garmin edge 500 hız problemi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Merhaba.
bisikletimi sattıktan sonra garmin edge 500'ü hız-kadans sensörü ile birlikte başka bir bisiklete taktım.
o zamandan beri, sürüş sırasında hız sürekli 0'a düşüp tekrar çıkıyor. tabii 0'a her düştüğünde auto pause-auto resume yapıyor. garmin'i resetledim, gps kapalı sürdüm, hız sensörünün pilini değiştirdim, devde dışı bıraktım, ayarlarını kurcaladım ne yapsam bu sorun devam ediyor. sadece turu kaydetmediğim zamanlarda (timer kapalıyken) bu sorunla karşılaşmıyorum.
böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu. teşekkürler..

Scudo

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Böyle bir sorun geçen yıl başıma geldi. Hatta Yalova'dan İzmir'e giderken ara sıra hız göstergesinin çalışmadığını gördüm (kadans çalışıyor). Tekrar hız sensörünü taratınca (ki o sırada kayıt devam ediyor ve grupla sürüş yapıyordum) sorun çözülüyordu. Ancak başka Garmin hız/kadans sensörleri olanlar nedeniyle bilerek grubun gerisinde kalıp ayar yapıyordum. Bir süre sonra tekrar aynı sorun oluyordu. Daha sonra yeni bir Garmin 10 hız/kadans cihazı ve sensörü aldım. Ancak şunu farkettim: Sorun sensörlerde veya Garmin 10'da değil. Sorun Garmin 500'den kaynaklanıyor. Hız sensörünü okumamakta ısrar ediyor. Kadans çalışıyor. Ayarlarda hız/kadans ve hız veya kadans var, bunları denedim ancak sonuç değişmedi. Bisiklet trainer üzerindeyken kadans çalışıyor, hız göstergesi çalışmıyor. Yoldayken hızı ve kadansı gösteriyor. Hızı gösterme sebebi de GPS'ten sanırım. Son ayarım nedir evdeyken kontrol etmem lazım ama kesin olan hız sensörünü Garmin 500 okumuyor, GPS vasıtasıyla hızı görüyorum. Bu sorun update sonrasında mı oldu veya cihazda bir arıza mı var çözebilmiş değilim.

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
Auto-Pause özelliğini devre dışı bırakıp denediniz mi?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@Bahadır Gürel sorunlar benzer fakat aynı değil :) hız sensörü ile herhangi bir problemi yok garmin 500'ün. hız sensörünün pilini çıkardığımda da kayıt esnasında aynı şeyi yapıyor. yetersiz gps le ilgisi olabileceğini sandım ama bütün kış yağmurda çamurda kullandığım alet güneşli havada neden böyle yapsın? içinden çıkamadım.
@antecurs evet denedim. o zaman da hız kendiliğinden sürekli düşüp tekrar yükselmeye devam ediyor, sadece auto pause yapmıyor.
sorun sabit hızda giderken bile hızın sıfıra kadar sürekli düşüp düşüp, tekrar yükselmesi.
karaköy'de garmin'in distribütörü varmış oraya götürüp göstereceğim sanırım.

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
Yabancı forumlarada bu konuda baya mesaj var ama çözüm yok. Firmware update öneren var kiminde yaramış kiminde yaramamış, pil değişikliği, teker çapının manuel girilmesi, magnetin yerinin değiştirilmesi, stravaya canlı aktarım yapılıyor ise olabileceği, kaydedilen dosyalardan birinin bozulmuş olabileceği, uyduları görmüyor olabileceği gibi bir sürü öneri ve fikir söylenmiş ama çözüm budur diyen biri çıkmamış.

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
@volkan a

Bende dün hızda olan dalgalanma sonucu araştırdım. Garmin Edge 500 Kullanıyorum GSC-10 ile beraber.

Video'da gördüğünüz gibi arada sırada düşme yapıyor hız veya atlama, Garmin GPS verisi iyi olduğu zaman size GPS verisini göstermekte. Yani yolda giderken size GPS verisinden aldığı hızı gösteriyor.
Hız sensöründen aldığı veriyi size göstermeden kaydettiği rota ile birleştirmekteymiş. O yüzden Video'da 72-74 ile giderken bir ara sekme oluyor
ve 80KMH civarlarına sıçrıyor. ama Strava'da maks hız tekerdan aldığı gsc-10 verisini yansıtmış duruyor maks hız 74 gözüküyor verimde.

Diyeceğim o ki GPS verisi ile alakalı bir sıkıntı olabilir cihazınızda ilk önce Auto Locate deneyin. olmaz ise birde master Reset atın bakalım sonuç aynı kalacak mı.

To perform an AutoLocate:
  1. Ensure the device is powered off
  2. Press and hold Lap and Start
  3. Press Power
  4. Release Lap and Start when the Garmin screen appears
  5. Leave the device outside with a clear view of the sky for a minimum of twenty minutes

To perform the master reset:
  1. Power device off
  2. Press and hold Page/Menu, Start/Stop and Power simultaneously
  3. Release buttons when the word "Garmin" disappears

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@Hüseyin Gündoğdu master reset'i denedim. şu an auto locate i deniyorum.
bendeki sorun bu videodakinden daha öte bir şey, bazen birkaç saniye arayla sürekli yapıyor. ve tur boyunca devam ediyor. bakalım auto locate işe yarayacak mı.. teşekkürler.

@Hüseyin Gündoğdu[ böyle bir ekran çıkıyor doğru mu? bu durumda iken mi 20 dk bekleyecek açık havada?

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
@volkan a Hayır hocam böyle bir ekranla karşılaşmıyorsunuz. Master Reset'ten sonra mı geldi bu ekran? Auto Locate yaptığınızda normal bir cubuk çıkıyor ve doluyor baştan aynı cihazın başta açtığınız gibi.

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
arkadaşlar garmin edge 500 hakkında detaylı bır konu balamadıgımdan ve konu kırlılıgı olmasını ıstemedıgımden dolayı bu kısma yazam dedım

elimde garmın edge 500 var hız ve kadas sensoru aldım ama tanıtamadım kadas saymıyor

setting - bike setting - sayko - ANT - Spd / Cad kısmını on yapıp search yaptım ama yınde tanımıyor

sorun ne olabılır acaba ?

kadans ve hız sensoru sıfır alındı cıhaz 2. el

kadas sensorununn ısıgı yanmıyor pılı varmı acaba yada sıfır ya belkı arasında koruma bandı vardır ama kapagını acamadım

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@dincer_colak sorun sensörün ölçüm yapmaması mı, yoksa yaptığı ölçümün cihaz tarafından algılanmaması mı?

Sensörün üzerinde bir düğme ve iki led olmalı, düğmeye bastıktan sonra sensörün önünden mıknatıs geçtiğinde ışıklar yanmalı.

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
@Murat B.

suan için sorun sensorun ölçüm yapamaması yanı bende suan o ısıkler yanmıyor ne yazıkkı

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@dincer_colak
pil düztün takılmamış veya bitmiş olabilir, veya sensörler ile mıknatıslar uygun şekilde konumlandırılmadıkları için ölçüm yapamıyordur.

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
ısık hıc yanmadı
@Murat B.

Pil kapagi donuyor ama acamadim yuvayi

Duzgun konumlandirdimi dusunuyorum murat bey foto ekledim IMG_20151119_155012.jpg

murat bey sorunu cozdum :( sensorun içinde pil yokmus suan çalısıyor :::)

• Beğen
Tepkiler: Murat B.