Donanım Yükseltme

Themaner

Daimi Üye
Tepki
229
İsim
Toprak Y
Bisiklet
Sedona
Siz öyle mi yapmıştınız:D

Scudo

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
benim aldıgımdan beri 105 donanım.. jant setini değiştirdim sadece. gerisi ufak tefek şeyler.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@Themaner

Aktarıcı ve vites kollarının üzerinde Deore veya XTR yazmasının sizi ruhsal olarak tatmin etmekten fazla öteye gidemeyeceğini ifade etmek istemiştim, para da seçim de sizin elbet.

Eğer bu bisikletin üzerinde donanım yükselteyim derken, fayda elde etme amacınız varsa o durumda yukarıdaki mesajımı dikkate alınız.

Themaner

Daimi Üye
Tepki
229
İsim
Toprak Y
Bisiklet
Sedona
Yani ben zaten üstünde deore yazsın da ben 300 400 bayılayım demedim elbette ki verim elde etmek performans arttırmak odaklı bu işlemi yapıyorum. Acera ve deore ne kadar aynı kulvarda bunu bir düşünün. Zaten bir önceki cümlemde açıklamak istediğim buydu kadromu begeniyorken donanım neden daha üst seviye olmasın? Vitesten yana zaten sıkıntım yok 24 vites bana yetiyor bilinçli bir bisiklet kullanıcısıyım vites arttırmam gerekmedigini düşünüyorum sadece arka aktarıcıyı deore önü daha yüksekltmeden yana bir sorum oldu benim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ama yine de "Deore" demek çok güzel bence, bir de "Earl Grey" demek çok güzel, bayılıyorum "Earl Grey" demeye.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Konunun başlıgında yazdigı gibi donanım yükseltme diyorum ben de :D Kadro pahalı sağlam bir parça olmadikca donanim yükseltmek boşa para harcamak. Zaten günün birinde satmaya calisacagin zaman yükselttiginiz donanimlara harcadiginiz paranin ceyregini kurtarirsaniz öpüp basiniza koyun :D

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@Themaner sana tavsiye performans arttırmak istiyorsan kendini geliştir parçalar en son işlem ve yukarıda admin'in dediği gibi bisiklette performans istiyorsan hafiflik öncelikli olacak maşa ve janttan başlamalısın bence lastiklerde dahil. Ve deore yerine üst sınıf için xt , xtr , x9 veya x0 parçalarına bakmalısın ki bence bu işlem en son olmalı şuanki sistem seni götürür öncelikli kendi performansın geliştirmek olsun

Themaner

Daimi Üye
Tepki
229
İsim
Toprak Y
Bisiklet
Sedona
Hocam yükseltmede tam olarak jantın işlevini anlayamıyorum amatör değilim ama nedir bu jant işlevi hiç değişesim gelmiyor:D

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Aktif olarak altus ve tiagra kullanıyorum. Altus yerden yere vurulmuş fakat doğru ayarlandığında şıkır şıkır geçen viteslere sahip. Altusun yol grupsetlerine göre tek dezavantajı ağırlık ve kare milli göbeğe sahip olması. Bir de tiagrada vites attıktan çeyrek tur sonra vites geçiyorsa, altusta yarım-3/4 tur arasında geçiş yapıyor. Bu durum şehir kullanımında hiçbir sorun teşkil etmezken, rampa yukarı yük altında vites küçültürken sorun yaratıyor. Bunun sebebi de vites geçiş sektörlerinin pahalı grupsetlere göre daha az miktarda olması. Haliyle vitesler daha gecikmeli geçiyor ve yük altında vites değişimlerinde kararsız bir durumda kalabiliyorsunuz.

Eğer amacınız psikolojik tatminse ve bütçeniz varsa yükseltin derim. Fakat olaya maksimum fayda/fiyat fayda olarak baktığınızda üst grupsetlere gidildikçe verdiğinizi alamadığını farkedersiniz...

Aruera

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
B. BUDAK
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Tüm BF okurlarına selamlar, bisiklet ve bilgisayar sevenler bilir parçaları yavaş yavaş yükseltmek oldukça ilgi çekicidir. Elinizdeki aletin gün ve gün daha iyi parçalar edinerek sonunda belki de ilk haliyle alakasız olması. Herhalde çocuk büyütmek de böyledir :D . Sürmekten keyif aldığım kendimce hoş da bulduğum bir tur bisikletim var. Şimdilik yeni ama kesinlikle bazı şeyleri ilerletmek istiyorum. Bisikletimin akıcılığından memnunun sanırım 3 ayını doldurunca orta göbeği greslersem uzunca bir müddet akıcılık sorunum olmayacak. Gidonumu dropbar ile değişmeyi düşündüm ama şuanlık olacak iş olmadığını anladım. Maşam kilitlenebilir maşa, bile isteye bunu tercih ettim pişman değilim de... Gel gelelim fren performansıma, fren performansımdan istediğim keskinliği alamıyorum, shimano v fren kullanıyorum ancak özellikle bisiklet yolunda ve asfaltta çok ani duruşlara zorlanabiliyoruz. Geçen gün site bahçesine girdim önümde de araç seyrediyor, birdenbire önüme kırmasın mı, ellerim de gidonda değildi son anda gidona yetişip arkayı kilitleyip yana savurarak bisikletin yönünü değişmesem temiz bir kazaya imza atacaktım. Suç tamamen onda değildi de neyse... Olayı sanırım fazla uzattım, bisikletim Kron tx 150v, bu modelin hidrolik disklisi de var ancak bütçemi aştığı için alamadım, md düşünülürdü ama nedense üretmemişler... Bu bisikletin hd versiyonu olduğuna göre belki kadroya müdahale etmeden md e geçebilirim diye düşündüm. Ne dersiniz bu mümkün mü, mümkünse maliyeti ne olur, bunun yanısıra başka ne yükseltmeler önerebilirsiniz?

Ortaalang

Üye
Tepki
12
İsim
Göktuğ Ortaalan
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar Selam. Benim bisikletim Carraro Big 829 2016 kullanmaktayım.
Komple bisiklet satıp yeni almak fazla bütçem yok.
3x8 yerine 1x11 yada 2x11 donanım yükseltmeye başlayacağım.
Komple yeni bisiklet alıp yerine donanım değişmeyi daha mantıklı mı ?
Bu bisikletim 2016 yıl olup aliminyum kadro sıkıntı oluyor mu ilerde paslanır mı bilmem ama şuanda sağlam görünüyo. mevcut arka aktarıcı ACERA olup tüm donanım DEORE yükselteceğim.
Donanım yükseltmem için neler dikkat etmem lazım ?
Alırken hangi donanım sırayla alırım? onun için tek tek sırayla donanım almak istiyorum ama önce önemli olan hangi sıra ile almalıyım ?
Önce hangi önemli donanım şimdiden alayım sonra bütçeye göre sırayla yavaş sonraki ay alacağım. Sonra tüm DEORE donanım hazır almış olacağım.

Size son kez soruyorum 1x11 mi 2x11 mı kullanmalıyım?

Amacım: Arada haftasonları Ormana gidip sürüyorum arada orman yanında asfalt sürüyorum ama daha çok toprak yollarda sürüyorum

TEŞEKKÜRLER,
LCV.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Ortaalang

Sizden çok özürdiliyorum, bazı şeyleri bilmeden agresıf bir tonda yazdım yazdığım için.

Son düzenleme:

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
.

Son düzenleme:
  • Hahaha
Tepkiler: can^

Eren Çalışkan

Alter ego
Tepki
348
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Trek
Bu bisikletim 2016 yıl olup aliminyum kadro sıkıntı oluyor mu ilerde paslanır mı bilmem ama şuanda sağlam görünüyo. mevcut arka aktarıcı ACERA olup tüm donanım DEORE yükselteceğim.
Alırken hangi donanım sırayla alırım? onun için tek tek sırayla donanım almak istiyorum ama önce önemli olan hangi sıra ile almalıyım ?
Önce hangi önemli donanım şimdiden alayım sonra bütçeye göre sırayla yavaş sonraki ay alacağım. Sonra tüm DEORE donanım hazır almış olacağım.

Amacım: Arada haftasonları Ormana gidip sürüyorum arada orman yanında asfalt sürüyorum ama daha çok toprak yollarda sürüyorum

TEŞEKKÜRLER,
LCV.
Eğer bisikletinizi uzun süredir kullanıyorsanız size göre eksik olan noktaların en iyi yine sizin bilmeniz lazım. Bana kalırsa satıp daha iyi bir bisiklet almak çok daha mantıklı, acera'dan deore'ye geçince dünyalarınız değişmeyecek. 1x11 2x11 tercihi size bağlı sürüş tarzınıza göre uygun olanı seçin, ben 2x11 tercih ederdim.

Tek, yani az bir sey de olsa anlasilan cümle Aluminyum kadronun paslanma ihtimali olup olmadigi. Bu soruya cevap veriyorum, Aluminyum ne paslanir ne de cürür.
Bu kadar agresif olmaya ne gerek var Murat bey ayrıca alüminyum demir gibi suya maruz kalınca her ne kadar paslanmasada tuzlu su, deniz suyu, ter vs. asidik ya da bazik bileşenlere maruz kalırsa korozyona uğrar yani alüminyum da çürüyebilir.

Son düzenleme:

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tek, yani az bir sey de olsa anlasilan cümle Aluminyum kadronun paslanma ihtimali olup olmadigi. Bu soruya cevap veriyorum, Aluminyum ne paslanir ne de cürür.

Diger yazdikalrinizi da zor olsa anladim ama cevap vermek istemiyorum. Hele en sonunda tehtit eder gibi sorulan soruya kesinlikle cevap vermem.
("Size son kez soruyorum 1x11 mi 2x11 mı kullanmalıyım?")

Arkadas sana tavsiyem su yazdigin cümleleri bir de kendin oku bakalim nasil bir his edineceksin.

Ben türkceyi ne dogru dürüst konusa biliyorum ne de yaza biliyorum, ama yine de yazdigimi üc dört defa yayinlamadan önce tekrar okuyorum ve dogru olmasi icin caba sarf ediyorum.
Murat Bey Göktuğ arkadaşımız daha önceden de belirtmişti gözden kaçmış olabilir. İşitmesinde sıkıntı olduğundan dolayı yazımı bu şekilde olması normal.
Şunu hatırlattı:

Arkadaşımızın işitme duyusunda sıkıntı olduğundan kaynaklı bu şekilde yazması, yazılanı tam olarak anlayamaması çok normal.

• Beğen
Tepkiler: Ortaalang

Mazm

Daimi Üye
Tepki
390
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

TEŞEKKÜRLER,
LCV.
Şayet parçaları çok uygun fiyata almayacaksanız eldekin satıp üzerine ekleyip yenilemek her zaman daha ekonomik. set+jant fiyatı yeni bisikleti geçiyor, hem maşayı seleyi furç vs de sıfırlamış olursunuz. İkincisi malzemeyi toplamak biraz yorucu.

Ama derseniz ki benim zamanın var, denk getirdikçe ikinci eL vs toplarım, o da keyifli olur tabi.

• Beğen

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Bu kadar agresif olmaya ne gerek var Murat bey ayrıca alüminyum demir gibi suya maruz kalınca her ne kadar paslanmasada tuzlu su, deniz suyu, ter vs. asidik ya da bazik bileşenlere maruz kalırsa korozyona uğrar yani alüminyum da çürüyebilir.
Benim agresif yazmam kimseyi bence ilgilendirmez, siz iyiniyetli olun yeterli. Ayrıca alüminyum çürümez paslanmaz, en kötü ihtimal oksıtlenir. Ama o noktaları düşünecek olursak metal olan hiç bir şey almayalım.

Murat Bey Göktuğ arkadaşımız daha önceden de belirtmişti gözden kaçmış olabilir. İşitmesinde sıkıntı olduğundan dolayı yazımı bu şekilde olması normal.

Arkadaşımızın işitme duyusunda sıkıntı olduğundan kaynaklı bu şekilde yazması, yazılanı tam olarak anlayamaması çok normal.
Onu bilmiyordum, kendisinden çok ama çok özürdiliyorum.
Yorumumu da siliyorum.

Size de ayrıca teşekkür ederim, söylemeseniz bilemeyecektim.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim agresif yazmam kimseyi bence ilgilendirmez, siz iyiniyetli olun yeterli. Ayrıca alüminyum çürümez paslanmaz, en kötü ihtimal oksıtlenir. Ama o noktaları düşünecek olursak metal olan hiç bir şey almayalım.

Onu bilmiyordum, kendisinden çok ama çok özürdiliyorum.
Yorumumu da siliyorum.

Size de ayrıca teşekkür ederim, söylemeseniz bilemeyecektim.
Rica ederim. Ben de önceki konulardan biliyorum yine bu şekilde bir uyarı olmuştu arkadaşa onun için kendisi yazma gereği duymuştu. Ben kendisi adına yazdım ama umarım Göktuğ bey için bir sakıncası yoktur.

• Beğen

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Agresiflik değil bu. Göktuğ bey işitme engelliymiş ve o sebeple böyle yazması normal. Ama yetişkin yaşta olup herhangi bir engeli olmamasına rağmen daha kendini ifade edecek cümleleri kuramayanlar oluyor forumda, bunları normal mi karşılamalıyız? Alüminyum da çürümez bu arada. Üstü mikron mertebesinde oksit kaplanır ve öylece kalır. 200 yıl bile deniz suyu içinde kalsa bişey olmaz alüminyuma.

Bilmiyordum, teşekkürler bilgilendirme için.

Ortaalang

Üye
Tepki
12
İsim
Göktuğ Ortaalan
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tekrar Merhaba Sevgili Arkadaşlarım, Evet ben İşitme Engelliyim cümle %100 kuramıyorum o yüzden kusura bakmayınız anlayışınız için Teşekkür ederim ben size kırılmadım :) İlk başta Donanım yükseltme için Google ile araştırıp Youtube videoları altyazılı olarak tümü izledim bana biraz karışık geldi o yüzden sizinle paylaşmayı yardıma ihtiyacım olduğu için buraya geldim. Ben Geçen 10 Eylül Grand Fondo Başkent 2023 Yarışmayı katıldım ve yarışı bitirdim madalyayı hak kazandım çok zevk almıştım ama o bisikletim Perfomans yüksek olmadığından anlamıştım. Seneye 2024 yılında tekrar yarışmayı katılacağım. Daha yüksek Donanım ihtiyacım dolayı size yazdım yukarda yazdıklarınız okudum anladım. kendime daha gelişiyorum sizin sayenizde.

Yardımlarınız cevap için Teşekkür ederim.

Eğer bisikletinizi uzun süredir kullanıyorsanız size göre eksik olan noktaların en iyi yine sizin bilmeniz lazım. Bana kalırsa satıp daha iyi bir bisiklet almak çok daha mantıklı, acera'dan deore'ye geçince dünyalarınız değişmeyecek. 1x11 2x11 tercihi size bağlı sürüş tarzınıza göre uygun olanı seçin, ben 2x11 tercih ederdim.
Evet haklısın bisikleti satıp daha iyi bisikleti almak 20.000-30.000 TL civarı olur ama donanım değişim 10.000-15.000 TL civarı olur daha uygun bütçe olsun diye düşündüm. ben ilk baştan 2x11 düşünmüştüm hem hız olsun hem iyi tırnamış olsun. Yorum için Teşekkürler Eren Çalışkan

Sizden çok özürdiliyorum, bazı şeyleri bilmeden agresıf bir tonda yazdım yazdığım için.
Murat Bey Önemli değil seni kırmadım :)