tane iğne vuruldum hatıra olarakta bi aşı karnem oldu :D yani bazen köpeklerin vücut dilini okumak çok zor oluyor..5 dk. öncesindeki bir yaşanmışlığın faturasını size kesebiliyorlar..diyeceğim oki halinden tavrından çok emin olmadığınız köpeklere taktik uygulamayın içli dışlı olmamaya çalışın..ve asla korkmayın korkudan beslenirler çünkü..

CyclistAntalya

Daimi Üye
Tepki
473
İsim
Erkan
Bisiklet
b'Twin
@ÇaNakkaLeRuHu üstad sorunu uyuz şehir köpeklerinde yaşamıyoruz zaten :) Antalya'da şehir dışına çıkınca köy köpekleri ve arazide başı boş dolaşan köpekler çok fena saldırıyor. Yol kesen eşkiya gibiler. Şehirde ya uyuz köpek olur yada sahipli köpek olur zaten onlar sorun değil...

@AnılÖzekşi benzer bir şey başıma geldi iki gün önce. kadın starbucks ın bahçesindeki ağaca bağlamış, dört metre uzatmış ipini ve itaat çalışması yapıyor. köpek avazı çıktığınca havlıyor kadın sadece bakıyor ona. (Eğitim şart evet ama yeri ve zamanı da önemli) bende ev köpeği bana bişey yapmaz diyerek tam 30 cm önünden bisikletimle geçerken bir anda üzerime atladı ve refleks olarak bende sola kaçtım ani hareketler falan. komik olan kadının tepkisiydi " korkuyor musunuuuzz " şeklinde uzatmalı bir cümleyle hayretlerini dile getirdi. Bende "evet korkuyorum" dedim elbette.

Tepki
69
İsim
ANIL ÖZEKŞİ
Bisiklet
Giant
Artık havaların ısınmasıyla daha çok şehir dışına çıkacağımdan Aliexpres'ten iki tane köpek düdüğü ısmarladım. Ne olur ne olmaz, birinin frekansı hoşlarına gitmezse ikincisini denerim diye :)

İkisini de boynuma asıp öyle çıkacağım yola. Eğitim düdüğü diye geçiyor ama benim amacım, bi umut ses dikkatlerini dağıtırsa topuklayabilmek için zaman kazanmak ;)

Eh, işe yaramazsa kaybım sadece 2$ olur.

(link)

(link)

• Beğen
Tepkiler: Veysel A.

Veysel A.

Daimi Üye
Tepki
68
İsim
Veysel AMCALAR
@AnılÖzekşi

Sonuçları paylaşır mısınız. Yâni bunu tecrübe edinmeniz için bir köpekle karşılaşmanızı istemem ama başka yolu yok. ))

Tepki
69
İsim
ANIL ÖZEKŞİ
Bisiklet
Giant
@Veysel A.

Eğer işe yarıyorlarsa emin ol paylaşırım. Ama eğer paylaşamadıysam bil ki köpekleri daha da kızdırmışımdır :)

• Beğen

Veysel A.

Daimi Üye
Tepki
68
İsim
Veysel AMCALAR
@AnılÖzekşi

Yok Anıl bey, ben ikinci seçeneği düşünmek istemiyorum. Unutkanlığınıza veririm. ))

Geçen yıl köpeğe temas eder etmez kilitlenmiş çenesini bile açıp oradan hemen kaçmasına sebep olan bir elektroşok cihazı görmüştüm. Ama asıl istedim şey yaklaşmadan önce kaçıp gitmeleri. Böyle bir cihaz lazım. Çünkü yüzyüze gelirsek ben o cihazı o panikle kullanamam. Ciddi manâda böyle etkili birşey bulursanız lütfen haberdâr edin.

Saygılar...

• Beğen
Tepkiler: AnılÖzekşi
Tepki
69
İsim
ANIL ÖZEKŞİ
Bisiklet
Giant
@Veysel A.

Bir hayvanın canını yakmak düşünebileceğim bir şey değil. Bu nedenle şok cihazı yada biber gazı gibi şeyleri yanımda taşımayı düşünmem bile. Ancak bu eğitim düdükleri hayvanların pek alışık olmadığı yüksek frekanslı sesler çıkardıkları için istemsiz bir şekilde tepki verip kaynağını anlamaya çalıştıklarını düşünüyorum. Bu ufak dikkat dağınıklığı da ikimiz arasında yaşanabilecek olası bir gerginliği daha oluşmadan önlemek ve bana oradan uzaklaşmak için zaman tanıyacak ( Teoride :kötü: )

Tabi benim onu, onun beni gördüğümden önce görmem ve düdüğüme uzanacak vakti buluyor olmam da gerek :D

• Beğen

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Ben de zamanında sibirya kurdu besledim, dışarıdan baksan etli butlu deve gibi kalıplı bir hayvan. Ancak gerçekte o kadar da tehlikeli bir hayvan değil, hele ki insanlara saldırdığına hiç şahit olmadım.
Çoğu köpeğin doğasında bir insana saldırmak yok, yalnızca belli bölgeleri sahiplenmiş köpeklerde bunu görüyoruz. Bir noktayı sahiplenmiş sürünün arasından hızla geçerseniz mutlak suretle kovalarlar.
Nasıl ki sizin evinize hırsız girince, gücünüz yeterse kovalıyorsunuz o hesap sanırsam :)

Yinede pitbull tarzı köpeklerden bir zahmet koşun, musallat olduğunda gerçekten bırakmıyor hayvan. Bir defa bizim sibirya kurduna saldırmıştı, hayvanda zaten 5cm'i geçik deri - kıl tabakası var, hiçbir şey yapamamıştı. Ancak insan öyle değil, tutarsa koparır arkadaşlar baş edemezsiniz hele ki daha önceden köpek beslemediyseniz, köpeklere yabancıysanız. O köpeğin üzerine çıkıp kafayı sabitlemediğin sürece kurtulamıyorsun.

Bu yüzden çok da tenha yerlerde sürmeyin derim, şehir içi pek problem değil. Şehirdeki köpekler de pek saldırgan değil çoğunlukla. Ancak tenha yollarda, ormanlık yollarda bir zahmet önleminizi alın.
Şile'ye giderken ormanlık bir yola girdik, kaç köpek var sayamadım bile. Bile bile girersen o yola seni bir güzel yerler bu da bu kadar nettir :)

10988820_751684298243161_252358010_o.jpg

• Beğen
Tepkiler: yusufgs3625

Veysel A.

Daimi Üye
Tepki
68
İsim
Veysel AMCALAR
@AnılÖzekşi

Anıl bey ben de hayvana zarar vermek istemem ama beni ellerse )) Beni ısırırsa eğer aklımı kaybederim artık o an kendi canımı düşünürüm ve artık kimin dişi kime geçerse... Bu yüzden olay sonrası değil olay öncesi bu işi çözebilecek, hayvanı bana hiç yaklaştırmayacak bir cihaz arayışı içerisindeyim. Eğer bu konuda ben sizden önce bir sonuca ulaşırsam sizi Allah'ın izniyle bilgilendiririm. Teşekkür ederim...

• Beğen
Tepkiler: AnılÖzekşi

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Bir keresinde taksinin arkasından gidiyordum dar bir yoldu, virajı döndü, ben de arkasından döndüm. Araç sonra başka bir yola saptı. Birden karşıma 6-7 köpek çıktı. Ön çapraz bağım kopmuştu ameliyat sonrası bisiklete yeni yeni başlamıştım. Depar atmaya kalksam yakalarlar diye düşündüm. Köpekler hiç yokmuş gibi içim titreyerek devam ettim, sağım ve solunda köpekler havliyor, biri ayağıma kırt etse yere düşüp param parça edecekler. Neyseki yavaş yavaş ana yola kadar gittim ondan sonra peşimi bıraktılar. Her köpek bir değil. Tamam hayvan sevgisi falan ama kimse saldirmayacaklarinin garantisini veremez. Köy yollarına onun için pek gitmek istemiyorum.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.