Kalp ameliyatı sonrası bisiklet

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Bahadır Gürel

Bahadır Bey, Karatay diyeti kitabını (ilk kitabını) muhakkak okumalısınız. Canan Karatay kardioloji profesörüdür. Kitapta çok güzel ve anlaşılır bilgiler var. Türk bir doktorun Türkçe yazdığı bir kitap. Tercüme değil. Şeker yani glisemik indeksi yüksek gıdalar en berbat gıdalar. Kitabı mutlaka okumalısınız. Doymuş yağlar konusunu kitabı okuyunca daha iyi anlayacaksınız.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel
Scudo
Tepki
72
Tekrardan selamlar. Arkadaşlar kızdırdığım arkadaşlardan özür diliyorum.
Benim demek istediğimi tekrar anlatayım. Her kalp hastalığı birbirinin aynısı değildir (mesela kapak hastalığı ile koroner arter hastalığı çok farklı şeyler). Tedaviler farklı yapılacak aktiviteler farklı vs...
Ben yaklaşık 8 yıllık dahiliyeciyim ve baktığım hasta sayısı 100.000 i (yazıyla yüzbin :) ) geçmiştir. Yazımı dikkatli okursanız ben bunca yıllık tecrübeme rağmen kişisel olarak bisiklet sür veya sürme, şunu yap bunu yapma demiyorum. Genel tıp tavsiyelerinde bulunuyorum ve kişisel egsersiz tavsiyesinin doktoru tarafından verilebileceğini söylüyorum.
Elbetteki burada birbirimize tavsiyelerde bulunucaz ama bu mesele hangi kadroyu alayım sorunu değil. Mesela Cömert Özen bey çok güzel önerilerde bulunmuş. Gerçekten iyi bir hastaneyi tavsiye etmiş. Benim önerim de, Bahadır bey eğer doktorunuzdan memnun değilseniz yeni bir kardiolog bulmalısınız. Kudret bey çok üzüldüğümüz olayı hatırlatmış. Bunlara kim ne diyebilir ki. Benim eleştirdiğim şöyle yap böyle yap diyerek hastanın belkide hayatını tehlikeye atan yorumlardır. Tekrar söylüyorum burda kadro veya pedal tavsiye etmiyoruz.
Tekrardan kırmış olduğum arkadaşlardan özür diliyorum.
Cem Coşkun ardaşım doğru söylüyorsun ama ne yapayım :))) Hepimizin kötü alışkanlıkları var, ileride kafamı çok taşlara vurucam ama...

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Bahadır bey, şekerle ilgili yapılan bir röportajın linkini veriyorum. Bu röportajda çok iyi anlatılmış.
Meyveyi dahi çok dikkatli yemelisiniz.

(link)

• Beğen

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Bahadır Gürel

Şekerin yağa döndüğünü hiçbir doktor açık açık hastasına söylemiyor.

• Beğen

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Benim dediklerimi doğrulayan bir haber.

(link)

Egzersiz kalbi baştan yaratıyor
4 Kasım 2012

Bugüne kadar egzersizin kalbe yaralı olduğu yönünde sayısız haber okumuş olabilirsiniz.

Ancak bu kez İngiltere’deki Liverpool John Moores Üniversitesi uzmanları ilk kez yoğun egzersizin kalpte “uyur halde” bulunan kök hücreleri canladırdığını tespit etti. Bunun sonucunda kalp krizi sonucu işlevini yitiren kalp kaslarının yeniden oluşturularak hasarın giderilebileceği açıklandı. European Heart Journal adlı sağlık dergisinde yayımlanan araştırmaya göre günde 30 dakikalık koşma ya da bisiklet sürme gibi bir aktivite bu etkinin oluşması için yereli olabiliyor. Yapılan deneylerde, farelerin iki haftalık egzersiz sonrası kalp dokusundaki “atan” hücreler olan kardiyomiyositlerde yüzde 7’den fazla artış saptandı.

• Beğen

onur1985

Üye
Tepki
4
Hocam bu kadar aktif spor yaşamınız varken nasıl oluştu böyle kalp sorunu ve yüksek tansiyon ? Benim dedem 65 yaşında kalp krizinden vefat etti. Babam 55 yaşında by-pass oldu. Ben şu anda 27 yaşındayım. Kendimi bildim bileli aktif ve yoğun bir şekilde sporun içindeyim. Dedem ve babam gibi ilerde kalp sorunu yaşamamak için sporu bırakmayı düşünmüyorum. Ama sizin bu durumunuz beni üzdü. Sanırım genetiğin önüne geçilemiyor. Her ne kadar uzmanlar sporun bir çok hastalığı önlediğini söylesede.

• Beğen

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@onur1985

Kalp sorununu tabii en doğrusu doktorlar bilir; doktorumdan ve diğer okuduğum kaynaklardan aldığım bilgiye göre bendeki sorun sporla ilgili görünmüyor. 10 yıl hafta sonlarında 6-7 km koştum (4 yıl avrasya balkan koşusuna katıldım), yine 15 yıl her hafta halı saha maçına çıktım sadece kar yağınca erteliyordum. Bisiklet ise yeni, sadece 1.5 yıldır kullanıyorum. Kalp sorunumda üç faktörün olduğunu keşfettim, hepsi birlikte etken oldu sanırım: a) Anne tarafından genetik kalp-damar hastalığı, b) yanlış beslenme, c) stres (hipertansiyon). Son iki seçeneği büyük oranda çözdüm: beslenmede epey bilinçlendim; stresin kaynağını buldum, bu kalp sorununu yaşamadan önce tesadüfen kendimi keşif turlarına çıkmıştım :) çok işe yaradı. Değişimi istisnasız herkes farketti, daha huzurlu olmayı öğrendim. İlk seçenek olan genetik sorun ise, doktorun söylediğine göre yeni takılan damarların 10-15 yıl ömrü var :(

Geçen hafta Acıbadem hastanesi sporcu sağlığı merkezindeki kardiyolog dr. Utku Bey'le görüştüm. Antrenman verilerimle birlikte bu cumartesi ziyaret edeceğim, sanırım muayenede bisiklette efor testi yapacağım. Sonuçlarını herkesle paylaşacağım. Doktorun bana ilettiği ise şu oldu; her gün aldığım Beloc damarları genişlettiğinden çok rahat spor yapabiliyorum. Ancak bu sorun genetik olduğundan koroner damarlar dışında tali yerlerde de daralmalar olabilir ve bunu spor yaparken limitlere ulaşınca farkedebilirim, bu nedenle yarış türü rekabete dayalı şeyler yapmamın kabul edilmediğini, dünya kardiyologlar biriği tarafından ortak karar olduğunu iletti.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@onur1985

Spor iyi bir şey ama sağlıklı olmak için yeterli değil. Beslenme de çok önemli. Glisemik indeksi yüksek (şekerli) bütün gıdalardan uzak durmalısınız. Şeker vücutta yağa dönüşüp damarlarda birikiyor. Şekerin fazlasını spor yakarak vücuttan atamıyorsunuz. Ama tuzu spor yaparak vücuttan atmak mümkün. Hani tuzlu yemeyin derler ya.

Şeker dendiğinde sadece çaya atılan şeker olarak anlamamak gerekir. Ekmek ve bütün unlu gıdalar da şekerli sınıfına giriyor.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Bahadır Gürel

Acıbadem'in kucağına düştüyseniz kolay gelsin. Ben sizin yerinizde olsam bu tip bir hastalık için Acıbadem'e başvurmazdım. Onlar sadece paranızı almaya bakarlar. Özel doktorunuz olsun ama bunun yanında muhakkak kardiolojide uzman bir devlet hastanesine de başvurun derim.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Bu sabah Acıbadem Sporcu Sağlığı Merkezi'ne gittim. Tahmin edeceğiniz üzere iyi para bayıldım. Özel sigortaya rağmen benden 400 TL almayı başardılar (1015 TL toplam para). Yapılanlar ise şöyle: 15-20 dk. kardiyolog ile durumum hakkında görüşme, 10 dk. bilgisayarımda kayıtlı antrenman turlarımın verilerini inceleme (Garmin Training Center), kalp ultrasonu, ekg ve kan tahlili. Peki değer miydi? Normal bir hastaneye gitseydim daha mı az bilgi alırdım? Açıkçası kardiyoloğu bisiklet sporları konusunda sadece teorik bulduğumu söyleyebilirim. Ben gelmeden önce araştırma yaptığını kendisi söyledi. Ne kadar zaman ayırdı bilemiyorum ancak dünyada sadece bir örnek bulabilmiş (diğerleri genelde kalp kapakçığı değişimi vb. farklı senaryolar). Bir bisiklet yarışçısı yarış esnasında kalp krizi geçiriyor ve bende olduğu gibi ek damarlar takıyorlar, sonra tekrar bisiklete dönüyor ancak doktorlar incelemişler ve ona bu sporu yasaklamışlar (yarışçının adını hatırlayamadı).

Doktorun bende bulduğu sorun tam da tahmin ettiğim yerden çıktı: kan basıncım kontrol altında olmadığından (hipertansiyon) kalp dokusunda kalınlaşma var. Kalbim yeterli esneklikte olmadığından da bu antrenmanları yapmamın tehlikeli olduğu sonucu çıktı. Eğer yüksek tansiyon sorunumu çözebilirsem 3-6 ay içinde bu kalınlaşma azalacak (dokunun kendini yenileme özelliği varmış) ve eski haline gelecek, bu durumda risk ortadan kalkacak. Bunun için günlük ilaç programıma bir hap daha ekledi. Ayrıca bir hafta boyunca sabah-akşam tansiyon ölçümü yapıp sonuçları vereceğim ve bir sonraki Cumartesi değerlendirme yapacak. Eğer işler yolundaysa bu programı uygulayacağım. Kısacası 3-4 ay bisiklete veda. Önümüzde kış olması tek tesellim. Sanırım sahilde sabah yürüyüşleri ve evde de trainer'la kısa antrenmanlar yapabileceğim.

Sonuç olarak bu sorunum (hipertansiyon nedeniyle kalınlaşma) olmasaydı doktora boşuna para verdiğimi söyleyebilirim (bu bilgi de ölüm-kalım konusu olduğundan çok önemli). Ancak bu sonucu başka bir kardiyolog da pekala görebilir ve söyleyebilirdi. Çünkü bu doktor bisiklet sporu konusunda sadece teorik ve yurtdışı vakalarından aldığı birkaç bilgiye göre yorum yapabildi.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Geçmiş olsun. Daha önce tansiyon ilacı kullanıyor muydunuz?

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@muratcolakoglu

Evet kullanıyordum, yeni bir tane de listeye eklendi.

Aytaç DİREK

Daimi Üye
Tepki
1.558
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar

Bu başlık 2012 yılında kalmış ve başka bir gönderi de girilmemiş. Bu konunun oldukça önemli olduğunu düşünüyorum, kalp ameliyatı sonrası bisiklete dönüş süreci ile ilgili kendi deneyimlerimden bazı bilgiler aktarmak istiyorum.

Ben 27 Mart 2024 tarihinde açık kalp ameliyatı oldum, aort kapakçığım mekanik kapak (valf) ile değiştirildi. Açık kalp ameliyatında malumunuz, sternum kemiği (iman tahtası) boydan boya kesilerek yapılıyor.
Bunun dışında invazif teknikler olarak da bilinen koltuk altından küçük bir kesi açılarak yapılan kalp ameliyatı yöntemi de mevcut ancak her kalp ameliyatı bu yöntem ile yapılamayabiliyor, yani kısacası hangi yöntemin kullanılacağını ameliyatı yapacak olan kalp ve damar cerrahı belirliyor. Tabi küçük kesik ile gerçekleşen kalp ameliyatında toparlanma sürecinin çok daha çabuk olduğunu söylememe gerek yok.
Her neyse, ben kendi durumumu anlatmaya devam edeyim. Benimkisi tamamen Sternum kemiğinin açılması yöntemiyle yapıldığı için biraz daha meşakkatli ve iyileşme sürecinin daha uzun olduğu bir ameliyattı. Sigara kullanmıyor oluşum, beslenme ve düzenli sporun faydaları sayesinde çok şükür Ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyon yaşamadım. Yoğun bakım ve serviste geçen sürelerim toplam 6 gündü ve 2 Nisan tarihinde taburcu oldum.
Kalp ameliyatları sonrası iki şeye özellikle dikkat etmek gerekiyor biri solunuma yani akciğeri eski kondisyonuna döndürebilmek, ikincisi ise pıhtı atma riski.
Ameliyatta yaklaşık 3 saat boyunca kalp ve akciğeri durdurup sirkülasyonu bir makineye bagladikları için, ameliyat sonrası akciğerin tekrar eski kapasitesine dönebilmesi ciddi bir nefes egzersizsine bakıyor.
Farklı nefes egzersizleri bulunmakla birlikte, hastanede size verilen Spirometre isimli cihaza üfleyerek ya da içinize çekerek akciğer kapasitenizi eski halinize getirmeye çalışıyorsunuz bunları yapmazsanız akciğerinizin bir kısmı sönük kalabiliyor.

IMG_4570.jpeg

Bir diğer dikkat edilecek husus ise pıhtı atma riski, bunu önlemek amacıyla zaten yoğun bakımda bile sizi ayağa kaldırıp yürütüyorlar ancak ameliyat sonrası taburcu olduktan sonra evde sadece yatmak yanlış bir uygulama olabiliyor. Düşük mesafelerle başlayacağınız ve kademeli olarak arttırılacak günlük yürüyüşler yapmak ve kardiyak egzersizler yapmak çok önemli.
Kişiye göre göre değişmekle birlikte Sternum kemiğinin tamamen kaynaması en az üç ay sürüyormuş, bazı insanlarda ise bir yılı bulabiliyormuş. Zaten kemiği bir arada tutan asıl elemanlar, cerrahın bağladığı yaklaşık 15 tane çelik tel. Ameliyat sonrası en az iki ay hatta bazı kaynaklara göre üç ay boyunca akşamları sırtüstü yatmak zorundasınız aksi taktirde Sternum kemiği yanlış kaynıyor ya da kaynamayabiliyor.
Doğal olarak kemiğin düzgün kaynamasını sağlamak için göğüs kafesi bölgenize özel itina göstermeniz gerekiyor, bu süreçte araba kullanmamanız, göğsünüze darbe alacağınız her türlü aktiviteden uzak durmanız önem arz ediyor buna bisiklet de dahil.
Ameliyat sonrası spora dönme hususuna gelirsek eğer, Öncelikli olarak bunun kendi kalp damar cerrahi uzmanınız ve kardiyologunuzla görüştükten sonra netleştirbileceğiniz bir husus olduğunu belirtmek isterim.
Ancak kendi durumumda ameliyat sonrası taburcu olduktan sonra günlük yürüyüşlerime yavaş yavaş başladım, önce 500 metre ikinci gün 1 km üçüncü gün 1,5 km şeklinde mesafelere yavaşça arttırdım.
Bir ayın sonunda 12 kilometrelik mesafeleri hızlı tempoda yürüyebilecek pozisyona geldim. Ameliyattan yaklaşık 40 gün sonra trainerda yol bisikletimi zone 2/3 seviyesinde yaklaşık 1 saat sürebilecek seviyeye geldim.
Trainerı 3. zorluk seviyesinde kullanıyorum, kadansım ortalama 60 civarında, kalp atış hızım bir saatlik sürüşü sonunda ortalama 130/135 BPM civarında çıkıyor.
Trainer kullandığım ilk günlerde gidona eğildiğim için antrenman sonrası Sternum kemiğimde çok hafif bir sızı olabiliyordu ancak daha sonra kardiyak egzersizlerine de devam etmem sayesinde bu sızı ortadan kalktı.
Henüz eski formuma dönebilmem için önümde uzun bir yol var bunun farkındayım,ancak böyle ciddi bir ameliyattan sadece 40 gün sonra bile trainer üzerinde bisiklet sürebilecek hale gelmiş olmamı gelişme olarak gördüğüme ifade edebilirim.
Kalp kapakçığının mekanik olanını tercih ettiğim için ömrümün sonuna kadar kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorundayım. Eğer hayvan dokusu bir kapakçık tercih etseydin böyle bir zorunluluğuğum olmayacaktı fakat hayvan dokusu kapakçıkların maalesef bir ömrü var yaklaşık 10/12 sene sonra ömürlerini tamamladıkları (mekanik kapakçıklar ömür boyu kullanılabiliyor) için yeniden bir açık kalp ameliyatı olmak zorunda kalıyorsunuz. Yeniden bir ameliyat olmayı göze alamadığım için mekanik kapakçık benim için en uygun seçenekti.

Artık önümüzdeki aydan itibaren dışarıda sürüşlerimi yapmaya başlamayı planlıyorum ancak bisiklette kaza her zaman olası bir ihtimal, ben de kan sulandırıcı kullandığım için özellikle dikkat etmem gereken bazı hususlar var. Bunlar; yerleşim yerlerine yakın güzergahlarda sürüşler yapmak, trafiğin yoğun olduğu güzergahlardan kaçınmak, dağ ya da kırsal bölgelerde sürüş yapacaksam bunu bir arkadaş grubuyla yapmak gibi önlemler almayı düşünüyorum.
hepinize sağlıklı günler diliyorum

Dosyalar

Son düzenleme:

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.531
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar

Bu başlık 2012 yılında kalmış ve başka bir gönderi de girilmemiş. Bu konunun oldukça önemli olduğunu düşünüyorum, kalp ameliyatı sonrası bisiklete dönüş süreci ile ilgili kendi deneyimlerimden bazı bilgiler aktarmak istiyorum.

Ben 27 Mart 2024 tarihinde açık kalp ameliyatı oldum, aort kapakçığım mekanik kapak (valf) ile değiştirildi. Açık kalp ameliyatında malumunuz, sternum kemiği (iman tahtası) boydan boya kesilerek yapılıyor.
Bunun dışında invazif teknikler olarak da bilinen koltuk altından küçük bir kesi açılarak yapılan kalp ameliyatı yöntemi de mevcut ancak her kalp ameliyatı bu yöntem ile yapılamayabiliyor, yani kısacası hangi yöntemin kullanılacağını ameliyatı yapacak olan kalp ve damar cerrahı belirliyor. Tabi küçük kesik ile gerçekleşen kalp ameliyatında toparlanma sürecinin çok daha çabuk olduğunu söylememe gerek yok.
Her neyse, ben kendi durumumu anlatmaya devam edeyim. Benimkisi tamamen Sternum kemiğinin açılması yöntemiyle yapıldığı için biraz daha meşakkatli ve iyileşme sürecinin daha uzun olduğu bir ameliyattı. Sigara kullanmıyor oluşum, beslenme ve düzenli sporun faydaları sayesinde çok şükür Ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyon yaşamadım. Yoğun bakım ve serviste geçen sürelerim toplam 6 gündü ve 2 Nisan tarihinde taburcu oldum.
Kalp ameliyatları sonrası iki şeye özellikle dikkat etmek gerekiyor biri solunuma yani akciğeri eski kondisyonuna döndürebilmek, ikincisi ise pıhtı atma riski.
Ameliyatta yaklaşık 3 saat boyunca kalp ve akciğeri durdurup sirkülasyonu bir makineye bagladikları için, ameliyat sonrası akciğerin tekrar eski kapasitesine dönebilmesi ciddi bir nefes egzersizsine bakıyor.
Farklı nefes egzersizleri bulunmakla birlikte, hastanede size verilen Spirometre isimli cihaza üfleyerek ya da içinize çekerek akciğer kapasitenizi eski halinize getirmeye çalışıyorsunuz bunları yapmazsanız akciğerinizin bir kısmı sönük kalabiliyor.

316933 dosyayı görüntüle
Bir diğer dikkat edilecek husus ise pıhtı atma riski, bunu önlemek amacıyla zaten yoğun bakımda bile sizi ayağa kaldırıp yürütüyorlar ancak ameliyat sonrası taburcu olduktan sonra evde sadece yatmak yanlış bir uygulama olabiliyor. Düşük mesafelerle başlayacağınız ve kademeli olarak arttırılacak günlük yürüyüşler yapmak ve kardiyak egzersizler yapmak çok önemli.
Kişiye göre göre değişmekle birlikte Sternum kemiğinin tamamen kaynaması en az üç ay sürüyormuş, bazı insanlarda ise bir yılı bulabiliyormuş. Zaten kemiği bir arada tutan asıl elemanlar, cerrahın bağladığı yaklaşık 15 tane çelik tel. Ameliyat sonrası en az iki ay hatta bazı kaynaklara göre üç ay boyunca akşamları sırtüstü yatmak zorundasınız aksi taktirde Sternum kemiği yanlış kaynıyor ya da kaynamayabiliyor.
Doğal olarak kemiğin düzgün kaynamasını sağlamak için göğüs kafesi bölgenize özel itina göstermeniz gerekiyor, bu süreçte araba kullanmamanız, göğsünüze darbe alacağınız her türlü aktiviteden uzak durmanız önem arz ediyor buna bisiklet de dahil.
Ameliyat sonrası spora dönme hususuna gelirsek eğer, Öncelikli olarak bunun kendi kalp damar cerrahi uzmanınız ve kardiyologunuzla görüştükten sonra netleştirbileceğiniz bir husus olduğunu belirtmek isterim.
Ancak kendi durumumda ameliyat sonrası taburcu olduktan sonra günlük yürüyüşlerime yavaş yavaş başladım, önce 500 metre ikinci gün 1 km üçüncü gün 1,5 km şeklinde mesafelere yavaşça arttırdım.
Bir ayın sonunda 12 kilometrelik mesafeleri hızlı tempoda yürüyebilecek pozisyona geldim. Ameliyattan yaklaşık 40 gün sonra trainerda yol bisikletimi zone 2/3 seviyesinde yaklaşık 1 saat sürebilecek seviyeye geldim.
Trainerı 3. zorluk seviyesinde kullanıyorum, kadansım ortalama 60 civarında, kalp atış hızım bir saatlik sürüşü sonunda ortalama 130/135 BPM civarında çıkıyor.
Trainer kullandığım ilk günlerde gidona eğildiğim için antrenman sonrası Sternum kemiğimde çok hafif bir sızı olabiliyordu ancak daha sonra kardiyak egzersizlerine de devam etmem sayesinde bu sızı ortadan kalktı.
Henüz eski formuma dönebilmem için önümde uzun bir yol var bunun farkındayım,ancak böyle ciddi bir ameliyattan sadece 40 gün sonra bile trainer üzerinde bisiklet sürebilecek hale gelmiş olmamı gelişme olarak gördüğüme ifade edebilirim.
Kalp kapakçığının mekanik olanını tercih ettiğim için ömrümün sonuna kadar kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorundayım. Eğer hayvan dokusu bir kapakçık tercih etseydin böyle bir zorunluluğuğum olmayacaktı fakat hayvan dokusu kapakçıkların maalesef bir ömrü var yaklaşık 10/12 sene sonra ömürlerini tamamladıkları (mekanik kapakçıklar ömür boyu kullanılabiliyor) için yeniden bir açık kalp ameliyatı olmak zorunda kalıyorsunuz. Yeniden bir ameliyat olmayı göze alamadığım için mekanik kapakçık benim için en uygun seçenekti.

Artık önümüzdeki aydan itibaren dışarıda sürüşlerimi yapmaya başlamayı planlıyorum ancak bisiklette kaza her zaman olası bir ihtimal, ben de kan sulandırıcı kullandığım için özellikle dikkat etmem gereken bazı hususlar var. Bunlar; yerleşim yerlerine yakın güzergahlarda sürüşler yapmak, trafiğin yoğun olduğu güzergahlardan kaçınmak, dağ ya da kırsal bölgelerde sürüş yapacaksam bunu bir arkadaş grubuyla yapmak gibi önlemler almayı düşünüyorum.
Çok Çok geçmiş olsun.

MutluGezgin

Daimi Üye
Tepki
421
İsim
Ali
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben 27 Mart 2024 tarihinde açık kalp ameliyatı oldum, aort kapakçığım mekanik kapak (valf) ile değiştirildi.
Çok geçmiş olsun. Anlattığınız süreçleri babamdan az çok biliyorum, babam da anevrizma ve damar patlaması sonucu ağır bir ameliyat geçirdi.

Gerçekten de çok zor bir süreç.

Kendinize bir yol çizmeye ve hayata pozitif bakmaya çalışıyorsunuz. En iyisini ve doğru olanı yapıyorsunuz. İnşallah her şey gönlünüze göre olur.

Eduardo Bianchi

Daimi Üye
Tepki
360
İsim
Eduardo Bianchi
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben 27 Mart 2024 tarihinde açık kalp ameliyatı oldum, aort kapakçığım mekanik kapak (valf) ile değiştirildi.
Merhabalar, çok geçmiş olsun.
Yazdıklarınızı okumak çok kolay olsa da yaşanılanları hissetmek oldukça zor, empati kurmak bile insanı tedirgin ediyor.
Kendinize çok iyi bakın, sağlıklı bir ömür dilerim,

Scott_Bisikletli

Aktif Üye
Tepki
110
İsim
Scott
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Geçmiş olsun. Esasında göründüğünden çok daha meşakkatli bir operasyon. Bu operasyonu ben de olsaydım ben de mekanik valf tercih ederdim. Kan sulandırmak ilaç dışında doğal besinlerle de mümkün. Kalp atış hızını dışarda bisikletle gezerken hangi cihazla ölçüyorsunuz? Ben geçenlerde ilk kez kalp atış cihazı satın aldım, Polar H9. Baktığım yorumlarda en hatasız ölçüm yapan cihaz olarak gösteriliyordu, o yüzden onu tercih ettim. Sizin durum için hatasız gösterim daha da önemli.

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.349
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Selamlar

316933 dosyayı görüntüle

Gelmiş geçmiş olsun acil şifalar.

• Beğen
Tepkiler: Aytaç DİREK