Jant tellerini boyamak

ahmett.01

Daimi Üye
Tepki
76
arkadaşlar bisikletimin jant tellerini boyamak istiyorum.bu işlemi nasıl yaparım.bide bu işlemi yapan arkadaşlar varsa fotoğraflarını paylaşabilirlermi.sabırsızlıkla yorumlarınızı bekliyorum:)

Scudo

ahmett.01

Daimi Üye
Tepki
76
arkadaşlar fikri olan varsa bi yardımcı olsun lütfen??????????

inefosi

Üye
Tepki
7
merhaba jant Tellerını boyamak yerıne elektırık kablosu alıp ıclerını bosaltıp jant tellerıne takabılırsın hem daha pratık hem daha ıyı Olur .

• Beğen
Tepkiler: KuNDuZ

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
merhaba jant Tellerını boyamak yerıne elektırık kablosu alıp ıclerını bosaltıp jant tellerıne takabılırsın hem daha pratık hem daha ıyı Olur .

Dalga mı geçiyon adam mı seçiyon anlamadım ...

D

deniztiesto

Misafir
Nedn olmasın boya bir süre sonra elbette atacaktır kablo gayet mantıklı :D

KuNDuZ

Aktif Üye
Tepki
55
@trial_kutas

@deniztiesto

ince işçilik olursa boya yerine plastik kaplama tabiki daha güzel ve uzun ömürlü olucaktır ama elektrik kablosuyla zor ya :)

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
inofosi gülmekten bittim :D kablo fln :D elektrik tesisatı yapmıyoruz herhalde :)

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@inefosi

arkadas cok dalgaya alınmıs ama bence hıc de fena bır fıkır degıl. ama boya yerıne degıl de farklı bır fıkır olarak degerlendırmek gerek.

mesela (tek damarlı) kabloya tek taraftan yarık acılarak bakır telı cıkardıktan jant tellerine takabılır ve band folyo vs. ıle kapatılabılır...

gozumde canlandırdıgım kadarıyla kalın ve guclu bır gorunume sahıp olacaktır jantlar ama bunun yanında bısıklettekı agırlasmayı (sonucta 64 veya 72 telden bahsedıyoruz) ve daha onemlı ıstenen emegı unutmamak lazım...;)

• Beğen
Tepkiler: Burak Özen

Furkan Özdağ

Daimi Üye
Tepki
88
Boyayla uğraşmak yerine yeni tel alın siyah renk en fazla 20 tl tutar :)
tabi ördürmesi falan hariç kaça örerler orasını bilemicem :)

cogito74

Üye
Tepki
17
cok anlamayan biri olarak ilk kablo mesajini okudugumda hadii ya nasil yapacak ki ile biraz kafa yordum sonra sanirim adam bizle kafa buluyor dedim.harbiden o kadar tele kablodan don bicip dikecegime gider yeni jant alirim. bu fikir olmamis daha iyi bir fikir yokmu? ayni seyi dusunuyorumda yani jant rengini degistirmeyi sprey boya olurmu acaba

Furkan Özdağ

Daimi Üye
Tepki
88
Telleri boyamak istiyorsanız; boyanın jant çemberine veya göbeğe gelme olasılığı %100 olduğundan telleri sökmeniz gerekir ve bu çok zahmetli olur zaman kaybına yol açar en iyisi "Taiwan" denilen siyah tellerden alıp bisikletçiye ördürmektir zaten bi kutu spray boya en az 8-9 tl den başlıyor böylesi daha hesaplı ;)

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
Metale uygunabilecek bir boyayı bir beze emdirip onunla da boyanmaya calısılabilir aslında... ayakkabı boyar gibi biraz da hani.. Beze emdirilmis boyayı jant tellerine tek tek (jantı temizlermis gibi) sürüp, bir süre bekleyip ikinci kat aynı sekilde sürülebilir.. Mantıklı gibi geldi bana (belki de kendi fikrim oldugundandır =) ) Tabi kalıcılıgı kullanılan boya ve bisikletin kullanımına göre degisecektir..

Ayrıca "Jant Giydirme" diyebilecegimiz, cogumuzun "dalga gecme" olarak algıladıgı fikir de bazı teller cıkartılıp onların sıgabilecegi (belki 1'lik hatta 0.75'lik renkli kablo) giydirilip kesiksiz tekrar takılabilir.. Mesela her jant setinde 4 tane.. hoş bir görüntü katabilir..

ŞUNU DA BELİRTMEK İSTERİM ; daha iyisini öneremiyorsanız bir fikirle dalga gecmeyiniz.. Belki uygulanabilir degil ama "beyin fırtınası" bu sekilde isler, onun söyledigi sizde yeni birsey canlandırabilir ve "mükemmel bir yöntem" aklınıza gelebilir.. o sadece asıl yönteme giden bir basamak olabilir.. İyi de olsa Kötü de olsa, Uygulanabilir de olsa İmkansız da olsai fikirlere saygı lütfen...

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Kardeş sen bence hiç elleme aldığın gibi bin.Görsellik istiyorsan kalite boya yapan yerler var.Zarar vermeden oradan fikir al.Bilen daha iyidir.Bence tabii.
K.İ.B İyi forumlar...

Fatih Kısa

Daimi Üye
Tepki
122
İsim
Fatih K.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Jant telini boyamak sacma bi fikir arkadaşlar ya. İlla görsellik istiyorsan gidersin ucuzundan iki jantlık DT Swiss Champion tel alırsın, inox zaten teller pırıl pırıl parlıyor al sana görsellik. Kablo olayı başlı başına fiyasko zaten. Havalı kornada takalım bisiklete işlevsellik dersek nası fikir ?

Fatih Kısa

Daimi Üye
Tepki
122
İsim
Fatih K.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
@GiciK eRay ADALI

Bugüne kadar gördüğüm hiçbir boya bu şekilde tutmaz dostum. Pratik zeka dersen bi yere kadar. İstersen ayakkabı boyası kullan daha rahat olur işin

O tellerine kablo geçirmeye çalıştığın jantın dönüşünde bi moment olayı var. Lisede fizik görmüş herkes bilir bunu. Hatta o kadar incelerlerki bunu firmalar sibop deliğinin karşısına jantın dikiş kaynağını yaparlar, janta lastik-iç lastik takıldığında sibobun ağırlığı ile oluşucak merkezkaç kuvveti dengeleyip balansı alsın diye. Fizik kuralları da bir yana fikir saçma. Sadece hoş görünsün diye komple jantı söküp yeniden dizmek, dizerkende önce teli göbeğe takıp janta geçirmeden önce kabloyu takmak sonra janttı telbaşıydı felan bide üstüne onu o kablolarla akordlamak felan hiç akıl karı değil.

Genel olarak saçma fikirler içeren bir muhabbet beyin fırtınasından çok beyin meltemi olarak adlandırılabilir. Fikirin sacma geldiği her insanda buna yorum yapabilir kanımca ki ben öyle yaparım.

Saygılarla...

• Beğen
Tepkiler: Cengiz Gökalp