Göbekten Vitesliler Y.Y.D.

Scudo

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

ömerözeren

İki teker
Tepki
195
İsim
Ömer Özeren
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar bende 2 bisiklet var birisi alivio set giant biri nexus 7 li batavus... batavus sürekli kullanılan 4. Viteste iken 100 metrede bir çıt diye ses çıkarıyor sizce sorun nedir?

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
@ömerözeren Aslında vir video çekebilme imaknınız olsa iyi olur du, belki içine birşey kaçmıştır bekli içinden parça kırılmıştır ve dişlilerin arasına kaçıyordur. Yağını kontrol ediniz eksikse tamamlayın belki düzelebilir.En olmadı içi açılıp bakılması gerekir.

Tepki
770
İsim
Çağlar ç
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyu görmüşken danışayım. Kardeşime eski bisikleti küçük geldiği için yeni bir bisiklet aldık. O ne kadar clautbutler oxford istese de ben aklını çeldim ve şu an 7li nexus sistemi olan bir carraro bisikleti var.

Gelelim soruma, pedalı geri doğru çevirmeye çalışınca göbekten frenleme olması gerekmiyor mu ? Bizim carraroda sanki freehub varmış gibi geriye doğru sonsuza kadar çevirebiliyorum. Bundan önce eski model 3lü nexus bir bisana binmiştim. Onun göbekten freni çok güzel çalışıyordu. Şu an bizim bisiklette mi sorun var yoksa yeni modeller mi böyle fikrim yok...

Konuyu bilen bi el atabilirse minnettar olurum.

(link)

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
@Çağlar Çağlayan Göbekten viteslilerin bazı modelleri kontra frenli oluyor mesela benim bisikletteki eski nexus 3 lü sistem kontrasızdı yeni taktırdığım nexus 8 li sistem kontra frenli sistem ama nexus 8 in de kontrasızları mevcut

Tepki
770
İsim
Çağlar ç
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hidromek O zaman bizdeki kontra frensiz model oluyor herhalde. Teşekkür ederim

mgencer05

Aktif Üye
Tepki
180
S. A. Sanırım kullanıcı sayısının azlığı sebebi ile açılan konu sayısında az. Göbekten vitesli ilk bisikletim nexus 3 vitesli bir salcano modeliydi. Yaşadığım ilçe çok engebeli olmamasına rağmen 3 vites biraz zorlamıştı beni. Daha sonra aynı sisteme sahip 7-8 vites seçenekleri olduğunu görünce almaya niyetlendim fakat BATAVUS gazelle gibi markaların yüksek fiyatlı olması bu isteğimi ertelememe sebep oldu. Nasip bu zamanaymış. 2 el BATAVUS nexus 8 bir bisiklet alarak tekrar göbekten vitesli bisiklete döndüm. Her zaman götürdüğüm bisikletçime 2.el aldım göbeklere falan bakım yapsak dediğimde içindeki yağ göbek eskiyinceye kadar gider kapalı olduğu için dedi. Fakat 5000 km de falan yağlanması gerektiği yazıyor forumlarda okuduğum kadarıyla. Ayrıca ustam pek göbeği sökmeye yanaşmıyor zahmetli ve karışık bir sistem diye sanırım. İzlediğim videolara uyarak göbeği söksem yağlamak için hangi yapı kullanmalıyım. 2.sorum vites ayarı yapınca biraz düzeldi fakat özellikle 4 den 5 e geçerken biraz sesli ve biraz boşa dönerek geçiyor. Bakım yapılır yağlanırsa çalışması daha sessiz ve yumuşak olur mu viteslerin. 3. 1 vites zaman zaman zorluyor daha hafif olamadı için arkadaki dişlinin büyğmesi gerekiyormuş sanırım. Bu dişlinin bir ölçüsü varmı nereden TEM'in edebilirim. Tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa sevinirim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161021/bbe16b81ada62a989b353ba5d2febce4.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20161021/2bf144baef87a9ecfa03a24c6a7cc67e.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20161021/f51b0893814e7fcb8d0e917d730593c6.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20161021/e8bb7d55ce939333d3178bcc5cbdca55.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Erhan Ertan

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
@mgencer05 vites telinin ayarı tam olmamış gibi duruyor bende bisikletimi nexus 8 e çıkarttıktan sonra teslim alırken test sürüşü sırasında özellikle 4. viteste sürerken bu tip sesler ve pedalın kısa süreliğine boşa düşmesi oluyordu sonradan vites kolunun orda telin gerginliğini ayarlayan bir yüzükle oynayarak düzeldi bir dahada aynı sorunla karşılaşmadım

Nexus 8 de vites kablosunun arka göbeğe bağlandığı tarafa üstten baktığınız zaman bir çizik oluyor nexus 8 için 3.vitese aldığınız zaman vites telinin bağlı olduğı mekanizma o cizikle aynı hizaya geliyor bu hiza eşitse vites te bir problem olmuyor bozuksa vites geçişlerinde bu sesler çıkıyor benim bisiklette bu hizalama yapıldıktan sonra sesler kesildi oraya bakmanızı öneririm

mgencer05

Aktif Üye
Tepki
180
@hidromek
Teşekkürler cevabınız için. Vites kolundaki ayar sayesinde vitesler epey düzeldi önce daha sesli çalışıyordu. yarın biraz daha ince ayar yapayım. Ama İkinci söylediğiniz özelliği bilmiyordum. Zincir muhafazasını söktüğümde o çizgiye bakayım. KATLANIR BİSİKLET kullanıyorsunuz sanırım. Bende KATLANIR bianchi bisikletime göbekten vites taktırmayı düşünmüştüm fakat 3 vites yetersiz geldi 8 viteste pahalı bu sebeple vazgeçmiştim. Memnunmusunuz performansından ,önceki sisteme göre nasıl?

mgencer05

Aktif Üye
Tepki
180
@anti panik

Teşekkür ederim. Hep yabancı kaynaklar var konuyla ilgili. Forumdan arkadaşların anlatımları yokmu acaba göbekten vites kullanımı ve bakımı hakkında.

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
@mgencer05 Doğrudur ben katlanır bisiklet kullanıyorum aslında ben almadan önce bayağı bir süre nexus 7 li yada 8 li bir bisiklet aradım ama bulamadım sonra carraro flexi 3 ü aldım ama 200 km kullandıktan sonra düz yolda giderken sanki boşa pedal çeviriyormuşum gibi hissetmeye başladığım için nexus 8 li göbekle değişmeye karar verdim.Performans olarak nexus 3 ten çok iyi 8. viteste rahatça düz yolda 30 km üstüne çıkabiliyorsun yokuş performansı olarakta üstünde gelen rubleyle istanbul beşiktaş taki barbaros bulvarını mola vermeden çıkmayı başarmıştım o yüzden tavsiye ederim

bu arada Konya daymışsınız ben nexus 8 i Konya da Özceylan bisiklete taktırmıştım

mgencer05

Aktif Üye
Tepki
180
@hidromek

Ben 8.vitesi kullanmıyorum pek ama 1. Vitesin altında bir vites ihtiyacı daha duyuyorum çoğu zaman. Bu yüzden arka dişilinin çok az büyüğünü alıp takmayı düşünüyorum göbeği dökmeyene cesaret ettiğim zaman:)bunun yanında ben kullanılan fren sisteminide sökmediğim için göbeği pek çözemedim. Balatalı mı yoksa şu silindirik denen az bakım gerektiren bilyeli sistemlerden mi?(model numarası Shimano nexave BR-IM50-F) merak ettiğim bir konu ise kontra olan göbeklermi yoksa benimki gibi kontrasız göbeklermi daha kullanışlı veya tercih ediliyor daha çok?konya merkeze 140 km uzaktayım hafta sonları bazen gidiyorum. Keşke merkezde yaşasaydım oradaki yollar da bu bisikletin sürüş zevkini tam anlamıyla hissettirirdi. Yaşadığım ilçedeki yollar Arnavut kaldırı tarzında doğal taşlarla döşenmiş bir zemine sahip. En bakımlı bisiklet bile giderken yolun sebep olduğu titreşimle bütün vidaları gevşek hurda bir bisiklet gibi ses çıkarıyor ve bütün sürüş zevkini bitiriyor :) katlanır varken fırsat buldukça kaldırıma çıkıp biraz rahat ediyordum ama şuan bu devasa bisikletle kaldırıma çıkıp yayalara rahatsızlık vermekte istemiyorum.

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
@mgencer05 Kontralı sisteme alışana kadar bazen istemsiz olarak frene basabiliyorsun ama alışınca düzeliyor senin bulunduğun yerde arnavut kaldırımı olduğu için titreşim daha fazla olacağı için senin alışma süren uzayabilir.vites yumuşaklığı konusunda benim aynakol 42 diş arka ruble yanılmıyorsam 21 diş li o yüzden birinci vites bana yeterince yumuşak geliyor nexus 3 te 18 yada 19 dişli idi yokuşta bayağı yoruyordu beni

mgencer05

Aktif Üye
Tepki
180
@hidromek

Benim dişliler kaç diş bakmadım,zincir muhafazasını açtığımda bakayım. Eğer 19 falansa sizinki gibi 21 le değiştirebilirim bende. O zaman 1 vites daha rahat olur. SiZin tekerlek çapı küçük, viteslere nasıl etkisi oluyor acaba. Benimki 28 sizinki 20 JANT sanırım.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
bisiklete bakmak isterim yusuf abi yarın ya da pazar günü artık yağmursuz 1 günde :D merakımdan gerçi

mgencer05

Aktif Üye
Tepki
180
Nexus göbek içinde böyle pratik bir yağ değiştirme sistemi yapsalar ne iyi olurdu.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf'san
Tepki
29
İsim
ibrahim kesen
Bisiklet
Diğer
Şuan kargo dagitiyorum tüm konuyu okuyamadim baştan sona lütfen kısaca
Göbekten vitesli bisikletler için 3 soruma cevap verirseniz sevinirim
1-21 vites Tourney e göre daha kullanışlımi?
2-1250tl bütçeye ne alabilirim Nexus 7 sistem?
*Mosso City Life modeli göbekten Nexus 7 sistem alan kullananlar varmı yorum ne ağırlık kaç kg?
3- tur gezi etkinliklerde avantaj dez avantajı olur mu yokuş çıkmak hız anlaminda?