Dış lastik seçimi konusunda öneri aranıyor!

Emrah Catak

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar merhaba,

Şu anda CST marka dişli 26x2.20 lastik kullanmaktayım. Lastiklerim henüz yıpranmadı fakat, beraber bisiklet sürdüğüm arkadaş bana "mutlaka asfalt lastiğine geç dişli lastik seni hem çok yoruyor, hemde asfaltta konfordan ediyor" diye başımın etini yiyip duruyor.Kullanmadığım için gerçekten böyle bir durum var mı, yok mu bilmiyorum. Ayrıca 26x1.50 ölçüde lastik öneriyor.Daha kalın aldıktan sonra boşa para vermiş olursun diyor. Vücut ağırlığım 120 kg olduğu için 26x2.20 dişli lastikten sonra 26x1.50 ölçüsündeki asfalt lastiği beni ne kadar taşır ve bana artısı eksisi ne olur bunları da düşünüyorum. Kullanım alanı olarak %40 toprak, %10 taşlık, %65 asfalt gibi ortamlarda kullanabileceğim, patlamaya karşı dayanıklı 26 janta göre (ağırlığım da dikkate alınarak) ölçüde belirtebileceğiniz fiyat olarak çiftini en üst sınır 150 liraya alabileceğim, marka ve model olarak dış lastik önerilerinizi rica edeceğim. Arkadaşın önerdiği ve benim internetden bulduğum bir kaç lastik modelini de aşağıda resimli olarak sizlerle paylaşacağım.

Arkadaşımın Önerdiği :,

Maxxis Xenith 26x1.50
26 x 1.50
35-80 psi
60 TPi
City Slick
450 gr
48 TL (1 Adet)
(link)

Benim Bulduklarım :

CST Traveller City Classic
26 x 1.90
CST marka tam balon şehir lastiğidir.26 x 1.90 ölçüsünde olup kısmı deseni ile ıslak zeminden su kaldırmadan ulaşımızı saglar. Hafif bozuk parkurlarda sürücüye süspansiyon saglar ve yorulmasını önler.
18 TL (1 Adet)
(link)
Maxxis Detonator 26x1.50
26 x 1.50
35-80 psi
60 TPi
City Slick
520 gr
57 TL (1 Adet)
(link)
Schwalbe Marathon 26x1*50 Kevlar Guard YOL LASTİĞİ
Ebat: 26*1.50
Özellik:KEVLAR GUARD -S-SKİN
Kullanım Alanı:city
Ortalama Ağırlık: 620 gr
86 TL (1 Adet)
(link)

Scudo

Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.827
İsim
Ömer Faruk Mumcuoğlu
Bisiklet
Scott
sürekli asfaltta kullanıyor iseniz,asfalt lastiğinin performansı kıyaslanamayacak şekilde fazla. hissedilir derecede hem daha hızlı, hem daha akıcı olacak ve daha az yorulacaksınız. Ben maxxis detonator kullanıyorum ve memnunum. Kendi tecrübeme dayanarak arazi lastiği daha konforludur diyebilirim. detayını verdiğiniz bütün lastikler iyi, seçim size kalmış nasıl bir yolda performansta kullandığınıza göre seçim yapmanız daha iyi olacaktır. Arazi de de kullanacaksanız schwalbe kesinlik ile daha iyi ve dayanıklı olacaktır, tabi çok teknik ve bozuk olamayan arazi den kastediyorum, aksi takdirde lastiklerinizi muhakkak değiştirmeniz gerekli yoksa sıkıntı yaşarsınız.

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
Bende sizin gibi kiloluyum ve sıkıntı yaşamak istemıyorsanız hamuru kalın lastik tercih etmelisiniz benim şahsi düşüncem Schwalbe Marathon 26x1*50 Kevlar Guard
İyi forumlar dilerim

Emrah Catak

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Sedona
Teşekkür ederim. Peki 26x1.50 olması sorun teşkil etmez mi? Yani 26x1.75 veya 26x1.90 mı almalıyım? Birde benim lastiğime göre artı ve eksileri ne olur? Bahsettiğim zeminlerde önerdiğiniz lastiği kullanabilirmiyim?

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
@EMRAH CATAK

Bahsettiğiniz durum söylediğim gibi lastiğin hamuru ve kalitesi ile ilgili. Normalde bizim gibi kilosu fazla olanların aslında 2,00 altına düşmemesi gerek ama kaliteli ve hamuru iyi bir lastik seçerseniz sorun yaşamazsınız. Size önerdiğim lastik sürüş koşullarınızın hepsine uygundur oluklu yapıya sahiptir sıkıntı yaşamazsınız diye düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: Emrah Catak

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Emrah bey sorduğunuz tüm lastikleri kullandım (minimum 1000 km) Öncelikle bisiklet üzerindeki insandan sonraki en önemli donanım lastiktir diyerek başlamak istiyorum.Lastik seçiminde bütçenizi buna göre ayarlamanızda fayda vardır.İkinci olarak CST kullananlara saygı duyarım ama kesinlikle bana göre lastik değildir.tek iyi yanı vardır çok sert olduğundan uzun ömürlüdür ve fazla patlak yaşatmaz ama bunun dışında ne yol tutuşu nede akışkanlığı nede fren mesafesi olarak içler acısıdır.Zaten üretici firmada ona uygun fiyat belirlemiştir.
Gelelim diğer sorduğunuz ürünlere.Hepsi fiyat performans olarak çok beğendiğim lastiklerdir.Sizin söylediğinize göre yüzde 40 toprak yolda kullanacakmışsınız.Bunu baz alırsak kullanmanız gereken direk marathondur ama 1.50 modeli değil 1.75 ve yukarısı bir model kullanmanız gerekiyor.1.50 ve aşağı lastikler mtb de çok çirkin duruyor(benim şahsi fikrimdir) ayrıca sorduğunuz detanatör ve xenith diş yapıları ve kauçuk oranları itibariyle asfalt lastikleridir.Sizi toprak yolda zor durumda bırakabilir.Sizin sorduklarınız arasında ki marathonun 1.75 ve 2.0 hatta 1.90 lık modelleri olması lazım bunlardan birini seçebilirsiniz.Bulabilirseniz maxsis overdrive kevlar 1.75 benim tek seçimimdir Ülkemizde geçen sene satışı yoktu bu sene gelecek diye biliyorum.hem çok hafiftir(450 gram) hem yol tutuşu çok iyidir hemde kevlar olmasından patlamaya direnci mükemmel.Bütçeniz daha dar ise maxsis overdirive modelinin maxprocet olanı var biraz daha ağır telli bir lastik ama diş yapısı ve diğer özellikleri kevlara göre aynı seviyede.Daha ucuz birşey bakıyorum derseniz de cst ye göre oldukça iyi ama fiyatı ona yakın olan rubena lastikleri öneririm.
Not:Bunlar benim kendi tecrübelerime dayanarak yazdığım bilgilerdir bana göre doğru olan budur başka arkadaşların fikirlerine de saygı duyarım.

Emrah Catak

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Sedona
Vallahi ağzım açık okudum desem yeridir. İstediğim bütün cevapları barındırıyor. Teşekkür ederim. Size bir sorum daha olacak. Dişli lastikten sonra bu tip lastik bana + ve - olarak ne sunar? (Marathon ve maxsis overdrive kevlar için)

CAVOGUZHAN

Daimi Üye
Tepki
59
@ferhat köse

ferhat bey selamlar oncelıkle.

inanın arabama lastik alırken bu kadar zorlanmadım. aradığım şey asfalt lastiği ( kuru havalarda kullanmak icin ). 2 secenek arasında kaldım ; yorumunuzu rica edicem ve varsa onerebılecegınız diger modelleride duymak isterim. buarada kilom 1.75 ilgisi var mıdır bilmiyorum ama lazım olursa diye soledım .

1. Maxxis Detonator
2. Michelin Country Rock

değerli yorumunuz ve vaktiniz icin sımdıden tesekkur ederım

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Kilo sıkıntınız olmasın yazdıgınız kilo gözükmediği halde sordugunuz lastiklerin ikisini de kullandım maxsis detanatörün katlanır olanı daha hoşuma gitmişti.Sizin sordugunuz katlanır modelinin resmi değil.Link gönderdiğiniz firmada da katlanır model yok.

• Beğen

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ilave olarak maxsis overdirive maxprocet değil de excel modelini tavsiye ederim. Ucuz lastik olarak CST yerine rubena daha iyi. Bahsettiğim her iki lastiği de kullandım.

• Beğen

CAVOGUZHAN

Daimi Üye
Tepki
59
@ferhat köse

boy / kilo olayını tutturamamısım pardon . kılo 73 dıyecektım. ama zaten kılo ıle ılgılı bı alaka yok dedınız. o zaman Maxxis Detonator alıyorum . tesekkur

Emrah Catak

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar bugün itibariyle internetden "http://www.evanscycles.com" adlı siteden Schwalbe Marathon Green Guard 26x2.0 126 TL'ye lastik siparişi verdim. Esasında aklımdaki ürün Ferhat arkadaşımızın önerdiği "Maxxis Overdrive Kevlar" lastiklerdi. Ebay' dan çiftini buldum 160 TL gibi bir rakama gelecekti lakin ben satıcıyla yazışırken ürünler satılmıştı.Umarım bu üründen de memnun kalırım. Gönül isterdi ki Marathon Plus alayım ama fiyat farkı sebebiyle alamadım. Bu arada Sirkecideki Aslı Bisiklet'de Schwalbe Marathon Green Guard 26x2.0 fiyatı nakit 165 TL idi. Acaba bisiklet piyasasında yaz gelince fiyatlar düşüyor mu? Çünkü forumdan bir arkadaş yazısında geçen sene Eylül yada Ekim ayında aynı lastiği 130 TL' ye aldığını belirtmişti.

Son olarak kilomdan dolayı takıldığım konu, ürünlerdeki 26x1.50,26x1.75 ve 26x2.0 gibi değerlerin benim için öneminin olup olmadığı idi. Genelde pek önemli olmadığı konusunda yorum alsamda, Schwalbe'nin sitesinde ki ürünlerin özelliklerine baktığım da lastiğin hamuru ve boyutunun taşıyacağı kg oranında önemli olduğunu gördüm. Bu durumu elimden geldiğince aşağıda yer alan örnekler ile anlatmaya çalışacağım.

Marka - Model Taşıyacağı Maksimum ağırlık
Schwalbe Marathon Green Guard 26x1.50 80
Schwalbe Marathon Green Guard 26x1.75 95
Schwalbe Marathon Green Guard 26x2.0 130

Schwalbe Marathon Marathon Plus 26x1.75 115
Schwalbe Marathon Marathon Plus 26x1.75 130

CAVOGUZHAN

Daimi Üye
Tepki
59
@ferhat köse

ferhat bey selamlar,

overdrive kevlar 1.75 modelını nerde bulabılırım acaba, var mı bıldıgınız bır yer. tesekkur ederım.

CAVOGUZHAN

Daimi Üye
Tepki
59
@ferhat köse

Ferhat bey merhabalar,

bir sorum olacak, asagıdakı ıkı lastık arasındakı fark nedır acaba ?
ıkısıde maxxis overdrive modelı.

Size (ETRTO) TPI Bead Weight (g) Compound Max Psi Bike Tech
26X1.75X2 ( 47-559 ) Black 60 WIRE 615 SINGLE 50 K2
26X1.75X2 ( 47-559 ) Black 60 WIRE 585 SINGLE 50 Kevlar Inside

CAVOGUZHAN

Daimi Üye
Tepki
59
arkadaslar

yukarıdakı sorumda bahsettıgım ıkı lastıktekı farkı bılen varsa yorumlarınız rica
tesekkurler sımdıden

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
615 ve 585 yazan sanırım ağırlıkları, birisi kevlar korumaya sahip diğeri K2. K2 daha ağır malzeme olduğu kesin

CAVOGUZHAN

Daimi Üye
Tepki
59
@Eser Sevinç

evet 615 ve 585 agırlıkları. K2 nin ne anlama geldıgını anlayamadım. ama fiyatta yaklasık olarak adet başına 30tl oynuyor. K2 olan daha ucuz

Emrah Catak

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar merhaba,

Hafta sonu "Schwalbe Marathon Plus 26x1.75" lastiklerimi kullanma fırsatım doğdu ve çok memnun kaldım. Gerek akıcılık, gerek viraj alma, gerekse asfaltta tutunma gayet iyi. Aynı zamanda ormanda, toprak zeminde de kullandım sonuç yine çok iyi. Yani verdiğim parayı sonuna kadar hak ediyor. Şimdi eşimin bisikletine de lastik almayı planlıyorum. Eşiminde kullanım alanı %60 asfalt, %30 orman içi (kayalık yada çamurlu alan değil) %10 kayalık taşlık vs gibi zor ortamlar. Fakat kullanmakta olduğum "Schwalbe Marathon Plus 26x1.75" ile "
Maxxis Overdrive 26x1.75 Kevlar" lastikler arasında kaldım. Fiyat farkı olarak fark yok denebilir. Fakat Maxxis lastiklerin çifti ağırlık olarak Schwalbe lastiklerden 820 gr daha hafif. Beni düşündüren şey sağlamlık ve patlamazlık konusunda hangisi daha iyidir? Ayrıca bu "Kevlar" özelliği katlanabilirlik mi demektir. Yoksa koruma anlamına mı geliyor?

Bu arada Ferhat Bey foruma giremiyor sanırım. Çünkü muhakkak diğer arkadaşlara da cevap verirdi diye düşünüyorum.