Decathlon'da bir garip uygulama!

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
Dikkatinizi çekerim Decathlon sayfasından alıntı; Deniztemiz Derneği/ TURMEPA ile bir anlaşma yaptık ve aldığınız her poşetin ücretinin yarısını bu derneğe bağışlayarak denizlerimizi temizlemeye karar verdik.

Kapitalist sistem bizi ne güzel kandırıyor değil mi ?

Konuyla ilgili okuduğum en güzel yorumlardan birisi;

(link)

"Decathlon'un açıklamasını okumadım ama az çok tahmin edebiliyorum. Açıklamada geçtiğini düşündüğüm muhtemel anahtar kelimeler: çevrecilik, ekoloji, çevre kirliliği, katı atıklar vd.

Endüstriyalizmin ve kapitalist barbarlığın doğaya ve çevreye verdiği korkunç zararı ve geri dönüşümü mümkün olmayan tahribatı düşününce, bu sisteme tam entegre olan ve ancak sistemin devamlılığı içerisinde büyüyüp gelişebilen bu tarz büyük şirketlerin sözde "çevreci" kampanyalarla şirinlik taslamaları beni hayli güldürüyor.

Tabii ki bizlerin yani tüketicilerin kullandığı tekil ürünler de doğaya büyük zararlar veriyor. Ama esas zararı verenler kâr hırsıyla her türlü gözü dönmüşlüğü yapan, nehirleri, akarsuları, gölleri kirletmek ve kuruldukları bölgenin ekosistemini mahvetmek pahasına üretim yapan büyük şirketler.. Yani öyle poşetleri parayla satmakla ya da geri dönüşümlü poşet kullandırmakla vs. bu sorunlar hallolmaz; sadece tüketiciler doğa katliamına örtük biçimde razı edilmiş olur.

İşin tuhaf tarafı, bu sözde "çevreci" faaliyetlerini bile paraya dönüştürüyorlar. Şirket bu poşetleri satarak bir yandan da para kazanıyor. Yani hem çevreci(!) hem de çevrecilik maskesi adı altında tüketicinin kanını emmeye devam ediyor.

Özet: Çevrecilik değil, ekolojik devrimcilik. Geri dönüşümlü ya da satılık poşet değil, poşet üreten fabrikaların alayının kapatılması.

Her gün poşet üretilmeye devam ettiği müddetçe o poşeti parayla satmak doğaya mı fayda sağlar yoksa poşeti bile satmayı akıl edebilen kapitaliste mi? "

(link)

Scudo

DogukanSahil

Aktif Üye
Tepki
97
Bisiklet
Kron
Anne ve babam bir poşet için ücret talep etseler haklı veya haksız olsalar sanırım ilk 3 saat içinde illaki dayak yerler..
Türkiye burası uygulanan yöntemde verilmek istenen mesajda net olmalı bence.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Müşteri : Bir adet iphone 6S Plus alabilir miyim.
Satıcı : Tabi beyefendi 2.999tl.
Müşteri : Buyurun kredi kartı tek çekim.
Satıcı : Poşet için 1tl çekmem gerek. İstermisiniz.
Müşteri : Nee nasıl olur, ücretsiz vermeniz gerek, bu nasıl mağaza şikayet edicem. Banane bağış falan anlamam, alamıyorum, yapmıyorum sizin mağazanızdan alışveriş falan.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@DogukanSahil

Anlaşılmayan nokta nedir? Arkadaş yazmış ya ekşide bitti burada başladı diye, ekşide de çok tartışmalı bir konu oldu diye burada bu kadar fikir beyan ediyorum.
Genel olarak bez poşet kullanıyor muyuz? Hayır. Peki bez poşetin olmadan gittin, 3 tane kocaman bot aldın. Ne yapacaksın? Elinde mi taşıyacaksın? Poşet isteyeceksin mecburen. Poşeti istedin, senden ücret istediler. Bunun 3 tane sonucu var:
-Poşet gelirinin bir kısmı yıllardır kirlettiğimiz denizleri temizlemek adına kullanıldı.
-Poşetten para -evet, bildiğin Türk mentalitesiyle kaba tabir PARA- istedikleri için "artık poşetimle geleyim lan buraya." diye bir düşündün.
-5 ya da 10 kuruş gibi sembolik bir miktar istendi. Ne bu poşeti verenin üstünden büyük bir yük kalktı ne de alanın cebinden büyük bir para çıktı. Ama bu en önemsiz faktör, önceki iki aşama asıl önemli olan.

Bir arkadaş yazmıştı, serbest ekonomiye hakim arkadaşlar bunun aslında maliyet azaltmak adına olduğunu daha iyi açıklar diye. Valla düşünüyorum da şu ilk 2 noktayı insanın aklında en azından ufaktan bir uyandırıyorsa varsın maliyetlerini de azaltsınlar derim ben.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
(link)

http://www.decathlon.com.tr/ectr/static//pages/cevreci-poset/800x500.png

Poşetle nasıl EGOLARINI tatmin edecek? Adam haklı :)
Diğeri ise ayponnn altı essssss pılassss :)

@Taxonera

DogukanSahil

Aktif Üye
Tepki
97
Bisiklet
Kron
@drumbanger bende diyorum ki benimle niye polemiğe giriyorsunuz :D Ben kavga etme ki aksine son kez diyorum ki bu konuya bir daha cevap vermeyeceğim 2 tane poşet işimi görürken 5 tane istiyorum ayrıca dikkat çekmek istediğim önemli bir husus var..

İnternette artık bilmiyorum ne kadar haberiniz var Türkiye'nin en büyük 3 forumu zorunlu bir kural getirdi.Türkçeye uygun kelime olmayan şekilde yanlış imla kullanımında üyeye 1 hafta uzaklaştırma veriliyor Türkçenin önemine dikkat çekmek için :) Bence buna da bir farkındalık oluşturulmalı :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@DogukanSahil

Niye polemiğe girmeyeyim? Niye 2 tane poşete ihtiyacın varken 5 tane almana bir laf etmeyeyim? Dünyada bir sen yaşamıyorsun elbet, hep beraber yaşıyoruz. Kızdığım bir nokta yok, hepimizin nasıl yetiştirildiği ortada. Bu tarz uygulamalar bize yeni yeni getirilen ve de sindirilmesi zor uygulamalar olabiliyor. Ben de kendimce ufak katkım olarak Dünyamızı paylaştığım başka bir insana kendimce neden yapılmaması gerektiğini, yapılmasının ne gibi sonuçları olduğunu aktarıyorum ki hep beraber bu bilinç oluşsun. Sonuçta, senin poşet almamanın bana da kesinlikle yararı var.

DogukanSahil

Aktif Üye
Tepki
97
Bisiklet
Kron
@drumbanger müjde! (link)
Bu iletişim adresine tıklıyorsunuz ve firmayla iletişime geçiyorsunuz..

"Bence bir müşteriye kesinlikle ihtiyacından fazla poşet vermenizi biz bisiklet forum üyeleri olarak istemiyoruz." diye.
Be adam diyorum ki.. ben senin o çöpe attığın pilleri bile biriktirip gerekli yerlere ulaştırıyorum.
Belki de senin o lavaboya döktüğün yağları bile şişlere toplayıp yanımızda bulunan okulun bahçesine atıyorum..
Yapıyorsun yapmıyorsun beni ilgilendirmez bi o kadar seni ilgilendirmez o poşetleri ben doğaya atmadığım sürece her işimde kullanabilirim. :)

İyi forumlar..

technox1

Üye
Tepki
4
İsim
Salih
Bisiklet
Bulldog
Çok saçma.Ben olsam bende almazdım.En iyisini yapmışssın kardeş.

Tepki
40
Bisiklet
Sedona
@DogukanSahil Deniz kirliliği , denizlerin temizliği ile ilgili bir yere gidiyor sanırım bu ücret. Sürekli olarak mağazada da anonsu yapılıyordu.

• Beğen
Tepkiler: ozgur908

Bahadır Aktaş

Daimi Üye
Tepki
192
Bisiklet
Merida
@drumbanger demişsin ya poset vermek zorunda degil bana kanun goster bende canta vs taşımak zorunda değilim zorunda olduğuma dair bana kanun göster. Eğer senin evinde 1tane bile plastik poşet yoksa pazara gittiginde file ile alışveriş yapiyorsan bravo tebrikederim ama eğer durum böyle değilse burdan ucuz çevrecilik beyitleri duzmenin manasi yok kaldiki benim söylemek istedigim şey oraya alışveriş yapmak için gitmemiştim ve bu yüzden "yanimda poşet taşıma" geregi duymadim istedigim tek bir ufak posetti. parasinin miktari konusu önemsiz.Fazla poşet kullanimina karsi olamayi tekelinizde zannetmeyin yani. Ayrica bundan sonra yanımdaki canta vs sigmassa diye hammalla gezmeyi düşünüyorum;)

• Beğen
Tepkiler: DogukanSahil

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
bence iyi oluyor. mağazaya gidip kendi poşetini götürürsen başka poşet almadığın için çevreye daha az zarar verirsin. para verip satın alırsan bu verdiğin zararın ekonomik olarak bir telafisi olur. bu arada şunu netleştirelim. bu şekilde duyarlı davranarak ya da hibrit araba kullanarak ya da 2 günde 10 torba geri dönüşüme uygun ambalaj tüketerek çevre dostu olunmuyor. bu hamleler sadece bireyin çevreye verdiği zararı azaltıyor, yani artı bir şey sağlamıyor.

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
@Bahadır Aktaş
böyle bir kanun yok. poşet taşımak zorunda değilsiniz elbette. ne şekilde taşıyacağınız sizin özgür iradenize bırakılmış. mağazaların poşeti ücretlendirmesi kar amaçlı düşünürsek kendi ayağına sıkması demek bir taraftan çünkü tepki topluyor. ben sırf kar odaklı bir mağaza olsam insanlar daha fazla tüketsin ve alışveriş yapsın diye poşeti de ücretsiz yaparım, ürünü gösterişli kılmak için de ürünün kalitesini düşürüp ambalaj malzemesinin kalitesini arttırırım.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bu olay bana şu meşhur mavi kapak olayını hatırlattı engelli insanlara sözüm ona tekerlekli sandalye alınmışdı ama olayıın rengi başka idi neyse:harika:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Bahadır Aktaş

Poşet ya da çanta taşımak zorunda olduğuna dair bir kanun yok. Eğer aklın, vicdanın ve yaşadığın topluma saygın varsa yazılı olmayan bir kural var. Senin gereksiz olarak alıp yüzlerce kez kullansan da en nihayetinde doğaya bıraktığın poşet dönüp dolaşıp bana etki ediyor. Poşeti geri dönüşüme atınca olay bitiyor sanmayın, o olayın en son noktasında doğaya dönecek o poşet yine.

Hiçbir şey tekelimde değil, olmasından da hastaca bir gurur duyacağıma tam tersine olmamasından gurur duyarım. Biraz planlamayla çözülebilecek bir sorundan bahsediyoruz. Spontane alışverişe çıkıp da "ya bilmiyordum bir şey alacağımı, poşet almadım yanıma." demektense katlanıp cüzdandan bile küçük hale gelen bez poşetlerden ya da filelerden her zaman yanında bulundurabilirsin.

Ya arkadaşlar, bu kadar ısrarla yeriyorsunuz ya uygulamayı gerçekten şaşıyorum. "İyi yapmışsın kardeş almayarak." yazıp protestoyu destekleyen var. Senin gibi "çuvalla gezmeyi düşünüyorum göz kırpmalar hop şekilliyim" diye yazıp inceden atar yaparak laf sokanlar var. Anlayamıyorum gerçekten, bir uygulamaya senden farklı bir şekilde yaklaşan insana sinirlenmek neyin kafasıdır? Ben bir şekilde aşağılamamaya, hoş olmayan tepki göstermemeye özen gösteriyorum.

Hayır bir de bisikletforum diye bir sitedeyiz. Benim bildiğim ve algımdaki bisiklet kullanan insanların farkındalık ve vicdan düzeyi daha yüksek olur. Bu olayı destekleyene böyle tepki veren insan tüm mal varlığını ortaya koyan bir taytı falan nasıl giyiyor acaba hiç bağdaştıramıyorum kafamda.

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Arkadaşlar önce şu ''sukuk'' nedir, ne işe yarar, onu bi anlatın da ''poşete girer mi?'', ''poşetsiz elde taşımak günah mıdır?'', ''çantanın içine atsan sukuku çok mu rencide olurdun?'' ''poşetsiz sukuk almak orucu bozar mı?'', ''Decathlon böyle pasta yapmayı nereden öğrendi?'' bu ve benzeri sorulara cevaplar bulabilelim..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bence çevre temizliği diyerek çevreyi daha çok kirletiyorlar nasılmı
parasız poşet birtane verir müşteri daha fazlasını istemez onu alır çıkar
ama sen poşet 5 kuruş dersen adamda derki parasıyla değilmi kardeşim ver ordan 20 tane 1tl eder hiç bişey sırf gıcıklığına bunu yapacak birçok insan vardır sonra o poşetler doğaya
önemli olan şunu bilmek bu dünya bizim çocuklarımıza kalacak poşetin parası değil mesele bunu bilmeyene neyapsanız farketmez nekadar basit şeyleri nekadar karmaşıklaştırıyoruz

• Beğen
Tepkiler: DogukanSahil

Alizee

Daimi Üye
Tepki
296
İsim
Ali
iyikide almamissiniz decathlon batti sanirim hisseleri dususe gecti bu konuyu acmanizla. cok yakinda size ozur mahiyetine bir adet btwin alur 700 yol bisikleti hediye edeceklerine eminim.

• Beğen
Tepkiler: kafnun ve Mert E.