Decathlon'da bir garip uygulama!

Bahadır Aktaş

Daimi Üye
Tepki
192
Bisiklet
Merida
Dun decathlon mall of istanbul subesini dolasayim dedim uygun fiyata sukuk buldum kasaya odeme yapmaya gittigimde aldigim urun icin poset istersem 5krs daha vermem gerektigini soylediler bende alışveriş karsiliginda en az bir poset bana vermeleri gerektigini ve bunun icin benden ne sebeble olursa olsun para talep edemeyeceklerini belirttim simdi hayirlamadigim biryere bağış icin alindigini ve parasiz poset vermeyeceklerini soylediler bende urunu almadan ciktim. Alışveriş yaparken yanimda piset canta vs tasimak zorunda değilim ve magaza bana 1 poşet vermek zorunda bu şekilde dayatma yapilmasi cok saçma ben biryerlere bağış yapmak zorunda değilim eğer decathlon bağış sosyal sorumluluk yapacaksa bunu benim paramla yapmasin insanlari bagis icin mecbur duruma dusurmek cok sacma. Şikayetimi orada yazili olarak yaptim konu hakkinda donus bekliyorum

Scudo

DogukanSahil

Aktif Üye
Tepki
97
Bisiklet
Kron
Bu konu yüzünden kasada çoğu kez tartışmalarla karşılaştım bende doğayı düşündükleri için böyle yaptıklarını düşünmüştüm..

• Beğen
Tepkiler: Zen.eren

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hiç bağıştır, şudur budur kısmına değinmeyeceğim. Tek bir şey sormak istiyorum. Bana alışveriş yaptığınız yerin size poşet verme zorunluluğu olduğunu belirten bir kanun, yasa, tüketici hakkı varsa paylaşır mısınız lütfen? Yazılı şikayet yapmışsınız ya hani, o yüzden soruyorum.

Alışveriş yaparken yanınızda çanta taşımak zorundasınız. Zorundasınız. Lamı cimi yok bunun. Toplum içinde yaşıyoruz ve o poşetlerin kullanılmadığını, evde "poşetlik" olarak geçen kocaman bir poşetin içinde onlarca poşet olduğunu hepimiz biliyoruz. Bio-poşet bile olsa -doğada daha kısa sürede çözünen poşet- doğayı üşengeçlik namına kirletmeye hakkınız ve hakkım yok. Nasıl bir toplum olarak ben kendi yararımın yanı sıra başkalarının da yararını gözetmek adına kendimce ufak birkaç hareket yapıyorsam siz de alışverişe giderken yanınıza bir tane bez poşet almayı ihmal etmeyin lütfen.

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Millet marketten çıkarken 20 tane poşet alıyor.En azından Decathlon'da olmasın.Neden vermedikleri önemli değil benim için, israf engelleniyor mu engelleniyor.Yeterli bir sebep.

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Hah, Ekşisözlükte bittiler, şimdi burada başladılar tüketim toplumunun iflah olmaz poşetçileri.

Ne poşetmiş arkadaş, adamlar bir poşet için çocuğunu kesecek neredeyse..

DogukanSahil

Aktif Üye
Tepki
97
Bisiklet
Kron
@drumbanger vay arkadaş..
Bir şey söyleyeyim bence konu bu kadar uzamak zorunda değil isteyen bir daha ürün satın almaz :)
Ayrıca 5kr beni engellediği söylemez ver oradan 10 tane diyorum her seferinden 2 tane alacak yerde 10 tane alıyorum :cool:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@DogukanSahil

O da mümkün. 5 kuruş namına ya da bence iyi niyet içeren bir zihniyet namına yapılan bir uygulamanın sonucu piyasanın fiyat/performans olarak düzgün olan bir yerinden ürün almayacak olan varsa almasın tabii.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bahadır bey eskiden file vardı. File ile alış-verişe gidilirdi. O zamanlar çevre kirliliği yoktu.

Bu poşeti ücretli verme Metrogros marketler ilk açıldığı günden beridir var ve bir ara Dia bunu uygulamaya koydu.

Şimdi ise Bim ve A101 çuval çuval bedava dağıtıyor ama buna hakları hiç yok.

Ben artık poşet almadan ürünü elimde taşıyorum, Sizde taşıyın ve çevrenizewde bunu ısrarla yayın. Torunlarımız daha sağlıklı bir Dünya için poşet almayın.

Her evde bez poşetler bulunduralım.

Şu bir gerçek ki poşetten bile kar etmeye çalışıyor diyenlere kulak asmayın.Naylon poşeti maliyeti çok ucuzdur.
Birde Decathlon o poşet paralarını bir hayır kurumuna hibe etmekte.

@Bahadır Aktaş

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek
Bu uygulamanın firmanın iyi niyetiyle falan alakası yok... Maliyetten kurtulmanın bir yolu... Serbest piyasacı arkadaşlar (@hogutmen) daha iyi açıklar gerçi..

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

DogukanSahil

Aktif Üye
Tepki
97
Bisiklet
Kron
@Asusmune Rahatsız ediyorum ama makbuz veya bunu doğrulayan bir kuruluş var mıdır acaba zıtlaşmak için sormuyorum paramın nereye gittiğini merak ediyorum? :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çevre kirliliğinin önüne geçmek için para istemelerini normal karşılıyorum. Poşet israfının önüne geçer. Avrupa'da süpermarketlerde de poşetler ücretlidir, para ödemek istemeyen alışveriş çantası ile gider ürünleri onun içine doldurur yada kendi poşetini götürür. Bence bu doğru bir uygulamadır. 5 kuruş kimseyi fakir etmez ama çevre farkındalığı yaratır.

@DogukanSahil

Paran o aldığın poşete gidiyor ya.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@DogukanSahil

(link)
İnternette "decathlon deniztemiz turmepa" yazarak buldum. Zor olmadı.

DogukanSahil

Aktif Üye
Tepki
97
Bisiklet
Kron
@clubber bu işi çevre için değil "Birde Decathlon o poşet paralarını bir hayır kurumuna hibe etmekte." diye cümle kurduğu için sordum..

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
ihtiyacım olan bir ürünü uygun fiyata bulduktan sonra "5 kuruş" için olay çıkarmam.. ama "5 lira" için mağazayı yakarım o ayrı :D

(şuraya "şaka" yazayım da ciddiye alan olmasın)

• Beğen
Tepkiler: Serrchi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hayır kurumuna verdiğini hiç sanmıyorum. Kasadaki sallamış olmalı. Basbaya çevre farkındalığı için ve maliyetini karşılamak için yapılan bir davranış.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bunlar kurumsal firmalar. Orada ki yetkili bir personele sorsanız derhal gerekli evrakları beyan ederler.
Ayrıca bunlar yine kurumsal olduklarından o 5 kuruş fatura edilir ve takibi çok kolaydır.

Asıl amaç müşterilerin bilinçlendirmektir ki bunun parasal karşılığı yoktur.

@DogukanSahil

DogukanSahil

Aktif Üye
Tepki
97
Bisiklet
Kron
@drumbanger evet gördüm tam cevap yazacaktım bildirim geldi..
Demek gördünüz paramız çok doğru bir yere gidiyormuş helal olsun demekki bundan sonra 10 değil 20 tane poşet ver diyeceğim içimde kelebekler uçtu doğrusu..
(Hiç bir çöpe bile atmam pilleri çöpe atmam ki aylık pillere verdiğim parayı çoğu masrafıma vermiyorum biriktirip yakınımda bir marketin içindeki pil atık kutusuna atarım)
Kısacası insanı uygulamalar düzeltmez aksine sinirlendirir önemli olan insanın içinde olsun ki insan farkına varsın o pili doğayı atınca o pet şişeyi doğaya atınca nelere zarar verdiğinin farkına varsın.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Zaten o poşetin ücretini alenen ödeseniz de ödemesenizde zaten ürünlerin içine o maliyetler ekleniyor. Anlamsız bir tepki veriyorsunuz. Mesela çalışanların ücreti, mağazalardaki elektrik vs nereden ödeniyor. Amma garipsiniz...

Hayır kurumuna veriyor olsa reklamını sonuna kadar yapar.