Kasık Fıtığı

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
Bak ama burda okadar kişi gitmiş ameliyat olmuş falan varsa fıtığınız vardır yoksa yoktur var olan fıtık kendiliğinden geçmez belfıtığı ise dahada kötü Dr Mesut bey size aklınıza bile gelemeyecek daha pekçok ihtimal olabileceğini söylemek için apandisit örneğini verdi. İnanın yazarak size daha fazla yardımcı olabilecek birisi olduğunu sanmıyorum birine güvenmiyorsanız birdiğerine gidin ama neolur artık DR'a gidin.

• Beğen
Tepkiler: Fethi Aktunç
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
edi55 burada bir nevi sohbet ediyoruz. Bu sohbetten sıkılmış olanlar zaten yazı yazmazlar. Bana cevap yazanlardan birisi doktor muydu değil miydi bilmiyorum. Kimden bahsettiğin de önemli değil.

Bende bel fıtığı zaten var. Ne demek olduğunu tedavi seçeneklerini ve daha fazlasını 10 aydır internette araştırma yaparak ve 2 branşsız 4 fizik 3 beyin cerrahıyla durumu görüştükten sonra bilgi sahibi oldum. Bu doktorların hepsi de bel fıtığı ile ilgili farklı şeyler söylediler. Ben ise medyum değilim. Bu dokuz doktordan hangisinin dediklerine inanmalı güvenmeliyim bilmiyorum. Mesele bu değil.

Benim durumumda bir hasta için son ve tek çare zaten ameliyat şuanda..Ama ben spor yaparak bazı şeyleri değiştirebileceğimi umuyorum o kadar.

Kasığımdaki ağrı ise farklı bir konu olduğu için kasık fıtığı şeklinde bir başlık açtım. Bu konu hakkında merak ettiklerimi soruyorum o kadar. İsteyen cevap yazar istemeyen yazmaz. Ama kızmanıza gerek yok. Doktora gidip gitmeyeceğime gelince ağrılarım artmadıkça gitmeyeceğim gibi.. Belki de 3-4 gün sonra giderim karar vermiş değilim. Benim kasığım ağrıyor dediğimde birçok kişi kasık fıtığı olabilir dedi diye kasık fıtığına yoğunlaşmıştım. Apandist de olabileceği bir gerçek sadece merak ettiklerimi sordum.

Yardımcı olup da cevap yazan herkese sonsuz teşekkürler.

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Tepki
243
Bisiklet
Trek
bakın anlıyorum doktorlara çok güvenmiyorsunuz ama kasık fıtığının teşhisi çok kolay ve sanırım sorulacak tek soru ya ağırmı kaldırdınız olur yada kendinzii zorladınızmı..onun hariicnde zaten daha önce dediğim gibi ayakta iken öksürtüyor o sırada eli ile orayı muayene ediyor..sonrada sedyeye yatırıp yine o dokuyu kontrol ediyor..ben bu kasık fıtığı için 3 doktora gittim ama bu güvenmediğim için deil.ilki özel bi hastanede muayene olmaya gittim prof. kasık fıtığı dedi biraz daha büyüsün ameliyat yapalım dedi.ikinci gittiğim doktor develt hastanesi idi ameliyat için zaman belirlemek için gittim...3. doktora ise tanıdık çıktığı için ve ameliyatı ona olmak istediğim için gittim

Kasığımdaki ağrı ise farklı bir konu olduğu için kasık fıtığı şeklinde bir başlık açtım
Bu konuyuda ben açmıştım ama ...:) sahiplenim dedim konumu

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Tepki
243
Bisiklet
Trek
Bence bozulan ve bozulan ne olduğunu bilmediğiniz bir eşyanızı veya bisikletinizi nasıl tamirciye götürüyorsanız sizde doktora gitmelisiniz çünkü sağlık beklemeye gelmiyor.eğer sağlığınız elinden giderse pişman olmaktan daha iyidir doktora gitmek

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Selam, sizi burada bir dr. a yönlendirmeye çalışanlar size kızdıkları için değil belki artık sıkıntılarınızın bitmesini istedikleri için böyle yapıyorlardır. En azından ben kendi adıma böyle düşünüyorum. Neyse konumuza dönelim... Ama şunu unutmayın ki bu yaptığımız sohbet ne bir teşhis yöntemidir ne de bir tedavi. Bu sadece bir sohbet.

Sorularınızın cevaplarına gelelim.
Akut Apandisit ve kasık fıtığı da çok karakteristik olmamakla beraber bacağa vuran ağrı ve çekilme hissine yol açabilir. Ama bu akut apandisitte rütin olarak görülen bir semptom(şikayet) değildir.

Apandisit enderi nadirattan da olsa ameliyatsız geçebilir ama bunun için de uygun antibiyotik tedavisinin zamanında ve yeterli sürede yapılmış veya yapılıyor olması gerekir. Tedavisiz apandisit eğer plastrone haline gelmez veya rüptüre olup peritonine yol açmaz ise kendiliğinden kronikleşmiş bir iltihabi proçese dönüşerek akut enfeksiyon tablosu yerini önce subakut sonra kronik enflamasyona bırakabilir. Lafın Türkçe'si akut apandisitin tedavisi cerrahidir. :D Çünkü hiç bir hastanın hayatı kendiliğinden iyileşebilir, geçebilir ümitlerine terk edilemez. ;)

(Size hep -ebilir, -abilir gibi ihtimali cevaplar veriyorum ama kusura bakmayın. Zira Tıp matematik bilimler gibi hiç bir zaman kesin çıkarımlarda bulunamaz)

Öte yandan siz madem bu ağrıyla günlerdir yaşayabiliyorsunuz ve halen hastaneye müracaat etmenizi gerektirecek acil ve önemli bir sorun ortaya çıkmadı, o zaman size bir önerim var. Siz bu ağrınızı birkaç gün hiç düşünmemeye çalışın. Belki siz konsantrasyonunuzu başka konulara kaydırırsanız ağrı psikosomatik anlamda azalabilir veya kaybolabilir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kasık fıtığı diye birşey aklıma henüz bir hafta önce geldi. Belki de bir haftadır orada bir ağrı hissediyorum. Ama öncesinde de öksürürken bacağım çekerken kasığımda da ağrı oluyordu. Ama yukarıda da yazdığım gibi ben bunu tamamen bel fıtığından dolayı olduğunu düşünüyordum. Yani kasığımdaki ağrıyı tamamen normal bir ağrı olarak kabullenmiştim. Ayrıca zaten kasığımdaki ağrıyı hissettiğim zamanlar genelde ayağa kalkarkenki zamanlardı.. Ayağa kalkarken zaten bacağım kopacak gibi çekiyordu bel fıtığı yüzünden.. Yani bacağımın ağrısı yüzünden kasığımda ne gibi bir ağrı var düşünmüyordum bile.. 3 er ay arayla 3 farklı MR ım var. Üçünde de kök basılı bel fıtığım olduğu görünüyor. Ama sizin dediğinize göre de kasık fıtığı olanların da bacağında ağrı oluşabiliyormuş.. Yani belki bacağımdaki ağrı bel fıtığından değil de kasık fıtığından olabilir :)

İşin kötü yanı doktora halen gitmememdeki sebeplerden birisi de hem önemli bir ağrı yok hem de ağrının halen bel fıtığından olduğunu düşünüyorum :) Bel ile oranın ne alakası var diyeceksiniz.. Ama oluyor işte..

Anlattım mı burada bilmiyorum. Kırıkçı çıkıkçılardan birisine gittim. Adam MR a röntgene bakmadan işlem yapmıyor. Bu adam röntgenime de baktı kemikleri kontrol etmek için sende prostat var demişti :) Doktora sordum röntgende gördüğü prostat değil aslında sadece GAZ dedi.. Ben de doktora dedim ki benim bel fıtığımın bulunduğu bölgede hastalığım ilerlerse Prostata dönüşebileceğini de 1 doktor söylemişti dedim. O doktor halt etmiş dedi. Yani L5-S1 araası omurda fıtık ilerlerse prostata dönüşür diyor bir doktor.. Diğeri de asla dönüşmez diyor. Bel fıtığı ile kasık arasında bir bağlantı var mıdır yok mudur hiçbir doktora sormadım bilgim yok. Fakat bel kayması geçiren arkadaştan duyduğuma göre onun da sağ bacağında ağrı ve sağ kasığında çok büyük ağrılar varmış.. Tabi bu çıkıkçı hafif parmak basıyor sonra ayağını hafif tutuyor ve yürüyemeyen arkadaşım yürüyor :)

Aklıma takılan birşey daha var... Bu zırtapoz kırıkçı benim kasığımla bacağım arasında bir bölgeye baya sert bir şekilde parmağıyla bastırmıştı 3 hafta önce falan.. oradaki damarları vs. oynuyor.. ayağımın üstünde bir yere de bastırdı.. Belimde S1 üstüne ve kuruk sokumu bölgesinide hafif çekmişti :) Biliyorum bu anlattıklarım ilkelce ama bel fıtığı kasık fıtığına benzemiyor.... Büyük riskleri göze alıp ya ameliyat olacaksınız ya da sınıcıkçı (kırıkçı çıkıkcı) ya gideceksiniz.. Ya da ömür boyu bu ağrıları çekeceksiniz.. Ben her gün 1 saat yüzüp 1 saat bisiklete biniyorum 1 haftadır.. Faydasını da görüyorum aslında.. Ama egzersizleri kasığıma birşey olur diye bıraktım.

Hemen şimdi derin bir nefes aldım diye kasığım ağrıdı :)
Kasığımda bir ağrı hissettim diye daha da büyük ve sert bir nefes alıp karnımı sıktım ağrı olacak mı diye ama ağrımadı şimdi :)

Neyse. Sırf egzersizlere tekrar başlamak için veya başlayacağım zaman doktora gideceğim. Kararımı verdim.. Çünkü bu merakla da yaşanmaz :)

Bu arada ironman ın da dediği gibi burada sadece sohbet ediyoruz. Ve ben de sizin tecrübelerinizi dinliyorum o kadar. Ağrılarım çok çok fazla olsaydı zaten burada sohbete vakit ayırmadan çokdan doktora gitmiştim.

Teşekkürler.

EDİT : Bel fıtığı yüzünden o kadar doktora gittim. Angut bir adam sende prostat var dedi diye bir de üroloğa gittim.. Bir de bel fıtığı yüzünden moralim zaten bozuk olduğu için battı balık yan gider hesabı şimdiye kadar genel cerraha gitmedim :) En kısa zamanda gidicem inş.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ironman bu arada Konyalıyım :) Ama şuanda Alanya'dayım :) 3 hafta önce Konya'daydım :)

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Selamlar,
Bel fıtığı kesinlikle ama kesinlikle prostata sebep olmaaaaaaz. (valla, bundan adım gibi emin olmama rağmen sizin için gittim bir ürolog arkadaşıma tekrar danıştım, o da bu sorum için bana güldü, ama olsun, sizin içinizi rahat ettirelim yeter ki:D )

Sınıkçının bastırdığını tarif ettiğiniz bölgede, damar ve sinirler hemen kemik yapının üzerinde seyir ettiği için, adam parmaklarıyla sizin sinirlerinizi ve damarlarınızı dolayısıyla etraftaki yumuşak dokuları zedelemiş olabilir. Bu tür ağrılar ise bazen aylarca devam edebilir.

Bence yanlış anlamamışsam, yani durum yukarda bahsettiğim gibiyse sizin disk hernisinden başka hiç bir derdiniz yok inşallah. Haa bir de, doktorlara güven konusunda sıkıntınız var. :D :D :D Ama sizin durumunuzda kim olsa bence de güven konusunda sıkıntı duyardı. ;)
Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle.. :)
Sohbete her zaman açığız. Umarım faydamız dokunuyordur.
Saygılarımla.

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
sn optimistic kattiyen kızmadım,olurmu öyle şey sadece sizin için endişelendim eğer kızgınlık olarak anlaşıldı isem kusura bakma

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Dediğiniz gibi umarım o sınıkçı eliyle bastırdı diye ağrı oluşmuştur.

Prostat konusunu ben bir üroloğa sorduğumda o ürolog da gülüp sana onu diyen adam halt etmiş demişti :) Peki o sınıkçıyı geçtik..Ben nereden çıkardım bu prostat olayını ?

Şöyle söyleyim. Her bel fıtığı prostata dönüşebilir şeklinde değil de sadece beldeki S1 omurunda prosrüzyonu (herniasyon) olan kişinin protrüzyonu ağırlaşırsa o zaman prostata dönüşüyormuş. Peki bunu nerden duydum ?

Bir buçuk ay boyunca masaj yataklarına gittim.
(link)
Bu sitede üst menüde HY-7000 linkinde yatak görünüyor.

Bu yataklara yatmadan önce görevliler hep omurlarla ilgili bel ve boyun fıtığı ile ilgili kreçlenme ile ilgili falan şeyler anlatıp dururlar.. Ama bunları anlatırken arada bir Elektronik tablodan faydalanırlar.

Nedir bu elektronik tablo veya tahta ?:)
İnternette var mıdır bilmiyorum. Ama birçok hastanede veya doktorda olabileceğini düşünüyorum. Yani tıbbi bir cihaz sonuçta.

Bu elektronik tabloda insanın bütün omurları iskelet şeklinde görünüyor. Bu elektronik tahtanın da bir kumandası var.. Bu kumanda da L3 e basıyor o omurun bulunduğu bölgede bir ışık yanıyor. Sonra o ışıktan bir çizgi çıkıyor sağa veya sola gidiyor. Gittiği yerde "atıyorum" bağırsaklar var... Anlatan kişi diyor ki bakın diyor L3 deki rahatsızlığınız ilerlerse bağırsaklarınızda sorun çıkar diyor... Sıra S1 e geldiğinde yani benim fıtığımın bulunduğu omur arasına geldiğinde S1 de ışık yanıp çizgi direk prostat bölgesine gidiyor ve orada prostat yazıyo.. Anlatan kişi de diyor ki S1 de fıtığınız varsa bu fıtık ilerlediğinde Prostat olabilirsiniz diyor...

Yani elektronik tıbbi cihazdaki ışıklar ve oklar beni prostata itiyor :)
Başka bir doktora prostat konusunu sormuşluğun veya duymuşluğum yok. Prostat mevzusu bende yeni bir mevzu zaten. Ayrıca prostatlık hissettiğim birşey de yok.

Spor sanki bel fıtığıma da iyi geliyor gibi.. Ayağa kalkarken çekmeler azaldı.(gerçi sandalyemi de değiştirmiştim) Ama traş olurken sırf yerimde sabit duruyorum diye sağ bacağım ağrıyor :)

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

öncelikle şunu diyeyim ki: sporun bel fıtığınıza iyi geldiğini hissetmenize çoksevindim.

öte yandan bel fıtığının anlattığınız şekilde de olsa prostata sebebiyet vermesi mümkün değil.
şöyle ki: belfıtığındaki fıtıklaşma olayı zatan milimetreler mertebesinde bir fıtıklaşma olayıdır. Bu fıtığın protrüze olup (yani ilerleyip) prostata kadar ulaşması ve onu bir şekilde irrite ederek falan prostatit yapması da imkansız.. hadi bu imkansız işi becerdi ve gidip irrite etti diyelim.. ne yapabilecek..( bu kelimelerden sonrası tamamen hayal mahsulüdür) fıtıklaşmış disk prostata varıp ben seni prostat hipertrofisi, prostatit yada prostat kanseri yapmak istiyorum, bu işi nasıl becerebilirim mi diyecek? hem dese ne çıkar. bisiklete binenlerin oturdukları sele, prostata disk hernisinin yapacağı (hayali ve imkansız) baskıdan çok daha fazlasını yapabiliyor. Bisiklete binenler prostat hipertrofisine mi uğruyorlar? bu da hayal. Belki bu konuda onlarca ürologla ve yüzlerce literatürle karşılaştım. ama prostat hipertorofisinin etiyopatogenezinde yada fizyopatolojisinde ne disk hernisinin ne de bisiklet selesinin adını duymadım...

siz güzelce bisikletinize binmeye ve hayattan zevk almaya devam edin. İleri yaşlarda bisiklete binmeyenlerde de olabilen benign prostat hipertrofisi için ise ne disk herninizi suçlayın ne de başka bir şeyi derim.. başka mekanizmalarla olabilecek(veya olmayacak) diğer sağlık sorunlarınız için ise disk herninizi suçlamayın..

sağlıklı ve neşeli günler dilerim...
:) :) :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ironman biraz geç oldu ama herhalde siz doktorsunuz :) :)

Prostat konusunda verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. O bahsettiğim elektronik tablo da neden öyle diyorlar bilmiyorum. Prostat belirtimin olmaması da güzel.

Kasık fıtığı olaylarına gelince forumda bir arkadaşa doktor biraz daha ilerlesin ondan sonra gel(ameliyat ol) gibi garip bir cümle söylemiş sanırım. Bende ilerleme yerine gerileme var gibi sanki. O sebeple doktora gitme zamanım da biraz gecikicek gibi :)

Burada asıl sormak istediğim bir soru var. Bu soruyu Bel fıtığı başlığı altında sormuştum aslında. Ama siz sadece bu cümleme yanıt vermediniz veya genel sormuştum. Şimdi tekrar sorayım. Sizin branşınızı bilmiyorum. Eğer doktorsanız branşınız var mı veya ne ? Şu soracağım soruyu bir Fizik Doktoru, Beyin Cerrahı veya ortopedist bir doktor arkadaşınıza sorabilirseniz sevinirim. ( Ben sordum sorumu bir doktora 2 hafta önce sadece güldü yok tedavi etmez dedi. Henüz çok genç bir doktor arkadaşıma sordum tedavi de edebilir dedi. )

Soruya geçeyim :) Egzersizler, Bisiklet sürüşü, Yüzme (sırt üstü ve serbest) şeklinde yapılan sporlarla bel kaslarımızı "süper" hale getirdik diyelim.. Bu sadece diske binen yükü kasların alacağı ve diske daha az yük bindiği için daha az ağrı mı hissederim ? Yoksa kaslar tedaviye de etki eder mi? Yani diskten taşan çıkıntıyı içeri sokabilir mi ?

Özetlemek gerekirse, spor ağrıları mı azaltır? Tedavi edici özelliği var mıdır ?

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Beni burada uzman bir doktor olarak değil, genel tababet hakkında bildiklerini bisiklet dostlarıyla paylaşmaktan ve onlara ışık tutmaktan zevk alan sıradan bir üye gibi görün lütfen...

şimdi cevaba geçelim.

Aslında kasların kuvvetlendirilmesinin faydası hastalık başa geldikten sonra değil de, sağlıklı iken yapılmış olsa daha belirgin olurdu.

Kuvvetlendirilmiş kaslar kemik yapının etrafındaki bağlara destek olacakları için kemikler arasındaki diske daha az yük binecek ve ağrı daha az olacaktır.

Eğer fıtıklaşma yapmış diskteki patoloji erken dönemdeyse yani olay ciddi bir kayma değilde bir ödem veya akut bir enflamasyon gibi ise medikal tedavi de eklendiğinde, kas kuvvetlendirme olayı tedavinin bir parçası haline de gelebilir.

Siz spor yaparak kendinizi iyi hissediyorsanız, doktor kontrollerinizi aksatmamak şartıyla, doktorunuzdan ameliyat için biraz daha vakit tanımasını isteyin derim. Belki spor yaparak ta hastalığınızı yeniyor olabilirsiniz. Başkasının bunu başaramaması sizin başaramayacağınız anlamına gelmez.

Bence tıpta hiç birşey 2x2=4 değil. Onun için hiç bir doktordan yüzde yüz garantili cevap beklemeyiniz. Hasta doktor işbirliği, hastalık olaylarında izlenecek en doğru yoldur. Tıpta hastalık değil hasta vardır. Yani her hastalık, hasta olan kişiye göre değişik seyirler gösterir.. Gerçek hayatta hiç bir hastalık tıp kitaplarında yazıldığı şekliyle çıkmaz karşınıza.

• Beğen
Tepkiler: bikergrrl

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Teşekkürler.

Şimdi doktorunuzdan ameliyat için süre isteyin demişsiniz.. Bir bel fıtığı hastasına bunu söylemek pek mümkün değildir. Çünkü bel fıtığı hastası zaten doktorun dediğine göre değil biraz da kendine göre kararlar verir.. Her ne kadar tıp herşeyden önemli olsa bile hastaların kendilerinin karar vermesi doktoru bu durumda ikinci plana atmalarını çok iyi anlıyorum.

Neden diyeceksiniz. Hemen cevap vereyim siz demeden :)

Ameliyat yetkisi Türkiye sınırları içinde Beyin Cerrahlarına aittir. Yurt dışında Ortopedistler de yapabilmektedir. Ben gittiğim doktorlardan sadece beyin cerrahlarının bana söylediklerini yazayım.. ( Kelimesi kelimesine aynıdır )

1. Beyin Cerrahı : OoOoOO fıtığın cuk diye oturmuş oraya. Ameliyattan başka çaren yok. Çarşamba günü için sana ameliyat yazıyorum. ( sanırım 4-6 ay falan geçti bunu söylemesinden )

2. Beyin Cerrahı : Sen çok sağlıklı göründün gözüme. Anlattıklarına göre de ciddi bir rahatsızlığın yok. Ver MR ı da bir bakalım.. Yaw sende ciddi bir fıtık oluşumu var. Çünkü köke baskı yapmış. Buradaki duruma göre ciddi ağrıların olması lazım senin. Benim senin durumunda olan bir hastamı Masaj Yataklarına gönderdim. Bu yataklar sayesinde ameliyattan kurtuldu. Sen de bu bedava yataklara git. 10 gün devam et. 10 gün sonunda eğer bir rahatlama görürsen devam et. Yaz geldiğinde de bol bol denize girer yüzersin ve %100 iyileşirsin. Fayda göremezsen gel ameliyat ol tamamen kurtul. Mikro cerrahi ile ameliyat ederiz. Senin durumunda bir kişinin ameliyatı olumlu geçer. Kolay geçer. ( Bu doktora gitmemin üstünden de en az 3 ay falan geçti. Tabi 10 gün masaj yatağına gittim hiçbir faydasını görmedim. Bu doktoru da dinlemiş olsaydım 2 ay önce ameliyat olmuş olmam gerekiyordu. )

3. Beyin Cerrahı : Senin benimle işin yok. Senin işin fizik doktoruyla dedi. Ben de dedim fizikciler birşey yapamadı ne olacak sonuç ameliyat falan mı dedim. Ben de birşey yapamam seni de ameliyat edersek ooo buradaki diğerlerini ne yapacaz o zaman dedi. Peki dedim nukleplas bana uygun değil mi sizce dedim. Belki olabilir dedi. ( İki hafta önce falan gittim sanırım. Adamın özel muayenehanesine gitmedim diye 30 saniye konuşturmadı beni hemen yolladı :) Nukleplas konusunu iki beyin cerrahı ile görüşmüştüm. İkisi de senin fıtık ağır kök basısı var o yüzden nukleplasın sana faydası olmaz demişlerdi. )

Yani işin doktor kısmı yalan rüzgarı gibi birşey :) Bunlardan birisi ameliyat olma diğer ol öteki olsan da olur olmasan da olur diyor.. Birisi olmazsan felç olursun diyor... Birileri basit bir ameliyat değil felç olursun ameliyat olursan diyor. Siz de tutmuş bana doktorundan zaman iste diyorsunuz :) Handi doktorumdan ne isteyim :)))

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Şunu da ekleyim..
Bir gün ameliyata karar verirsem 2. Beyin cerrahına gidicem.. En çok gözüm onu tuttu :)

Bu arada Konu kasık fıtığıyken apandise dönüştü.. ondan prostata oradan da bel fıtığına dikey geçtik :) Allah daha kötüsünü göstermesin :) :)

Not : Uzun uzadıya yazıyorum çünkü benim durumumda olan yüzlerce insan olduğunu ve google dan burayı bulabileceklerini biliyorum. Bir gün sırf bel fıtığı adında bir domain alıp tecrübelerimi yazıcam birilerine belki faydam dokunabilir diye :)

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Daha önce de demiştim ya.. tıpta hiç birşey 2x2=4 değil. Onun için siz değil 3 doktora, eğer 10 doktora gitseniz belki 10 u da birbiriyle tıpatıp aynı olmayan şeyleri söyleyecektir. Ancak bu söylenenler arasında taban tabana zıt yorumlar olursa işte o zaman hem hasta açısından hem de doktorlar açısından işler kötü demektir..:D

Doktorunuzu seçmiş olduğunuza sevindim. (mecburiyetten de olsa:D ) Yani ikinci doktor sizin şu anki durumunuzu az da olsa önceden tahmin edebilmiş. Yani belki hataen o yatağı tavsiye etmiş ama siz bisikletle onun ön gördüğü noktaya gelebilmişsiniz zaten.

Ben size bu durumda şunu tavsiye ederim. Öncelikle, seçtiğiniz (ikinci) doktorunuza tekrar gidin, size önereceği tedavi yöntemi her ne olursa olsun neticenin başarısı konusunda mümkün mertebe garanti isteyin ve gerekirse yanınızda bir dostunuzu da götürün ve o da doktorun dediklerini anlamaya çalışsın. Çünkü, bir işin garanti kapsamında yapılacak olması, işi yaptırandan çok yapanın omuzlarına yük bindirir. Bu vesileyle sizinde zihin olarak yükünüz belki hafifler. Bel fıtığınızda şu anda öncekinden biraz daha iyi sanırım. Bir MR kontrolü ve öncekiyle karşılaştırılması hastalığınızın seyri hakkında en doğru tesbiti yapacak ve size yön gösterecektir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Benim aynı doktora şuanda tekrar gidişim son derece mantıksız ve gereksiz olacaktır.

Çünkü doktorumun bana herhangi bir tedavisi olmadı. Masaj yataklarına 10 gün git. Fayda göremezsen tek tedavi ameliyat başka çaresi yok bunun dedi. Özellikle de belirtti. Fıtığın başlangıç seviyesinde olsaydı başka alternatifler deneyebilirdik ama senin açından tek çare ameliyat kesin tamamen kurtulursun dedi. Mikrodiskektomi uygulayacaktı. Endoskopik ameliyat yapmıyormuş. Tavsiye de etmedi.

Herneyse. MR karşılaştırması konusunda haklısın. Ama ben o konuda da sıkıldım. Çünkü hastalık bende 10 aydır varsa 3 er ayda 1 MR yani toplamda 3 mr çektirdim :) Bu MR ın en son çektirdiğimi daha bir ay önce çektirmiştim.

Daha önce bir buçuk ay egzersiz yaptım faydasını görmemiştim. Ama yüzmedim ve bisiklete binmemiştim. Şimdi egzersiz yapmıyorum zorlamak istemediğimden. Ne kadar değişiklik var konusuna gelince ben bisiklete binmeye ve yüzmeye başlayalı sadece 1 hafta oldu :) Bu 1 hafta için tekrar tekrar MR çektiremem. MR çektirmek de iyi birşey değil. Vücuda zararları var sonuçta. Bisiklete binmek iyi geliyor dedim. Çünkü ayağa kalkarken çok kötü çekiyordu şimdi ayağa kalkarkenki problemim azaldı. Ama 10 dk sabit durduğumda ağrılar yine aynı şiddette başlıyor. Afedersiniz tuvalette kendimi sıktığımda da sağ bacağımdaki sinirler çok çekiyor. Bu durumlar pek değişmedi. Ama denizde bol bol yüzmek. Yarım saat veya 1 saat duraksız hızlı bisiklet sürmek sonrasında biraz yürümek..Bunları yaptığımda hiç ağrı hissetmeyişim güzel. Yani arada unutuyorum bel fıtığı olduğumu. Siz de çok iyi bilirsiniz ki kasların gelişimi insandan insana değişse de en az 3 ay gereklidir.. Ben bir haftadır spor yapıyorum :) Evet. disklere gelince... Belki sadece ve sadece 1 kere bisiklet sürüşünde veya bir kere yere düşüşümde disk yerine girebilir :)
Eylül ayında Konya'ya gideceğim. Gittiğimde MR çektirmeyi düşünüyorum. Eylül'e kadar bol bol spor yapıcam inşaallah. İşin kötü yanı piyasada çok yere gidiyorsunuz doktor veya değil birçok şey deniyorsunuz sonrasında da bir MR çektiriyorsunuz.. MR a baktığınızda sonuç eğer aynısıysa büyük bir hayal kırıklığı oluyor :) Çok şükür ki anında zayıflayabilen veya anında şişmanlayabilen bir vücudum var. Ve yine biliyorum ki çok kısa sürede bir body guard gibi vücüda sahip olabilecek bir bünyeye sahibim.. O yüzden sporun faydası olacaksa bunu da toplamda 2 ayda görürüm diye düşünüyorum.

Ama şu var.. Yüzmede tüm vücudum hareket hallinde.. Bisiklet sürerken de bacaklarım hep aktif. Eminim bacaklarım çalışıyorken S1 de çalışıyordur. Yani biliyorsunuz.. Eğer bir ısınma varsa ısınma ağrıları azaltıyor... Mesela bugün sabah kalktığımda evin içinde biraz dolaştım bacağımın ağrıdığını hissettim. Ama koşsam ağrı geçerdi :)

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
sizin mesajınız:

Benim cevabım:

Sizin yorumunuz:

valla, sizin kafanız bel fıtığı konusunda oldukça karışık, benimkisi de sizin artık ne yapmak istediğiniz konusunda.:D
En iyisi siz nasıl biliyor ve istiyorsanız öyle davranınız.
Acil şifalar diler geçmiş olsun derim..
En sağlıklı ve en güzel günler sizlerin olsun
saygılar..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ironman yaşınız kırk sanırım. (Yaşım 26) Benden biraz daha küçük bir çocuğunuz var ve bel fıtığı hastalığına yakalanırsa ona doktoru kesinlikle ameliyat olmalısın derse acaba siz ameliyat olmasını onaylar mıydınız çok merak ediyorum. Ama bu bir soru değil cevaplamamanızı tercih ederim.

Doktorsunuz ama bel fıtığı hastalığı ile ilgili çok derin bilgilere sahip değilsiniz sanırım. Tabiki ben de değilim. Ama bilinen bir gerçek var ki kolay bir ameliyat değil. Felç kalma riski de yüksek. İşin ucunda bir doktorun 1 parmağı ve yanlış yere gitmemesi gereken 1 cm lik alan var.. Sinire değdiği anda siniri kesip atacak. Belki tek bacağım belki iki bacağım birden felç kalacak. Doktorun kesinlikle senin ameliyatın kolay geçer dediği insanları da tanıyorum felç olmuşlar. Yani bu iş o kadar da basit değil ironman.. Doktorlar ameliyat derken bazı doktorlar da ameliyat olma derken ben burada her ne kadar ikinci doktoru mantıklı bulmuşsam da ameliyat olmamak ameliyat olmadan biraz daha iyi olabilmek için her yolu denemeliyim.. O sebeple çeken bilir diyorum. Size de teşekkür ediyorum yardımlarınız için.

Bir de ben zaten en son MR ı çektireli 1 ay olmuş. En son bir beyin cerrahına gideli 2 hafta olmuş. Tekrardan diğer doktoruma gitmek mantıksız. Çünkü MR da göreceği şey aynı şey. Diyeceği şey aynı şey.. Ameliyat ol.. Gitmem bu yüzden mantıksız.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Cerrah olmadığım için, bel fıtığı (disk hernisi) benim branşıma girmiyor. Buna rağmen size yardımcı olmaya çalıştım. Umarım size olumlu katkım olabilmiştir.

Allah size sabır, kuvvet ve acil şifalar versin.
Geçmiş olsun.

Not:İleride de fikirlerime başvurmayı düşündüğünüz olursa çekinmeyin lütfen..