Bisiklet Forum Tüketim Karşıtı Çevreciler Platformu

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
Ben hasbelkader elektrik mühendisliği okudum ve doğal gaz geldiğinde o kadar boru döşenmesine anlam veremedim. elektrikle ısınmak mümkün. elektrik ocağı, elektrikli ısıtıcı, klima, su ısıtıcı, termosifon şeklinde elektrik enerjisini ısıya dönüştürme işi bir dirence bakar. teee bis sürü yerden kazılar yapıldı. Ülke çapında borular döşendi. bizim izmirde annemlerin sokağı dahil. Halbuki 5km ötede balçova kaplıcaları var ordan sıcak su döşenemedi bir türlü.
Bir eve 1 elektrik kablosu, 1 veri kablosu (fiber olmalı) ve bir temiz içilebilir su taşıyan boru ile tesisat karmaşasına son vermek mümkün. evden de aıtmaya bir atık su borusu çıkar bitti gitti. yok biz müsrif bşr ülkeyiz.
Doğal gaz almadan güneş enerjisi ve şuan yüzde 10 verimle çalışan hidrolik elektrik santrallerini yüzde 70 kapasite çalıştırıp ısınma ve elektrik için dış bağımlılığı bitirmek mümkün ama hayır bir grup teknorat, bşr grup bişi, doğal gaz borusu ithalatçısı para kazanacak diye elektrik hatlarını yer altına alınırken doğal gaz borusu patlar, su borusu delinir. israf budur. bu yap bozlardır.
Elektrikli araba üreterek, şehir içi tramvay metro ile şehirler arası hızlı trenlerle insan taşımacılığı yaparsınız. yük de taşırasanız trenlerle, yollarda insan biçen tır sayısı azalır
Alın size petrol bağımlılığı. seçeneğim olsa neden otomobil süreyim ki? OPEC zam mı yaptı güler geçerim. ama göbekten bizi bu kadar elin adamına bağlayan, yeteneksiz, beceriksiz, cebini düşünen ve yanlış yere yanlış imza atmaya çekinmeyen herkes bana karşı kul hakkımı gasp etmiştir diyebiliyorum.

Bizim savurganlığımızı bşr çok ekonomi kaldırmaz ve zaten artık bizim ki de kaldırmıyor. İnsan hakkını gasp ederek en lüksünden otomobile binmek ne demektir? resmen hırsızlıktır.

Gösteriş. debdebe, şaşaa. kime karşı ne için? şarl degölü suikastten kurtaran araç bir citroen ds. fransız tasarımı havalı amortisör kullanıyor.

Sen alman arabasına binip almana kafa tutunca gülünç oluyorsun. amerikan telefonuna şifreli uygulama yükleyip göya gizlilik içindesin ve amerikaya çemkirince komiksin.

ASELSAN 1919 ve 1920 telefonlarını yapınca neden almadın? nokiadan iyiydi ve ucuzdur neden nokia? çünkü şaşaa .

Çalıyor ama çalışıyor nedemek soruyorum. bir arkadaşım ben olsam ben daha çok çalarım diye bana tercüme etti.

Birşeyler elden gitmeden kıymetini bilmiyoruz. bizim insanı tetikleyen tek bir şey var
din elden gidiyor diye fitne çıkardılar mı gözü hiç bir şeyi görmüyor. Sen dinini elinde taşıyorsan zaten ya bir yerde unutursun ye bir yerde düşürürsün . inancını kalbinde fikrinde taşıdığın sürece o bir yere gitmez.

Bu geminin içinde hep birlikteyiz. 2023 veya 2035 bu gidişatla bizden Kıbrıs ı ve güneydoğu ile batı ermenistan denilen vilayet-ülke sitte yani 6 şehrin bulunduğu coğrafyayı alacaklar.bu benim en iyi ihtimal ile ön görebildiğim.

İç savaş olan Suriye nin bile parası karşısında TL yüzde 10 değer kaybetmiş. savaş süriyede. olan bize oluyor.

Hayvancılık yapan uzak akrabamız var. mis gibi sütü 1 liradan satıyor büyük şehirde bizlere 3 ila 4 liradan satıyorlar. onun sattığı süt ot kokuyor, benim içtiğim artİk süt değil. neskafe katkısı.

Bizi bize kırdırdılar. Kimse bu ülkeyi sevmiyor. kucaklamıyor. Ha kucaklayacak ama filancalar olmazsa, feşmekancalar giderse.

Amerikada 320 milyon göçmen ülkesine sahip çıkıyor. biz 80 milyon birbirimizi beğenmiyoruz.

Aynı findık kabuğu geminin yolcularıyız ve bir fiskede dağılacak hale geldik.

Üzücü. Bulgar yunan zulmü görmüş dedem buraya geldiğinde canı kurtulduğu için çok şükretmiş ve üretip emeğini yemiş ve orda kalan mallarım da mallarım dememiş şükür özgürüm demiş. bugün 49 milyon boruçlu insan var ülkenin yüzde 60 ı tutsak. bankalara, tefecilere, kredi kartlarına.

Dışardan bakanlar yesinler Türkiyedekiler birbirini ete para vermesinler diye gülerek izlemiyorlar mı bizi? En çok da o dokunuyor

@appendix
Emlak konusunda fikrimi söyleyeyim teeee dağın başındaki toki ler bedava varan fiyatlara düşecek. yeri yurdu güzel olan emlak ise değerini ancak sahibi sıkışır da satarsa kelepir alınır hale gelecek. faizlere dokunmayabilirler ever satılsın ve yatırım yapmayan çıkıp gitsin diye. çünkü liranın reel değeri doların yaklaşık beşte biri. ülkede dolanan kara para ile uçaklarla gelen kayıt dışı para sebebiyle dolar hala 3.5 lira normalde olması gereken 4.8 ila 5.3 aralığı.

İzmir için mavişehir emlak bankası konut fiyatları düşmez ama şemikler inişe geçer.

Scudo

appendix

Forum Demirbaşı
Tepki
1.087
Bisiklet
Bianchi
"aselsan 1919 üretildiğinde dünyanın en küçük ve titreşime sahip olan ilk telefonuydu.ama araştırırsanız bu bilginin yanlış olduğunu yazacaksınız, çünkü yabancı şirketler bu teknolojiyi piyasaya çıkarsın ve ticari değerlerini daha da arttırsın diye 1 yıla yakın depolarda bekletildi ve sonrası günyüzü gördü" der birileri (kimdir-nedir bilmem-şahit değilim-diyenlerin yalancısıyım-zamanında bu projede çalışmış birileri olabilir diyenler)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
@appendix
Zengin daha zengin fakir daha fakir oldu. Dolar olmuş 3.5tl. Bakan endişelenecek bir durum yok diyor. 1 2 aya kalmaz fena zamlar gelecek. Benzine geldi. Ev fiyatları zaten tavan. Yeni yapılan evlerin satışı duracak, bu sektör de patlayacak bence. Allah sonumuzu hayır etsin. Çok kötüye gidiyor herşey...

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
@soner canlı bayım kimseye kendimi beğendirip sevdirmek gayesinde değilim.
Konuyu dine ve siyasete getirip de eleştiri alınca üslup eleştirisi yapılması ilginç.
Birçok konuda kaliteli olup dini konularda kalitesiz olduğumu söyleyecek insan siz değilsiniz. Dini görüşümün kalitesini belirleme cüretini nasıl gösterebildiğinizi sorabilir miyim?

Ayrıca hangi partiye oy verdiğiniz ya da neye inanıp inanmadığınız beni inanın ilgilendirmiyor.
Ama söylenilen laflarınıza ayna tutulduğu zaman bunu alay olarak algılama yanılgısına girmeyin.
Alay falan eden yok. Öyle bir amacım hiç olmadı. Olmaz da. Rahat olun.

@appendix
Merhaba, dövizdeki bu yükseliş karşısında Merkez Bankasının bir faiz artışı daha yapmasını beklemek mümkün ama geçen haftaki artış pek bir işe yaramamış gibi görünüyor. O sebeple MB yeniden böyle bir risk alır mı bilinmez. Ama başka çaresi yok gibi.
Bu da haliyle kredi alımlı ev fiyatlarını olumsuz yönde etkiler ama kredisiz almak mümkünse zamanla emlak balonu patlayacak diyebiliriz.
Tabi benim elimde ev alacak kadar nakit para olsa bunu şu an için dövize yatırırdım.
Fed faiz artırımından bir süre sonra dolar sabit bir seviyede kalır ki o da 4tl civarı olur muhtemelen.

Bir tarafta Emptia artışının getirdiği maliyetler diğer yandan vatandaşın ekonomik kriz yaşaması ekonomiyi çok belirsiz bir noktaya götürüyor ve kendi adıma söylemem gerekirse bir ışık görmüyorum.

Belirtmeme gerek var mı bilmiyorum ama uzman değilim. Sadece neden bilinmez uzun yıllardır öngörülerim tutuyor. Keşke tutmasa.

@D.Cengiz
Aslında uzun yıllardır ucuz döviz ve petrol ile yapısal dönüşümleri gerçekleştirmiş olsaydık böyle olmayacaktı.
Hayal aleminde dolaşmanın sonuçları.
Ucuz dövizi Türk Parasının değer kazanması olarak okuyup petrol ucuzluğunu cari açıkta denge sağladık, çok başarılıyız rüyalarında yaşamasaydık bugün kâbusa dönmüş olmazdı.
Yıllardır kandırılıyoruz ve bunları konuştuğumuz zaman birileri alınıyor.

Dün opec toplantısı sonrası petrol fiyatı artışa geçti. Artık varili 25 dolara alma zamanı bitti. Şu an 54 doların üzerinde. Dün 44 dolardı, Ocak itibariyle 70 doların üzerini görecek. Hükümet ise ya benzini 8-10 liradan satacak ya da zarar edecek. Ne yapacağını söylemeye gerek var mı?
Yıllardır ucuz dövizi cari açığı büyütmek için kullandık şimdi ise ne yapacağız diye korku içerisindeyiz.
Turizm yok, tarım yok, arge zaten yok. Eğitimin hali ortada, geleceğimiz felç...

Herkesin uykudan uyanma vakti geldi.
Krizler fırsat olabilir derler. Doğrudur. Aynı hataları yapmamak ve küllerden yeniden ve daha güçlü doğmak için ben bu krizi bekliyorum.
Alay falan değil. Tuzum kuru falan da değil. Her yere bisikletle giden ayda 12 lira altı elektrikle idare eden adamım. Doğru tüketim alışkanlığı edinmek ve kültürü tüketim dışı bir yöne çevirmek iyi bir başlangıç olabilir.

Herkese iyi akşamlar.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.440
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhaba...
Bir kaç gün konuya uzak kalmıştım,sayfalar birikmişti.Bir bakmak istedim,abooooo o da nesiiiii "Dinime küfreden müsülüman olsa gubarmaları "...
Inanç temelli oluruz yada olmayız,bunu sorgulamak kimsenin harcı değil.Üstelik ulusal kanallarda yada sanal alemde her dileyen kendine uygun konuları bulur,takip eder.
Bu konuya çevreye ve geleceğe olan duyarlılığımızla giriyoruz.Bisiklet üzerinden doğaya ve insanlığa nasıl bir katkımız olur,çocuklarımız bizim güzel anılarımızı masal gibi dinlemeyip en azından bir kısmını yaşasın diye naçizane paylaşımlarda bulunuyor,konunun kirlenmemesine özen gösteriyoruz.
Lütfen bir admin konuya müdahale edip de temelli konu kapatılmadan önce polemik oluşturabilecek sınırlara ve de kişisel saygıya özen gösterelim.
Iyi geceler...

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.778
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Normalde böyle bir durumda ilgili forum kurallarından alıntı yapar, altına amaçları açıklayıp bir uyarı metni ile mesajı sonlandırırdım.

Ancak bu defa öyle yapmayacağım. Biliyorum ki bu başlığı bu hale getiren kitlenin ne forum kuralları ne de uyarılar umurunda. Yine bu başlığın sonuncu olmayacağını da adım gibi biliyorum. Forumu amacından saptırmayı kendilerine amaç edinmiş kişiler hep var olacak.

Bu defa doğrudan sonuca gideceğim. En başta yazılan içeriğe saygımdan ötürü sonsuzluğa uğurlamak yerine konuyu kilitliyorum. Adında Bisikletforum geçen bir başlığın forum kurallarını darmadağın etmesine müsaade edilmeyecektir.

Emeği geçenler kendileri ile gurur duyabilirler.

• Beğen
Tepkiler: Gündoğarken

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
İlk not: Bu başlığın diğer hiçbir başlıkla organik bağı yoktur.

Pek fena gitmeyen bir sohbetin nasıl sabote edildiğini ve doğal olarak da moderatörler tarafından nasıl kapatıldığını hepbirlikte görüp yaşadık. Moderatörlerin bu davranışını desteklediğimi söylemeliyim, kural her yerde ve her zaman kuraldır.

Ama diğer taraftan tüketim karşıtlığı üzerinden yürüyen sohbetin sekteye uğramasına da gönlüm razı gelmiyor. Ben pek katkı veremesem de güzel ve yararlı bir başlığın haklı ama anlamsız bir gerekçeyle kapanmasını doğru bulmadığım için bu başlığı açıyorum. Kuraldışılık varsa kapatılması yerine silinmesini tercih ederim.

Herkese iyi forumlar.

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Merhaba,
Fena gitmeyen sohbetin nasıl sabote edildiği üzerine başlığın kilitlenmesini savunmak yerine keşke başlığa değil başlığı sabote edenlere karşı bir yaptırım isteğiniz olsaydı. Çünkü yüzlerce üyenin katkı sağladığı bir başlığın birkaç provokatör uğruna kilitlenmesi başlığa emek harcamış insanlara öncelikle büyük bir saygısızlık. Yazınızın sonunda başlığın haklı ama anlamsız gerekçe ile kapatılmasını doğru bulmadığınızı belirtmişsiniz. Anlamsız bir şey nasıl haklı olabilir, bu konuda da meraktayım.

Başlığı kilitleyen arkadaşımız da burada yanlı tutum gösterdiğini normalinde uyarı yapardım ama belli ki bazıları için uyarının anlamı yok o sebeple bu sefer konuya direkt giriyor ve başlığı kilitliyorum yazısıyla göstermiştir. Kendisine bu eleştiriyi mesaj üzerinden yaptım.

Yapılan paylaşımların akıbeti birkaç kural ihlali yapan kişinin başlıkları iç etmesine kaldıysa nasıl paylaşım yapabiliriz bilmiyorum.
Dini ileti yasaksa başlığın suçu ne?
Küfür yasak, gidip faydalı başlıklarda küfür edelim, ceza almayalım ama o başlıklar kilitlensin. Olabilir mi böyle bir şey?
Bir benzeri dün oldu işte.
Yazık.
Oysa ki ben açıkça bir forum kuralı ihlaline karşı orada insanları Allah'a şirk koşmakla suçlayan kişiyi uyarmıştım. Açık bir kural ihlaline karşı yapılan eleştiri neticesinde alevlenen tartışmanın başlığın kilitlenmesine sebep olacağını da tahmin etmemiştim.

Ben iki ayrı yöneticiye o başlığın yeniden değerlendirmeye alınması, varsa benim de hatam ceza almayı ama başlığın kilitlenmemesi konusunda mesaj attım.
Yok başlık kilitli kalacaksa da bu durumda benim de üyeliğimin sonlandırılmasını istedim.
Umarım eleştiriyi yapıcı algılar bu arkadaşlarımız.

Çünkü bu foruma ve ilgili başlığa diğer yüzlerce üye gibi çıkarsız ve hassasiyetle katkı sunmaya çalıştım.

Herkes hata yapar, yöneticiler de.
Bu hatadan dönülmesini, dönülmeyecekse üyeliğimin silinmesi ricasını buradan yineliyorum. Ayrıca bu iletim başlık kilitlenmesine karşı yaptığım bir eleştiridir. Yoksa dünkü konuya değinecek değilim. İlgili başlıkta şahsıma dine karşı soğuk olup olmadığım, dini bilgim vb yersiz iletilerine ve hatta aynı tip tartışma girişimine karşılık vermeyeceğim. Dini forumlar da var ateist forumlar da, vaktiyle birçoğuna üye olup orada çokça yazmıştım, sizlere de öneririm. Bisikletforumda ayrıca kimseyle din muhabbeti yapmadım yapmayacağım da. Ama insanların kendisini başkasına dini akıl verme cüretine de her zaman karşı çıkacağım. Dün yaptığım da buydu. Bir daha burada aynı şeyleri yapacak değilim. Umarım ki başlık yeniden aktif hale gelir ve alakalı paylaşımları her zamanki gibi keyifle yapmayı sürdürürüz.
Çok uzattım. Bu başlığı da ben sabote etmiş oldum, özür dilerim ama başlık kapanınca bir şekilde kendimi ifade etmek istedim. Lütfen mazur görün. Ayrı başlık açmak yeni tartışmalara vesile olmak istemedim.

Herkese bana kattığı değerli bilgi ve arkadaşlık için teşekkür ederim.
Kimseyi kırmak istemedim. Ama kırdıklarım olmuştur. İstemeden kırdığım insanlar kusura bakmasınlar.

Herkese mutlu ve sağlıklı sürüşler :)

soner canlı

Daimi Üye
Tepki
197
Bisiklet
Scott
Ahmet hocam ben de senden Özür dilerim.Benim söylemek istediğim şey senin inancına ya da dini bilginin yeterliliği ile ilgili birşey değildi aslında ama yazarak anlaştığımız için böyle oluyor galiba hep birşeyler eksik kalıyor yazıyla iletişimde bence :).Neyse konuyu sabote etmemek adına ben de uzatmak istemiyorum mevzuyu.

Ayrıca konunun kapanmasını ben de doğru bulmuyorum.Sonuçta forum arkadaşlarımızla kısa süreli bir anlaşmazlığa düşmüştük ve bunu kimse kimseye hakaret etmeden tartışıyoruz. Sonsuza kadar da bu mevzu tartışılacak değildi.Tekrardan rayına otururdu bence yani. İşin çözümü de bence yönetici arkadaşımız kural ihlali yapan arkadaşı özelden uyarır ve devam etmesi halinde gerekli yaptırımı uygulayabilirsiniz bence.

• Beğen
Tepkiler: tropeus ve ahmtbag

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Bazı forumlarda görmüştüm. Bazı kelimelerin kullanımı o kelime yazılınca *** şeklinde bir şey çıkarak engelleniyor ve böylece sorunlar başlamadan çözülmüş oluyordu. Daha doğrusu provokatörler amaçlarına ulaşamıyordu.
Malesef birçok forumda ve tabii ki bu forumda da sorun genelde dinden çıkıyor. Birileri her türlü ahlaksızlığı yapıp ardından "Allah" dediği anda hemen melek olarak görülmek ve koşulsuz saygı görmek istiyor. Yani bir nevi Allah'ı kendine kalkan olarak kullanıyor. Ve malesef ki, birçok forum yöneticisi de
"%99 müslüman ülkeyiz biz" yalanının baskısıyla, "Allah" diyen ve her türlü rezilliği yapma hakkını kendinde görenleri haklı görmek zorunda kalıyor.

Yani önerim şudur ki, Allah yazılınca *** şeklinde bir ifade çıksın. Aynı şekilde diğer dinlerin kavramları da yazılamasın.

Ama bu rezil kitleyi öyle iyi tanıyorum ki, böyle bir uygulamaya gidilecek olsa, ülke gündemine sokarlar bisikletforum'u. Allah dememizi yasakladılar diyerek gene mağdur olurlar. Hatta halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekten forum yöneticilerine dava bile açarlar. Yetmeeez, forumu da kapatırlar. Ve inanır mısınız, en sonunda gene mağdur olurlar.
---
Diğer konunun kilidi açılmayacaksa ben de üyeliğimin silinmesini istiyorum bu arada. Ayrıca yeni açılan konuda başlık önüne "Aşırı" kelimesi eklenerek yumuşatılmış.

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
@vela2016 bence uzatmaya gerek yok. Sorunu ve naçizane önerilerimi ilettim ve @BF Okuru bu konu ile ilgileneceği sözünü verdi. Başlığın açılıp açılmayacağını göreceğiz.
Ben hatadan dönüleceği kanaatindeyim.

Selamlar...

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada

yusufgs3625

Daimi Üye
Tepki
299
İsim
isa
Bisiklet
KTM
@vela2016 peki gercekten Allah diyenleri, Allah rizasi gudenleri nasil ayirt ediyorsunuz. Insanlarin acip kalplerini goruyorsunuz herhalde. Bu kesimi cok iyi tanidiginizi soylemissiniz. Mahsuru yoksa bize de ogretin samimi olanla sahtekar olanlari ayirt etmeyi biz de ogrenelim. Kimse samimi olmayan biriyle yan yana gelmek istemez herhalde. Bir de Allah lafzi gecince ustunun karalanmasini istemissin. Sen ne kadar gormeye tahammul edemiyorsan ben de o kadar gormekten mutlu oluyorum. Ayrica diger dini kavramlarin veya inancsizligin dile getirilmesi tahammulsuz insanlar disindakiler icin veya bazi seyleri sindirebilmis kimseler icin sorun olmacaktir. Yeter ki hakaret ve alaya alma olmasin.

appendix

Forum Demirbaşı
Tepki
1.087
Bisiklet
Bianchi
dini konularda yazmayı sevmesem de kendi fikrimdir açıklamam: takva denen terim dindeki laikliktir, yaradan ile arandaki konular-ibadet-inanç başkalarını ilgilendirmez ve başkalarınınkide seni ilgilendirmez " bir ustaya işi iyi yaptığı için işi verirsin-dindar olduğu için değil".bu çizgiden ayrılıp günlük hayatınını başkalarının takvasını öğrenmeye adayan ve müşteriyi görünce dükkan içine seccade serenler ve cümlelerinde hep yaptığı-yapacağı dini faaliyetlerden noktalama işaretleri kullananlar sahtekardır ve din ile kendine maddi katma değer yaratmaya çalışmaktadır.

bu ortamda fikir alışverişi olduğu için en geçerli akçe doğru ve uygulanabilir fikirlerdir, gerisi gereksiz ve değersizdir...baştada açıkladığım gibi bunlar benim düşüncelerim-vardığım yargılardır ve ölçülebilir-kanıtlanabilir olup olmaması veya yanlış düşünüp-düşünmemem sadece beni bağlar...herkese selamlar

soner canlı

Daimi Üye
Tepki
197
Bisiklet
Scott
Dini kullanıp kendine çıkar sağlamaya çalışan Sahtekarlar var diye forumda tanımadığımİz bir arkadaşımızın kendi fikrini dini ifadelerle açıklamasına tepki gösterip ve onu provakatör olarak yaftalamanın ne anlamı var ben çözemiyorum.Allah deyip her türlü sapkınlığı yapanlar var diye her Allah diyeni aynı kefeye koymak ne kadar doğru.Batıda bir asker hırsızlık yaptı diye Doğudaki askeri askerlik münasebetiyle suçlamak gibi oluyor bence bu.Tamam arkadaş öyle bir konuda herşey Allahındır diye başlayan cümlesine şerh düşmediği için bazı arkadaşlarımıza alakaya maydanoz gibi olmuş ama onun mesajının akabinde bisklet benimdir ben biniyorum satınca parası Benim olur demekte bence işi sulandırmaktır.Ayrıca herkesin eğitim seviyesi kültürü kapasitesi bir değil dolayısıyla herkes kendi meramını sizler gibi açık net ifade edemeyebilir bunları da göze alırsak empati kurarSak bir mesaj yüzünden bir forumdaşımızı yaftalamamış oluruz.Konu da uzamamış olur.Yani çok mu zor bir mesajı görmezden gelmek . HA arkadaş her sayfaya ya da aynı sayfaya hergün girer hergün herşey Allahındır diye yazar o zaman amenna.O zaman zaten yöneticiler gerekeni yapar kanatindeyim.

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
Bugün ve yarın muhtemelen bilgisayar başına oturamayacağım. Özellikle @Ahmetgitar bana soru yönelttiği için cevap vermem gerek ama mobilden ancak bu kadar yazabiliyorum. Şimdilik sadece okumuş olduğumu yazarak geçeyim izninizle. İlk fırsatta ya edit ederek ya da yeni mesajla devam edeceğim.

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.440
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Savaş baltalarınızı görür gibiyim.Incir çekirdeğine eziyet etmeye gerek var mı?
Küçük ve de yaşam deneyimi olmayanlara doğru modeller olmalıyız.
Bisiklet,doğa,çevre,geri kazanım,sürdürebilirlik,barış ve kardeşlik gibi temalara kişisel ego savaşlarımızı sokmayalım ha, ne dersiniz?

Nigga

Daimi Üye
Tepki
342
İsim
Özkan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Diğer başlığın devamı sandım bi an

• Beğen
Tepkiler: cesurokcu

ahmtbag

Daimi Üye
Tepki
268
İsim
Ahmet
Bisiklet
Scott
@cazci

lütfen ,rica ediyorum,saygı ve hoşgörü ve bilip bilmediğimiz daha bir çok dil de sizden rica ediyorum, yukarıda yazılı mesajlar da ki o güzelim uzlaşma, samimiyet ve tebessüm ile yapılmış onca mesajı nasıl oldu da kişisel egolara vs. sığdırdınız, bu yaklaşımınız biraz sert oldu kanımca. kendini sorumlu hisseden tüm arkadaşlar okadar güzel ve yalın bir anlatım ile açıklamalar da bulunmuş ve çokta güzel yapmışlar, yapılan tüm açıklamalar okadar kapsayıcı ki daha nasıl anlatılsın ya da gösterilsin? örneğin ben sizin küçük bir kardeşiniz olarak yukarıda yazılmış mesajları okuduktan sonra sizin mesajınızı okuyunca bu ne demek şimdi? bence sert oldu bu.

cesurokcu

Aktif Üye
Tepki
135
İsim
Salih A.
Bisiklet
Carraro
Bir gün girmedik diye forum cırcıvık olmuş. Yapmayın gözünüzü sevdiğim. Kim ne dediyse dedi. Bari şu yeni başlıkta tartışmayın.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Bu foruma ilk mesajlarımdan birinde de yazmıştım, yönetme zihniyeti ile dünya görüşü arasında doğrudan ilişki olduğunu. Bu ilişki burada her sorunda başlık kilitlemek şeklinde tezahür ediyor. Sorunun içeriği, oluşumu, gelişimi, özneleri, kaynağı, bunların hiçbiri dikkate alınmadan, sorunu kestirmeden çözmenin en doğru yol olduğu kanaatiyle, tartışma sürecine son veriliyor: başlık kilitleniyor. Bu yapılırken, tartışmaya dahil olan herkese karşı maalesef "azarlayıcı" bir tonda konuşularak, sanki bizler bir sınıfın öğrencileriyiz, sınıfta kavga çıkmış ve öğretmen de gelip hepimizi disipline sevk etmiş, okuldan uzaklaştırma almışız gibi, bir cezalandırmaya maruz kalıyoruz. Bakın ben bu eleştiriyi burada yaparken bile acaba birazdan hangi yöneticinin tepkisiyle karşılaşacağım, hangisi bana özel mesaj atarak beni baskılayıcı bir uyarıya maruz bırakacak diye endişeleniyorum. Din konuşmak yasak, siyaset konuşmak yasak, yöneticilerimiz kaç kere bunu söylüyorlar, uslu durmamızı istiyorlar ama biz yaramazlık yapıyoruz eh hâliyle de cezamızı çekiyoruz... manzara bu. Birbirimizle konuşmayı bilmiyoruz, birbirimize hakaret ediyoruz, silgi kalem fırlatıyoruz birbirimize, öğretmenlerimiz yöneticilerimiz de ne yapsınlar, çaresiz hepimizi cezalandırıyorlar. Hayatımızın bu şekilde yönetilmeyen bir alanı kaldı mı acaba? Her yerde aynı cezalandırıcı sistem, aynı yasaklayıcı yönetim anlayışı. Okuldan işyerinden sokaktan meydanlardan kaçıyorsun internete geliyorsun forumlara giriyorsun orada da aynı cendere.

Tüketimi konuşacağız ama tüketim kültürü ile din arasındaki bağı konuşmayacağız, koca koca makaleler tezler kitaplar yazılıyor bu konuda ama bisiklet forumda bunu konuşmak yasak. Neden? Polemik çıkıyor, sinirler geriliyor, hah şimdi olay çıkacak diye endişeye kapılıyor yöneticilerimiz. Ya biri diğerinin inancına hakaret ederse, ya bir ateist ayrımcılığa maruz kalırsa... Olmaz mı, olur elbette, kuvvetle muhtemel olur hatta. Peki ne yapalım, önlemimizi şimdiden alalım, suç ortaya çıkmadan biz yasak koyalım, herkes huzura kavuşsun, forum da güvenli kalsın. Bisiklet fiyatlarını ya da yollarını konuşacağız ama ekonomi ya da belediyecilik ile siyaset arasındaki bağı konuşmayacağız, koca koca makaleler tezler raporlar yazılıyor bu konuda ama bisiklet forumda bunu konuşmak yasak. Neden? Polemik çıkıyor, sinirler geriliyor.... neyse gerisini siz getirin, aynı şeyleri yazmayayım.

Bu yönetim anlayışının sonucu, baskılanmış, sinmiş, iletişimsiz, konuşması ve düşünmesi ketlenmiş, paylaşmayı ve katılmayı unutmuş bir toplum modelidir. Suç denince akla sadece ceza ve yasak gelen bir adalet sisteminin kılıcını elinize alıp yönetmeye kalkarsanız baktığınız her yerde suç ve suçlu arar, ceza ve yasak hükümlerini hazırda bekletirsiniz. Suçun şahsiliği prensibini bile dikkate almaya gerek görmez, suçlunun cezasını herkese çektirirsiniz. Forumda troll mü var, ortalıkta dolanıp başlık mı sabote ediyor, ne yapalım o zaman, onun sabote edebileceği konularda konuşmayı bırakalım, din ve siyaseti bu forumun, bisikletin, bisiklet kültürünün tamamen dışına atalım, herkes bu yasaklara efendi efendi uysun, yoksa biz gerekeni yaparız, baktık olmuyor cezaları ağırlaştırırız, ta ki siz uslanana, forum huzur ve güvene kavuşana kadar.

Ben şimdi bu başlık altında Weber'in kapitalizm-din ilişkisine dair çözümlemesini ya da Veblen'in aylak sınıfın tüketimine dair teorilerini konuşmak istiyorum ama troller konuyu din ve siyaset polemiğine çeker, yöneticilerimiz de başlığı kilitler diye yapmıyorum. Ne gerek var efendim, elektrik faturasını nasıl azaltacağımızı, yemeğimizi nasıl daha ucuza getirebileceğimizi, suya sabuna dokunmadan konuşmak varken, ne gerek var şimdi Weber'e, Veblen'e, dindarların tüketim anlayışındaki dönüşüme, dinsel prensiplerin iktisadi bağlamdaki analizine, sektörün hâliyle hükümetin iktisat politikası arasındaki doğrudan ilişkiyi konuşmaya... Niye karışsın ortalık, bak ne güzel rampa var hadi tırmanalım, bak ne güzel yarışma düzenlenmiş hadi katılalım, bak ne güzel ucuzluk kampanyası var hadi koşturalım, lastiklerimizin havası tamam mı gençler, yarın sabah erkenden köşede buluşuyoruz erken yatalım erken kalkalım....

Ben şimdi böyle yaşamaktan sıkıldım desem, çek git kardeşim o zaman, ne meşgul ediyorsun bizi, derler. İstemiyoruz biz siyaset ya da din konuşulmasını burada, iyiyiz biz böyle, git başka yerde konuş, kaçırma huzurumuzu derler. Ama ben hakikaten sıkıldım. Burada da aynı baskıyı, aynı disiplini, aynı otoriteyi, aynı yasakları, aynı cezaları görmekten çok sıkıldım. Her sıkıldığım yerden gidecek olsam, nerede kaldı benim insan olmaklığım, nerde vicdanım, iradem, fikir hürriyetim, haysiyetim? Her yerde her yasağa itaat ede ede ne kadar insan kalabilirim? Ne kadar?