Havaalanındaki Bisiklet: Fakirlik mi? Özgürlük mü?

Tepki
130
İsim
navigraph55
Bisiklet
Scott
70 lerin başında sürekli kadrosu veya çatalı kırılan çift kadrolu beldesanım aklıma geldi...Bir süre sonra sanayiide kaynak yaptırmağa gittiğim usta utanır olmuş ve neredeyse üçte bir para alıyordu bazen de boooşver derdii..Üeyn bu kadar mı dandik olurdu bee kardeşim sanki karton bisküit sanırdın,ama boyasına baksaydınız sedefli altı gibi yaldızlıydı ve çok albeniliydii..
Daha sonra ki edindiğim bismarck markalı bisikletse balyozla kıramayacağınız türden rigit ve sağlam kontra seçenekli çok şık city idi ey gidi yıllar ,nerelere gittim ..

Scudo

Özden Özdemir

Aktif Üye
Tepki
195
İsim
Özden Özdemir
Bisiklet
Specialized
@navigraph55
Üstadım aslında bu tür bisikletleri mümkün olduğu kadar elden çıkarmamak arada bir binmek lazım. Daha yıllarca hizmet edebilir bu tip bisikletler. Bende maalesef yok. 90'larda çelik kadro bisanım çalındıktan sonra uzun süre bisikletim olmadı. Şimdi arasan zor bulursun belkide.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

erencaner

Forum Demirbaşı
Tepki
281
İsim
Eren Caner
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Dahon
@Özden Özdemir valla 3-4 kelime İngilizce biliyordu biraz anlaşmaya calistim sonra cok yoruldum bir de cok bagirarak konuşuyordu. :) bu bisiklet ne kadardir sizde falan dedim anlamadi zaten adamin derdi bisikleti de degildi gibi. Cok tesekkurler.

Harun ÇEVİK

Forum Bağımlısı
Tepki
989
İsim
harun çevik
Bisiklet
Diğer
Bugün sınırsız bütçeyle bir bisiklet konusu açılınca aklıma geldi. Forumun derinliklerinden çıkardım :)

BlueMax

Üye
Tepki
75
İsim
Emre Akçay
Bisiklet
GT
Safkan bir stealth E-bike bu.

Göze batmamak ve çalınmayı engellemek için yurtdışında sıkça yapılan bir uygulama.

Arkada sele gibi görünen kamufle kısım muhtemel beyin + batarya, öndeki "acayip" göbek ise muhtemelen 1000-1500 watt civarında direct-drive dişli kullanmayan bir hub motor.

Salt o motorun ederi piyasada orta seviye satılan bisikletlerden fazladır dikkatinizi çekerim, pili saymıyorum bile, şekle bakarak büyük ihtimal lityum-iyon olduğunu tahmin ediyorum.

Bu kadro ve ekipman ile asıl maliyet tutan elektrikli bisiklet ekipmanını son derece başarılı kamufle etmiş ve çalınma vs önüne geçmiş durumda sahibi...

hub.jpg

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Buda mahallemdeki bi pislet alin alin bu anam icin bu babam icin buda kafayi compenentlere takip mutsuz olan nefsim icin .kalanida tum bf ailesine gele :D

44667

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
atasozu var hani ustad : Zengin parasıyla , fakir hanımyla" diye fakat bu arkadaş sanırım duygu seline kapılmış bir pislet aşığı eheheh :D

saban.jpg

Tepki
130
İsim
navigraph55
Bisiklet
Scott
80 lerin başıydı ve ben içimdeki ateşe yenik düşerek ozamanlarda pek de bulunmayan turing-yol bisikletim olan çekoslovak favorit'i aldığımda çevrem eş-dost hısım akrabalarımın eleştri ve dalga geçme konusu idim..O zamanlar bu bisikletlere rus bisikleti de deniyordu ve bu paraya vitesli boncuk gibi neredeyse 3 adet bisan alınıyordu.Benim etkilendiğim ve ilham kaynağım ise çeliği dantel gibi işleyen bir ulus ve onun ''Eddy Mercx '' gibi effsanesiydi..
(Ben ona KEŞİŞ) adını takmıştım..
Sonra ne mi oldu,32 yıldır beni hiiç utandırmadı ve halen antreman yaptığım çok sevdiğim bir yol arkadaşım...Haleen attırıcılar , zincir-fren kolları gibi ekipmanları eveet sağlam ve faal ama tabii ki günümüz teknolojisiyle doonanmış bisikletler kadar tek tık ile kullanılacak bir ürün olmayıp onu tanıyıan tecrübeli seyislere göre...Keşiş yalama sonradan görmeleri sevmeezz...
Farkeettiğiniz gibi beller ve yaşlar itibarıyla son beş yıldır düz gidona ve çift cidaarlı daha dayanıklı jantlara dönmüştüm.Aynakolum ise 48-53 olup gerçekten sağlam kondisyonu olanlara göre..

20150904_081315.jpg

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@Özden Özdemir İsteyen gider 30 bin tl'lik bisiklet alır isteyen gider salcano,kron yada ümit marka bisiklet alır gücü ve maddiyatı neye yetiyorsa elbet onu alacakdır.ama!! böyle pahalı bisikletler alıpda tanrı moduna girmenin anlamı yok bende böyle eziklere kılım mesela.almışın kullan işte ne adamı hor görüp laf sokmaya çalışıyorsun ,sanane üstüne vazifemi.bilerek alan gerçek prolara başımın üstünde hep yerleri hazırdır onlar zaten duruşları ve davranışları ile bir anıt ve abidedirler.sempati konusunda ben bu arkadaşlara duyuyorum.

BlueMax

Üye
Tepki
75
İsim
Emre Akçay
Bisiklet
GT
Ön teker göbeğinin ne olduğunu soranlara bir benzeri...

gearless-direct-drive-hub-motor.jpg

gearless-hub-motor-inside.jpg

(link)

Bu da fiyat açısından fikir vermesi için,

Görünüş aldatır, hiçte ucuz bir bisiklet değil o, sadece öyle görünmesi amaçlanmış ve amacına da tam ulaşmış.

BlueMax

Üye
Tepki
75
İsim
Emre Akçay
Bisiklet
GT
@katran

Bu bisikletin tasarım amacı zaten dışarıdan bakan bilmeyeni "yemek", çalınmaya vs değmeyecek kadar değersiz görüntüsü yaratmak.

Motor arkada da olabilir önde de. Hatta her iki tekerde olan çift çekişli denemeler de var.

Bunda kullanılan daha eski bir hub tasarımına benziyor. Eski hublar mekanik olarak daha basit çözüm olduğundan genelde ön teker için tasarlanırdı.

Özden Özdemir

Aktif Üye
Tepki
195
İsim
Özden Özdemir
Bisiklet
Specialized
@BlueMax
Çok ilginç, hiç aklıma gelmemişti, kadro, maşa her yer kaynaklı derme çatma görünüyor. Söylediğiniz mantıklı, yoksa neden normal göbek yerine kullanılmayan bir hub bulunsun..