Dış lastik seçimi konusunda öneri aranıyor!

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
schwalbe big apple 2,35 ile maraton extreme 2.00 kullanıyorum her ikiside asfaltta çok iyi ama arada araziye gircem derseniz extreme alın.

Scudo

Emrah Catak

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar merhaba,

İkinci sayfanın sonuna rast geldiği için buraya tekrar yazıyorum.

Hafta sonu "Schwalbe Marathon Plus 26x1.75" lastiklerimi kullanma fırsatım doğdu ve çok memnun kaldım. Gerek akıcılık, gerek viraj alma, gerekse asfaltta tutunma gayet iyi. Aynı zamanda ormanda, toprak zeminde de kullandım sonuç yine çok iyi. Yani verdiğim parayı sonuna kadar hak ediyor. Şimdi eşimin bisikletine de lastik almayı planlıyorum. Eşiminde kullanım alanı %60 asfalt, %30 orman içi (kayalık yada çamurlu alan değil) %10 kayalık taşlık vs gibi zor ortamlar. Fakat kullanmakta olduğum "Schwalbe Marathon Plus 26x1.75" ile "
Maxxis Overdrive 26x1.75 Kevlar" lastikler arasında kaldım. Fiyat farkı olarak fark yok denebilir. Fakat Maxxis lastiklerin çifti ağırlık olarak Schwalbe lastiklerden 820 gr daha hafif. Beni düşündüren şey sağlamlık ve patlamazlık konusunda hangisi daha iyidir? Ayrıca bu "Kevlar" özelliği katlanabilirlik mi demektir. Yoksa koruma anlamına mı geliyor?

Bu arada Ferhat Bey foruma giremiyor sanırım. Çünkü muhakkak diğer arkadaşlara da cevap verirdi diye düşünüyorum.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@EMRAH CATAK
Eskisi kadar sık giremiyorum cepten giriyorum cepten de özel mesajlar ile konulara mesaj yazmak çok zor bazen imkansız o yüzden yardımcı olamıyorum çoğu arkadaşa ama hastanede beklerken en büyük zaman ilacı ufacık ekrandan da olsa bu forum.

Şİmdi gelelim sorunuza kevlar maddesi çelik yelek tasarımında kullanılan ince bir kumaş yapısıdır yani amacı sağlamlık yada bisiklet sektöründe patlamaya karşı direnç arttırımıdır.Lastik patlaması biraz şans işidir ama yinede bazı modellerin diğerlerine göre şansı yüksektir :) kevlar lastikler de bu şanslı lastiklerdendir.Başka bir benzer soruda kevları daha net yazmıştık vikipediye yazarsanız kevlar diye gayet güzel bilgiler mevcut.820 gram bisiklet sektöründe çok büyük bir rakamdır insanlar 100 gram hafiflik için ne kadar para harcıyorlar :) bu yüzden hem kevlar olması hemde bu hafiflik ile daha öncede yazmıştım Mtb de benim en çok beğendiğim fiyatına göre en güzel lastik overdrive kevlar idi.katlanabilirlik özelliği lastiklerin yanak yapılarıya ilgilidir ek bilgi olarak onuda söyleyeyim.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@CAVOGUZHAN

Bu bilgileri nereden aldınız bilemiyorum ama hata payı çok yüksek neden derseniz ben 1.75 kevlar olanını kullandım 450 gramdı maxprotec olanını da tarttım 700 gram civarıydı.

Tepki
87
Bisiklet
Giant
abi Maxxis Detonator ve Continental Grand Prix 4000 öneririm 2 sinide şuan yol biskletimde kullanıyorum 2side taş gibi

Cenko

Üye
Tepki
17
İsim
Cenk Çakmak
Arkadaşlar Merhaba, benim katlanır bisikletin lastikleri Kenda ksmart (32x406) 20x1.35
60TPI casing Dual Tread Compound IRON CAP. şimdi şu parantez içindeki ölçü ne oluyor ? Yedek iç ve dış lastik almak istiyorum schwalbe veya wtb freedom thickslick ama parantez içindeki ölçülerde bulamadım. Lastik ölçülerinde neye dikkat etmem gerekli?

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.520
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Cenko Bildiğim kadarıyla farklı ölçü birimleri şeklinde ifade edilmesi değişen birşey yok yani. İki bisikletimin tekerlek resimlerini ekledim umarım yardımcı olur.

Dosyalar

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
Yeni konu açmadan devam edeyim dedim.

700 35c ebatında zırhlı yol lastiği öneriniz var mı? Yol lastiği olmak zorunda degil az girinti çıkıntılı bir model olursa da olur ancak zırhlı olursa daha iyi olur. Ağırlık sıkıntı değil tur Bisikletim için bakıyorum zaten :)

Makula 06

Aktif Üye
Tepki
90
İsim
Ugur gurlevik
Bisiklet
Sedona
@Işıklar Gazisi gunluk kulanim icin istiyorsaniz dis lastik ile ic lastik arasina eski bir ic lastik gecirin kismen etkili oluyor aylardir benim patlamadi sehir bisikletimde, tur yapacaksaniz swalbe maraton plus yada maraton plus tour (dişli modeli tur icin bence bicilmis kaftan) daha hesapli bir zirhli lastik isterseniz rubena var oda iş gorur.