Göbek bakımı

zafersidal

Forum Bağımlısı
Tepki
640
Bisiklet
Scott
evet arkadaşlar şimdi size göbek bakımını anlatacağım.
ilk olarak gerekli araç ve gereçler:
17 açık ağız anahtar
kontra anahtarı
düz uçlu tornavida
gres yağı
wd-40(varsa)
parça bez
ilk olarak göbeğimizin 2 tarafında bulunan lastik toz kapaklarını tornavida ile zarar vermeden çıkartıyoruz daha sonra kontra anahtarı ve 17 anahtar ile ilk olarak bir tarafı daha sonra diğer tarafı söküyoruz. bilyaları tekrar kullancaksanız bir kutuda toplayabilirsiniz. ana gövdede bilyaların üstünde metal kapaklar olacak bunlarıda tornavida ile çıkartabilirz.
göbeğin genel görüntüsü ve parçaları:

1. iç o-ring
2. yatak
3. metal kapak
4. lastik toz kapağı
5. pul
6. kontra somunu
göbeği tamamen dağıtıp temizledikten sonra sıra toplama işleminde
ilk olarak metal kapakları göbeğimize takıyoruz

şimdi gövde üzerindeki yataklara az miktarda gres yağı sürüyoruz ve bilyaları diziyoruz. burda önemli olan bilyalar arasında biraz boşluk kalacak bu normaldir o boşluğa bir adet bilya sığmaz zaten yeni bilya dizecek olanlar çıkan bilyaları sayarsa dizerken daha kolay olur.
şimdi bilyaların üzerine birazdaha gres sürüyoruz

aynı işlemi göbeğin diğer tarafınada uyguladıktan sonra sıra mili birleştirmeye geliyor
resimde görüldüğü şekilde 1-2-5-6 sırasıyla takıp kontra anahtarı ile sıkıyoruz.

daha sonra toz kapağını elimizle yerine oturtuyoruz bu işlemi en sonda yapabilirz.

mili göbeğin herhangi bir tarafından dikkatlice yerleştiriyoruz.

yatağı mile takıyoruz burda önemli olan ne çok sıkı olacak nede boşluk kalacak

daha sonra pulu ve kontra somununu sıkıp kontrasını yapıyoruz ve elimize rahat bir şekilde döndüğünden emin oluyoruz

toz kapağını takıp işlemi bitiriyoruz

bakımı yaptığımız yerin temiz olmasına önem göstermeliyiz. anlattıklarım ön ve v-brake göbek için geçerlidir. marka ve modele göre değişiklik gösterebilir.
arka göbek bakımı çok yakında sizlerle.

Scudo

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
emeğinize sağlık ! , bol pedallar

• Beğen
Tepkiler: zafersidal

zafersidal

Forum Bağımlısı
Tepki
640
Bisiklet
Scott
elimden geldiği kadar burada yayınlamaya çalışacağım diğer bakımlarıda;)

halid acar

Forum Bağımlısı
Tepki
600
xtr göbeğiniz varsa yada internette bulduysanız burada paylaşırsanız sevinirim :)

zafersidal

Forum Bağımlısı
Tepki
640
Bisiklet
Scott
xtr göbeğim yok malesef ama deore la arasında yapı farkı yok sadece toz kapakları ve kontra somunu braz farklı yani aynı şekilde bakım yapabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: halid acar

zafersidal

Forum Bağımlısı
Tepki
640
Bisiklet
Scott
http://img264.imageshack.us/img264/5610/xtr.png
1. qr
2. komple mil
3. yataklar ve kontra somunu
4. bilyalar
5. mil
6. lastik toz kapakaları
7. metal kapaklar
eğer disk göbek ise o daha değişik tabiki onuda bulabilirm ve arkasınıda tam model kodu ile belirtirseniz daha iyi olur

iCg

Aktif Üye
Tepki
33
Bilgilendirici anlatım için teşekkürler, ancak kontra ayarı nası yapılır bunu daha detaylı anlatabilirseniz memnun olurum. Bir de kullanılan gresin özellikleri ne olmalı, 1 yada 2 numara gres ya da gresin katkı maddesi ne olmalı bunu merak ediyorum.

Burgony

Üye
Tepki
21
İsim
Sezer
Dün on gobek aldim elimle cevirmeye calistigimda mili cok agir zor olsugnu fark ettim somunlari gevmeye calistim ancak nafile zorlasam zarar veriymim rulmanlara nasil gevsetmem gerekiyor

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Elle cok fark edilmeyebilir. Marka model nedir? Eger gercek rulmanli olduguna eminseniz rulman kolay donmez normaldir. Jant teker baglaninca normal dondugunu gorursunuz. Rulmanlilarda ayar yoktur mili sabitlersiniz SIKI sekilde o kadar.

• Beğen
Tepkiler: Burgony
Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Burgony Bence de @SOZUAK 'ın da dediği gibi hiç ellemeyin montajını yaptıktan sonra bisikleti gidondan kaldırıp şöyle bir iki tur döndürün zaten anlarsınız bir sorun varsa.

• Beğen
Tepkiler: Burgony

Burgony

Üye
Tepki
21
İsim
Sezer
Somunu cok sikiymis hafif gevsettim sorun cozuldu onerileriniz icin teşekkürler eder onceden gercekten zor donuyordu donerken tak tak ediyordu gevsetince düzeldi

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Rulmanli olduguna eminmisiniz gobegin

Tepki
0
İsim
İsmail yasin
Bisiklet
Ghost
Teşekkürler, ancak resimler gözükmüyor.

guardiny

Üye
Tepki
4
İsim
Burak
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar arka göbekteki toz kapağı denilen zımbırtıyı çıkartırken yamulttum, biraz düzeltiyim dedim ama içime sinmedi.Bu parçayı bisikletçilerde bulabilir miyim ve doğru adı "göbek toz kapağı " mıdır ?

Dosyalar

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Arkadas gobekte bosluk var diye uzun zamandir yatan bisikletin gobek mili bu sekilde. Sadece mil alabiliyor muyuz yoksa gobegi komple mi degistirmem lazim. Yatakda bir sorun yok gibiydi ama ne yapayim bilemedim?

Dosyalar