Kasık Fıtığı

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
298
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
@Mesut Girgiç

konu epey eski ama yeni konu bulamadım yazayım dedim...Bende de sağ kasıktan sağ diz kapağıma vuran bir,tam ağrı demeyeyim de sızı gibi bir şey var.Ayakta dururken,yürürken ve bazı duruş şekillerinde oluyor.öne eğilince ve otururken sorun yok,bölgede şişlikte yok,Bisiklet sürerken de sorun yok,Böyle bir ağrı hayatımda ilk defa oluyor.Geçen bir kaza yapıp bisikletten soluma doğru düşmüştüm..onun üzerinden 2 gün geçtikten sonra,birden iş yerinde çalışırken başladı ağrılar.1 haftadır aynı devam ediyor.Kas gevşetici ve majezik gibi ağrı kesici içtiğim zaman geçiyor.Çalışmaktan fırsat bulup herhangi bir doktora görünemedim.Bayramdan sonraya kaldı artık.

Scudo

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
Arkadaşlar benimde sağ kasığımda 3 cm kadar sanki "kesik varmış gibi" bir acı oluşuyor. Özellikle uzun yürüyüşlerde ve çok ayakta beklediğim zamanlar.

Fakat bir şişlik vs. yok sadece bazı zamanlar bu hallerde acı hissediyorum. Bu fıtık mı şimdi?

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
@feversea
Bundan 10-12 yıl önce bel fıtığı oldum. (Tek taraflı)

Allah'a çok şükür iyileştim. O zaman doktor bisiklet binmeyi tamamen yasaklamıştı...Önceleri çok korktum ve bunalıma girdim, fakat sonra doktorun yasağını kaldırdım. Kısa bir süre sonra yavaş yavaş tekrar bisiklet bindim. Kısa sürede eski gücüme ve sağlığıma kavuştum.
Benim için doğa yürüyüşleri ve bisiklet hayatın kendisidir. Şimdide tek korkum yine aynı mesele.

Soruna gelince; evet doktora gitmek istemiyorum. Eşim yıllardır bir hastanede görevli... Bırak doktoru hastanenin önünden bile geçmek istemiyorum. Bunu sadece yaşayanlar bilir...

teo53

Bisikleti seven doğa gezgini ?
Tepki
395
İsim
Orçun
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhabalar, kendime çok istediğim yarış bisikletimi alalı daha 2 ay oldu. Tam tadına varmışken en son yaptığım 75 km sonrası sağ yumurtalığımda geçmeyen bir ağrı belirdi. Doktoruma gittim, gerekli kontrolleri yaptı muhtemel kas ağrısı dendi. İdrar ve kan tahlilleri alındı sonuç temiz. 1 hafta geçti aradan kontrole gittiğimde batım bölgesine ultrason istedi.

Kasık ve yumurtalıklarıma bakıldı maalesef ki kasıkta 6mm boyutunda bir fıtık teşhis edildi. Sağ yumurtalığımın etrafında ise bir kaç taş. Bu taşlar bisiklet süren sporcularda daha çok meydana geliyormuş ve ağrıya sebebiyet verebiliyor. Oturduğumuz seleye çok ama çok önem vermemiz gerektiği hem ultrasonu çeken hemde kendi doktorum tarafından söylendi. ( Bazı durumlarda yumurtalık sele altında eziliyor kanama yapıyor, içeride kanayan yara bir süre sonra kireçleniyor ve kendiliğinden kayboluyor benimkisi hangi tanıya uyuyor diye yarın bir kan tahlili daha alınacak.)

Bugün yapılan kontrollerde ise leğen kemiğinin belli bir kısmı yerinden oynamış bir kaç hareket ile doktorum yerine oturttu ve inanılmaz bir kıtlama sesi geldi.( Doğumu yaklaşan kadınlarda östrojen hormonu fazla salgılandı için bu açıklık zaten meydana gelirmiş, bisiklet süren, koşu yapan insanlarda kendiliğinden leğen kemiğinin bir kısmı açılır ve tekrar kapanırmış. Benim ki kapanmamış :D )

Şu anda bacak kaslarımdan bir tanesi sinire bastığı için yumurtalığımı ağrıtıyor, hemde fıtığım olduğundan bisikletten uzak durmam gerekiyor. Yarın kuru iğneleme ile bacak ve yumurtalığın orada ki kasa girilip gerekli gevşetme işlemleri yapılacak. Bayramdan sonra ise fıtık ameliyatı.

Çok sevdiğim bisikletime tamda tura çıkmayı planladığım dönemde yasak geldi. Ruhsal anlamda cidden kendimi kötü hissetmeye başladım, zaten uzun süredir psikolojik destek alıyordum bisiklet bu süreci atlatmamda çok büyük fayda sağlamıştı ( Bunu söyleyen doktor) Şimdi tekrardan eve bağlanıp, bilgisayar başında forumda gezinip Youtube da bisiklet videoları izleyip iç geçireceğim.

İşin en kötüsü İstanbulda yaşayan birisi olarak, 1 hafta sonra izmire tatile gidiyorum 1 ay yoktum deli gibi rahat rahat bisiklet sürerimin hayalide yıkıldı...

• Beğen
Tepkiler: trivor ve templeos

DPS

Üye
Tepki
6
İsim
Ferhat
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Arkadaşlar 2 tane farklı genel cerraha gittim. Sağ tarafımda kasık fıtığı çıkmış. Bende her 2 doktora bisiklet kullanıyorum bir etkisi var mı diye? İlk doktorum bana sorun yok bisiklet sürebilirsin dedi! Diğer doktorum ise aman ha bisiklet kullanma dedi! Şimdi kafamda deli sorular hangisi acaba bana doğruyu söyledi? Forumda genel cerrah doktorlar var mı acaba? Onların tavsiyeleri ne acaba? Ya da benim gibi kasık fıtığı ile ilgili doktoruna bisiklet soran oldu mu ve doktor size ne dedi acaba? Bu arada devlet hastanesinde kasık fıtığı ameliyatı için gün almaya çalışıyorum.

Yoldakiseruven

༼ ºل͟º ༽🧌
Tepki
1.261
İsim
Lemi Dolunay
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Aşırı egzersiz den kaçın zorlama kendini geçmiş olsun

• Beğen
Tepkiler: DPS

celilyafes

Aktif Üye
Tepki
228
İsim
CELİL ALPEREN
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@DPS sağlığınızı riske atmayın sürmeyin ve kendinizi zorlamayın. Çok geçmiş olsun

• Beğen
Tepkiler: DPS

DPS

Üye
Tepki
6
İsim
Ferhat
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Arkadaşlar 2 tane farklı genel cerraha gittim. Sağ tarafımda kasık fıtığı çıkmış. Bende her 2 doktora bisiklet kullanıyorum bir etkisi var mı diye? İlk doktorum bana sorun yok bisiklet sürebilirsin dedi! Diğer doktorum ise aman ha bisiklet kullanma dedi! Şimdi kafamda deli sorular hangisi acaba bana doğruyu söyledi? Forumda genel cerrah doktorlar var mı acaba? Onların tavsiyeleri ne acaba? Ya da benim gibi kasık fıtığı ile ilgili doktoruna bisiklet soran oldu mu ve doktor size ne dedi acaba? Bu arada devlet hastanesinde kasık fıtığı ameliyatı için gün almaya çalışıyorum.
Genel cerrah olan doktorlar sanırsam forumda yoklar? 😔

soner canlı

Daimi Üye
Tepki
197
Bisiklet
Scott
Sa. hocam,

Kasık fitiginiz icin ameliyat oldunuz mu? Son durumunuz nedir?Ben de 6 ay önce sağ kasigimdan acik ameliyat oldum, ama hala bisiklete binemiyorum.Hatta tempolu koştuğum zaman bile ağrım oluyor ve korkuyorum acaba tekrarladı mı diye.
Geçmişte kasık fitigindan ameliyat olmuş arkadaşlar da tecrübelerini paylaşabilirse çok memnun olurum.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Kasık fıtığı deyince aklıma şu vatandaş geldi:

bekirs07

Aktif Üye
Tepki
529
İsim
Bekir ATİKER
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
15 yıl kadar önce oldum bir süre sonra geciyor merak etme ama bildiğim kadarıyla gelecekte diğer kasık da çıkıyormuş yani dikkat etmek lazım

soner canlı

Daimi Üye
Tepki
197
Bisiklet
Scott
Evet hocam doktorum da ilerde diğer taraftan da olursun demişti.Peki siz ameliyattan ne kadar süre sonra bisiklete binmeye başladınız?

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.436
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet hocam doktorum da ilerde diğer taraftan da olursun demişti.Peki siz ameliyattan ne kadar süre sonra bisiklete binmeye başladınız?
abim yaklaşık 1.5 sene öne kasık fıtığı ameliyatı oldu. Ameliyattan 3 ay sonra bisiklete binmeye başladı. İlk başlarda düz ve rahat rotalarda başladık. Sonra yokuşlu rotalara geçiş yaptı. Şimdi durumu çok daha iyi. Ama yine de temkinli olmakta fayda var.

• Beğen
Tepkiler: soner canlı

soner canlı

Daimi Üye
Tepki
197
Bisiklet
Scott
abim yaklaşık 1.5 sene öne kasık fıtığı ameliyatı oldu. Ameliyattan 3 ay sonra bisiklete binmeye başladı. İlk başlarda düz ve rahat rotalarda başladık. Sonra yokuşlu rotalara geçiş yaptı. Şimdi durumu çok daha iyi. Ama yine de temkinli olmakta fayda var.
Cevabınız için teşekkür ederim hocam.Abiniz hangi yöntemle ameliyat oldu?Benim doktorum genel olarak spora karşı galiba, sadece yürüyüş ve yüzme yapabilirsin diyor bana.

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.436
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Cevabınız için teşekkür ederim hocam.Abiniz hangi yöntemle ameliyat oldu?Benim doktorum genel olarak spora karşı galiba, sadece yürüyüş ve yüzme yapabilirsin diyor bana.
Onun dr spora karşı değildi ya. Büyük kesikleri yoktu. Kasık bölgesinden 2 adet ufak kesikler ile giriş işlemi yapmışlardı.

krank

Aktif Üye
Tepki
293
İsim
Onur G.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
7 yıl önce kapalı yöntemle kasık fıtığı ameliyatı oldum ve ilk haftadan sonra doktorum herhangi bir kısıtlama getirmemişti.

Sizin durumunuz ve yapınız farklılık gösterebileceği için uzman doktor tavsiyesine uymanız daha doğru olur. Doktorun tavsiyesini şüpheli buluyorsanız da ikinci bir görüş için başka doktora görünmenizi tavsiye ederim.

soner canlı

Daimi Üye
Tepki
197
Bisiklet
Scott
Teşekkür ederim arkadaşlar, ben acik yöntemle ameliyat olmuştum.Acik yöntemle ameliyat olanlar varsa tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: trivor