Donanım Yükseltme

mcadirci

Aktif Üye
Tepki
277
İsim
Mehmet
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
Tekrar Merhaba Sevgili Arkadaşlarım, Evet ben İşitme Engelliyim cümle %100 kuramıyorum o yüzden kusura bakmayınız anlayışınız için Teşekkür ederim ben size kırılmadım :) İlk başta Donanım yükseltme için Google ile araştırıp Youtube videoları altyazılı olarak tümü izledim bana biraz karışık geldi o yüzden sizinle paylaşmayı yardıma ihtiyacım olduğu için buraya geldim. Ben Geçen 10 Eylül Grand Fondo Başkent 2023 Yarışmayı katıldım ve yarışı bitirdim madalyayı hak kazandım çok zevk almıştım ama o bisikletim Perfomans yüksek olmadığından anlamıştım. Seneye 2024 yılında tekrar yarışmayı katılacağım. Daha yüksek Donanım ihtiyacım dolayı size yazdım yukarda yazdıklarınız okudum anladım. kendime daha gelişiyorum sizin sayenizde.

Yardımlarınız cevap için Teşekkür ederim.

Evet haklısın bisikleti satıp daha iyi bisikleti almak 20.000-30.000 TL civarı olur ama donanım değişim 10.000-15.000 TL civarı olur daha uygun bütçe olsun diye düşündüm. ben ilk baştan 2x11 düşünmüştüm hem hız olsun hem iyi tırnamış olsun. Yorum için Teşekkürler Eren Çalışkan

Murat Bey Önemli değil seni kırmadım :)
Göktuğ merhaba,

Bu geliştirmeyi yapmak için arka göbek, ruble, arka aktarıcı, zincir, aynakol, ön aktarıcı, gidondaki vites kollarının değişmesi gerekiyor. Bisikletin manevi bir değeri yoksa ya da bu güncellemeyi kendiniz hobi olarak yapmak istemiyorsanız ekonomik olarak çok mantıklı değil.

Ben şahsen bisiklete hobi gözü ile bakıyorum. Eğer istiyorsanız illa mantıklı yolu izlemeniz gerekmiyor bence.

Saygılar.

Scudo

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.946
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Eren Çalışkan Konumuz kadro idi. Kadronun üstüne şakır şakır ter akacak bi durum yok. Gidona gelirsek, sargı sarıldıktan sonra yıllarca ellenmemiş muhtemelen, durumun farkına varmadan sargının altında bu hale gelmiş. Sargıdan önce şeffaf 3 cm'lik seloteyp ile sarmak böyle bir ihtimalin yaşanmasını engeller. Büyük dert değil yani. Ayrıca, herkesin teri aynı seviyede asidik olmuyor, kişinin beslenme düzenine göre değişiyor. pH'ı 5 olan da var, 7 (nötr) olan da.

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar Selam. Benim bisikletim Carraro Big 829 2016 kullanmaktayım.
Komple bisiklet satıp yeni almak fazla bütçem yok.
3x8 yerine 1x11 yada 2x11 donanım yükseltmeye başlayacağım.
Komple yeni bisiklet alıp yerine donanım değişmeyi daha mantıklı mı ?
Bu bisikletim 2016 yıl olup aliminyum kadro sıkıntı oluyor mu ilerde paslanır mı bilmem ama şuanda sağlam görünüyo. mevcut arka aktarıcı ACERA olup tüm donanım DEORE yükselteceğim.
Donanım yükseltmem için neler dikkat etmem lazım ?
Alırken hangi donanım sırayla alırım? onun için tek tek sırayla donanım almak istiyorum ama önce önemli olan hangi sıra ile almalıyım ?
Önce hangi önemli donanım şimdiden alayım sonra bütçeye göre sırayla yavaş sonraki ay alacağım. Sonra tüm DEORE donanım hazır almış olacağım.

Size son kez soruyorum 1x11 mi 2x11 mı kullanmalıyım?

Amacım: Arada haftasonları Ormana gidip sürüyorum arada orman yanında asfalt sürüyorum ama daha çok toprak yollarda sürüyorum

TEŞEKKÜRLER,
LCV.
Ana amaç yarış ise ben donanımdan çok daha iyi bir kadroya gidilmesi taraftarıyım, özellikle dağ parkurlarında yeni dağ bisikletleri eskilere göre çok daha yetenekli.

Senede bir ya da birkaç defa eğlencesine yarışırım diyorsanız donanım değişikliği oldukça mantıklı, hız anlamında değil belki ama vites geçişleri bakımından 11 li ya da benzer setler çok daha hızlı ve iyi.

tekli aynakol düşünürseniz m5100 11 - 50 oranıyla iyi gibi duruyor, ikili aynakol düşünürseniz kişisel tavsiyem m5120 yerine bir eski nesilin m7000 tarzı vites sistemlerine yönelmenizi tavsiye ederim.

Tekli sistemde kasete ciddi para vermedikten sonra size pek bir ağırlık kazandırmıyor, kısa sürede aşınan zincir gibi bir sorun da ortaya çıkıyor.

Göbeği değiştirmediğiniz sürece arkadaki en küçük dişli 11 olabilir, bu da 2 li sistemi biraz daha mantıklı duruma sokuyor.

Bilmiyorum, tamamen tercih meselesi. Piyasadaki ikili sistemler daha uygun fiyatlı çünkü artık pek fazla tercih edilmiyorlar. Hangisi hoşunuza gidiyorsa onu deneyebilirsiniz.

Göbeği değiştirebiliyorsanız m 6100 sizin için çok daha iyi bir tercih olabilir. Hem daha yumuşak vites geçisi hem de arkada 10 - 50 dişli geliyor ki bu hem hız hem de tırmanış demek.

Tepki
49
İsim
Engin hayta
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu bisikletim 2016 yıl olup aliminyum kadro sıkıntı oluyor mu ilerde paslanır mı bilmem ama şuanda sağlam görünüyo. mevcut arka aktarıcı ACERA olup tüm donanım DEORE yükselteceğim.
Alırken hangi donanım sırayla alırım? onun için tek tek sırayla donanım almak istiyorum ama önce önemli olan hangi sıra ile almalıyım ?
Önce hangi önemli donanım şimdiden alayım sonra bütçeye göre sırayla yavaş sonraki ay alacağım. Sonra tüm DEORE donanım hazır almış olacağım.

Amacım: Arada haftasonları Ormana gidip sürüyorum arada orman yanında asfalt sürüyorum ama daha çok toprak yollarda sürüyorum

TEŞEKKÜRLER,
LCV.
Hocam selamlar yazınızı okudum bi kaç yıl önce sizin düşündüğünüz gibi bende kendi bisikletimin donanımını yükseltmiştim 3x8 acera tourney karışık set vardı 1x11 slx sete geçtim son derece memnunum ara sıra keyif amaçlı kullanıyorum bisikleti satmak istemediğim için yükseltme yaptım sıkıldıydanız satıp başka bir bisiklete bakabilirsiniz parça yükseltmek şu anki ekonomide cebinizi zorlayabilir

emin119679

Üye
Tepki
0
İsim
Emin
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba yeni katldım soru soramıyorum acil yardıma ihtiyacım var kimseden aradığım cevao gelmiyor. bisikletim kron xc 150 2018 freeride yapıyorum ve arka takımı ful değiştireceğim(göbek, aktarıcı,ruble, çember) ve yerine deore rd-m5120 aktarıcı ve buna uygun kol tercih edecegim ve 10 lu ruble 11-46 ve göbek bulamıyorum bir tane buldum ama uyuyormu bilmiyorum fh-m475 alacağım acaba bisikletime ve alacağım parçalara uyum sağlarmı,veya açacağım parçalar bisikletime uyum sağlarmı kimse yardımcı olmadı rica ediyorum iyi günler dilerim

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba yeni katldım soru soramıyorum acil yardıma ihtiyacım var kimseden aradığım cevao gelmiyor. bisikletim kron xc 150 2018 freeride yapıyorum ve arka takımı ful değiştireceğim(göbek, aktarıcı,ruble, çember) ve yerine deore rd-m5120 aktarıcı ve buna uygun kol tercih edecegim ve 10 lu ruble 11-46 ve göbek bulamıyorum bir tane buldum ama uyuyormu bilmiyorum fh-m475 alacağım acaba bisikletime ve alacağım parçalara uyum sağlarmı,veya açacağım parçalar bisikletime uyum sağlarmı kimse yardımcı olmadı rica ediyorum iyi günler dilerim
Dostum xc 150 bahsettiğin sürüş için uygun değil, sağlığın için söylüyorum.

emin119679

Üye
Tepki
0
İsim
Emin
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Biliyorum teşekürler bir tane endurom var ama bunuda dirtjump gibi kullanacağım ben en kötü ihtimali yani freeride yapmayı söyledim 2.bisiklet olarak dirtjump gibi kullanacağım fakat bisikleti tanımıyorum hangi parçalar uyar tekrardan teşekkürler

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Biliyorum teşekürler bir tane endurom var ama bunuda dirtjump gibi kullanacağım ben en kötü ihtimali yani freeride yapmayı söyledim 2.bisiklet olarak dirtjump gibi kullanacağım fakat bisikleti tanımıyorum hangi parçalar uyar tekrardan teşekkürler
Tekli bir sistem mi düşünüyorsun? Ben olsam 10 lu için o kadar masrafa girmezdim. Ha 2. el advent x bulabilirsen çok iyi olur, orası ayrı.

emin119679

Üye
Tepki
0
İsim
Emin
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tekli sistem denedim ama olmadı parça bulamadım tüm parçalarını ben takacağım eğlence olsun gibi muhtemelen yükseltir satarım benim bisikletimi yükseltirim ama işin icinden çıkamıyorum benim için aktarıcı kilitlenebilir olması önemli zaten m5120 tercih edecegim ama göbek bulamadım fh-m475 sordum bisiklete iygunmu diye değil dedi ama uygun gibi neresi uygun değil onuda söylemedi tam emin değilim

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tekli sistem denedim ama olmadı parça bulamadım tüm parçalarını ben takacağım eğlence olsun gibi muhtemelen yükseltir satarım benim bisikletimi yükseltirim ama işin icinden çıkamıyorum benim için aktarıcı kilitlenebilir olması önemli zaten m5120 tercih edecegim ama göbek bulamadım fh-m475 sordum bisiklete iygunmu diye değil dedi ama uygun gibi neresi uygun değil onuda söylemedi tam emin değilim
Dediğim gibi, ikinci ve temiz bir advent ya da advent x bak bence. Şu an bisiklette ne var?

emin119679

Üye
Tepki
0
İsim
Emin
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Şu an boş hiç bir şey yok boş arka full kırık herşeyi ucuza aldım yapmak için
Ama çokta para harcamak istemiyorum ucuza aldım pert şekilde orta parça takip satıcam

P1n0ky0

Daimi Üye
Tepki
781
İsim
Pin Okyo
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur

TEŞEKKÜRLER,
LCV.
Ankarada sürecekseniz 2x11 tercih edin.