Havalı Amortisöre Helyum Gazı Mı ??? :SS :))

Mücahit Kıvrak

Forum Demirbaşı
Tepki
132
Arkadaşlar garip ve komik gelebilir belki ama,
Acaba bu mümkün müdür? :)
havadan hafif olup bisikletin ön ağırlığını azaltmada fayda sağlayabilmesi
mükemmel ötesi bir özellik olur ama,
hafifliğinden dolayı kaçak yapıp boşalması gibi bir olay da gerçekleşir mi Acaba?

Çok merak ettiğim ve çok merak edileceğini umduğum bu sorunun cevabını
veren arkadaşlara ÇOK ÇOK teşekkür ederim... :)

• Beğen
Tepkiler: Paslı Bisiklet
Scudo

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
@Kanber Gülhan

aynen öyle olur:D

Kadir.Celik

Forum Demirbaşı
Tepki
75
@Ahmet Vehbi Aslantürk

Hafifletmeye pek etkisi olmaz sanırım.

kadircan daglar

Aktif Üye
Tepki
42
Lastiklerede Basariz Helyumu. Ahh Birden Bakiyoruzki Uçuyoruz! Bence Bir Etkisi Olmaz.

Atıl Güven

Forum Demirbaşı
Tepki
243
İsim
Atıl Güven
Bisiklet
Focus
aman abi hiç deneme ilk tümsekte uçuşa geçersin :D

samed ç

Üye
Tepki
23
Bisiklet
Scott
kadronun ilk yapımında helyum basılsa içine nasıl olur? hafiflemezmi?

Burhan Özyılmaz

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
@smdd
Kadronun boğazın olduğu yerde ve sele borusunda deliklerden kaçar gibi geliyor :D

Tepki
40
geçen bir deneyde görmüştüm daha az para vermek için kargoyla gönderilecek kutuların içine helyum gazı basıp ağırlığını azaltmaya çalışıyorlardı kutuların ağırlığı çok cüzi bir miktar azalıyordu bisiklette denersen 1-2 gram belki hafiflersin :):)

Mehmet Emin

Aktif Üye
Tepki
149
@smdd

Hiç olur mu öyle şey arkadaşım? !!! Bisiklet kadroları gaz geçirgenliği için izolasyon gibi bir özelliğe sahip değillerdir, gerek de yoktur. Diğer arkadaşımızın da belirttiği gibi diğer parçaların takıldığı yerden sızıntı olmaması mümkün değil. Diyelim ki kadroyu ve parçalarını ona göre ayarladılar (ki bu durumda kadroya ek paça=ağırlık gelir zaten) bir kaza sırasında bisiklet tüp gibi patlar!!! Basınçlı bir gaz tankının (ki onlar çok daha sağlam malzemelerden ağırlık kaygısı olmadan yapılır) bile sert darbelerde patlama ihtimali hayli yüksekken siz alüminyum,karbon,vb basınç dayanıklılığı az olan şeyi gaz basıncına maruz bırakırsanız patlarsınız! Daha akla gelmeyen kimbilir neler çıkar denense :)

• Beğen
Tepkiler: Mücahit Kıvrak
Tepki
3
abi iyi güzel kazada patlar diyorsunda ben bir bisiklet görmüştüm internette karbondu galiba içine yüksek basınçlı hava ile doldurmuşlar yani patlama olasığını göz önüne almışlardır herhalde

Komili

Aktif Üye
Tepki
54
helyum kullancaksan lastiğe bas :) yalnız sakın lastiği patlatacak bir alanda kullanma bomlar teker :) yalnız lastiğe basarsan hava çıkmak için lastiğe bir basınç uygular bu sayede hmn patlar

Örnek: eline iki balon al ve birini nefesinle diğerini elyumla şişir patlat helyum gazı ile olanı sivri bir şey değil sadece basınç yapacak kadr bastır hemen patlar diğeri ise sivri bir cisimle patlar Yalnız ağırlık konusunda ciddi bir fark olur :)

Tavsiye : helyumla şişirdiğine göre tekerinçabuk patlıyacak ve daha fazla paran gidecek onun yerine o alacağın teker paralarını biriktirerek hafif bir teker alabilirsin :)

Komili

Aktif Üye
Tepki
54
amartisör için hidrojen gazı nı dene bi :) helyumdan ucuzdur :)

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konuyu açan arkadaşım, sorduğun soruyu ciddi ciddi sorduğunu kabul ederek kısa (!) bir cevap vereyim. Cevaplar içerisinde birisinin de belirttiği gibi, arada çok çok 1-2 gram ağırlık farkı olur. Bu arada, He'un kaçmasını önlemek için muazzam bir yalıtım (O-Ring falan kurtarmaz) yapman lazım. İkincisi, amortisör her çukurda He gazının sıkışması sonucu aşırı derecede ısınır ve seni ne zaman ne şekilde yolda bırakır (metal olduğu için patlayacağını zannetmem) bilemiyorum. Bence 2 gram için kendini kasma, içini ferah tut, böyle daha hafif hissedersin kendini :) Yani son cümlede de olsa ben de geyiğe bağlamadan duramadım. İyi pedallamalar.

allylic

Üye
Tepki
117
@Murat Çetinkale

Nşa(1atm,0 C) da yaklaşık olarak 1L hava =1.4gr
1L He= 0.18 gr

500ml'lik bir amortisöre 2atm basınçta fark = 1.4 -0.18= 1.22 gram fark eder
pek bir anlamı olmaz
:D :D :eek: