Jant tellerini boyamak

Tepki
50
akadaş çok haklı çok fazla zman ve emek harcamak gerek ve ayrıca jantları aerodinamik yapsının kaybınıda göz önünde bulunduracak olursak yeni jant teli almak çok daha iyi fikir olucaktır boyama fikrine gelince jant telleri zaten pas vs dış hava koşullarından etkilenmemesi için kaplanır veya paslanmaz malzemeden yapılr bunları boyamak zordur

Scudo

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Konu açılalı uzun zaman olmuş fakat bu tür bir uygulamayı düşünen arkadaşlara yardımcı olması bakımından ucuz ve uzun ömürlü bir yöntemi paylaşmak istedim. PERMANENT KALEM ile jant tellerinizi boyayabilirsiniz. ''MİKRO MR-6007 MARKER 7 MM Siyah'' modeli tavsiyemdir. Hemen hemen her kırtasiyecide bulabilirsiniz.

Tepki
27
Bisiklet
Carraro
elektirikçilerin kullandıgı adını tam bilmedigim bir kablo laplaması var ısıtılınca daralıyor bu belki kullanılabilir.tellere geçirdikten sonra bir şekilde bir ısı kaynagı kullanmak lazım o nasıl olacak bilmiyorum ayrıca nekedar ısı lazım onuda bilmiyorum.

(link)

bu linki buldum araştırılırsa dafa fazla bilgi bulunabilir.
ayrıva banada iyi fikir gibi geldi :)

• Beğen
Tepkiler: Ekrem Yılmaztürk

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Makaronlar pahalı olmakla beraber zamanla kuruyacak, üst üste binen yerlerdeki gerilimden yırtılacaktır. Ayrıca tam doğru bir akor ayarına da olanak vermeyecektir.Kısacası özetlemek gelirse ne yapılırsa yapılsın sadece geçici çözümle sonuçlanacaktır bu. Sonuçta tellerin büyük bir çoğunlu nikelajlı(krom,vb) kaplama ile kaplı olacağından kalemler, sprey boyalar ve benzeri kaplamalar ilk başta yüzey ile tam uyum sağlamayacak ve tutunamadığından zaman içerisinde dökülecektir. Bunun farklı bir kaç çözümü var birisi bilindiği gibi ya hazır fabrikasyon renklendirilmiş tellerden alacaksınız ya da çok zamanım, param var derseniz bir statik boya yapana izah edeceksiniz tek tek teller başlarından sabitlenecek ve boyanacak.

mehmety

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
arkadaş mantıklı bi fikir söylemiş.... ama daha iyi bi fikir bulabiliriz sanırım bende araştırıyorum.
benimde jant tellerini fıstık yeşiline boyamam gerek :)

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Bana en çok mantılı gelen permanantlı kalem (asetat kalemi), cd kalemi diyede geçiyor aynı zamanda sanırım. Lise zamanlarında bu kalemle devre yapar asite atardık yine bişey olmazdı. Jant teli içinde iyi bir fikir bence. Hasar alan dökülen yerler bile olsa az bir uğraş ve maliyetle halledilebilir, hemde jantı örme derdi olmadan hallolur bu sayede.

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
Ben sadece karşılıklı olacak şekilde her iki taraftan yani toplamda 4 teli boyadım ojeyle. Aerodinamik vs haklı kaygılar tabiki ama benim için şahsen şu an oldukça detay bir durum. Birkaç kat attım çıkmadı, hatta çıkartamadım aseton aldım denedim çıkmadı baya kalın olmuş. Görüntü olarak hoşuma gidiyor ama zevk meselesi tabiki. Her tel için fazla uzun süren bir işlem olur eklmekte fayda var

mehmet gülmez

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Bianchi
Arkadaşlar benim de bisikletin ana rengi siyah ve jant tellerinin siyaha boyamanın hoş duracağını düşünüyorum. Elimde ince uçlu ve kalın uçlu permanent kalem var. Bana uzun sürecek gibi geldi daha pratik bir fikri olan var mı?
http://t1307.hizliresim.com/1c/j/qcxs1.jpg

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer

Mermanent kalemler olsun diğer uygulanacak boyalar olsun ısıl işlem ya da elektrolit işlemi görmedikçe (eloksal) tutmaz, tutmayacaktır. Tutacak olanı da en fazla bir kaç ay sonrasında zaten oksijen olsun, uv ışınları olsun bunların etkisini yitirmesinde en önemli etken olacaktır.

mehmet gülmez

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Bianchi
@Dogukanaksu

Peki permanent kalem üzerine lak tarzı saydam bir kaplama kimyasalı var mıdır piyasada?

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@mehmet gülmez

En iyi lak diyebileceğimiz verniktir, gomalaktır. Fakat jant teli zaten boya ve kimyasalların tutunması için neredeyse imkansız olmasa bile zor materyallerdir. Tamamen silindirik bir form ve üstüne üstlük nikelaj kaplı. Zaten yüzey dar bir de nikelaj var ki siz düşünün. Vernik kısmına gelince elbet ekstra bir artısı olsa bile vernik yine UV ışınlarına karşı bir koruma sağlamayacaktır. İmkanınız, zamanınız var ise ve değecekse tabii en mantıklısı telleri statik boyaya vermek olacaktır ki bunun içinde nazınızın geçebileceği bir boyacı da şarttır.

mehmet gülmez

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Bianchi
@Dogukanaksu

Doğru vernik aklıma gelmemişti. Ama zaten sadece kalemle boyamak bile uzun bir zaman alacağından bir de üzerinden geçmek hepten zaman kaybı olacaktır. Peki sprey boyama nasıl olur?

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@mehmet gülmez

Bir kaç mesajda olabilecek iki şeyi söyledim zaten. Sprey ki en iyi 33-38 derecede atılması yüzey gerilimi açısından en iyi ısı ortamıdır ki yine olmaz. Ha ben yaparım vaktim var, denemiş olmak içinde olsam yapacağım dersen madem bu kadar kararlısın ufak bir sprey enamel al önce telleri 1200'lük zımparadan geçir sonra selülozik bazlı tinerle sil ve tek kat ince bir enamel atıp tekrar 1200'lük zımpara ile satıhı enamelide fazla zedelemeden düzelt ve ardından da nemli bezle tozunu alıp iki kat boyayı aralarda 2-3 saatlik süre ile at ve bu şekilde dene ki bari yaptığın bir şeye benzesin emeğinde boşa gitmesin bir kaç ay yerine biraz daha uzun kullan.

mehmet gülmez

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Bianchi
Bu şartlarda en mantıklısı permanenet kalem. Bir kaç ay dayansın yeter. Yorumlarınız için teşekkürler.

mehmet gülmez

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Bianchi
2 farklı ucu kalın kalemle denedim. 1. sinde bir teli boyadı kurudu :p. 2. si kurumadı ama ömrümü kuruttu. Çin işkencesi gibi bir şey. O kadar teli boyadım bir baktım. kuruyunca açılmış ve eski haline dönmüş. Yarın fırçalı kumaş boyası tarzı bir şey alacağım. Kısa sürede dağılması önemli değil. İşlemden sonra hoş durursa hiç çekinmem ısıl işlemle yaparım.

Özgür Ka

Üye
Tepki
11
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar konuyu yeni gördüm.İşinizi görecek şey kesinlikle plastidip..Buradan inceleyebilirsiniz..

(link)

örnekler ;

http://media-cache-ak0.pinimg.com/736x/bc/51/6b/bc516b0bc35f1020007664d49eaa2203.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1000079_205063722985513_689996458_n.jpg

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
plastidip alıp deneyenlerdenim asla tavsiye etmem neden derseniz kaucuk gibi bir kaplama oluyor ve eliniz bile kaymıyor bez asla kaymıyor yani temizlemek sorun oluyor sonra yağlayarak bezle silerim diyorsunuz ve bingo plastidip yağdan dolayı deforme oluyor ve açılmaya ufalanmaya sökülmeye başlıyor plastidipyaparsanız ne olursa olsun sonrasında müdahale etmememye söz vermelisiniz yoksa hemen soyulmaya başlıyor.

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
googleye silah boyası diye yazarsanız görsellerde ilginizi çekiçek size ışık tutucak işinize yarıyacak resimler göre bilirsiniz. tabiki siyah yapmak istiyorsanız.

Özgür Ka

Üye
Tepki
11
Bisiklet
Merida
Plastidip i biz otomobil jantlarında kullandık , aynalarda çeşitli trimlerde ; 130 bar makine basıncı ile sökülmüyor, fırça sürüyoruz sökülmüyor acaba uygulamanız da bir yanlışlık olabilir mi ?
ayrıca egzost ucunda kullanan arkadaşlar oldu sıcağa da dayanıklı.eğer parlak görünüm istiyorsanız üzerine plastidip vernik de var..
Ben tavsiye ederim kesinlikle..