İnceleme Garmin Edge 510

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Yavuz S.
Geldi live segment. Ben kullanmıyorum çok fazla segment var sürekli ötüyor. Ama istediğiniz segmenti tek de atabiliyorsunuz. Yapan arkadaşlarım mevcut. Fakat nasıl yaptıklarını bilmiyorum.

Scudo

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet Onur Çakmak evet işte ondan bahsediyorum. Sadece belli segmentlerde çalışması... bu çok daha iyi bir özellik. senin için önemli olan bir tırmanış - komlarını korumak istediğin bir segment. vs..

eski 510'ların cadence- speed sensörü arkadaşımda fazladan varmış ondan alacağım. 520 bundle'dan çıkan farklı biraz. uyum sağlar umarım.

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Yavuz S.
Üzerinde çubuk olan arka çatala takılan sensörden bahsediyorsunuz. Bende de ondan var :) yenilerinde ivmeölçer var. Eskileri mıknatıslı sistem :)

• Beğen
Tepkiler: Yavuz S.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
evet mıknatıslı sistem. Deneyeceğiz. uyum sağlar umarım. böylece beklemek zorunda kalmam. açıkçası pekde önemli değil. benim için kadans verisi önemli durmadan ona bakıyorum alıştım artık. @Ahmet Onur Çakmak

(link)

korkum bu buldum nihayet dün okumuştum :)

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@Ahmet Onur Çakmak
Garmin kayıtlarında elevation değerleri doğru çıkıyor mu?
Örneğin (link)
Yeri geldiğinde -19 metre olarak gösteriyor. Ki bu elevation değeri hatalı. Yaklaşık +2 civarı olması lazım. Sıfır seviyesinde garmini resetledim. Elevation değerini tekrardan girdim. Ama yine de bir süre sonra yine sapıtıyor.

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Fatih Çetin
Elevation'u gpsten alıyor harici barometresi yok. O yüzden epey tutarlı olduğunu söylüyorlar. Yani bunu söyleyen dc rainmaker olunca... Şüpheye düştüm şimdi.

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@Ahmet Onur Çakmak

Bu dertten muzdarip birkaç kişi var. Edge 810 kullanan arkadaş ta aynı sıkıntıyı yaşadı. Geçici olarak şöyle bir çözüm var;
Sıfır veya sıfıra yakın seviyede elevation değerini manuel olarak ayarlayıp eve vardığım noktadaki elevation değerini görüyorum. Sonrasında her sürüşe başlarken bu değeri manuel olarak giriyorum. Tabi her zaman bu ayarı yapmak sıkıntı. İnsan bazen bunalıp ''yeter be'' diyerek pedallamaya başlıyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@Ahmet Onur Çakmak
Bildiğim kadarıyla barometric altimetre var, ayrıca Gps uydularının lerin yükseklik bilgisi gönderdiğini de ilk kez duyuyorum. Yanlış biliyor da olabilirim tabi.

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Çakırgöz
Evet simdi baktigimda iki secenek var ben yuksekligin gpsten alinmasi secenegini kullaniyorum. Ilgili yazida linkte :)
(link)

• Beğen
Tepkiler: Ali Demir

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kullanmaya başlayınca deneyimleri mi paylaşırım. Basic modeli. Sensörsüz IMG-20151014-WA0004.jpg IMG-20151014-WA0006.jpg IMG-20151014-WA0005.jpg IMG-20151014-WA0003.jpg

• Beğen
Tepkiler: akgulcemal

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@Yavuz S. Yavuz bey, iyice araştırdınız diye soruyorum ki ben de araştırmalara devam ediyorum Garmin 25 e hiç baktınız mı ? Nedir ne değildir ?
Yada başka arkadaş var mı bilen araştıran. Hız,kadans,nabız sensörleri mevcut,livetrack özelliği var,rota yükleme seçeneği de mevcut, İlk bakışta yeterli gibi bir ürün olarak yansıdı ,renkli ekranı yok. Nabız bandı il 999 TL fiyatı var ,tabi 2. el 510 lar bile daha mantıklı fiyatlı.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hasan Saylık gerçekten o modeli araştırmadim. Benim. Kriterim özellikle harita desteği olmasıydı. Bu sebebten araştırma sadece 2 model üstündeydi. Ya 520 yada 810. İlk etapta 810 ü fiyat etiketi yüzünden eledim ama keşke direk onunla başlasaydı. Kısaca haritalama işini 520 veremedi.

Çünkü Hafıza kartı slotu yok. Hafızası 80mb tüm Türkiye bile sığmıyor. Başlangıç noktasına götür yok. X noktaya götür yok. Bunun gibi sebeplerden bunu satarak Taiwan model li edge 810 ile değiştirdim. En son güncelleme ile 810 520 ile gelen bütün özellikleri alınca strava love segment gibi, çok daha iyi oldu.

Ben yola çıktığımda ha bu yol güzelmiş diyip dalan birisiyim. Bundan dolayı özellikle başlangıç noktası dönüş rotası benim için çok önemli özellikle yavaş sürerken kalbi belli bir zone da tutmaya çalıştığım sürüşler.

Bana 520 şansıma gümrüksüz gelmişti onu burada aldığım fiyata satıp, üstüne az koyarak değiştirdim.

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
@Ahmet Onur Çakmak

ahme hocam linke bakamadim ama, 510 da
yukselklik kazancini gpsden secme gibir bir secenegimiz var mi gercekten? ben bulamadim oyle bir sey. :)

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Ali Demir garminin butun cihazlara gelen buyuk guncellemesinden once secebiliyordum. Degistirilen yer ise batarya gostergesinin oldugu yere tikliyorduk. Oradan da satellites acquired bolumune tikaltip set elevation seceneginden yapabiliyorduk. Simdi sadece el ile girebiliyoruz.
image.jpeg
image.jpeg image.jpeg

• Beğen
Tepkiler: Ali Demir

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@Yavuz S. Sanırım 2.el bir team bundle 510 benim işimi fazlası ile görecek, tabi önce bütçeyi denklemem gerekiyor :(

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
@Ahmet Onur Çakmak
tesekkurler.

el ile sadece yuksekligi yazip kalibre edebiliyoruz, irtifayi gpsden yani haritadan almiyor sanirim. barometrik olarak olcuyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@Yavuz S. Harita ihtiyacı derken tam olarak nedir acaba harita olayı ? Mesela Fransa ya gittim GPS i çalışırdım olmuyor mu ? Yada ekstra harita mı yükleyemiyoruz, rota mı oluşturamıyoruz ?