Göbek bakımı

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
P_20170801_161017_vHDR_Auto_1.jpg

Sarı çizgi ile gösterdiğim kısım kırmızı çizgi ile gösterdiğim alan gibi olsa idare ederdi. Ama yeni mil seti almanız lazım. Motor parçası satılan yerlerdeki miller hiç sağlam değil. En fazla 5 lira fiyatı. Shimanonun mil setinin fiyatı da 30 lira civarında. Az daha paraya kıyıp, biraz daha akıcı jant setine sahip olabilirsiniz. Bilyeleri de değiştirmeyi unutmayın

Scudo

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Sikinti dediginiz gibi sari cizgilk yer zaten. Sadece bu mili alsam olur mu yoksa gobek komple alip yeniden janti ordurmek mi gerekir. Mili kendim hallederim de örme isini daha onceden de denedim olmamisti yapamadim. Birde internette sadece mili goremedim gobek komple satiliyor hep.

Niyetim kendim yapmak da ondan boyle aranıyorum. Bir kere 20liralik orta gobege 50tl fiyat yazdiklari icin biraz tepem atik :)

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Online satış yapan doğa bisiklet, ozceylanlar bisiklet gibi firmalarda aradığınız mil mevcut.

• Beğen
Tepkiler: Levent Kırça

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
@Levent Kırça

Göbeğin iç kısmında flanşlar var (Çanak diye bilinir) ortasından mil geçiyor ve teker bilyaları oturuyor. Eğer bu parçada çatlak erime vs. yoksa sadece sizin attığınız fotoğraftaki parçaları almak yeterli olur.
(link)

1215-800x600.JPG

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Erdogan bisiklet yataklarda ayni durumdaysa komple gobek almaniz gerek diye mail attilar. Simdi gobekteki yataklar nasildu unuttum. Yani cok dikkatli bakmamis olabilirim. Yarin tekrar bi söküp bakip ona gore hareket edeyim.

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
@Levent Kırça
Çanaklar çıkarılabiliyor. Bir kaç çekiç darbesine bakar :harika::harika:

Tepki
5
Bisiklet
Ümit
Eger yamuk degilse mil yenisini almaniza gerek yok cunku o somun satiliyor bisikletcilerde bosuna masraf yapmayin derim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Flibber da takılmalar ve fazlasıyla sürtme sesi vardı. @Erdoğanlar Bisiklet ten Mehmet Beye ne kadar teşekkür etsem azdır LX göbeğin flibberı stoklarında olmamasına rağmen yurtdışı sipariş ile temin etti.

İki bisikletin de göbekler dağıtıldı tekrar toplandı... Benim arka göbek son günlerini yaşıyordu, eşimin bisikletinin ön göbek fazlasıyla hırpalanmıştı. Yeni mil ve yeni bilyelerle topladım tekrar...

Göbek bakımlarınızı ihmal etmeyin.

126466 dosyayı görüntüle 126467 dosyayı görüntüle 126468 dosyayı görüntüle 126469 dosyayı görüntüle 126471 dosyayı görüntüle 126472 dosyayı görüntüle 126473 dosyayı görüntüle 126474 dosyayı görüntüle 126475 dosyayı görüntüle

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
ön tekeri çıkardım göbeği elimle döndürmeyi denedim. yani teker sabit ben qr'ın sıkıştırdığı yeri döndürdüm. yağ gibi kaymıyor rahat dönmüyor göbek. pütürlü pürüzlü bir şekilde dönüyor. iki parmakla döndürülebiliyor ama takılıyor ve biraz zorlamak gerekiyor. bu normal midir yoksa göbek sıkıntılı mı?

Kadir16

Üye
Tepki
0
İsim
Kadir
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar bisikletimi geçen yıl aldım ve bir yılda yaklaşık bin km yol yaptım sizce göbeklerin yağlanması gerekiyormu daha zamanı var mı yoksa geç mi kaldım bildiğimiz bu mahalle tamircilerinden 4 tanesine sordum 3ü gerek yok onun içindeki yağ kaybolmaz böyle devam et kapalı onlar gibi şeyler söyledi birisi de göbeklerin her yıl yağlanması gerektiğini söyledi ve ön orta arka göbeğin yağlanması için 20 lira istedi sizce ne yapmalıyım bu arada jant da EXAGE HB-RM50 yazıyor bi önemi olur mu bilmiyorum ama internetdeki bi fotoğrafını ekledim

Dosyalar

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@efeozata
Hocam öyle bir durum bende de vardı wd-40 sıktım geçti. O da olmazsa içini açıp bakmak gerekir diye düşünüyorum. Zaten gerekli anahtarlarınız varsa 15 dakikanızı alır, yoksa 3,5-4 saatte çıkarttım geçenler. Gerekli birkaç malzemem yoktu bu yüzden çok uzun sürdü.

@Kadir16
Hocam açıp yağlaman 15-20 dakikanı ancak alır. Gerek var mı bilemiyorum ama, takılma vb. vs. Yapmıyorsa gerek yok diyebilirim.

Kadir16

Üye
Tepki
0
İsim
Kadir
Bisiklet
Diğer
@BisikletKolikK
Takılma filan hissetmedim ama ama aynakol dan çok sık olmasada ara bi pedal çevirirken takk diye ses geliyor acaba göbeklerden mi kaynaklanıyordur

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kadir16
Hocam o zaman aynakol göbeğini kontrol etmeni tavsiye ederim, 3-4 ay önce bendede öyle vurma sesi geliyordu. Kontrol edince anladım ki aynakol göbeğinde çok ciddi bir boşluk oluşmuştu. Nasıl olduysa düzeldi sonra.

Kadir16

Üye
Tepki
0
İsim
Kadir
Bisiklet
Diğer
@BisikletKolikK
Çok teşekkür ederim birde ben daha önce hiç göbek bakımı vs yapmadım sökmedim özel anahtarlara ihtiyaç duymadan normal her evde olan alet edevatlarla söküp kontrol edebilmem mümkünmü?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kadir16
Maalesef hocam, bu yüzden bende açamadım. Eğer aynakol göbeğinden bahsediyorsan özel anahtar olması lazım. Ön ve arka jant göbeklerinden bahsediyorsan 2 tane uygun anahtar açabiliyor. En azından ben öyle açtım, ayrıca aynakol göbeğininde çeşitleri oluyor.

Kadir16

Üye
Tepki
0
İsim
Kadir
Bisiklet
Diğer
@BisikletKolikK
Anladım yardımlarınız için çok teşekkürler.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kadir16
Önemli değil hocam, kafanıza takılan birşey olursa soru sorabilirsiniz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Öncelikle sakın Wd40 tarzı ürünler sıkmayın göbeklere... Bu tarz ürünler yağı bozar göbekler yağsız kalır...

@efeozata

Göbekleri söküp bakmak iyi olur... Ön göbek sökümü çok kolay.. Bikaç video izleyip yapabilirsiniz... Yataklarda sorun yoksa tekrar gresleyip toplarsınız... Mutlaka kaliteli gres kullanın... Yukardaki fotolarda ben 1 aylık süre için dandik gres kullandım pişman oldum.

@Kadir16

Yıllık bakım yapılırsa arızalanabilecek malzemeleri minimuma indirgemiş olursunuz. Sadece Göbek bakımlarınızı değil tüm bisiklet ne kadar bakımlıysa o kadar iyi olur