Dahon Vitesse D7

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
yaklaşık üç ay süren katlanır bisiklet alma çabalarım nihayet sonlandı ve kendime mavi renkli Dahon Vitesse D7 aldım.
resimleri en kısa sürede buraya ekleyerek detaylı bir inceleme yazısı hazırlamaya karar verdim.
yaklaşık 10 gün önce maddi imkanlarımın nihayetiyle el vermesiyle Ankara Erdoğanlar bisiklete gittim, ellerinde dahon eco c7, dahon vitesse d7, dahon speed tr ve tern link c7 vardı hepsini tek tek inceledim (speed tr ye fazla bakmadım moralim bozulmasın diye) tern link c7 dahon eco c7 birbirinin aynısı iki model ikiside yedi vitesli ikiside aynı ailenin ürünü sadece tern link c7 de teleskobik gidon borusu var
aradaki fiyat farkını göz önüne alarak dahon vitesse d7 almaya karar verdim , ellerinde üç renk vardı beyaz siyah ve mavi tercihim maviden yana oldu. 1197 lira 8 taksit olarak anlaştık, normalde pazarlıkta çingeneyimdir ama basiretim bağlandı bir matara seti kapabildim sadece.
bisikleti almaya arabayla gitmedim özellikle evime çok uzak bu lokasyondan eve karma bir ulaşım alternatifiyle gelmek istiyordum. bisikleti alınca hemen kullanmaya başladım bir dağ ve hibrit bisiklet kullanıcı olarak söyleyebilirim ki kontrolü biraz zor, hemen tepki veriyor ve yoldaki çukurlara karşı biraz hassas.
ilk gün güzergahım yıldız - ümitköy
bisikleti alır almaz yokuş aşağı olarak yıldızdan kızılaya ulaşmak ilk hedefimdi inanılmaz seri bir biçimde bu neymiş bu nasılmış deren bir kaç dakikada kendimi kuğulu parkda buldum ufak bir su ve bisiklet inceleme molasından sonra kızılaya ulaştım amacım otobüse binmekti ama bisiklete doyamadım oto büse bahçeliden binmeye karar verdim. Ankarada yaşayan arkadaşlar bilirler şu an kızılay bahçeli arasındaki inönü bulvarı araç trafiğine kapalı (hani şu başkentin göbeğinde adamın yol yarılıp içine düştüğü boğulup cesedinin 500 metre ileride yer altında bulunduğu yer) trafik kilitlenmiş ortalıkta sinir harbi var kavga döğüş, tabii ben buna aldırmadan 10 dakikada kapalı yolları kullanarak bahçeliye ulaşıyorum. Bahçeli yedinci caddenin şanına yakışır şekilde bir git gel yaparak otobüs durağına geliyorum, benim için çok önemli bir an bisikletimi etrafımdakilerin garip bakışları eşliğinde katlıyorum ve meşhur 122 geliyor...
122 bindikten sonra aklıma birşey geliyor şoförün o yüz ifadesinin resmini çekmek ama şansımı zorlamıyorum 122 içindeyim tek bir söz yok oturuyorum koltuğuma yanımda bisikletim rüya gibi (arkadaşlar yassag hemşerim sözünün mucidi EGO şoförleridir)

Scudo

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
Arkadaşlar D7 nin inanılmaz bir sürüş konforu var, küçük bir bisikletde olduğunuzu çukura girene kadar hissetmiyorsunuz dağ bizikletimi şehirde kullandığımda aynı performansı alıyorum, hibrit bisikletimden yüzde 20 bir güç kaybı var ama avantajları ile bu fark hemen gözardı edilebiliyor.
ikinci gün ümitköy kızılay hattını binerek gitmek istiyorum hemen yola koyuluyorum trafikte dikkat çekmek lazım çünkü ben iriyim bisikletim küçük eminim arkadan bu görüntüye anlam veremiyorlardır, yol üzerinde biz bisikletçilerin sevgilisi decatlonu görüyorum hemen bir kilit,pantalon paça koruyucu ve zil alıyorum. ileride togo işçilerini görüyorum yeni aldığım zilimle emekçilere selam gönderiyorum bu arada yolun yanlış tarafında olduğumu fark ediyorum karşıya geçiyorum. armada ve gökçek in kafesini görüyorum aklıma bu seferde metroyu denemek geliyor. Aşti istasyonundaki görevlininde yüz ifadesi ölümsüzleştirmeye değer ama kaşınmak gibi olmasın diye onunda yüz ifadesini çekmiyorum bu seferde metrodayım :) kızılay tunalı sonra tekrar kızılay kurtuluş parkı sonra tekrar kızılay ve bahçeli deli gibi geziyorum
dahonda nihayet eleştirecek iki şey buluyorum
birincisi gidonda hafif bir oynama var bu ayarlarla ilgili olabilir diğeride sele, çok merak ediyorum bu seleyi hangi sadist manyak bu bisiklete uygun gördü 200 patent sahibi dahon çalışanı bir kişi bile buna otumamışmı ya

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
üçüncü gün memleketim esesime gitmek için hemen hızlı trenden bilet alıyorum, bu arada ankaralılar için son yıllarda en moda aktivite hızlı trenle günübirlik eskişehire gitmek
sırtçantamı hazırlıyorum otobüsle kızılaya oradanda bisikletle ulusa geçiyorum. tren garına girdiğimde bisikletimi katlıyorum ve güvenlikci abla bu karmaşayı yorumlayamayarak beni durduruyor, nihayet foruma dönünce küfür edebileceğim birşeyler var diyorum içimden abla birileriyle birşeyler konuşuyor ve trendeyim :) "saatde 250 km hızla bisikletimle gidiyorum"
trende bir amca ile başlıyoruz sohbete ikna ettim oda alacak :)
eskişehire inerinmez başlıyorum pedallamaya hemen papağana gidiyorum çibörekle kahvaltımı yapıyorum sonra kültür parka gidiyorum ama üşendiğim için tramvayla gidecem EGO metro deneyimim bana özgüven kazandırdı tereddütsüz daldım içeriye odupazarı, akraba ziyareti derken vakit geliyor trene doğru yol alıyorum.

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
daha sonraki gün perşembe akşamı bisikletçileri ile buluşup hamamönü ne
dün de bisiklet gönül birliğindeki arkadaşlarla eymir gölüne turlara katıldım
hantal cüsseme rağmen turlarda geriye düşmedim, açıklarımı d7 kapattı
diğer ulaşım araçları ile kombine edilebiliyor olması inanılmaz güzel, katlayıp eve çıkarıyorum ciddi bir yer kaplamıyor artıları inanılmaz fazla ama eksileride yok değil
- üzerindekiler kadar sağlam dış lastik bulunmuyor internetden siparis etmek gerekiyor
- üzerine monte edeceğiniz herşey için katlanma şeklini düşünmek gerekiyor mesela aldığım zil in yerni iki defa değiştirmek zorunda kaldım
- sele - bu konuda yapacak birşey olmalı sele royal ın konfor serisi yüz dokuz lira yorum bekliyorum
- gidon borusu çok hafifde olsa oynuyor bunu bakım için götürdüğümde öğrenicem bana özgü bir sorun olabilir

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Zevkle okudum, benzer şeyleri hep yaşarım. Katlanır benim için de ayrı bir keyif, hayırlı olsun. Gidonda nedense bende de çok hafif boşluk var gibi ama bunu sürekli şekil değiştiren bir bisiklette normal görüyorum. Kazasız sürüşler

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
vitesler sahip olduğu sram set bu alet için oldukça yeterli özellikle yokuş performansı beklediğimin çok ötesinde
hız için üretilmediği ortada hibrit bisikletimden sonra ciddi bir ihtiyaç duymadım desem yeri ama bu benim kapasitemle alakalı bir durum

• Beğen
Tepkiler: Kamil BULUT

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
@Yusuf Z. Şipal

çok teşekkürler sorunu bende büyütmüyorum da maksat eleştirecek birşey olsun
herşey mükemmel yazsaydım inandırıcılığımı kaybederim diye düşünüyorum

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
şimdi sıra diğer katlanır bisiklet sahipleri ile iletişim kurmakta
bir otobüs bileti fiyatına Türkiye turu yapmakta
eskişehir deneyimim sonunda öğrenimki en mükemmel tur bisikletine ben sahibim :)
yoruldunmu, sıkıldınmı atla bir araca eve döne şehrini değiştir
bu arada tüm bunları bir memur olarak nasıl yaptın diye soran arkadaşım hatırlattı
bisikletimin şerefine bir hafta izin aldım :) şuan eldiven ve kısakollu formamın amele yanığı izlerini dairemde gururla arkadaşlarıma anlatıyorum

• Beğen
Tepkiler: Berk Akgun

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
Ve işte resimler
http://img838.imageshack.us/img838/7200/img0261xd.jpg

http://img233.imageshack.us/img233/5500/img0262bc.jpg

http://img546.imageshack.us/img546/4101/img0263tw.jpg

http://img337.imageshack.us/img337/4453/img0264nd.jpg

http://img585.imageshack.us/img585/6007/img0267up.jpg

http://img88.imageshack.us/img88/3736/img0269rg.jpg

http://img641.imageshack.us/img641/1247/img0271ut.jpg

tunckuyel

Daimi Üye
Tepki
83
Ben aynı mantıkla eskişehirden bir pinokyo almıştım. Hızlı trenle dönüş kısmında oradaki gerizekalılar sormama rağmen bisiklet yassah diyip almadılar. O zaman bileti değiştireyim dedim normal trenle ona da alınmadığını söylediler adamın gözünün önünde zeka herkese verilmiyor tabi deyip bileti yırtıp masasına koymuşluğum var sinirden.. Hani hazırlıklı olun hıyar biri çıkınca direk yasak haline geçiyor...

• Beğen
Tepki
6
bence bebek puseti ile binilen toplu taşıma araçlarına bu büyüklükteki herhangi bir eşya (bisiklet, bavul) ile rahatça binilebilmelidir. en son kontrbasını taşıyan bir kız gördüğümü hatırlıyorum istanbul metrosundaki 3 tane katlanır bisiklet eder bir kontrbas:) adamına göre muamelede yapılıyor olabilir, belkide işi garantiye almak için bisikleti çantası ile birlikte toplu taşıma aracına sokmak en mantıklısı, ama bu seferde her iniş binişte çanta ile uğraşmak var.

• Beğen

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
ben hızlı trene binerken görevli bir tereddüt yaşamıştı hemen birileriyle konuştu buyrun dedi
demek ki sorun sistemde değil kişilerde
özgün arkadaşımızında dediği gibi 30 dolarlık özel bir çantayla o sorunlarda halloluyor
çanta katlanıp selenin altında şık bir çanta oluyor e bay den alınabilir
arkadaşlar bu konuda vereceğim bir diğer taktikde öz güvenli olmak siz hakkınız olduğunu bilin inatlaşmayın
olmazsa amirle görüşmek istediğinizi kibarca bildirin
mümkünse talebi yazılı olarak vermelerini isteyin BİMER den bahsedin (Bilgi edinme yasası)
bileti sakın yırtmayın bir dilekçeyi hemen orada yazın biletinizi ek olarak belirtip dilekçeye ekleyin, dilekçe numarası alın
güvenlik görevlileri memur değildir özel sektördür siz memurlarla iletişime geçin
(bir memur olarak memurlara nasıl iş yaptırabileceğinizin ufak bir özetidir bu - unutmayın arkadaşlar Türk insanı bilmediği şeye yasak der )

tunckuyel

Daimi Üye
Tepki
83
Açıkçası bn bir gün öncesinden danışmaya sordum. Onlar da birilerini aradılar sorun yok dediler. Sonraki gün eşyalarla gittiğimde trenin kapısından almadılar. Nedeni şuymuş göya trene araç sokulmuyormuş. Ben de "e bu katlı kardeşim araç değil" diyince akıllı bu sefer o zaman da "bu tren eşya taşımak için değil" gibi bir cevap verdi. Ben de dediğiniz gibi "bu yasağın olduğunu kanıtlayın yazılı halini gösterin" dedim. İşgüzar herif bana "ben yazılı birşey göstermek zorunda değilim" dedi.

Anladığım kadarı ile BİMER'den bir haber olmak dışında neredeyse amacıma ulaşacakmışım. :) Ama verdiğin bilgiler için teşekkür ederim çok işime yarayacak sanırım...

Bu arada bu bahsedilen dilekçenin bir örneğini foruma yazabilir miyiz? katlanır bisiklet taşıyanlar birkaç adet bastırıp pasaport niyetine yanlarında taşırlar. Çok da faydalı ve hızlı olur.. Yardımcı olursan seviniriz

• Beğen

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
Murat arkadaşım bu konuları derleyelim
katlanır bisiklet hikayeleri diye bir konu açalım :) eğlenceli hikayeler çıkacaktır

dilekçe örneği düşünmedim aslında hazırlasam iyi olacak anlaşılan ama büyütülecek bir şey yok dilekçe okuyan bir memur olarak bana ne anlatmak istiyorsanız yazın derim (hep yok arz ediyorum yok giriş cümlesi banane bunlardan)
ama dikkat edilmesi gerek kısımlar
olayın tarihi, size ön bilgi verilmemesi yada yanlış verilmesi, gerekçe olarak gösterilen düzenlemenin size bildirilmemesi, yazılı bilgi talebinizin yerine getirilmemesi, görevlinin size olan tavrı
bu arada taşıdığınız şeyin bisiklet olmadığını bisiklet parçası olduğunu söyleyin :) maalesef tcdd açıkca bisiklet taşıyamayacağını söylüyor (utanmıyor birde)
"bu tren eşya taşımak için değil" diyen görevliyi eminim tcdd de merak ediyordur, eşya taşımayan tcdd nin niye eşya taşıma yönetmeliği var :)

• Beğen

tunckuyel

Daimi Üye
Tepki
83
@gokhan.gursel
Sorun buradan çıkmış anladığım kadarı ile. Çünkü benim pinokyo sizin dahon kadar olmuyor katlanınca tabii ki :) Bu durumda TCDD'nin bisiklet taşımama kuralı değişmeden aslında sadece blöf yapıyoruz sanırım. Yada taşıma çantası ama o da X-ray'den geçerken dua okumalı..

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
umarım hala elinizde duruyordur o pinokyo
çünkü bütçemi dengelediğimde burada sizinle bir pinokyo yenileme projesi paylaşacağım
ben yaptıkdan sonra eminim sizde öyle birşey isteyeceksiniz (o kadar da özgüvenim var)

• Beğen
Tepkiler: tunckuyel
Tepki
8
İyi günlerde kullanın. aynı bisikletin siyahına sahip bir kullanıcı olarak bisikletinizi kıskandım, resimlerden gördüğüm kadarıyla komşu sayılırız, bir gün yolda karşılaşmak ümidiyle...