Kirli hava ve solunum

mcanerg

Forum Demirbaşı
Tepki
1.104
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyla ilgili detaylı bilgi almak isteyenler için
(link)

• Beğen
Tepkiler: makaram
Scudo

mcadirci

Aktif Üye
Tepki
288
İsim
Mehmet
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
Kirli havadan kaçmanın bir yolu güzergah değiştirmek. Ara sokaklara girince egzozdan kaçıyoruz ama orada da park halinde arabalar var. Kapı açılacakmı diye paronayak oluyorsun. Çok duman saçan araba olunca yavaş gidiyorum.
Uzun lafın kısası o egzozu çekecez galiba =D

mcanerg

Forum Demirbaşı
Tepki
1.104
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kirli havadan kaçmanın bir yolu güzergah değiştirmek. Ara sokaklara girince egzozdan kaçıyoruz ama orada da park halinde arabalar var. Kapı açılacakmı diye paronayak oluyorsun. Çok duman saçan araba olunca yavaş gidiyorum.
Uzun lafın kısası o egzozu çekecez galiba =D
bu bana cem yılmazın radyasyondan kaçan adam esprisini hatırlattı :D

• Beğen
Tepkiler: bekirs07

bekirs07

Aktif Üye
Tepki
613
İsim
Bekir ATİKER
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Akşam birde kömür işin icne giriyor buff ve balaklava dan başka bir şey aklıma gelmiyor korunma için n

• Beğen
Tepkiler: Cem Coşkun

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.201
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
En güzeli biraz kondüsyonu toparlayıp şehrin hemen dış alanlarına sürmek. İstanbul için kuzeye doğru örneğin.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.422
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Spartiat normal maskeye göre nasıl bir filtreleme yapıyor? Vent kapakları solunumu kolaylaştırıyor mu?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.936
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
@Spartiat normal maskeye göre nasıl bir filtreleme yapıyor? Vent kapakları solunumu kolaylaştırıyor mu?
Zamanında Tayvan'daki bir arkadaşım hava kirliliğine karşı önermişti ama alıp denemedim. Onların kullandıkları ile bu AE ürünleri ne kadar aynıdır bilemiyorum. Birkaç modelin yorumlara bakmak fikir verebilir.

• Beğen
Tepkiler: ugurus ve makaram

Burak B.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.988
İsim
Burak
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1 mikron partiküller havadan hafif, yağışla yere düşüyor. Yükseltiyle artıyor.
Onu engelleemeyiz :) Mümkün oldugunca daha az maruz kalmak, hava rüzgarlı ise ve sabah saatlerde oldukça güzel izmir havası. Bisiklete binmeyelimmi :D

B

BF Okuru

Misafir
Onu engelleemeyiz :) Mümkün oldugunca daha az maruz kalmak, hava rüzgarlı ise ve sabah saatlerde oldukça güzel izmir havası. Bisiklete binmeyelimmi :D
Ben de bir zamanlar yüzüyordum. Birkaç sene bayramlarda 20000ppm hava kirliliği olan Ankara'da zaman geçirdikten sonra sonuç bu.

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
2005 senesinde konuşulup, unutulmuş bir konu. İçerik faydalıymış aslında.

Son zamanlarda egzoz gazlarından çok rahatsız olmaya başladım. Aynı şeyi farklı kişilerden de duyuyorum.

Taşıtların periyodik muayene ücretleri, trafik sigortası bedelleri aldı başını gitti. Muhtemelen bu yüzden egzoz muayenesi olmadan gezen birçok eski taşıt var trafikte. Yoksa sanmıyorum ki termik santral bacası gibi duman atan bir sürü taşıt böyle gezebilsin trafikte???

Özellikle benim gibi yol bisikleti/şehir bisikleti kullanan arkadaşlar egzoz gazına en çok maruz kalanlar.

Korunma önerisi olan var mıdır?
sokakta ciddi sayıda yazılımlı taşıt var, ciddi anlamda duman saçıyorlar.

• Kızgın

ugurus

Daimi Üye
Tepki
450
İsim
Uğur
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Uzakdoğulu arkadaşlarımız bunlardan kullanıyor: (link) (aralardaki tam yüz olanlar değil tabii)

314806 dosyayı görüntüle
(link)
Uzakdogudan gelen bazi insanlar da Ben bunlardan gördüm. Doğal orman içinde bile bunu takıyorlardı şaşırmıştık. Unuttum hangi ülke olduğunu Çin yada taiwan olabilir . Garibime gitmişti.

• Beğen

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.936
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Uzakdogudan gelen bazi insanlar da Ben bunlardan gördüm. Doğal orman içinde bile bunu takıyorlardı şaşırmıştık. Unuttum hangi ülke olduğunu Çin yada taiwan olabilir . Garibime gitmişti.
Tayvan, Çin, Japonya benzer hava kirliliğine sahip. İnsanları da birbirine benziyor zaten, ayırmak kolay değil :)
Gelmeden önce hava kalitesi istatistiklerine bakmışlardır, yaklaşık aynı seviyede olup kirli saydıkları kendi ülkelerinin havasında aldıkları önlemi almışlardır.
(link)

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.995
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Korunma önerisi olan var mıdır?

Var.Yakalanmamak :komik: :komik: :komik:
speedymammy'nin bu gönderisine "Sana gül gibi öneri yaptım, hızlı solumamak. Makalenin son sonuç cümlesinde akciğerin hava keselerine yüksek hacim ve hızda solunursa ulaşacağı için türlü akciğer hastalıklarına yakalanacağımız yazıyor" yazarak cevap vermişsin. Bunu görünce, öncesindeki mesajına (yani konudaki ilk mesajın) baktım ve "hızlı solumayın" gibisinden bir öneri falan gözükmüyor. Ayrıca, "makalenin son cümlesinde yazıyor" diyebileceğin bi durum yok çünkü bir makale atıflamamışsın.

Deli saçması gönderiler atıyorsun foruma. Al, ilk attığın gönderi bu. Bunun neresinde "hızlı solumama"ya dair bir bilgi var? Makale nerede?

Dizel yanma artıklarının atılımı, yaşa göre değişiyor. Şu çalışmada 5 yaş çocuklarının(gri renk) 10 yaş çocuklardan daha yavaş atıldığını görüyoruz. 40 yaşına kadar akciğerlerin kendini temizleme mekanizması bu şekilde hızlanıyor. İlk tablo otururken, ikinci tablo bizi ilgilendiren hafif egzersiz. A ve B tabloları, 1. 10. günlerde akciğerde kalan dizel yanma artıklarının yüzdesini gösteriyor, sporda hava yollarına yapışanlar daha uzun süre kalmış.

Not: galiba yanlış söyledim 5y siyah.

B

BF Okuru

Misafir
speedymammy'nin bu gönderisine "Sana gül gibi öneri yaptım, hızlı solumamak. Makalenin son sonuç cümlesinde akciğerin hava keselerine yüksek hacim ve hızda solunursa ulaşacağı için türlü akciğer hastalıklarına yakalanacağımız yazıyor" yazarak cevap vermişsin. Bunu görünce, öncesindeki mesajına (yani konudaki ilk mesajın) baktım ve "hızlı solumayın" gibisinden bir öneri falan gözükmüyor. Ayrıca, "makalenin son cümlesinde yazıyor" diyebileceğin bi durum yok çünkü bir makale atıflamamışsın.

Deli saçması gönderiler atıyorsun foruma. Al, ilk attığın gönderi bu. Bunun neresinde "hızlı solumama"ya dair bir bilgi var? Makale nerede?
Acaba şüpheniz mi var? Kaldı ki söylediklerinizin konumuzla alakası ne, siz dizel lobisini mi savunuyorsunuz(sizin seviyenizde cevap vereyim). Kişisel münakaşalarınızdan uzak kalmak için sizi blokladım.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.995
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Konu, senin iddiana (iddian = kirli havada hızlı solumanın daha fazla zarar vermesi) katılıp katılmamam değil.

"Sana gül gibi öneri yaptım" diyebilmen için "X'i yapın/yapmayın" gibisinden bir hükümde bulunman lazım. Böyle bişey yok ilk mesajda.

"Kişisel münakaşa" ne ola ki? Giriş seviyesinde mantıktan yoksun gönderilerinin saçmalıklarını belirtiyorum denk geldikçe, yaptığım bu. Burası yatmadan önce çalakalem yazdığın, muhatabının sadece kendin olduğun günlük defteri değil. İnsan temel seviyede bir mantık bekliyor bir foruma yazılanlarda.

B

BF Okuru

Misafir
"Sana gül gibi öneri yaptım" diyebilmen için "X'i yapın/yapmayın" gibisinden bir hükümde bulunman lazım. Böyle bişey yok ilk mesajda.
Lafın tamamı deliye söylenir. Orada iki tablo var, biri otururken dizel yanma artıklarına maruziyet, diğeri ise sporda olduğunu söyledim. Tabii, bundan otururken insanların yavaş, spor yaparken hızlı soluyacağını mantıken çıkarmak gerekiyor.
İnsan temel seviyede bir mantık bekliyor bir foruma yazılanlarda.
İşte ben de bunu bulamadığım için sizi 2 seneye yakındır bloklu tutuyorum. Lütfen tartışmaya alakasız şeylerle mantık kattığınızı düşünmeyin. Söz gümüşse sükut altındır.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.995
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Orada iki tablo var, biri otururken dizel yanma artıklarına maruziyet, diğeri ise sporda olduğunu söyledim.
Neyin ne tablosu olduğuna dair bir şey yazmamışsın. Sallama. Daha doğrusu, kıvırma. Makale nerde bu arada?

İşte ben de bunu bulamadığım için sizi 2 seneye yakındır bloklu tutuyorum.
Ben sorduğun şeye cevap verebiliyorum, verdim. Ama senin sorduğum(uz) şeylere cevap veremediğin bir sürü durum oldu.

Lütfen tartışmaya alakasız şeylerle mantık kattığınızı düşünmeyin.
Yazdıklarını irdeliyorum, ne alakasızı? Dam üstünde saksağan vur beline kazmayı durumları senin verdiğin cevaplarda oluyor daha çok. Hatta bütün forumda sadece sende oluyor. Kitap bile basılır yani hepsini toplasak.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.995
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
"Hava kirli olduğu için açık havada egzersiz/spor yapmamalıyız" gibi iddialı bir öneride bulunduğunu düşünmeliydi speedymammy yani? Mantık fışkırıyorsun her zamanki gibi.