Gss prim borcu

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
@cumali55

zaten borçlu olduğunuz için ücretsiz tedavi göremezsiniz. ha borcu ödemediğiniz için gelecekte göremeyeceğiniz ücretsiz tedaviler de mevcut borcunuza eklenir. yani borcunuzu ödeseniz yaptığınız ödemeden geriye dönük iade alabilmeniz de imkansız.

almanın mümkün olmadığı bir hizmet için borç çıkarılması nasıl bir şey anlamıyorum. madem sonradan icralık olunacak o zaman hizmeti de ver. her ay 100 tl fatura ödeyen bir evin borç yüzünden aylarca elektriği kesildiğinde ayda 100 tl fatura gelmeye devam ediyor mu? (aslında bu son yazdığımın da bu koşullar altında uygulanabilir olduğunu düşünüyorum) olayın saçmalığını ne kadar evirsem de çevirsem de sindiremiyorum.

yıllık izin hakkı olmayan işsiz herkese zorla şezlong kiralamak gibi bir şey bu. parayı ödesen eline geçen tek şey borcunun kapanmış olacağı. senin ücretsiz dediğin hizmetten faydalanmak istemeyen insanı borçlandırıp bir de üstüne hizmet vermemek ne demek oluyor bilmiyorum.

Scudo

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
şimdi bir soru.. 29 yaşındayım. 18 yaşında KKTC'ye öğrenci olarak geldim. ve bu tarihten sonra hiç dönmedim. evlendim burada kalıyorum. Adresim Yurt-dışı gözükmekte. E-devlet denen şey bende hiç yok. Askerliği'de bedelli yaptım. Türkiye kimlik kartını sadece tatillerde pasaport geçişlerinde kullanıyorum şimdi bu qss denen şeyi yeni öğrendim..

Sizce benim durumum nedir?

kronik

Aktif Üye
Tepki
56
İsim
volkan
Bisiklet
Mosso
@Asusmune yanlış bilgi, 25 yaşını dolduran kişilerin öğrenciliği kabul edilmiyor. ben yeni mezun oldum 28 yaşının içindeyim 6850 lira borç çıktı.

çok ilginç bir ülke yahu, çalışmayan adamın parası olmaz sen gidip birde kullanmadığı hastane için ondan para alıyorsun. Yok mantığın çıkma nedeni şu, her ülke, vatandaşının sağlık hizmetini karşılamak zorunda, yahu karşılamak zorunda da bunu ücretsiz yapmak zorunda heleki çalışmayan sigortası olmayan kişiler için. Bu arada bu sigorta sadece saglık sigortasıymış, yani emekliliğe katkı sağlayacak birşeyde değil.
Benim durumum daha da ilginç, bu ayın yani eylülül 12 sinde gelir testine başvurdum neyse araya bayram seyran girdi dün aradım ne zaman sonuclanır diye, bu aya yetişmez dedi adam. dedim ne olacak, sen yararlanamıyorsun artık mecbur ödeyecen diyor :) yahu 30 eylüle kadar gelir testi yaptırmanız lazım diyor, yaptırıyoruz zaman geçti olmaz diyorlar.

aslında vatandaşı olmasan çok eğlenceli bir ülkede, vatandaşı olunca biraz sıkıntı.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet.Uzun

anilimaca

Aktif Üye
Tepki
126
İsim
H. Anıl İMACA
Bisiklet
Specialized
1 Ocak 2012 de yürürlüğe giren bu kanun ile sağlıkta devrim yapacaklarını söylediler !!! Hakikaten devrim... Bu kanun yürürlüğe girdikten sonra bir takım problemler yüzünden çalışmıyordum. Dolayısıyla gelir testi yaptırmam gerektiğini belirten belge adrese iadeli taahhütlü yollanmış. Kayıtlara göre de elime geçmiş. Kağıttan eser yok. Ptt ise aynı konutta yakına teslim edilmiş diyor başka bişey demiyor. Nasıl tebliğ bu? Tebliğ kanununu açıyorsun, yakına tebliğ, tebliğ edilmiş olarak sayılıyor. Gelir testini tarihinde yaptırmadığımdan en üst pirimden (o zaman 240 tl mi neydi, 14 ay işsiz kaldım) 14 * 240 TL ve faizi ile birlikte yaklaşık 4000 TL ye yakın borç çıkmış. Bunu öğrendiğimde çalışıyordum ve bu sinir bozucu iş ile çok uğraştım, SGK personelinden tutun avukatına kadar herkesle görüştüm. Hatta avukatı bile haklısınız ama kanun böyle yapacak bir şey yok diyor. Gelir testini yaptırmak için gitmediğimden bu kadar yüksek borç çıkmış, çünkü en üst limitten ödeme primi tahakkuk etmişler. Sonrasında borcu öylece bıraktım, benim gibi mağdurlar için ikinci gelir testi hakkı tanındı. (Sanırım 30 Mayıs 2015 tarihine kadardı) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bu hakkım için başvurdum. Gelir ve giderlerimi belirten formu doldurmamı istediler, ben de fakat bu adil değil ben bu borç tahakkuk edildiğinde çalışmıyordum, o zamanki durumuma göre doldurmam gerekmez mi dediğimde, gelir testinin kanuna göre şimdiki durumun üzerinden yapılması gerektiğini söylediler. Mecburen yaptırdım ve en üst seviyede olan prim borcum orta seviyeye çekilerek 2100 küsür TL ye indi. Yahu dedim hesap ortada işte maaşım işte giderlerim nasıl orta seviyeden tahhakkuk edersiniz dedim? Beyefendi maaşınız asgarinin altında ise en alt seviyeden prim çıkar, asgari üstünde ise orta seviyeden, 2000TL yi geçiyorsa en üst seviyeden ödersiniz dediler. E madem öyle neden bu formu doldurtuyorsunuz dedim? Bu formalite gereği gibi dedi buna bakarak karar vermiyor kurul, maaşınıza bakarak karar veriyorlar, sonuçta elinize geçen 1680 TL bir para var dedi. Hepsini kendim mi harcıyorum kira, elektrik, su, telefon, mutfak, giyim vs gibi giderler var formda da belirtilmiş bunlara para gitmiyor mu bu ne saçmalıktır dedim vs kavga gürültü... Yook arkadaş kanun böyleymiş. İtiraz hakkımı kullandım, sonuç aynı. SGK avukatı bile "evet gelir testinin senin ilk durumuna göre yapılması gerekiyor tamamen yanlış bir durum ama kanun malesef böyle diyor" dedi. Hatta ilk durumuna göre yapılsaydı ailenin yanındaymışsın onların gelirleri göz önüne alınır yine üst seviyeden prim tahakkuk ederdi dedi. Hay Allah bereket versin! dedim ve ayrıldım. Haziran ayında tekrar gidip nakit ödersem 1714 TL ödeyeceğimi ve 30/11/2015 in son tarih olduğunu belirttiler. Borç hala beklemede bakalım bir kanun ya da borç affı çıkar mı diye son ödeme tarihine kadar bekleyeceğim. Kısacası seve sev ödettirecekler...

Not: Çocuklar ortaöğretim öğrencisi ve 20 yaşını aşmamışsa, Yükseköğrenim öğrencisi ve 25 yaşını aşmamışsa eskiden olduğu gibi aileleri üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edecekler. Ancak 18 yaşını doldurmuş ve çalışmayan veya öğrenci değilseler bu kapsamdaki çocuklarda gelir testi yapılıp borç tahakkuk ettirilecek. Yoksa başınız çok ağrır, bu haksız alınan para için 1 kuruş fazladan ödemeyin. BAYAN arkadaşlar evlenene kadar sıkıntı yok... Rahat olun...

tugrulboraerkil

Forum Demirbaşı
Tepki
520
Bisiklet
Tern
Bildigin deli dumrul vergisi.Devlet bu parayi alacaksa eger,daha onceden bunun haberini gecmeliydi.Habersiz vergi alinmaz.Kimin haberi vardi ki?:mad:

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.505
İsim
Yusuf
Şöyle pis bir durum var, ben üniversite sınavını ilk senede kazanamadığım için, bana prim borcu yazmışlar. Gittik test mest yaptık işte 100 küsür lira çıktı ödedik. Erken davranmışız yani :p Pis kısım şu; devlet babamın geliri üzerinden bana prim borcu kestiriyor. Ben 18 yaşını doldurmuş bir bireyim ama hala babamın maaşı üzerinden kesintiye uğruyorum ve şuan o parayı ödüyoruz. Saçmalık yani her zamanki gibi bence çok takılmayın :D Aylık 50 küsür tl. O da babım geliri asgari ücretin bilmem yüzde kaçından fazla olduğu için. Ödemezsem hastanelerden faydalanamıyorum.

ÖNEMLİ NOT: Üniversiteyi 2. veya daha fazla senede kazanmış arkadaşlar, gidip bir test yaptırsın. Büyük borçlarla boğuşmasınlar sonradan :harika:

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.611
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Aynen öyle askerden geldim zaten bunalımdayım iş bulamadım diye birde gss çıktı başıma gittim 286 tl borç , hemen sgkya geçtim tarım sigortasından 186 lira ödüyorum ama hala işsizim en azından sadece sağlık için 300 liraya yakın paralar vermiyorum sgkda sigortamda işliyor en azından

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.308
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yahu bu ülkede zaten daha Maaşını almadan devlet şak diye %18 gelir vergisini kesiyor.
Ondan sonra kalan maaşın sana verilen kısmı ile alışveriş yapıyorsun, oradan da %8-18 tüketim vergisini kesiyor.
Yılın son 4-5ayı vergi dilimine de giriyorsun "sen çok kazandın kardeş, kestim vergini, hayrını gör"
Yol vergisi, Çöp vergisi, Kaldırım vergisi, deprem vergisi, TRT vergisi ÖTV mtv ne varsa geçiriyorlar.
Bu ülkede devlet mi bizim için var, biz mi devlet için varız? Türkiye'de yattığı yerden para kazanan milyonlarca memur var! Devlet özel sektöre adeta düşman!
Sistem bizi köleleri olarak görüyor!

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.750
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
ben askerdeyken giydirmişlerdi bana da devlet baba asker olduğumu bilmiyormuş :) terhis brlgesiyle gittim sildirdim 250 tl kaldi o da 1 ay askerden gelince is bulma suremdi odeyeni yol bisikleti kovalasın :)

Yalchinosis

Daimi Üye
Tepki
319
İsim
Yalçın
Bisiklet
Dahon
ben de askerden döndükten sonra işsiz olduğum süre boyunca bu borca maruz kalmıştım, gerçekten çok haksız bir borçtu ve başta ödememe konusunda direnmeye çalıştım. fakat devlet alacağına şahin vereceğine güvercin derler, zaten hali hazırda beyaz eşya zammına endeksli olarak büyüyen eğitim ve öğrenim kredisi borcum vardı, çalışmaya başlayınca başıma bela olmasın en azında birikmesin yol yakınken halledeyim diye düşünerek borcumu ödedim. gelir testinden sonra prim ödememek için aynı hanede ikamet ettiğiniz kişilerin gelirinin çok çok düşük olması gerekiyordu o yüzden testle uğraşmak istemedim, zaten amaç çalışmayan ama aileden vs az çok bir geliri olanın da gelirinden pay elde etmek. en azından yurtdışında bulunduğum süre boyunca primlerin bir kısmını sildirebildim, pasaportunuzla şubeye giderseniz hemen hallediyorlar aklınızda bulunsun.

evet, ödeyerek kimine göre korkak davrandım belki, herkes karşı çıksa bazı şeyler değişir ama ne zaman nasıl... garantici davranmak zorunda olduğumu düşündüm, kanun devletin elinde, şimdi ödemesem ileride birikmiş olarak ödemek zorunda kalabilirdim, devlet artık borçlar konusunda çok daha acımasız, pek çok haciz vakası ile karşılaştım.

maalesef daha önceden sadece vatandaş olduğumuz için sahip olduğumuz ücretsiz sağlık hizmeti artık prim karşılığı sahip olunabilen bir hizmet. çoğu zaman sağlık hizmeti için özel sağlık kurumlarına yönlendiriliyoruz, ücretin bir bölümünü devlet karşılıyor veya karşılamıyor. zamanında sosyal devletin sağlık konusunda çokça suistimal edilip sömürüldüğünü inkar edemeyiz ama bu şekilde olmamalıydı sanki. belki isteğe bağlı olsa iyi bir hizmet olabilirdi ama bu şekilde zaten geliri olmayan vatandaşa daha fazla zulumden başka bir şey değil.

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Kron
@anilimaca
Bana ne yazmislarmidir
18 i doldurali 2 hafta oldu bu sene bi daha sinava hazirlaniyorum

anilimaca

Aktif Üye
Tepki
126
İsim
H. Anıl İMACA
Bisiklet
Specialized
@gmfaruk SGK ya öğrenci olduğuna dair belge varsa git ver onu, yoksa yine git bi konuş derim ben.

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
Siyaset yapmadan konuşmayı becerecek miyiz ? Yoksa konuyu kaldıralım mı arkadaşlar ? Bir kere olsun tartışırken şu forumun sıhhati için konulmuş kurallara saygı göstermeyi deneyelim lütfen. Hepinizi dikkatle izliyorum. Bazı mesajları göndermeler içerdiği için düzenleyeceğim. Kimse niye düzenlendi, diye bana gelip sormasın lütfen.

deathsidestory

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
Cem
Bisiklet
Diğer
Siyasi göndermelerin olması çok doğal değil mi? Burada yanlışa yanlış, doğruya doğru demesini sadece taraf olduğumuz siyasi örgütün bakışıyla özdeşleştirmemiz ne kadar doğal, önce bunu bir kabul edin sayın yönetici.

SGK'lıyım ancak devletin sağlık hizmetinden zaten yararlanamıyorum. Dizlerimdeki sorunlar nedeniyle kaç kez hastaneye gittim, içeri gittiğimde doktor oğlunu getirmiş herhalde diye düşündüğüm çocuk, "geçer geçer" kıvamında sözlerle yolladı beni hep. Zaten kötü bir hizmet anlayışı var, insanlar mecburiyeten gitmek durumunda kalıyorlar, bir de sigortalı bir işte çalışmayanlara bu hizmetten ücretsiz yararlanabilmeleri için borç çıkartıyorsun? Kardeşim ortada hizmet yok ki, sen neyin hizmetini satıyorsun? Bayramdan 3 gün önce yengeme motor çarptı, Şile devlet hastanesindeki müthiş hizmetsizlik nedeniyle Ümraniye'ye sevk ettiler. Ümraniye devlet hastanesindeki müthiş hizmetsizlik nedeniyle de ameliyat için bağları kopmuş, bileğinde 3 kırık olan kadına 15 gün verdiler ameliyat için. Ve bu hizmeti satıyorlar. Ortada inanılmaz bir KERİZ hikayesi var ama herkes kendi penceresinden ve siyasi konjonktüründen baktığı için KERİZLER yolunmaya devam ediyor. Ve acınası bir şekilde bunun farkında bile değiller.

Yıllar önce saçma bir yasayla çıkan bir durumdan dolayı bana ceza kesmişlerdi. Belediye başkanından zabıta müdürüne kadar çıktım, suratlarının ortasına, ben bu parayı ödemem! dedim. Eşşşşşşek gibi ödersin koçum, dedi zabıta müdürü pişkin pişkin, böyle vurgulayarak. Ben çıkar çıkmaz o borç kağıdını kendi elleriyle yırttığına eminim. 10 küsür yıl geçti, arayan soran, adıma gelen bir borç kağıdı yok.

Kıçımda yırtık donum var, gelsinler alsınlar.

Barış Özegemen

Daimi Üye
Tepki
258
Bisiklet
Fuji
@Atilla Gobel yanlış anlaşılma olmasın siyasette bu ülkenin bir gerçeği ve bu durum tamamen şuan ki hükümettin suçudur nasıl şunu yaptım bunu yaptım diye reklam veriliyorsa kötü şeylerin de burada konuşulması gerekir bir ikincisi arkadaşlar çok doğru ve mantıklı konuşmuşlar siz kalkıp düzenlerim diyorsunuz ki afedersiniz ortada küfür yoksa kimsenin fikrine düzenlerim diye yaptırımda bulunamazsınız saygılarımla

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.296
Bisiklet
Scott
Bu olay Devletin ilk haciz davası açması ile patlayacak bu açıkça belli. Fakat insanlara borçlarının ne olduğunu belirten tebligat dahi gönderilmiyor. Bu durum hukuki açıdan vatandaşa böyle bir borç çıkarıp bunu istemeye yönelik bir dayanakları olmadığı şüphesini doğuruyor. Bir kez davalık olunsa her şey açığa çıkacak aslında ama elde bir belge yok. Sadece sağlık hizmeti alamazsın diyorlar, zaten sigortası olmayan da eskiden sağlık hizmetini kendi cebinden karşılıyordu, veririm paramı olurum muayenemi diyor. 300 TL prim nedir arkadaş, bu gelir testi nedir? geliri olmayan bir insanın oturduğu evde yaktığı elektriği örnek gösterip borç çıkartmak ne derece vicdani. Belki etrafında ki komşusu ya da yardım eden birileri ödüyor bu borcunu, bunu örnek gösterip borç çıkartmak nedir. Başından beri yanlış bir uygulama, sonunda da benim tahminim ilk dava da iptal edilip çıkartılan borçlar silinecek.

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
@deathsidestory Merhaba, bu konu acayip siyasete meyilli ancak belirli bir sebepten ötürü kaldırmadık. Burada sağlık sigortası ile ilgili herkesin farkında olması gereken, belki hiç bilgisi olmayan bireylerin bile faydalanabileceği konu olmasından mütevellit konuyu kaldırmak doğru gelmedi. Ama gözüne soka soka "padişahım çok yaşa" demek siyasetin dibine vurmaktır. Elbette eleştiri getirebilirsiniz ancak amaçtan sapmamak gerekiyor. Umarım ne demek istediğim anlaşılmıştır.

Benim şahsen kabul etmediğim eleştiri yok. Her ne şekilde olursa olsun, herkesle konuşmaya açığım. Benim uyarı sebebim konunun amacından fazlaca sapmasını engellemektir. Geri kalanı isteyen herkes, görmek istediği gibi algılayabilir. Tartışmak isteyen ise özel mesaj yoluyla bana ulaşabilir.

Dediğim tarzda mesajlar yazılırsa, yaptırım uygulayacağımı yeniden belirteyim.