Dış lastik değiştirme ihtiyacı

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Merhaba,

21 Mart'ta aldığım bisikletin üzerinde Maxxis Rouler 700x23 130 PSI yol lastiği var. Aldığım günden itibaren 3 ayda 2500 km yol yaptım. İki hafta öncesine kadar da lastikler bir kez olsun patlamamıştı. İki hafta önce arka jant bir çukura girdiğinde hasar gördü ve jant çemberi değişene kadar başka bir jant takıldı (bu arada, arka lastik o hasarda bile patlamadı). Geçici jantla idare etmeye başladım. Ancak son iki haftada ön ve arka lastikler 4 kez patladı -hatta iki gün önce ve bu sabah yine patladı- Bisiklet servisine götürdüğümde tekniker lastiklerin ömrünün bitmek üzere olduğunu söyledi. Özellikle her sürüş sonrasında üzerinde yapışan cam vb parça var mı diye kontrol yapmadığımdan bunun da ömrünü kısalttığını söyledi.

Forumu araştırdığımda aşağıdaki konuda lastiklerin km ömrüyle ilgili bilgilere ulaştım. Normalde bir lastiğin ömrünün 8-10 bin km olduğunu ancak yüksek TPI değeri olanların sürtünme direncinin az olmasına karşılık km ömürlerinin az olduğunu yazıyor. Kullandığım lastikler 120 TPI ve her biri 200 gr ağırlığında.

2500 km mesafe lastik değiştirmek için erken midir? Piyasaya baktığımda bu tür lastiklerin 150 TL ve civarı olduğunu görüyorum, yani çok ekonomik değil. İyi bir kullanımda bu ömür yaklaşık nedir?

(link)

Scudo

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Burada sorularıma bazı cevaplar buldum: (link)

Bu tür lastiklerin ömürlerinin bu civarda olduğunu yazıyorlar. Öneri olarak da 50-100 gr daha ağır ama daha uzun ömürlü olanların tercih edilmesi: Maxxis Refuse, Schwalbe Lugano.

Edit: Maxxis sitesinde Rouler lastikler sadece yarışlar için öneriliyor -spor veya antrenman amaçlı sürüşlerde önerilmiyor-.