Havalı Amortisöre Helyum Gazı Mı ??? :SS :))

Mücahit Kıvrak

Forum Demirbaşı
Tepki
132
@Murat Çetinkale

yaa arkadaşlar beni anlamadığınız bi yer var, ben helyumun havaadn hafif olacağını kastedmedim, helyumun kaldırma etkisinin hafifleteceğini anlatmaya çalıştım..

Scudo

bençizdim

Üye
Tepki
64
@Mücahit Kıvrak

hesaplayalım:

amortisörün içindeki gazın 20mm çapında ve 120mm boyunda bir silindirde saklandığını varsayıyorum. böylece hacim:

V=3.77*10^-5 m3

1 atm basınçta havanın ve helyumun özgül hacimleri sırasıyla:

va=0.85 m3/kg
vh=6.11 m3/kg

amortisör içindeki basınç 80 psi (511kPa) ve gazlar da ideal kabul edilirse, yeni özgül hacimler aşağıdaki gibi olur:

va=0.15 m3/kg
vh=1.11 m3/kg

o zaman sözkonusu hacimdeki gaz kütleleri sırasıyla:

ma=0.244 g
mh=0.034 g olur.

yani hava yerine helyum doldurursan 0.21 gram kütle kaybın olur :D

şimdi gelelim soruya: arşimet prensibine göre sıvı içindeki bir cisme hacmi ve havanın özkütlesine bağlı olarak bir kaldırma kuvveti uygulanır:

F=Vb*da*g

Vb: sıvı içindeki cismin hacmi
da: havanın yoğunluğu
g: yerçekimi ivmesi

bu cismi bir tartıya bağlarsan okuyacağın değer cismin ağırlığı - kaldırma kuvveti olacaktır:

G=m-F

(kuvvetle değil de kütleyle ilgilendiğimiz için yerçekimi ivmesini göz ardı edebiliriz.)

söz konusu hacme uygulanan kaldırma kuvveti:

F= V*ma = 0.044 g

tartının okuyacağı değer hava ve helyum dolu örneklere göre sırasıyla:

Ga= 0.2004 g
Gh= -0.0103 g olacaktır.

yani 10 kg'lık bir bisikletin maşasını hava yerine helyumla doldurursan bisiklet 9.999879 kg olur (tam 0.211 g hafifler :cool: ) bu kadar ağırlık kaybının bize ne kazandıracağı kısmının hesabını da sizlere bırakıyorum. saygılar,

ps. amortisörün iç yapısını bilmediğim için hava ne kadar hacme doluyor bilmiyorum ama bu hacme göre yukarıdaki değerler de biraz oynayacaktır.

ayrıca o sıcaklık ve basınçta havayı ve helyumu ideal kabul edebiliriz, bundan dolayı maşanın sıkışma hızı ve emeceği maksimum enerji de tahminimce çok değişmeyecektir.

Tepki
5
benim mantığıma göre maşayı hava yerine helyum ile doldurmak:
helyumun yoğunuğu daha az olduğundan aynı hacimde hava kadar etkili olacağını zannetmem. ayrıca sürtünme/ ısınma gibi problemlemler ortaya çıkacaktır ki bunlar helyumun yanmasına sebep olabilir.

bençizdim

Üye
Tepki
64
@Burak Sivrikaya

helyum soygaz olduğundan dolayı kesinlikle yanmaz; ancak ısınma ısısı ve aynı hacimde kütlesi daha küçük olduğundan dolayı sıkışınca daha çok ısınacaktır, bundan dolayı sıkışma enerjisi ısıya dönüşerek dışarı atılacağından geri tepmede aksama olabilir. ama sanıyorum buradaki davranış farkları helyumdan dolayı oluşan ağırlık farkı kadar küçük olacaktır.

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mücahit Kıvrak

Bizim anlamadığımızı iddia etmeden önce, kendi anlatabilirliğinizi ve konuyu açtığınız ilk mesajdaki "helyum havadan hafif" ifadenizi de gözönüne alarak neyi kast edip neyi kast etmediğinizi sorgularsanız, belki yardımcı olan insan sayısında da artış olur. Ne dersiniz?