İnceleme Garmin Edge 510

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
Uzun süredir kullandığım garmin edge 510'umun incelemesini burada yapayım.
Garmin markası piyasada zaten en iyi bisiklet gpslerini (göreceli olarak) yapan marka. Birkaç markanın gps'ini kullanan biri olarak söyleyebilirim ki en stabili garmin. Günlük hayatta suunto ambit 2s kullanıyorum en ufak bir bulutlanmada ya da koşu yaparken bina aralarında sinyal kaybedebiliyor. Bu konuda çekiş gücü olarak garmin gerçekten çok iyi. Sürüşlerimi atmak için odamda açtığımda bile binanın içinden uydu ile bağlantı kurabiliyor.
Pakedin içinden gidona boğaza vs bağlamak için lastikler ve gereken aparat ile beraber şarj aleti, kadans-hız sensörü ve kalp monitörü de çıkıyor.
Cihaz model olarak 500ün üstü olarak çıkmış fakat 810dan tek eksiği harita. Aslında harita da var fakat önce garminden rota çizmeniz ve cihaza aktarmanız gerekiyor. Bence en güzel özelliği bluetooth ile sürüşlerinizi hızlıca garmin connect ve strava'ya atabilmeniz. Cihaz dokunmatik fakat üzerinde lap tuşu ve start-pause tuşu var. Dokunmatik cep telefonlarındaki gibi değil. Bi nevi basmatik gibi. Yağmurda vs eldivenle basarken sıkıntı yaşatmıyor. Ekranın kontrastı ve ekranın kendisi yansıma karşıtı. Bu da sürüşlerde cihazın ekranına vuran güneşten etkilenmemenizi sağlıyor. Cihazın batarya ömrü ise gayet tatminkar. 10saate yakın bir sürüşte şarjın yarısı gidiyor. Sadece head unit olarak alabilmenizin yanısıra performance bundle denen kadans-hız ölçer ve nabız sensörü beraber şekilde de alabilirsiniz. Ant+ uyumlu olduğundan genellikle piyasadaki bütün sensörlerle aşağı yukarı uyumlu. Powermeter desteği de var ama ben hiç denemedim. Nabız bilgilerinizi girip nabız aralıklarının yüzdesine göre antreman yoğunluğunu ayarlayabiliyorsunuz.
Cihazın kendisi ve kutusunun fotoğrafları aşağıda. Sorusu olan varsa severek cevaplandırabilirim.
http://images.tapatalk-cdn.com/15/10/01/87fbe9ee6cb7832716794948478d0be1.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/10/01/9f5b66a1ae5152a06a01f193e49001fc.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/10/01/8d68cd7761946fc0d0036a92744e8fab.jpg

Scudo

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Teşekkürler güzel açıklamışsın :harika: Bir de sürüş esnasında nasıl bir ekran çıkıyor onu gösteren bir resim olsa güzel olurdu :komik:

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Onur Çakmak

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
Taner bey'in de hatırlatması üzerine bir kaç özelliğini daha yazayım :) cihazın içerisinde birden fazla aktivite ve bisiklet profili oluşturabiliyorsunuz. Her aktivite profilinde de ekrandaki verileri özel olarak ayarlama imkanı da var. Örneğin antreman yaparken görmek istediğiniz veriler ile yarışırken görmek istediğiniz veriler farklı olabilir bunları ayarlayabiliyorsunuz. Ekran gündüz beyaz gece siyah ekran olarak çalışıyor görmek çok kolaylaşıyor böylece. Ayrıca birden fazla bisikletiniz var ise mtb yol gibi seçeneklere göre ayarlanıp aktivitenizi o bisiklete kolayca geçiriyorsunuz. Onların da fotoğrafları şu şekilde:
http://images.tapatalk-cdn.com/15/10/01/21934db8c006b51181c028de60e07fe1.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/10/01/4d36a953239995a182f1ea517b1116e0.jpg
Unutmadan diğer bir güzel özelliği de autopause özelliği. Cihaz durduğunuz anda anlayıp aktiviteyi durduruyor. Tekrar harekete geçtiğiniz anda ise otomatik başlatıyor. Bu da yoğun trafikli alanda gerçek ortalamanızı veriyor. Çünkü dur kalk ortalamanızı aşırı düşürüyor.

sinobjk

Forum Demirbaşı
Tepki
684
İsim
Sinan POLAT
Bisiklet
Canyon
Asil soru 520 ile kiyaslayabilen varmi ? :) 520 kisa zaman once cikti forumda satin alan varmi bilinmez. Acikcasi ben cok merak ediyorum.

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@sinobjk
520 de harita var dokunmatik ekran yok. Geri kalan strava live segment özellikleri dahil bütün özellikleri mevcut. 520biraz daha ufak fakat start-stop ve lap tuşları yanda olduğundan ekranı büyük.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Garmin Edge 510'un buraya yazılmamış aklıma gelen bir özeliiğini yazmak istedim.

Virtual Partner özelliği var. Profil ayarlarınızdan aktif edebileceğiniz bu özellik sayesinde, sanal partneriz ile beraber, örnek olarak; belli bir hız üzerinde antrenmanlarınızı yapıp, kendinizi geliştirmenize yardımcı oluyor. Partnerizin için belirlediğiniz değerlere ulaşıp ulaşamadığınızı görebiliyorsunuz. Belirlenen hızın altına düştüğünüz zaman Garmin sizi uyarıyor.

Aynı şekilde tahmini kadans ve kalp atışı hızı gibi değerlerinizi garmin içerisinden girerek, bu değerlerin altına düştüğünüz veya üstüne çıktığınız zaman uyarılmanız mümkün.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
810'da Avrupa haritası var mı acaba, Yoksa yükletme ne kadara mal oluyordur?

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@Ahmet Onur Çakmak auto lap özelliği var mı?
örneğin, profil resminiz veledromda çekilmiş. veledroma gidip 50 tur attığınızda her turunuzun sonucunu, ortalamasını öğrenebiliyor musunuz?
teşekkürler

---------------------------------------------------

@Erdal YILMAZ virtual partner özelliği daha önce aynı rotadan geçtiğimiz ortalamayı bize referans alıp karşılaştırma yapıyor değil mi?
virtual partnerimizin daha önceki dereceleriyle oynayabiliyor muyuz? mesela ben ordan daha önce 28.5 km/h ile geçmişim. şimdi 30 km/h yapmak istiyorum bunu. virtal partneri 30km/h olarak tanımlayabiliyor muyum? yani virtual partner kullanarak kendime hedef koyabiliyor muyum?

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Serkan Mıstınoğlu
Evet auto lap var. İster daha önceden belirleyip yapabiliyorsunuz ister sürüş profillerinizden mark by position seçeneğiydi sanırım yanlış hatırlamıyorsam onu seçip autolap özelliğini açarsanız lap tuşuna bastığınız yerden her geçişte 1 lap kabul ediyor. Hiç kullanmadığım bir özellik. Stravada zaten segment mrvcut velodromda direk oradan keç kere geçtiğimi ve sürelerini görebiliyorum. Örnek olarak şöyle göstereyim:
http://images.tapatalk-cdn.com/15/10/01/0bdd1b26042f7d036bcd2a20b5798f1f.jpg

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bugün garmin 520 sipariş ediyordum. Gümrük bedeli yüzünden vageçtim şuan gene düşünmeye başladım...

• Beğen
Tepkiler: Muad dib

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
Gps'i android telefonlardaki gibi mavi nokta seklinde ilerledikce giden seklinde mi? Haritayi Google Maps'den mi aliyor? Yoksa kendine ait harita dizayni var mi? Kaybolmamak icin ya da elde harita tasimamaya en iyi cevap veren aletlerden biri denilebilir mi?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Burak_Dingiloglu

Edge 510'larda harita yok.

Daha önceden belirlediğiniz bir rota üzerinde sizi gösterebiliyor sadece. Altında harita göremiyorsunuz.

Harita için 800 serisi kullanılabilir, bir de 520.

• Beğen
Tepkiler: Ali Demir

sinobjk

Forum Demirbaşı
Tepki
684
İsim
Sinan POLAT
Bisiklet
Canyon
Sanirim 520 cikmisken 510 u almak pek mantikli olmaz.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aynı anda sigma rox 10 da bi alternatif. Arada 400 lira kadar bor fark oluyor. Acaba onu mu alsam diyorum bi yandan. Garmin gibi strava ya yükleme seçeneği var ama bilgisayar A bağlandıktan sonra. 510 zaten artık alınmaz çünkü 520 ile nerdeyse aynı fiyat ve zaten piyasada nerdeyse kalmadı.

Rox 10 unun da haritalama özelliği var. Çok arada kalmış durumdayım :)

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Yavuz S.

Rox 10 daki özelliklerin fazlası var 510da. Mesela haritalama dediğiniz özellik aslında breadcrumb trail diye tabir edilen sadece gideceğiniz, döneceğiniz yönü gösteren bir çizgi gibi. 510da Glonass var mesela. Ya da ekran değiştirilebilir. Sinyal gücü çok daha fazla. Bugünün pro pelotonunda hala en çok kullanılan cihaz olarak devam ediyor. Live track özelliği ile sürüş anımda arkadaşlarınız sizi takip edebiliyor mesela.

Rox'un batarya ömrü 510un neredeyse yarısı. Bir de tuşlu olması ve kullanıcı arayüzünün zor olması eksileri arasında. Bence tek artısı fiyatı.

510 kullanımı daha kolay, stabil ve kendini kanıtlamış bi cihaz.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
sensörsüz olarak 520'yi sipariş ettim az önce alıntı yaptınız. Sensörlü versiyonuna param çıkışmadı :) daha gümrüğü var... :)

• Beğen

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Yavuz S.
Nabız bandı decathlonda ucuz ;) 89 liraydı yanılmıyorsam ant+ uyumluları. Kadans nabız sensörü hız sensörü ise birleşik olarak var. Aslında sadece kadans sensorü yeterli çünkü anlık hızı gps'ten yeterince hassas alıyor :)

• Beğen
Tepkiler: Yavuz S.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet Onur Çakmak 3 gündür deli gibi araştırıyorum. Acaba gerek var mı yokmu? Telefondan ekstra ne farkı var vs... Dediğim gibi rox 10 arasında çok gidip geldim.

rox 10 bundle ile garmin edge 520 basic modeli aynı fiyat yaklaşık 800 lira. En sonunda madem alacaksın güncel birşey alki ileride satmak istersem sıkıntı çekmeyim. şuan Youtube Dc-rainmaker vs dolanıp duruyorum.
artı olarak; Decatlondan Nabız sensörü alınca iş görecek mi? Bazı sigma kalp sensörlerinde arada okumama yada yanlış okuma gibi sorunlar okudum. Aynı sorunları yaşama olasılığımız nedir? Artı olarak bir link verebilirseniz sevinim ben bulamadım da :)

önümüzdeki ay belki speed-cadance sensörünü sipariş edebilirim.

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
Ant+ uyumlu bütün hr beltlerde sorunsuz çalışıyor. Bende 3 adet var. Suunto saatten çıkan, garminin kendi hr bandı ve decathlon'un hr bandı. İçlerinde en konforlusu bence suunto'nunki. Yuvarlak şekilde ve biraz daha anatomik gibi. Garmin ve decathlonunkiler daha yatay. Fotoğrafları ekleyeyim:
http://images.tapatalk-cdn.com/15/10/03/d975876ddaed8630930b152b75ce1620.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/10/03/76ec1f7dbcf6c03643315a9674bb927a.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/10/03/1624cd7fcceeae30391547a0d60631bf.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/10/03/c1b96f57a2732ea02937181a6f0de044.jpg
Fakat dechatlonun hr monitörü siteden kaldırmışlar :( ayrıca kendi aralarında sorunsuz değiştirerek kullanabiliyorum.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet Onur Çakmak Live segments olayı 510'larada geldimi?

Araştırmalarım sonucu live segment i kullanmak için illa premium üye olmaya gerek yokmuş. bir site var oradan istediğin segmentlerin gpx dosyasını indirip ; garmin içine atıyorsun. ve sen sürerken o noktadan geçtiğindelive segment başlıyor(muş). Deneyip göreceğiz. Halen dünya üzerinde çok kullanan olmadığı için içerik karmaşası var.

artı olarak ne olur ne olmaz diyerek garminin kendi nabız sensüründen edineceğim. önümüzdeki aylarda.

• Beğen