Göbekten Vitesliler Y.Y.D.

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Göbekten vites kullanan cümle forumdaşlara selam olsun.

Bisikletlerimiz ve özellikle göbekten viteslerimiz ile ilgili tüm paylaşımları burada toplayıp ilgililere daha faideli olmak adına konuyu açma ihtiyacı hissettim

İnşaallah konu amacına münhasır bir içerikle ve değerli katkılarınız ile zenginleşir.

Shimano Nexus 8'li bir demir at kullanıyorum. Oldukça memnunum.

IMG_20150921_091441.jpg

Scudo

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Screenshot_2015-11-06-21-41-28.png
Decathlon'da yeni girmiş stoklara göbekten vites düşünenlere tavsiye olunur. Fiyatı da makul bence. Güzel bir özelliği var zincir kadrodan bağımsız. Sram 3 vites kullanılmış çok eğimli olmayan şehirlerde yeterli olacaktır.

Hami Tabi

Üye
Tepki
50
Bisiklet
Carraro
Forumda pinion veya rohloff kullanan var mıdır acaba?

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.278
Bisiklet
Scott
B'Twin Tilt 7 katlanır bisikletimde SRAM Automatix göbekten otomatik 2 vites sistemi var. 20 km/saat hızı aştığımda otomatik olarak bir üst vitese geçiyor.

Yaşadığım şehirde çok fazla yokuş olmadığından benim için çok konforlu bir kullanımı var. Bendeki modele özgü olarak zincir yerine karbon kayış sistemi olduğu için yağlama-bakım da gerektirmiyor; üstüm başım kirlendi, zincir koptu, vites ayarı bozuldu, zincir yağlanacak derdi yok :)

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
genesis-day-01-alfine-8-2012-cyclocross-bike.jpg işte benim de hayallerimi süsleyen bisiklet, yalnız 2 kusuru var, aynakol 40 diş ve sanırım kayışlı sisteme uygun değil
ha bu arada hazır konusu açılmışken sormak istediğim soru, shimano alfine göbekten vitesi drop barla kullanmak isteyenler için versa vrs 8 ve 11'i üretmiş bu sistem dekatlonun triban 3 de kullandığı microsifht ile aynı mıdır?

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@furkan.zaman Decathlon daki kadro bir yerden tanıdık geldi mi?

@emir yakup bulut markası ne bunun, alfine11 mı var bunda?
Aslında ben de dropbar kullanmak istiyorum uygun vites kolu arayışındadır.

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
göbekten vites kağıt üstünde çok kullanışlı olmasına rağmen pek yaygın değil sebebi ne olabilir, aynı şekilde bu sistemde kayış kullanılmasının da performansa olumsuz etkisi oluyor mu, benim için zincir temizliği bisiklette en sevmediğim şey, kayış sistemi müthiş rahatlık ama o da hiç yaygın değil bir sebebi olmalı , yüksek maliyet mi acaba

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
@Yusuf'san peki zincirli sistemde performans ne durumda önemli bir düşüş oluyor mu artıları ve eksileri nelerdir

Hami Tabi

Üye
Tepki
50
Bisiklet
Carraro
Aksine kayışlı sistem zincirli sisteme göre kat ve kat daha verimlidir.Çok yaygın olmamasının sebebi maliyetli oluşudur.

Mesela 14 vitesli rohloff' un Türkiye fiyatı 3400₺ dir.

Tabi Rohloff ve Pinion alanında öncü ve en kaliteli ürünleri veren iki markadır.İkisinin de dünyanın her yerine ömür boyu garantili olduğunu söylemek lazım.

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
Ben de halihazırda nexus 8 li bir bisiklet kullanıyorum. Performans düşüşü kayda değer değil. Ben de çok memnunum. Bu bisikletimi %15 eğimli yerlerde dahi sürebiliyorum. Tabi biraz bacağa kuvvet durumu oluyor ama rahatsızlığım yok. Konforu ve kullanımı inanılmaz güzel. Bu zamandan sonra asla göbekten vites haricinde bisiklet kullanmam. Önceki sistemim 27 deore idi. Velhasıl herkese tavsiye ederim. Özellikle şehir içi kullanımda gelecek bu sistemde. Avrupa'da en az her 3 bisikletten 1'i göbekten vites. Buradan anlayabilirsiniz. Bu fotoğraf Fethiye Babadağ'da çekildi. Deniz seviyesinden 2000 mtye 3 saat 15 dkda çıktığım sürüşümden.

Dosyalar

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Fırat Y. Performansı rubleli sistemlerden aşağı değil ilk kalkışta tabir-i caizse bir diş geriden kavrıyor diyebilirim. Yani ruble tekeri anında itiyor ise bu sadece bir ruble dişi geriden itiyor. Kalktıktan sonraki verim ise aynı orandaki ruble ile birebir. İlk kalkıştaki bu farkı da bence çoğu kişi hissetmez.
Artıları ise daha fazla en güzeli her an vites değiştirebiliyorsun en ağır viteste durup durduğun yerde ve pedal çevirmeden en hafif vitese geçip devam edebiliyorsun. Kapalı sistem olduğu için en erken 5 bin km de gresliyorsun onun dışında bakım yok vites ayarı yapma-yaptırmayı da literatüründen çıkarıyorsun. Shimano Nexus 8 hız kullanıyorum dıştan vites yani rubleli sistemdeki 24 vitese tekabül ediyor.

Hami Tabi

Üye
Tepki
50
Bisiklet
Carraro
@Mehmet Altuğ
Teşekkürler.

Ben kayışlı sistemin daha verimli olduğunu okumuştum.Siz nereden baktınız?

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Verim olarak bildiğim kadarıyla özellikle pinionlarda zincire göre daha verimli fakat pinion ve rohloff un tercih edilmeme sebepleri yüksek maliyetleri

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
@Yusuf'san genesis alfine 8 li 2012 model, evansaykıls sitesinden kopyaladım...2015 modeli ise şu:
güncel modelde neden bilmemhttp://images.evanscycles.com/product_image/image/a82/d78/86a/154714/small/genesis-day-one-alfine-8-2015-road-bike.jpg barend şifter tercih edilmiş bu da 2015
(link)http://images.evanscycles.com/product_image/image/25c/f31/f9e/154717/small/genesis-day-one-di2-2015-road-bike.jpg

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
Bende nexsus 3 lü sistem kullanıyorum vites geçişleri çok sessiz ve keyifli sürüş sağlıyor

• Beğen
Tepkiler: Gökhan A..