Bisiklet toplamak

Tepki
2
@Eyüp Furkan Gençali

V fren bakıyorum. Sedona'nın 321 modelini yani 2013 modelini bulabilir miyim ben bu yıl? Yeni sezon açılınca geçmiş yılların modellerinden de dağıtım yapılıyor mu?

Scudo

Aytuğ Ş.

Daimi Üye
Tepki
162
Bisiklet
Cube
@Eyüp Furkan Gençali
Güncelleme bilgisine nereden ulaştınız ben uzun zamandır bekliyorum. Bir de sedona çoktan yayınladı bir yanlışlık olmasın ?

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.040
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar,
Yıllarca çoğunuz şahsımı tanırsınız...
Bisiklete başladığım dönemlerde çeşitli hidrolik frenler kullandım keyif veren aşırı konforlu birşey :)
Fakat bakımı ve arızası durumunda insanı hayli zorlayan bir bölümü göz ardı etmemek lazım.
Yok sürtmesi ayarlanması takması çıkarması uzun hikaye,

Şimdi 1 83 boy ile yıllarca 19 inç kadro kullandım genelde kadro uzun sürümlerde ağrı yapıyor.

Şimdiki hedefim,
20 kadro üzerine v fren ve sabit maşa kullanmak.

Sistem için Ritchey wcs set
Sram x7 vites takımı hazır bekliyor.

Gerekenler
Kadro,
Jant seti
V fren seti
Lastik
Düz maşa.

Şimdi toplamda nasıl bir jant seti gider..
Xt v fren işi görür mü? Baradine fren petlerini deneyenler görüş yazabilir mi?

Bu bisikletin yayla turlarında + ve - yönleri nasıl olur.
Disk frene göre + ve - leri.

Ortalama kg tasarrufu nasıl olur.
Yada sizlerde ekleyip çıkarabilirsiniz..

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar burada tam olarak ne oluyor? o_O

• Beğen
Tepkiler: Can Yoltar

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@chnkrmz Ha anladım :p önce cümle'nin devamı için harf topluyoruz gibime gelmişti, yanlış anlamışım :(

• Beğen
Tepkiler: Can Yoltar

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.040
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yanlışlık ile gönderim yapmışım,
Fakat konuyu çöpe çevirmişsiniz.
İnsan olan biraz bekler.
Bu adam forumda onca konu açmış bu kadar beğeni toplamış...
Bu konuyu böylede bırakmaz herhalde der insan olan....

Bravo

Gereksiz insanlar ile mesajlarını admin kaldırabilir mi acaba...

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
Ya da bisikletçi topluyoruz. Ama bu forum zaten hep öyle değil miydi?
(olur bazen elin gider, düzelteyim derken cevap'la butonuna.)

Tepki
40
Bisiklet
Giant
Genelde yayla yollarinda kullandiginizdan kesinlikle amortisorlu masa oneririm neden duz masa tercih ettginizi anlayamadim hafif olmasi mi

• Beğen
Tepkiler: SerkanNamazcı

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.040
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@caner binal Aslında çok uzun ve detaylı bir konu,
Şöyle diyeyim maşa bisikletin yer ile temasında emici bir özellik sağlıyor.
Nitekim yere sert iniş yaptığınızda sizi fırlatmıyor..
Bazı Lastik seçimleri ve hava basıncı aynı görevi alabilir mi diye düşünüyorum.

Hem kg hemde masraf açısındandan açık ara önde gibi bana göre v fren.
Tabi gezginler için yarışçı olanlar konu dışı

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bugüne kadar hep dağ bisikleti kullandığını biliyorum. Bir de cyclocross bisiklet dene derim. Cyclocross bisikletle de bugüne kadar yaptığın turları yapabilirdin.

• Beğen
Tepkiler: SerkanNamazcı

FatihC.

Daimi Üye
Tepki
142
Bisiklet
Lapierre
serkan dostum rabbim yardimcin olsun... seni uzun yillar takip ederim, hatta bi arada demistim mtb den vazgecmicen mi diye :) bence sana hybrid bisiklet uyumlu olur. Hem dagda hem yolda rahat surebilirsin.

Osman Uygun

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Sedona
V fren ancak size zorlu arazi şartlarında problem çıkarabilir diye düşünüyorum ama hani baya zorlu :)
Onun dışında V fren birkaç çift sağlam pabuç ve yedek tel ile uzuuuun zaman yormadan ve ağırlıktan tasarruf ederek sizi götürecek bir Donanım.

Maşa konusunda evet ağırlık artışı dezavantajı var ama nihayetinde o çukura girerken tepmeyen sabit maşa tümsekten geçerken iyi teper ve bunu emecek bir lastik, basınç, jant seçimi buna ne kadar engel olur; orası tartışmalı ..

Önceki yorumlarda bahsedildiği gibi cyclocross deneyimi yaşamanı tavsiye edebilirim ama bu ne koşullarda pedalladığınla çok ilgili, tur yazılarını okuduğum kadarına bakarsam Amortisörlü maşadan vazgeçme derim ;)

HarryBlade

Daimi Üye
Tepki
46
Merhabalar bu foruma daha önceden üyeydim zaten ama yıllar geçti okul iş güç derken bisiklet sürmeye çok fırsat olamadı . Benim kardeşimin benden daha çok bisiklete ilgisi var , ve yol bisikleti almak istiyor , illa tutturdu. Bende ona 2. el bak aynı paraya daha güzellerini alırız yada parça parça 2. el topla dedim.
Bu konuda sizlerden yardımcı olmanızı bekliyorum.
KTM REVELATOR 4000 almak istiyor bunu eşdeğerinde ne olabilir ? Yine aynı paraya daha iyisini alabilir miyiz ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yurtdışından getirmek daha ucuz oluyor parçaları.

kyucel

Daimi Üye
Tepki
696
İsim
Kamuran YÜCEL
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhabalar;
Ankara Eymir de bisiklet sürmeye bazen ailece gidiyoruz, ben ve küçük oğlum yol bisikleti kullanıyoruz, eşime de L kadro Rockrider düşüyordu. Hem bedeni büyük hem de ağır olduğundan yeterince keyif alamıyordu. Ben de eşim için şehir bisikleti toplamaya karar verdim. Evde baya bir malzeme vardı eksikleri de tamamlayıp haftasonunun sıcak olmasını firsat bilip evde bisiklet topladık. Kadroyu erdoğanlar bisikletten aldım.
Beni en çok uğraştıran kısmı furş seti oldu. Kadro 1.1/8 drop-in ve de yatak iç çapı 44mm olunca uygun rulman bulamamıştım, yalnızca merlincycles da uygun rulman vardı. Oradan da geldi gitti vergi vs. derken işim tadı kaçıyordu. İnternette inceleme yaparken yarı entegre setleri denemeye karar verdim, fotolarda da görüldüğü üzere oldu. Neyse çok da uzatmayım, işte toplamaya ilişkin fotolar ve de sonunda evde test sürüşü.

WhatsApp Image 2023-08-07 at 08.54.56.jpeg
WhatsApp Image 2023-08-07 at 08.54.56 (3).jpeg

WhatsApp Image 2023-08-07 at 08.54.57.jpeg

Evdeki malzemeleri kullanarak ve de eksikleri tamamladıktan sonra işe başladık ve de 4-5 saatde işimiz bitti. (işin bir kısmını haftaiçi akşamları yapmıştım zaten) Komponentlerin kutulu olmasına bakmayın, ben hiç bir şeyin kutusunu atmam, Bunlar da daha önce topladığım eski dağ bisikletine ait. O bisikleti daha sonra Claris setli gravel / yol ya da her ne derseniz çevirince bunlar boşa çıkmıştı.

WhatsApp Image 2023-08-07 at 08.54.57 (3).jpeg

WhatsApp Image 2023-08-07 at 08.54.57 (2).jpeg
WhatsApp Image 2023-08-07 at 08.54.57 (4).jpeg
WhatsApp Image 2023-08-07 at 08.54.57 (5).jpeg
WhatsApp Image 2023-08-07 at 08.54.57 (6).jpeg
WhatsApp Image 2023-08-07 at 08.54.57 (7).jpeg
WhatsApp Image 2023-08-07 at 08.54.57 (8).jpeg
WhatsApp Image 2023-08-07 at 08.54.57 (11).jpeg
WhatsApp Image 2023-08-07 at 08.54.57 (12).jpeg
WhatsApp Image 2023-08-07 at 08.54.57 (14).jpeg
WhatsApp Image 2023-08-07 at 08.54.57 (16).jpeg
WhatsApp Image 2023-08-07 at 08.54.57 (17).jpeg

mnurbulut

Üye
Tepki
8
İsim
Muhammed Nur
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar selam. Forumda yeniyim. Toplama niyetiyle Corelli snoop 2.1 kadro aldım. Fakat ürün araştırdıkça ne kadar çok farklılık olduğunu gördüm. Teker mil uzunluğu, maşanın konikliği vs. Bu kadroya uyacak ölçüleri nerden öğrenebilirim? Açıkçası sormak istediğim bu. Kadromun limitleri nedir nerden öğrenebilirim beni yönlendirebilirseniz çok sevinirim.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.676
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar selam. Forumda yeniyim. Toplama niyetiyle Corelli snoop 2.1 kadro aldım. Fakat ürün araştırdıkça ne kadar çok farklılık olduğunu gördüm. Teker mil uzunluğu, maşanın konikliği vs. Bu kadroya uyacak ölçüleri nerden öğrenebilirim? Açıkçası sormak istediğim bu. Kadromun limitleri nedir nerden öğrenebilirim beni yönlendirebilirseniz çok sevinirim.
Kadronun Corelli Snoop 2.1 olduğu kesin mi?
Örnek olarak şu ürüne baktım: (link)
Maşa konik değil, düz 1 1/8 inç gibi görünüyor. Siz ölçtünüz mü?
"Teker mil uzunluğu" konusundaki farklılık nedir?
"Kadronun limitleri" derken ölçülerden bahsediyorsanız, hakkında pek bilgi bulunabilecek bir kadro olmadığından en iyi yol ölçüsü merak edilen her yeri kumpasla ölçmek.

mnurbulut

Üye
Tepki
8
İsim
Muhammed Nur
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ters duruyor ama kadro bu. Limitten kastım şu aslına bakarsanız, bulduğum bütün 27,5 çapındaki tekerler uyar mı? Çünkü baktığım ilanlarda farklı farklı mil ölçüleri buluyorum.
Mesela alacağım bütün rubleler uyar mı, bütün vites takımları uyar mı gibi gibi. Sadece böyle bilgilenebileceğim bir kılavuz aramaktayım.
IMG_2654.jpeg

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.676
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
...Sadece böyle bilgilenebileceğim bir kılavuz aramaktayım...
Hepsini anlatan hazır bir kılavuz yok ama bu forum var. En kapsamlı kılavuzdan daha kapsamlı ve interaktif.

...bulduğum bütün 27,5 çapındaki tekerler uyar mı?...
Arkaya thru axle olmayan, QR ya da somunlu 135 mm montaj genişlikli 27.5" lastiğe uygun tekerler uyar. Öne uygunluk için kullanılacak maşanın yapısı önemli ama muhtemelen yaygın 100 mm montaj genişlikli olan maşalardan kullanılır ve 100 mm QR ya da somunlu göbeği olan tekerler takılabilir. Tabii disk frenle kullanılacağından diske uygun göbekli tekerler bulmak lazım.

...alacağım bütün rubleler uyar mı...
Arka tekerdeki göbek vidalı rubleye uygunsa 6'lı, 7'li ve ender olarak bulunan 8'li vidalı rubleler uyar. Kaset göbekliyse 7'li kasete göreyse 7'li, 8-9-10'luya göreyse 8-9-10'lu, 8-9-10-11'liye uygunsa 8-9-10-11'li ama 11'den küçük olanlar için spacer ekleyerek, micro spline ise ona uygun 11 ve 12'li rubleler takılabilir.

...bütün vites takımları uyar mı...
Arkaya braketli olmayan yani neredeyse tüm arka attırıcılar uyar, öne kadroya göre doğru kelepçe çapına uygun (ya da adaptörle uydurulan) ön attırıcılar takılabilir. Braze-on yani doğrudan kadrodaki yuvaya takılan ön attırıcılar için adaptör gerekir. Tabii hem ön hem arka attırıcıların ruble ve aynakol tercihleriyle uyumlu olmaları da gerekiyor. Aynakolun ayrıca orta göbeğe de uygun olması gerekiyor.

Hedefte bisikletin ne özelliklerde olacağına karar verildikten sonra bu engin olasılıklar azalır, daha net ifadelerle daha doğru seçimlere yardımcı olmak kolay olur. Siz kaçlı vites seti, nasıl bir maşa istediğiniz gibi seçeneklere karar verin, o zaman iş kolaylaşır.

Son düzenleme: