Hidrolik fren sorunları ve çözümleri

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.397
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Yeterli oluyor değil mi? Shimano olanlar çok pahalı. Forumu biraz okuyunca kendin yap set kullananları da gördüm. Onlar çalışıyorsa bu fabrikasyon ürün de kesin iş görür gibi geldi. Amazonda 300 lira bandında satılıyor. Aliexpress vergi dahil 186,37TL.
Bu set shimano un " set" adı altında sattığı 2 3 parça malzemeden çok daha iyidir. Shimano set bende var .

Düzgün bir kesim ve fazla uğraşmadan pimi yerleştirmek istiyorsanız , TL-BH62 ya da yine çinden benzeri bir ürün alın. Diğer türlü, falçata ile kesmek , vurarak pim çakmak falan hem uğraştırıyor, hem hortuma zarar verebiliyor.

• Beğen
Tepkiler: -Deniz-
Scudo

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.028
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu set shimano un " set" adı altında sattığı 2 3 parça malzemeden çok daha iyidir. Shimano set bende var .

Düzgün bir kesim ve fazla uğraşmadan pimi yerleştirmek istiyorsanız , TL-BH62 ya da yine çinden benzeri bir ürün alın. Diğer türlü, falçata ile kesmek , vurarak pim çakmak falan hem uğraştırıyor, hem hortuma zarar verebiliyor.
Teşekkür ederim tecrübenizi paylaştığınız için. Dediğiniz gibi bazen sadece markaya para vermiş oluyoruz. Siparişi geçtim bakalım önümüzdeki ay geldiğinde buradan paylaşırım durumu ürün kalitesi açısından.

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.028
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çarşamba günü sipariş vermiştim. İstanbula gelmiş bile. Beklediğimden hızlı gönderdiler.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.207
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@-Deniz- linkte vermiş olduğunuz set yeterli olacaktır. Peki hangi yağı kullanmayı düşünüyorsunuz? Bende kendi bleed setimi almayı düşünüp daha sonra bisiklet için uygun olan yağ fiyatlarını görünce vazgeçmiştim.

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.028
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@-Deniz- linkte vermiş olduğunuz set yeterli olacaktır. Peki hangi yağı kullanmayı düşünüyorsunuz? Bende kendi bleed setimi almayı düşünüp daha sonra bisiklet için uygun olan yağ fiyatlarını görünce vazgeçmiştim.
Açıkçası bu konuda bir deneyimim yok. Ürün gelip frenleri değiştireceğim zaman satın alacağım. Bilen biri cevaplarsa bana da faydası olur. Shimano hidrolik yağı diye baktığımda 1 litresi hesaplı ama tekil kullanıcıya fazla. 100 ml de pahalı. Acaba tek dolumda ön ve arka fren ne kadar yağa ihtiyaç duyuyor? Belki litrelik ortak alınıp bölüşülebilir :)

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.941
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Açıkçası bu konuda bir deneyimim yok. Ürün gelip frenleri değiştireceğim zaman satın alacağım. Bilen biri cevaplarsa bana da faydası olur. Shimano hidrolik yağı diye baktığımda 1 litresi hesaplı ama tekil kullanıcıya fazla. 100 ml de pahalı. Acaba tek dolumda ön ve arka fren ne kadar yağa ihtiyaç duyuyor? Belki litrelik ortak alınıp bölüşülebilir :)
Seth ((link) , (link)) bebek yağı kullanıyor.

(yatırım tavsiyesi değildir)

Not: "Bebek Yağı - Baby Oil" çok kötü bir isimlendirme, yağların isimlerini sıkıldıkları/damıtıldıkları kaynaktan aldığı düşünüldüğünde. Bebek vücut bakımı için yağ v.b. daha iyi olurdu.

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve -Deniz-

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.028
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Not: "Bebek Yağı - Baby Oil" çok kötü bir isimlendirme, yağların isimlerini sıkıldıkları/damıtıldıkları kaynaktan aldığı düşünüldüğünde. Bebek vücut bakımı için yağ v.b. daha iyi olurdu.
Ben güvenemezdim muhtemelen :) Bu Youtuberlar para için her şeyi dener.

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.397
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Para için denenecek uç bir deney değil. Yanlış hatırlamıyorsam 2008 2009 yıllarında , forumda da koyup kullananlar vardı, herhangi bir dezavantajı ya da sisteme bir hasarı olmamıştı.
100ml lik küçük şişe ile 2 kere seti(ön arka) doldurursunuz.

• Beğen

The Working Dead

Daimi Üye
Tepki
177
İsim
Eb
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Otomobil fren hidrolik yağları da iş görmez mi? Mantık aynı, ayrıca daha da ucuzlar. Gerçi ben mekanik disk kullanıyorum, hidrolik hiç deneyimlemedim. Geçenlerde aracım için 1 litre dot4 fren hidrolik yağını 100 TL'ye aldım.

• Beğen

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.216
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Bir türk arkadaş daha bunu test etmişti. Linkini bırakıyorum.

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.028
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bir haftada ürün geldi. İçini açıp baktım ama eksik bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bu fiyata bu hız bence on numara 😀

Ürünü kullandığım zaman buraya yorum yaparım.

20230727_151331.jpg

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Otomobil fren hidrolik yağları da iş görmez mi? Mantık aynı, ayrıca daha da ucuzlar. Gerçi ben mekanik disk kullanıyorum, hidrolik hiç deneyimlemedim. Geçenlerde aracım için 1 litre dot4 fren hidrolik yağını 100 TL'ye aldım.
Ben 4 senedir filan DOT3 kullanıyorum. Bi defa üzerine ekleme yaptım. Çok sık da kullanmıyorum bisikleti. İlk doldurduğumda çok ciddi inişler yapıyordum sorun yoktu.

Dot3 daha uygun diye hatırlıyorum. Zorda kalınırsa su dahi koyabilirsiniz. Tabii en kısa sürede değişmeniz lazım. Tek inişte buhar olabilir.

Ayrıca mineral hidrolik sıvısı olarak aratırsanız bir çok marka var. Total LDSye bakabilirsiniz.

• Beğen

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.216
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bir haftada ürün geldi. İçini açıp baktım ama eksik bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bu fiyata bu hız bence on numara 😀

Ürünü kullandığım zaman buraya yorum yaparım.

307534 dosyayı görüntüle
Güle güle kullan. Kullandığın lastik modeli ve kalınlığı nedir? Bende düşünüyorum da acaba yüksek psi da yarardan daha çok zarar olur mu diye düşünmüyor değilim. Hani lastik sıkışır patlar gibilerinden.

Düzenleme: Pardon ben lastik içine koyulan patlama engelleyici şerit zannettim.

Son düzenleme:
  • Beğen

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.028
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Güle güle kullan. Kullandığın lastik modeli ve kalınlığı nedir? Bende düşünüyorum da acaba yüksek psi da yarardan daha çok zarar olur mu diye düşünmüyor değilim. Hani lastik sıkışır patlar gibilerinden.

Düzenleme: Pardon ben lastik içine koyulan patlama engelleyici şerit zannettim.
Hidrolik yağ değişim kiti. Lastik içine konulan patlama engelleyici şerit kullanmadım hiç. Stok lastiklerle gittiği yere kadar gitsin modundayım. Dün sert inişler yaptım bisikletle ve frenler yüzünden neredeyse duramıyordum. İlk işim fren setini Shimano ile değiştirmek olacak. Onda da mt200 mü yoksa biraz daha paraya kıyıp şöyle bir şey mi taksam diye düşünüyorum :

(link)

Eldeki tektroları da uygun fiyattan elden çıkartmaya çalışırım.

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy

Batuhan B.

Aktif Üye
Tepki
133
İsim
Batuhan Bora
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hidrolik yağ değişim kiti. Lastik içine konulan patlama engelleyici şerit kullanmadım hiç. Stok lastiklerle gittiği yere kadar gitsin modundayım. Dün sert inişler yaptım bisikletle ve frenler yüzünden neredeyse duramıyordum. İlk işim fren setini Shimano ile değiştirmek olacak. Onda da mt200 mü yoksa biraz daha paraya kıyıp şöyle bir şey mi taksam diye düşünüyorum :

(link)

Eldeki tektroları da uygun fiyattan elden çıkartmaya çalışırım.
Bence piston sayısı artmadıktan sonra fren performansının pek artcağını düşünmuyorum. Deore nin bence tek avantaĵı 3 parmak fren olmasından mutevelit daha uzun fren kolu =daha uzun kuvvet kolu=daha güclü frenleme.
Birde mt200ün sorunsuz oluşu iki fren setinin arasında 500-600 tl den fazla fark varsa gereksiz kalıyo bence.

• Beğen
Tepkiler: ali önder
Tepki
80
İsim
Kerem Tarık
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Fikir vermesi için söylüyorum, bisiklet (lastikler 26x4.0) + yük + sürücü > 130kg. Mt200 hiç işime yaramadı. Az uzun inişlerde performans çok düşüyor. Bisiklet durmuyor. Bir süredir 4 pistonlunun en düşük modelini kullanıyorum yanılmıyorsam modeli 420. Rotorum 180 lik iki parçalı xlc. Zımba gibi duruyor.

ali önder

Forum Demirbaşı
Tepki
1.302
İsim
ali önder büyüksünetçi
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Mt501/520.setini kullanıyorum. 4 pistonlu . Marlin 7 de mt 200 grubu vardı. İlk fırsatta değiştirdim. Rotorum metal/reçine uyumlu. Memnun muyum.. Fazlasiyla

resulcelik

Üye
Tepki
0
İsim
Deniz Çelik
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba lütfen yardımcı olsun:
hidrolik fren yağını değiştirmek istiyorum kalplerden yağ basıyorum ama yağ fren kola gelmiyor çok zorluyorum ama yağ koldan gelmiyor frene basınca enjektöru yitiyor ama enjektöre basıyorum yağ gitmiyor koldaki hortumu çıkardım yağ basıyor hortumda tıkanıklık yok acaba kollardami var lütfen yardımcı olursanız sevinirim

lrfan

Cyclist
Tepki
8.701
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba lütfen yardımcı olsun:
hidrolik fren yağını değiştirmek istiyorum kalplerden yağ basıyorum ama yağ fren kola gelmiyor çok zorluyorum ama yağ koldan gelmiyor frene basınca enjektöru yitiyor ama enjektöre basıyorum yağ gitmiyor koldaki hortumu çıkardım yağ basıyor hortumda tıkanıklık yok acaba kollardami var lütfen yardımcı olursanız sevinirim
Üstteki kapağı veya hava alma vidasını açtınız mı?

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Normalde zaten kaliperden basılmaz. Siz hazneye hidrolik koyacaksınız aşağı doğru inecek sonra havasını alacaksınız. Shimano youtube kanalında türkçe anlatımlı video var ona bakarak yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: MakRo