Gözbebeğim MOSSO Cavalier 700 claris hakkında merak ettiklerim

Eto3401

Aktif Üye
Tepki
68
İsim
Ahmet Ertuğrul Y.
Bisiklet
Salcano
@maytemur
Evet,ne yazıkki fiyatlar uçtu dolar kuru Sağolsun.Triban 520 bundan belki biraz daha iyidir,çok bilgim yok.

Scudo

özgür duygu

Forum Bağımlısı
Tepki
2.493
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mosso'nun kadro boyları hakkında bilgisi olan var mıdır? 1.78 boyum var ikinci el clarisli cavalier arıyorum.

• Beğen
Tepkiler: BerkantSozer
Tepki
1
İsim
CanFez
Mosso cavalier 700 claris sanırım artık bulunmuyor. Fiyat olarak artış yaşadığını söyleyebilirim.

hsncn06

Üye
Tepki
2
İsim
Hasancan
Bisiklet
Diğer
Merhaba arkadaşlar ben de Mosso Cavalier 700 Claris ile Kron RC 2000 arasında kaldım sizce nelere dikakt etmeliyim ilk yol bisikletimi alırken ? Boyum 1.83 bacak boyu 88 cm kadro boyu normalde hesabıma göre 58 çıkıyor ama yol bisikletinde daha rahat etmem için ufak kadro almam gerekir mi yoksa yine 58 ideal mi olur ?

Tepki
0
İsim
Batuhan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
700x28c lastik takıp kullanan var mı :) Uzun yola çıkmayı düşünüyorum bisikletimle maşa geniş olduğu için takabileceğimi düşünüyorum, frenlerde de shimanonun kendi sitesinde 28c ile uyumlu olduğu gözüküyor.

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.792
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tepki
38
İsim
Adem Ü
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar 2019 yılı sonuna doğru Cavaliler 700 Claris aldım. Tabi biraz hayal kırıklığına uğradım. Lastikleri geçtim onlardan bahsetmeyeceğim. 1500 kilometre yol yaptıktan sonra zinciri değişeyim dedim.
Sıfır aldığım bisikletin zinciri Çin malı no name çıktı. Zaten bisikleti kutusundan çıkardığımda sele borusu çıkmamıştı. Ümit Bisiklet daha sonra sele borusunu göndermiştim.

Shimano marka orijinal zincir taktım bu sefer de vitesler kendi kendine rublede gezinmeye başladı. Ustaya sorduğumda rublen de aşındı dedi. Şimdi rubleyi de değişmem lazım.

Usta bana istersen 11/32 takalım dedi. Rampada daha iyi olur dedi. Ama zinciri de ona göre değişmen lazım dedi. Ek de olur ama Shimano'nun ekleri çok pahalı sıfır almak daha mantıklı dedi.
Yeni taktığım zinciri hiç kullanmadım. Sizce Usta'nın dediği randımanlı olur mu? Yani rampa çıkarken avantaj sağlar mı? Bariz bir fark oluşur mu? Ruble artı zincir 600 -650 TL'yi bulur dedi.

Sadece bir tane ruble alıp kendi zincirimden mi devam edeyim?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.955
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@djmaviyansima Takacağı 11-32 kaç dişlili? 8 dişlili ise zincir değişimine gerek yok. 8'den fazla ise, sadece zincir ile kurtaramazsın, arka vites kolunun da değişmesi gerekiyor.

Rubleyi büyütmeye gerek var mı yok mu onun cevabı sende. Zincir önde küçükte arkada en büyükte iken tırmanış yapabiliyosan ruble büyütmeye gerek yok.

Tepki
38
İsim
Adem Ü
Bisiklet
Mosso
@djmaviyansima Takacağı 11-32 kaç dişlili? 8 dişlili ise zincir değişimine gerek yok. 8'den fazla ise, sadece zincir ile kurtaramazsın, arka vites kolunun da değişmesi gerekiyor.

Rubleyi büyütmeye gerek var mı yok mu onun cevabı sende. Zincir önde küçükte arkada en büyükte iken tırmanış yapabiliyosan ruble büyütmeye gerek yok.
Teknik konuya çok fazla aşina değilim. Ben ilk önce kendisine sonra ruble taksam nasıl olur diye sordum. Sanırım benim sistem 8'li Sora 9'lı. Onun yerine öyle bir tavsiyede bulundu. 11-32 ruble diye aklımda kaldı telefonda sorduğum için yanlış hatırlıyor da olabilirim. Ama önerdiği ruble ile rampayı daha iyi çıkacağımı söyledi. O rubleyii takmak için de mutlaka zincirin değişmesi gerektiğini söyledi. Aslında rampalarda sıkıntı yaşamıyorum. Bisikleti özellikle 52 kadro seçtim. Boyum 1.78. daha önce Mosso Hibrit bisiklet kullanıyordum. L kadro idi ve yokuşlarda bir hayli yoruyordu. Kadro kırılınca garantiden Mkadro istemiştim ondan sonra bayağı rahatlamıştım. Bu yüzden bunu da 52'' seçtim.

Anladığım kadarıyla farklı bir ruble takmak gereksiz. Ama ümit bisikletin Çin malı zincir takması çok üzücü. Bu yüzden hem zincirimden hem de rublemden oldum. Eminim Shimano zincir olsaydı En azından rublem bozulmazdı

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.782
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Teknik konuya çok fazla aşina değilim. Ben ilk önce kendisine sonra ruble taksam nasıl olur diye sordum. Sanırım benim sistem 8'li Sora 9'lı. Onun yerine öyle bir tavsiyede bulundu. 11-32 ruble diye aklımda kaldı telefonda sorduğum için yanlış hatırlıyor da olabilirim. Ama önerdiği ruble ile rampayı daha iyi çıkacağımı söyledi. O rubleyii takmak için de mutlaka zincirin değişmesi gerektiğini söyledi. Aslında rampalarda sıkıntı yaşamıyorum. Bisikleti özellikle 52 kadro seçtim. Boyum 1.78. daha önce Mosso Hibrit bisiklet kullanıyordum. L kadro idi ve yokuşlarda bir hayli yoruyordu. Kadro kırılınca garantiden Mkadro istemiştim ondan sonra bayağı rahatlamıştım. Bu yüzden bunu da 52'' seçtim.

Anladığım kadarıyla farklı bir ruble takmak gereksiz. Ama ümit bisikletin Çin malı zincir takması çok üzücü. Bu yüzden hem zincirimden hem de rublemden oldum. Eminim Shimano zincir olsaydı En azından rublem bozulmazdı
Yakınlarda başka bir bisikletçi var mı?
İyi bir bisikletçi yıprandığı için zinciri değiştirirken rubleye de bakardı.
@Can Celik'in dediği gibi, 11/28 için kullanılan zincir minimum uzunlukta tutulmadıysa 11/32 için yeni zincir gerekmez. Örneğin;
Yol bisikletinde önceden 11-23 rubleyle kullandığım zincir şu anda 11-30 rubleyle çalışıyor, sadece B vidası ayarı yapmak gerekti (ön 52-42, zincir 110 bakla).
Trekking bisikletinde önceden 11-28 rubleyle kullandığım zinciri kısa süre 11-34 rubleyle kullandım, şu anda 11-32 rubleyle çalışıyor (ön 48-38-28, zincir 116 bakla).
Şehir bisikletinde önceden 11-28 rubleyle kullandığım zincir şu anda 11-34 rubleyle çalışıyor (ön 48-38-28, zincir 116 bakla).
11-34 olanlarda sadece önde büyük dişli-arkada büyük dişli yapılamıyor ki zaten yapmamak lazım.

Ümit bisiklet Mosso'larda YBN ya da KMC zincir kullanıyor ki ikisi de "Çin malı noname" ünvanını hak etmeyecek zincirler. Özellikle (link) berbat web sitesiyle dandik bir marka gibi görünüyor ama çok iyi ürünleri var. Örneğin yol bisikletimdeki bu: (link) (satıcı örneği (link), (link), (link)). YBN ya da KMC dışında bir zincir çıktıysa ben olsam biraz satıcıdan ya da arada servis/tamir işçiliği yapanlardan da şüphelenirdim.

Son düzenleme:
Tepki
38
İsim
Adem Ü
Bisiklet
Mosso
Yakınlarda başka bir bisikletçi var mı?
İyi bir bisikletçi yıprandığı için zinciri değiştirirken rubleye de bakardı.
@Can Celik'in dediği gibi, 11/28 için kullanılan zincir minimum uzunlukta tutulmadıysa 11/32 için yeni zincir gerekmez. Örneğin;
Yol bisikletinde önceden 11-23 rubleyle kullandığım zincir şu anda 11-30 rubleyle çalışıyor, sadece B vidası ayarı yapmak gerekti (ön 52-42, zincir 110 bakla).
Trekking bisikletinde önceden 11-28 rubleyle kullandığım zinciri kısa süre 11-34 rubleyle kullandım, şu anda 11-32 rubleyle çalışıyor (ön 48-38-28, zincir 116 bakla).
Şehir bisikletinde önceden 11-28 rubleyle kullandığım zincir şu anda 11-34 rubleyle çalışıyor (ön 48-38-28, zincir 116 bakla).
11-34 olanlarda sadece önde büyük dişli-arkada büyük dişli yapılamıyor ki zaten yapmamak lazım.

Ümit bisiklet Mosso'larda YBN ya da KMC zincir kullanıyor ki ikisi de "Çin malı noname" ünvanını hak etmeyecek zincirler. Özellikle (link) berbat web sitesiyle dandik bir marka gibi görünüyor ama çok iyi ürünleri var. Örneğin yol bisikletimdeki bu: (link) (satıcı örneği (link), (link), (link)). YBN ya da KMC dışında bir zincir çıktıysa ben olsam biraz satıcıdan ya da arada servis/tamir işçiliği yapanlardan da şüphelenirdim.
Öncelikle böyle yorulmadan uzun uzun yazdığınız için çok teşekkür ederim. Ümit Bisiklet sitesinden baktığım kadarıyla Cavalier'in ruble 11-28 görünüyor (SHIMANO CS-HG50 8-S - 11/28T)
Söylediklerinize bakılırsa 11-32 çok mantıklı bir iş olmayacak. Zincirim de yeniyken fazladan 300 TL zincir parası da vermek pek mantıklı görünmüyor.
Ne yazık ki Trabzon'da Ankara ve İstanbul'daki gibi ileri düzeyde bisikletçiler yok. Aslında zincir değişmeden önce bir şikayetim yoktu. Viteslere yağ gibi geçiyordu. Zincir değiştikten sonra her vitese atmada ruble bir alt kademeye inmeye başladı. Zaten bisikletin üzerine çıkar çıkmaz vites geçişlerindeki konforsuzluktan anlamıştım. Rublenin de bozulduğunu anlayınca yeni zinciri yememek için üstüne gitmeyim dedim.

Son söylediğinize gelince:
2019 Kasım - Aralık aylarında n11'den 2700 TL gibi uygun bir fiyata almıştım. O zamanlar 3400'den aşağı değildi. Eğer satıcı zinciri değiştiyse günaha başına. Bisiklet açılmamış kutusunda gelmişti. Usta da bana bunlarda ya KMC ya da Shimano olması lazım demişti. Bilmiyorum Shimano olsaydı o da 1500 kilometrede uzar mıydı. Genellikle hep düzde kullanmama, sabit viteslerde gitmeme, çapraza almamama rağmen fazla dayanmadı. Umarım ayna kol dişleri sorun çıkarmaz. Çok teşekkür ederim

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.955
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Spartiat Düzgün ifade edememişim. "11-32 kaset, 8s ise yeni zincire gerek yok" derken, yeni zincir tipine (+8s zincire) gerek yok demek istemiştim. Yeni zincir alması veya zincire ek yapması gerekecek muhtemelen.

• Beğen
Tepkiler: djmaviyansima

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.782
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
@Spartiat Düzgün ifade edememişim. "11-32 kaset, 8s ise yeni zincire gerek yok" derken, yeni zincir tipine (+8s zincire) gerek yok demek istemiştim. Yeni zincir alması veya zincire ek yapması gerekecek muhtemelen.
Bence bisikletçi yeni zinciri (yüksek olasılıkla CN-HG41, diğer modeller çok pahalı) bakla eksiltmeden tam boy olarak (116) takmıştır, o haliyle 11-32'ye yeter. 4 bakla kadar çıkardıysa bile yeter ki uğraşmış olacağını pek sanmıyorum.

...Usta da bana bunlarda ya KMC ya da Shimano olması lazım demişti. ...
Ustanın ne dediğinden çok, resmi sitede beyan edilene bakın. Ustaların çoğu mekanlarına gelen bisikletlerin sıfırlarının özelliklerini merak ettiğinden ya da işi gereği açıp web sitesinden bakmıyor, değişiklikleri, güncel ürünleri takip etmiyor. Mosso yol modellerini 4 yıldır takip ediyorum, (link)'te güncel olarak KMC geliyor, (link)'da YBN. Bu modelleri satın alanların bisikletleri de bu markalarda zincirlerle geliyor. Geçen zamanda ne resmi sitede Shimano zincir yazdığını gördüm, ne Shimano zincirle teslim alan gördüm. Mosso Shimano zincirleri Tiagra ve 105 modellerde kullanıyor.

Tepki
38
İsim
Adem Ü
Bisiklet
Mosso
Bence bisikletçi yeni zinciri (yüksek olasılıkla CN-HG41, diğer modeller çok pahalı) bakla eksiltmeden tam boy olarak (116) takmıştır, o haliyle 11-32'ye yeter. 4 bakla kadar çıkardıysa bile yeter ki uğraşmış olacağını pek sanmıyorum.

Ustanın ne dediğinden çok, resmi sitede beyan edilene bakın. Ustaların çoğu mekanlarına gelen bisikletlerin sıfırlarının özelliklerini merak ettiğinden ya da işi gereği açıp web sitesinden bakmıyor, değişiklikleri, güncel ürünleri takip etmiyor. Mosso yol modellerini 4 yıldır takip ediyorum, (link)'te güncel olarak KMC geliyor, (link)'da YBN. Bu modelleri satın alanların bisikletleri de bu markalarda zincirlerle geliyor. Geçen zamanda ne resmi sitede Shimano zincir yazdığını gördüm, ne Shimano zincirle teslim alan gördüm. Mosso Shimano zincirleri Tiagra ve 105 modellerde kullanıyor.
Haklısınız Claris giriş seviyesi olduğu için çok onemsemiyorlar. Ama gobeklerine kadar Claris set olan bir bisiklette zincirin Shimano olmaması üzücü. Sökülen zincirde marka yoktu. Bu arada toplamda 1500 km yol yaptım, jant göbeklerini yağlatmayı önerir misiniz?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.782
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Haklısınız Claris giriş seviyesi olduğu için çok onemsemiyorlar. Ama gobeklerine kadar Claris set olan bir bisiklette zincirin Shimano olmaması üzücü. Sökülen zincirde marka yoktu. Bu arada toplamda 1500 km yol yaptım, jant göbeklerini yağlatmayı önerir misiniz?
Kimi km bazında, kimi yılda bir göbek bakımı yapsa da ben göbeklerin durumu iyi olduğu sürece göbek bakımına gerek duymuyorum. Tekeri söküp mili elle çevirince bir sıkıntı olup olmadığı anlaşılıyor zaten. Şehir içi/temiz yol kullanımında göbekler çok uzun süre bakım gerektirmeden kullanılabilirken basınçlı suyla yıkama, karda kullanım, derin/tuzlu sudan geçiş, WD40 ya da balata spreyi kullanma gibi alışkanlıklar nedeniyle yepyeni göbekler bile bakıma ihtiyaç duyabildiğinden kilometreye bağlamak bana pek doğru gelmiyor.

• Beğen
Tepkiler: djmaviyansima
Tepki
38
İsim
Adem Ü
Bisiklet
Mosso
Kimi km bazında, kimi yılda bir göbek bakımı yapsa da ben göbeklerin durumu iyi olduğu sürece göbek bakımına gerek duymuyorum. Tekeri söküp mili elle çevirince bir sıkıntı olup olmadığı anlaşılıyor zaten. Şehir içi/temiz yol kullanımında göbekler çok uzun süre bakım gerektirmeden kullanılabilirken basınçlı suyla yıkama, karda kullanım, derin/tuzlu sudan geçiş, WD40 ya da balata spreyi kullanma gibi alışkanlıklar nedeniyle yepyeni göbekler bile bakıma ihtiyaç duyabildiğinden kilometreye bağlamak bana pek doğru gelmiyor.
Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: Spartiat

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.498
Bisiklet
Scott
İlk hatayı Mosso alarak, ikinci hatayı da o ustaya giderek yapmışsınız. Hatalar zinciri sizi bu noktaya getirmiş :)

1500 km, ruble değişimi için çok erken bir süre. Farklı bir bisikletçiye gidin derim.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.439
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago

Ilk noname dediginiz zincirin uzadigini ölcerekmi anlandiniz yoksa sadece tahmin üzerinemi? Normalde noname degil plastikten olsa 1500km de bir zincirin degisme durumuna gelecegini sanmam. Ama tabiki yinede mümkün de olabilir.

Anladigim kadari ile siz bisikletciyle sadece telefondan görsümüssünüz ve size telefondan analizi yaparak (Büyük mucize) rublenin de degismesini söyledi, dogrumu anladim? Bu size aceba rubelenin gercekten mi asindigini mi söylemek istedi yoksa maksati yeni rublemi satmak? Zinciri hadi noname asindi diyelim ama ruble de noname olsa yinede asinmasi imkansiz 1500km'de.

11/32 ruble tabiki daha iyi ve yokuslari da daha iyi cikar ama size gereklimi ona siz karar vereceksiniz. Sonucta ücbucuk senede 1500km yol yapmis birisi olarak pek gerekli görünmüyor.

Yeni zincirin atlamasina gelince, yeni oldugu icin yeniden tüm sistemin ince bir ayara ihtiyaci olabilir, yada 8li yerine 9lu 10lu vs. zincir takmis olabilirmisiniz? Siz en iyisi yukarida arkadaslarinda dedigi gibi bisikletinizi önce iyi anlayan bir bisikletciye götürün ve gösterin.

DIP. NOT: Rublenizin dislerinde yaknin, iyi ve net anlasilacak sekilde fotograf cekip buraya yüklerseniz, asinip asinmadigini burada da az biraz olsun analiz edebiliriz.