Brooks b17 sele hakkında

utku bayburt

Daimi Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
arkadaslar merhaba!

brooks b17 sele aldim.yaklasik 250 kmdir kullaniyorum.selenin onunu yukari dogru ayarladim.sonra biraz rahatsiz etti.asagi indirdim cok az.sonra biraz one aldim seleyi.cunku gene rahatsiz ediyordu.sanki arka genis yuzeye tam yerlesemiyordum.bu yuzden one aldim.ama sanki hala tam olarak forumda bahsedilen konfora ulasmadi.hala daha biraz agri var gibi.anlayamiyorum neden oluyor bu?kiz arkadasima da aynisinin bayan modelini aldik.o sele daha rahat gibi geliyor bana.ona bindigimde daha konforlu geliyor.ona hic ayar bile yapmadik.sadece on tarafini kaldirdik biraz.ancak benimkinde hala sorun var gibi.rahatsiz ediyor hala.bugun 80 km kullandim ama hala rahatlamadi.agri oluyo hala.acaba ayarlardami yanlislik oldu yoksa zamanlami duzelir bu durum?bu konuda fikri olan,bu seleyi kullananlar yardimci olursa sevinirim.

Scudo

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
B 17 bisikletten soktugunuz seleden yuksetir ray yuksekligi olarak sele borusunu ayarlayin ileri geri sele pozisyonunu iyi ayarlayim hersey cok guzel olacaktir.

Brooks soylenildigi kadar rahat bir sele degil ozellikle b17 swallow gecen Burcak Erbil ile de konustuk oda rahat edememisti ancak kendi cok hafif oldugundan dolayi oldu diye bir yorum getirdik.

Not: genede begenmez ve satmak isterseniz alabilirm

• Beğen
Tepkiler: utku bayburt

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Utku Bey, bu konuda bir sürü şey yazdık tartıştık. Bildiğimiz kadarıyla izah etmeye çalıştık.
Brooks selenin size uymayacağı hiç aklınıza gelmiyor mu? Kaç kere yazdım. 6 aya kadar sürebilir alışması. Ayrıca 1 ay geçmiş aradan. Ayda 250 kilometre biniyorsanız, kaba etlerin seleye alışmasını hiç beklemeyin! Ben binlerce kilometre sonunda karar veriyorum hangi selenin iyi olduğuna. Şu anda bir Selle İtalia Wilier deniyorum. 16000 km. oldu. "Fena değil" diyorum. Ama sadece benim için geçerli. Ya sabır edecekseiniz, ya da değiştireceksiniz. Brooks' un aynı modelleri arasında bile fark olabilir, farklı öküzden :) olduğu için!

utku bayburt

Daimi Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
o yazilarin hepsini okumustum.fakat bu sele 150-200 kmden sonra konforunun artacagi yonunde idi.yani 1 haftada 250 km yaptim.o zaman binmeye devam edeyim:)forumda cok rahat hic agri yok jelli tayti cikardim gibi yorumlar var bende olmayinca bu kadar rahat bir durum o yuzden sorma geregi hissettim.siz oyle diyorsaniz bekleyeyim o zaman.cok tesekkur ederim bilgiler icin

sayin cparlakgul yorumlariniz icin tesekkur ederim.fakat seleyi satmayi dusunmuyorum.

• Beğen
Tepkiler: Cengiz Parlakgül

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Sele tamamen şahsın anotomisi ile alakalı bir seçim. Kimsenin poposu veya boyu, kilosu birbirinin kopyası olmadığı için birine rahat gelen sele bir başkasına işkence olabilir, bu çok normal. Ancak bir de istisnaların hariç tutulduğu genellemeler vardır artık tecrübeler ile sabitlenen. Siz eğer şanssız bir istisna değilseniz bir Brooks seleye alışmanız zor olmamalı. Ancak olmazsa da olmaz, eğer size uymuyorsa bir noktadan sonra artık alışırım diye zorlamanın anlamı da yok tabi, sağlık açısından sıkıntı yaratabilir bu durum.

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
popom çok brooks sele gördü :) brookslar anca 1 sene sonra kendine gelirler oda iyi yağlarsan ve devamlı binersen 250 kmde alışan brooks yok.en az 2000 km ve üstü geçmeliki o sele sana alışsın.Bol bol yağlamalısın tabi.Brooks sele alıştımı ondan rahatı yoktur.

utku bayburt

Daimi Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
herkese tesekkur ederim deneyimlerini paylastigi icin.ben sanirim yorumlari farkli anlamisim ya da yanlis yorumlar okumusum.200 kmden sonra rahatlar gibi bir imaj olusmustu bende nedense.sanirim ya yanlis anladim ya da yanlis bilgilendirildim.sabir konusu kolay:)sabrederim ben.2000 km ise olay sorun yok benim icin:)zaten su an selem eski seleme gore cok rahat bence.(yani brooks selem)ama hafif bir agri soz konusu idi.ben de paylasmak istedim.bekleyelim bakalim.hele bir 1000 kmyi devireyim gene olmazsa yollarimiz ayrilir belki brooks ile.su an biraz agri oluyor uzun kmlerden sonra(60km sonrasinda)biraz daha bekleyeyim bakalim ne olacak.tekrar tesekkur ederim herkese deneyimlerini paylastigi icin.yeni bilgilere de acigim.deneyimlerini paylasirsa farkli kisiler sevinirim tabii:)

• Beğen
Tepkiler: Upper Architect

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
pad i brooks seleden daha estetik görüyorsan dostum,gerçekten doktor görünmelisin.

http://www.brooksengland.com/en/ResampleImg.ashx?imgurl=~/images/shop/shop_saddles/Classic_Saddles___Road___Mtb/B17_NarrowBrown.jpg&Width=466&maxHeight=466&format=jpeg&bkColor=FFFFFF

bu bir el yapımı sele hakiki deri,bu alıştıgında ömrünün sonuna kadar binebilirsin rahatlıkla.

http://www.gazetealmanci.de/wp-content/uploads/2010/11/pantyliner.jpg

bu orkit kadın pedi genelde ayda bir kere kullanılır.Sence brooks selemi bu petmi :)

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@derşan sezer

Lütfen konuyu civitmayin! Cok ciddi bir konu oldugunu biliyorsunuz. Bir insanin bisikleti sevip sevmemesinde rol oynayacak kadar önemli bir detay, degil mi?

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Öyle ama anca böyle cevap verilebilirdi 100 yıllık kaliteli sele üreten bir firmayı padlı taytla karşılaştıran zihniyete.Padli tayt sadece terlemeyi önlüyor kan dolaşımına sele karar verir.Bunu bilmeden padli tayt almak demek bu işten anlamadan ahkam kesmektir bana göre.

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

utku bayburt

Daimi Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
neyse gerginlik yaratmak istemedim.ben brooks selemi sabirla kullanmaya devam edeyim en iyisi.sonucta eski selemden su an daha rahat.biraz daha kullandikca daha da rahat olabilir .olmassa da farkli selelere yonelebilirim.ille brooks diye de diretmiyorum.sayin ihtiyarin 16000 kmde hala selesi konusunda "fena deil"yorumunu yaptigini dusunursek sele konusunun cok uzun zamanlardan sonra netlesebilecegini anliyorum.tekrar cok tesekkur ederim deneyimlerini payasanlara.ozelikle ihtiyar'a.(isminizi bilmedigimden nikinizle hitap ediyorum 'ihtiyar' yanlis anlamayin lutfen.)elestirileriniz yanlislarimi duzeltmem konusunda daha tutarli olmami sagliyor.yoksa bu forumda herkes kendi bisikletini ya da malini ovuyor gibi geliyor bana.olumlu yonde bilgiler paylasanlar gercekten tecrubeli insanlar oluyor.hemen kendilerini belli ediyor zaten bu insanlar.neyse iste.tesekkur ederim herkese.brooksla devam simdilik:)

Yavuz.M

Üye
Tepki
383
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Trek
Utku Bey Merhaba
B17 hususunda benim gönlüm sabredip mutlaka memnun kalacağınız yönünde
ama ;
yine de memnun kalmayıp satmak isterseniz selenize ben talibim
yanlış anlamayın lutfen,yabancı sitelerden sipariş verecek kadar bilgim olsa hemen sipariş vereceğim
fakat google translate ile çevirdiğimden bişey anlayamıyorum.

saygılar...

• Beğen
Tepkiler: utku bayburt

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
istersen alırım ben sana yurt dışına çıkıyorum devamlı.Seleyi iyi seç ama yaylısıda var yaysızıda.Bende 3 tane brooks var 2 tanesi yaylı daha konforlu ama agır diğeride yol bisikletinde nomal model.

utku bayburt

Daimi Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
@caglacicek
satmayi dusunmuyorum.tesekkur ederim gene de.sabredip bekleyecegim.su an cok iskence durumunda deil selem.herkes ayni seyi soyluyorsa bekleyip gorelim bakalim:)

• Beğen
Tepkiler: Upper Architect

utku bayburt

Daimi Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
bu arada cagla hanim siz b17 lady modelini alirsaniz daha iyi olur.cunku bayan modelleri mevcut bu selelerin.ben kiz arkadasima da bayan modelini aldim.o gayet memnun su an.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@derşan sezer
Ben yine ciddiyetle devam edeyim.
Eskiden bu tayt dediginizin adi fransizcadan geleme küisard idi. Icinde de yumusak dag kecisi derisinden destekli bir parca vardi. Terleme ile filan alakali degil, sadece kaba etleri tahristen korumak amaciyla üzerine bolca yag sürülen bir deri parcasi idi. Benim akranlarim da, -ben dahil hala keci derili modelleri- var. Arada sirada kullaniyorum hala.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Günsezer

Yavuz.M

Üye
Tepki
383
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Trek
Derşan Bey ö.m attım