Hidrolik fren sorunları ve çözümleri

Tepki
1.691
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bugün ben de bir saate yakın hidrolik frenlerle uğraştım. Yeni bisiklette Frenlerden sürekli sürtme sesi geliyordu.

pabuç bağlantı vidalarını sök, fren kolunu sık ve vidaları tekrar sık.

sorun çoğunlukla çözüldü.Sürtme sesi yok gibi. Bisiklet akıcı hale geldi ve yormuyor.

bakalım önümüzdeki günlerde sürtme sesi nüksedecek mi??
ben dün bisikleti detaylı yıkadım.
arka frenden sürtme sesi geliyordu.
Okuduğum bisiklet bakım kitabına göre, arka lastiği bisikletten söktüm.
Güzelce disk dahil sabunlu suyla yıkayıp duruladım.
Fren mekanizmasının içindeki baklaları da sabunlu bezle sildim ve duruladım.

bisikleti duruladıktan sonra tekeri yerine taktım.
Ve bezle kurulayıp test sürüşüne çıktım. :

Gram sürtme sesi yok. Herşey güzel derken, frene basınca frenin iyi tutmadığını farkettim.
Hızlanıp bir fren daha yaptım. Bu sefer arkadan ötme sesi geldi ve biraz fren iş gördü.:komik:
Sonra bakım kitabını tekrar inceledim.disk frenin içteki pabuçlarını yıkamayın yazıyor.

neyse diski kuru besle sildim ve frenleme biraz düzeldi. Biraz kullanınca sanırım düzelecek.

özetle sürtme sesi varsa önce bisikleti güzelce yıkamak faydalı görünüyor.:)

• Beğen
Tepkiler: Eray BAYĞAR
Scudo

Eray BAYĞAR

Daimi Üye
Tepki
271
İsim
Eray
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Bugün sonunda balata spreyi alıp balatalar üstünde kullandım.

Kaliperi söküp balataları çıkarmadan birkaç dakika aralıklarla balatalara spreyi sıktım. Sonra bir bezin üstüne spreyi sıkıp rotoru sildim. İlk sildiğimde bayağı karartmıştı bezi. Artık temizlenmiştir diye düşündüğümde kaliperi takıp fren ayarını yaptıktan sonra test ettim.

Fren hala eskisi gibi tutmuyordu. Rotoru bezle tekrar sildim ama bezde kararma yoktu. Nispeten daha iyiydi ama yeterli değil. Kullandıkça düzelir mi veya zımpara mı yapmam lazım?

Rotor:
IMG20240111131236.jpg

Kaliper:
IMG20240111131227.jpg

Balatalar ve kaliper:
IMG20240111131202.jpg
Sağdaki balata rotora çok yakın ama değmiyor. Perspektif dolayısıyla öyle çıkmış.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.908
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bugün sonunda balata spreyi alıp balatalar üstünde kullandım.

Kaliperi söküp balataları çıkarmadan birkaç dakika aralıklarla balatalara spreyi sıktım. Sonra bir bezin üstüne spreyi sıkıp rotoru sildim. İlk sildiğimde bayağı karartmıştı bezi. Artık temizlenmiştir diye düşündüğümde kaliperi takıp fren ayarını yaptıktan sonra test ettim.

Fren hala eskisi gibi tutmuyordu. Rotoru bezle tekrar sildim ama bezde kararma yoktu. Nispeten daha iyiydi ama yeterli değil. Kullandıkça düzelir mi veya zımpara mı yapmam lazım?
Balata temizleme spreyi her koşulda işe yarayacak diye bir durum maalesef yok. Rotor iyi temizlenmişse ve fren ayarının doğru olduğundan eminseniz balataların tekrar ve iyice temizlenmesi gerekiyor olabilir. . Bu durumda tavsiye edilmese de balataları hafifçe zımparalayabilir, kaynar suda yağın çözülüp çıkmasını deneyebilir, tekrar balata temizleme spreyi sıkarak test edebilirsiniz.

• Beğen

Eray BAYĞAR

Daimi Üye
Tepki
271
İsim
Eray
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Balata temizleme spreyi her koşulda işe yarayacak diye bir durum maalesef yok. Rotor iyi temizlenmişse ve fren ayarının doğru olduğundan eminseniz balataların tekrar ve iyice temizlenmesi gerekiyor olabilir. . Bu durumda tavsiye edilmese de balataları hafifçe zımparalayabilir, kaynar suda yağın çözülüp çıkmasını deneyebilir, tekrar balata temizleme spreyi sıkarak test edebilirsiniz.
Hocam bugün balataları çıkarıp önce sıvı sabunla yıkadım sonrasında kaynar suda bekletip üstüne balata spreyi sıktım. Balata on rengi siyahtan griye döndü. En sonda kurumasını bekleyip bisiklete geri taktım ama fren yine az tutuyor gibi. Fren kolu da çok yumuşak neredeyse gidona değecek. Fren ayarıyla alakalı bir sorun mu var? Mekanik disk kullanıyorum.

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.337
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Hocam bugün balataları çıkarıp önce sıvı sabunla yıkadım sonrasında kaynar suda bekletip üstüne balata spreyi sıktım. Balata on rengi siyahtan griye döndü. En sonda kurumasını bekleyip bisiklete geri taktım ama fren yine az tutuyor gibi. Fren kolu da çok yumuşak neredeyse gidona değecek. Fren ayarıyla alakalı bir sorun mu var? Mekanik disk kullanıyorum.
Evet fren ayarınızda sorun var. Tel gerginliğini arttırın.

• Beğen

kaganarda

Aktif Üye
Tepki
331
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Eray BAYĞAR
Belki biliyorsunuzdur ama yine de yazayım,
İç kısımda kalan balatayı rotora doğru konumlandırmanız gerekiyor. İç kısımdaki vidadan ayarlanmalı, yoksa kaliperin gövdesine sürtmek üzere rotor. Ayrıca kaliperin bağlantı üst vidalarını gevşetip, freni sıkıp, sonra vidaları sıkıp, rotorun kaliper içinde orta noktaya gelmesini de sağlamanız lazım.

Dosyalar

Eray BAYĞAR

Daimi Üye
Tepki
271
İsim
Eray
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Evet fren ayarınızda sorun var. Tel gerginliğini arttırın.
Teşekkürler.

@Eray BAYĞAR
Belki biliyorsunuzdur ama yine de yazayım,
İç kısımda kalan balatayı rotora doğru konumlandırmanız gerekiyor. İç kısımdaki vidadan ayarlanmalı, yoksa kaliperin gövdesine sürtmek üzere rotor. Ayrıca kaliperin bağlantı üst vidalarını gevşetip, freni sıkıp, sonra vidaları sıkıp, rotorun kaliper içinde orta noktaya gelmesini de sağlamanız lazım.
Çok teşekkürler. Sabit duran balatayı yakınlaştırmak mesajı attıktan sonra aklıma geldi :D

• Beğen
Tepkiler: kaganarda

bekirs07

Aktif Üye
Tepki
608
İsim
Bekir ATİKER
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ne yaptıysam zincir yağlama sırasında diskde sıçradı yağ fren tutuyor ama ses yapıyor ve bir türlü kesilmedi .

Eray BAYĞAR

Daimi Üye
Tepki
271
İsim
Eray
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Ne yaptıysam zincir yağlama sırasında diskde sıçradı yağ fren tutuyor ama ses yapıyor ve bir türlü kesilmedi .
Benimde balatalarıma yağ bulaşmıştı, balataları sabunlu suyla yıkayıp sonrasında kaynar suda beklettim. Balata spreyi sıkıp bekledikten sonra da bir bezle kuruladım. Siyah olan balata görüntüsü griye döndü. eskiden ses çıkarıyordu şu an çıkarıyor mu test edemedim. yarın test edebilirsem yazarım.

Edit: @bekirs07 hocam üstte yazdıklarımı yaptıktan sonra ses yok denecek kadar azaldı. Daha önceki mesajlarda da yine yağı geçirmek için tavsiyeler yazıyor.

@kaganarda hocam rotoru ortaladıktan sonra balataları ayarladım ama fren hala çok yumuşak geliyor. Sabit balatayı yaklaştığı kadar rotora yaklaştırdım, kaliperin üstünden tel gerginliğini de arttırdım ona rağmen böyle. Fren iyi tutuyor gibi ama kol yumuşak. 20km hızla giderken iki frene sonuna kadar basınca ~4.5 metrede durdu. Tavsiyeniz var mı?

Son düzenleme:
Tepki
1.691
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benimde balatalarıma yağ bulaşmıştı, balataları sabunlu suyla yıkayıp sonrasında kaynar suda beklettim. Balata spreyi sıkıp bekledikten sonra da bir bezle kuruladım. Siyah olan balata görüntüsü griye döndü. eskiden ses çıkarıyordu şu an çıkarıyor mu test edemedim. yarın test edebilirsem yazarım.

Edit: @bekirs07 hocam üstte yazdıklarımı yaptıktan sonra ses yok denecek kadar azaldı. Daha önceki mesajlarda da yine yağı geçirmek için tavsiyeler yazıyor.

@kaganarda hocam rotoru ortaladıktan sonra balataları ayarladım ama fren hala çok yumuşak geliyor. Sabit balatayı yaklaştığı kadar rotora yaklaştırdım, kaliperin üstünden tel gerginliğini de arttırdım ona rağmen böyle. Fren iyi tutuyor gibi ama kol yumuşak. 20km hızla giderken iki frene sonuna kadar basınca ~4.5 metrede durdu. Tavsiyeniz var mı?
Ben de bu başlıkta yazmıştım. Lastiği çıkarıp, balataların arasını ıslak bezle sildiğimde fren tutmuyordu. Ve ötüyordu.
İki hafta kadar kullandım ve birkaç kez 100-200 m civarı dik yokuş aşağı full fren yapıp indim.
Ses kesildi ve frenler iyi tutmaya başladı.

okuduğum bisiklet bakım kitabında balataların hiçbir şekilde kimyasal vb özellikle yağ değmemesi gerektiği yazılı.
Sadece su ile veya varsa basınçlı su ile temizlik yeterli.:)

• Beğen

Eray BAYĞAR

Daimi Üye
Tepki
271
İsim
Eray
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Sıvı sabun gliserin içerir, bu da balatalara işleyebilir...
😬😬😬😬

Ben de bu başlıkta yazmıştım. Lastiği çıkarıp, balataların arasını ıslak bezle sildiğimde fren tutmuyordu. Ve ötüyordu.
İki hafta kadar kullandım ve birkaç kez 100-200 m civarı dik yokuş aşağı full fren yapıp indim.
Ses kesildi ve frenler iyi tutmaya başladı.

okuduğum bisiklet bakım kitabında balataların hiçbir şekilde kimyasal vb özellikle yağ değmemesi gerektiği yazılı.
Sadece su ile veya varsa basınçlı su ile temizlik yeterli.:)
Tavsiye için teşekkürler. En yakın zamanda dediğinizi de deneyip işimi sağlama alacağım. Kullandığınız bisiklet bakım kitabının adı nedir acaba? Ve bisikletin fren kolu ayar yapmama rağmen hala çok yumuşak geliyor verebileceğiniz tavsiye var mıdır?

Tepki
1.691
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
😬😬😬😬

Tavsiye için teşekkürler. En yakın zamanda dediğinizi de deneyip işimi sağlama alacağım. Kullandığınız bisiklet bakım kitabının adı nedir acaba? Ve bisikletin fren kolu ayar yapmama rağmen hala çok yumuşak geliyor verebileceğiniz tavsiye var mıdır?
Kardeşime Almanya dan getirtmiştim.
Ben de çok bilgili değilim. Lazım oldukça okuyup, okuduğumu uygulayarak öğrenmeye çalışıyorum.
Kitap Amazon da satılıyor.:)

Dosyalar

Ali99890

Üye
Tepki
15
İsim
Ali Y
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Birkaç şey araştırdım balatalar yokken sıkıp pistonları temizleyin demiş bende sıktım pistonlar dışarı çıktı 1 tanesinden yağ aktı hafif siyah pistonları geri içeri soktum balataları sıkıntısız diske oturuyor ama freni sıktığımda çalışmıyor sonuna kadar bassamda ittirmiyor balataları sorun nedir?(2 ay önce hidrolik yağ doldurma isleminde adam sadece üstten yağ ekledi kalipere vs dokunmadı,

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.908
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Birkaç şey araştırdım balatalar yokken sıkıp pistonları temizleyin demiş bende sıktım pistonlar dışarı çıktı 1 tanesinden yağ aktı hafif siyah pistonları geri içeri soktum balataları sıkıntısız diske oturuyor ama freni sıktığımda çalışmıyor sonuna kadar bassamda ittirmiyor balataları sorun nedir?(2 ay önce hidrolik yağ doldurma isleminde adam sadece üstten yağ ekledi kalipere vs dokunmadı,
Yanlış anlamadıysam çıkan piston yerine oturdu, su anda sızıntı yok, frene basinca piston ileri cikmiyor.
Eger durum bu ise piston yerinden ciktiginda akan yag nedeniyle yetersiz yag var ve hava yaptı. Yagi tamamlamanız, havasini almanız gerek.

Ali99890

Üye
Tepki
15
İsim
Ali Y
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yanlış anlamadıysam çıkan piston yerine oturdu, su anda sızıntı yok, frene basinca piston ileri cikmiyor.
Eger durum bu ise piston yerinden ciktiginda akan yag nedeniyle yetersiz yag var ve hava yaptı. Yagi tamamlamanız, havasini almanız gerek.
Hidrolik yağ koyacağız değilmi birde tek bir pistondan yağ aktı yanlışlıkla.Yağ eklerken artı bir işlem yapılması lazım mı?

Son düzenleme:

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.908
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hidrolik yağ koyacağız değilmi birde tek bir pistondan yağ aktı yanlışlıkla.Yağ eklerken artı bir işlem yapılması lazım mı?
Yag eklenecek, varsa havası cıkarilacak, kaciran piston yerine yerleşmiş olsada baska bir problem varmı ve yag kaciriyormu kontrol edilecek.
Ayrıca daha önce kacan yag balata ve/veya diske bulastiysa temizlenecek. Yoksa fren performansı etkilenecektir.

Ali99890

Üye
Tepki
15
İsim
Ali Y
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yag eklenecek, varsa havası cıkarilacak, kaciran piston yerine yerleşmiş olsada baska bir problem varmı ve yag kaciriyormu kontrol edilecek.
Ayrıca daha önce kacan yag balata ve/veya diske bulastiysa temizlenecek. Yoksa fren performansı etkilenecektir.
Tamamdir birsey soracağım ben piston yerine ittim kaliperin ici ve pistonun ust kısmını peçete ile silmiştim temizdi contaya birsey olmuş olabilir mi ? (en ufak yağ damlatmıyor şuan)