Bir Planım Var! Bisikletle Anadolu, İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Katmandu...

Doğa Can Yaman

Daimi Üye
Tepki
293
Bisiklet
Cesur
@Tan Yücel

Gitme nedenlerimden birisi de bu. Kendimi bir nebze de olsa kayıtsız kalmamış hissedeceğim, onların duygularını paylaşmak, hissettiklerini hissetmek istiyorum. Orta Doğu, ilk medeniyetler demek. O tarihi, kültürü gözlerimle görüp ellerimle dokunmalıyım topraklara. Bunun birtakım bedelleri de olabilir bunlardan korkmak inanın aklımın bi köşesinde bile değil şu anda duyduğum heyecan karşısında :)
@Cüneyt HOCAOĞLU
Desteğiniz için çok teşekkür ederim.
@Halil MUSLUOĞLU
Teşekkürler. Gerekli olacağın düşündüğüm malzemeleri birer birer temin etmeye başladım. Güzel ele avuca sığan bir kompakt kamera aldım, GPS işini de çözmeye çalışıyorum ucuz yollu. Onun dışında bisiklet konusunda hala kararsızım 1-2 ay içinde netleşir. Diğer bisikletimle antremanlar yapmaya başladım arkaya ağırlık koyup denemeler yapıyorum. Bazen gecenin 3ünde yataktan fırlayıp bisiklete atladığım da oluyor :)
Hergün yazıyorum mesela 2 hafta öncesiyle şimdiki düşüncelerim arasında büyük farklar oluştu. Zaten az olan korkularım gittikçe azaldı hiç zor bir şey olmadığını söyleyebilirim rahatlıkla. İnternette bir sürü okunacak kaynak var, sizinle bilgisini paylaşmak için can atan insanlar var. Geçen cumartesi Soner abinin sunumu vardı ona gittim mesela 50-60 kişi vardı ama çok güzeldi. Öğrenmek gereken çok şey var...

• Beğen
Tepkiler: Soner Sarihan
Scudo

turist

Daimi Üye
Tepki
203
eyvallah temürden gorhsak tirene binmez idük zaten :)

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
acaba bisikleti aldınızmı yoksa yol bisikletiyle mi gerçekleştirceksiniz turu ilk mesajdan itibaren takip edemedim ilk 2 sayfayı ve 4.cü sayfayı okusum ama 3 ü okumadım nedense :D

Doğa Can Yaman

Daimi Üye
Tepki
293
Bisiklet
Cesur
Yeni bir bisiklet edineceğim çok yakında netleşecek fotoğraflarını koyarım buraya :)

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
İlk önce Türkiye turu yapmanızı tavsiye ederim . İyi bir antreman olur sizin için .

Forumdan Soner Sarıhan , bu konularda uzmandır . Ona danışın .

Gerçekten bisiklet sizin için bir heves mi yoksa amaç mı ? Her işinizi kendiniz göreceksiniz . tamir , jant ayarı falan herşeyi öğrenmekte fayda var . Şaka değil bu işler . İran , afganistan vs gibi ülkelerden söz ediyorsunuz

Geçeceğiniz rota üzerindeki ülke , şehirlerden size yol gösterebilecek arkadaş , dernek vs'yi tespit etmek fayda var

Kolay gelsin

Tepki
3
Merhaba, ben geçtiğimiz Ağustos - Eylül döneminde Wuppertal (ALmanya) - Tekirdağ arasını bisikletle katettim. Yola çıkışım seninkine benzer bir hevesle gerçekleşti. İmkanlar açısındansa sana göre daha da yetersizlikler içindeydim. Üstelik kondisyon olarak da yeterince hazırlanmamıştım. Fakat 25 gün içerisinde ( zaman biraz kısıtlıydı maalesef) yolculuğumu tamamlayabildim. Yolda ucuz malzeme kökenli birçok sorun yaşamış olsam da pratik çözümlerle üstesinden gelebildim.

Sana elbette benim gibi hazırlıksız çıkmanı tavsiye etmiyorum, fakat herşeyin mükemmel olması gerekmediğini de belirtmek isterim. Her şeyin başında azim ve kararlılık gerekiyor. Bisiklet ve turlar konusunda da canla başla okuyup öğrendiğin açık. Daha idmanlar için de zamanın var. Gezeceğin yerlerin coğrafyasına, kültürüne ilişkin de temel bilgileri mutlaka önceden edin ki yolda olası sürprizler mümkün mertebe azalsın. Geçeceğin yerlerin dilini de ( en azından sayılar, selamlaşma, bisiklet terimleri, yiyecek adları vs.) temel düzeyde öğrenmen ingilizce vs. konuşunu rastlamadığın durumda hareket etmeni kolaylaştıracaktır.

GPS cihazı edineceksen de eski usül yön bulma yöntemlerini de öğrenmekte fayda var. Kampçılık becerilerini de baştan teste tabi tutman, eksiklerini görmen ve tamamlaman açısından faydalı olacaktır.

Malzeme konusunda eceleci davranmamanı ve yolculuk öncesinde yapacağın deneme turları vs. de kendi ihtiyaçlarını gözönünde tutarak neye ihtiyacın olduğu konusunda son kararını vermeni öneririm. gereksiz yere para harcadığın ve ihtiyaç duymadığın birşey , gerçekten ihtiyaç duyup da yanında olmayan birşey farkettiğinde çok moral bozucu olabilir.

Güzel bir yolculuk olacağını düşünüyor ve hikayelerini paylaşmanı dört gözle bekliyorum.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@Cem Unden

Teşekkür ederim Cem, bizde hep başkalarından öğrendik.
Bu işi bebeğimizle yapacak kadar seviyoruz ve kendimize güveniyoruz.
İsteyen ve gerekli çabayı gösteren herkes başarabilir.
Başaramıyorsa yeteri kadar istememiş demektir. :)
Selamlar

@Doğa Can Yaman

Doğa merhaba, senin gözlerinde gördüklerim bana yeter. Sen bu turu yapacaksın. Hatta yaptın ama daha sen ve biz bilmiyoruz. Sadece üzerinden geçeceksin. Hatırlıyormuş gibi olacaksın. Bize öyle oluyor. :)
Sürekli bir dejavu hali. Müthiş bir deneyim.
Selamlar

Onur Şenel

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Carraro
vallahi merakla bekliyorum ferhat abinin dediğine göre bu pazar gölete geziye gelcekmişsin orada tanışırız ben de anadolu üniversitesindeyim birlikte turlarız senle kondüsyon geliştirmek için merakla bekliyorum bu gezi yapıldığın olacakları şimdiden ayağına sağlık :)

• Beğen
Tepkiler: Doğa Can Yaman

ömer korkmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
258
@Onur Şenel

Kondisyon turlarınıza bende katılmak isterim. Bisiklet arkadaşlarla sürünce zevkli oluyor.Yarın götüşmek üzere;)

• Beğen

Doğa Can Yaman

Daimi Üye
Tepki
293
Bisiklet
Cesur
@Cem Unden

Teşekkürler. Söylediklerinize ben de katılıyorum ve uğraşlarım bu yönde zaten geziden önce tam bir Türkiye turu yapamasak da olabildiğince bisikletle olmaya çalışıyorum. Bir heves değil amaçlarımdan bir tanesi bisikletle olması zaten.

@Barış Aydoğan

Evet haklısınız özellikle malzeme seçimi konusundaki görüşleriniz çok önemli dikkat etmekte fayda var.

@Soner Sarihan

Merhaba :) öncelikle söyliyim sizinle tanışmak çok güzeldi şans eseri fark ettim sunumunuz olduğunu iyi ki gidip dinlemişim. Çok iyiydi Tibet Çınar' ın yerinde olmak isterdim :p

--------------------------------------------------------------------------

Merak eden arkadaşlar vardı hangi malzemeleri temin edeceğim diye; İlk başta bisikletin donanımlarını aldım. Şöyle ki daha önce bahsettiğim Diamond bisikleti toplamaya karar verdim ve şimdilik aldığım bazı parçalar aşağıda:

Shimano FC-M542 Aynakol
" Deore RD-M591 SGS Arka Attırıcı
" Deore FH-M590 36 Delik Arka Göbek
" Kaset ruble HG-CS30 9 vites uyumlu
" Deore fren vites kolu set ST-M590
ve Schwalbe Marathon Plus 700x45c dış lastikler.

Doğa Can Yaman

Daimi Üye
Tepki
293
Bisiklet
Cesur
Antrenmanlara başladık ufak ufak :) Bunun yanında bisiklet üstünde kullanabileceğimiz solar paneller hakkında araştırmalar yapıyorum. Ne yazık ki piyasadaki bu tarz ürünlerin hepsi sorunlu. En temizi bir solar panel, bir akü, bir şarj kontrol cihazı ve bir de inverter ile ufak bir sistem kurmak gibi gözüküyor. Çok fazla maliyeti yok ama bayağı ağır olabilir. Sonuçta böyle uzun turlarda şebekeden bağımsız olmak çok önemli.

Doğa Can Yaman

Daimi Üye
Tepki
293
Bisiklet
Cesur
Nereden girdi aklıma bu sevda? Sabah oldu hala kafamı kaldıramadım internetten... Binlerce sayfa var okunacak ve gene binlerce kilometre gidilecek... Sanırım bu hayatımdaki ilk planım. Benim için geleceğe dair düşünmek, planlar yapmak ilk kez bu kadar heyecanlı.

Her şey okula gitmeye üşenmemle başladı :) Sabahın köründe kalkıp bir de 40 dakika yürümem gerekiyordu. Sonraları nasıl olduysa bisiklet almak geldi aklıma. Gittim bir bisikletçide eski bir bisiklet beğendim aldım. Şöyle bi baktım sonra kendi kendime düşündüm ilk defa bir bisikleti sadece bir bisiklet gibi görmüyordum. Ne olarak gördüğümden de tam emin değildim. Ama sıkı sıkıya bağlandım ona. Neden yani nasıl bir anda bisiklet benim için böyle bir şey oluverdi anlamadım. Bisiklete binerken kendimi sürekli tekerleklerin dönüşünü izlerken buluyorum. Normalde sürekli müzik dinleyen ben artık lastiğin asfalttaki sesini dinlemekten haz alıyorum. Aklıma bile gelmiyor o kulaklığı takmak.Çünkü bu benim şarkım... Niye bunları yazdım bilmiyorum. Aşırı yükleme herhalde :p

Buradan Gürkan Genç' e de selamlar! 4-5 saattir blogunu okumaktan bi hâl oldum. Ne de güzel yazmışsın. Okula da uyumadan gideceğiz artık.

Doğa Can Yaman

Daimi Üye
Tepki
293
Bisiklet
Cesur
Üst üste yazmış oluyorum ama kaydettiğim süreçleri bildirmek adına yazıyorum bugün başardığım iş Hindistan'a gitmekten çok daha zordu tahminimce... 1 ay önce yurt dışından sipariş ettiğim lastikler 1 haftada Almanya'dan gelmesine karşın 3 haftadır Eskişehir gümrüğünde sırada bekliyordu. Neyse bugün kontrolden geçmiş ve 75 euro sınırını aştığı için 18% vergi koymuşlar üzerine ama sevgili gümrük müdürlüğümüz nasıl iş yapıyorsa daha gümrük yasalarından haberleri yok ve kafalarının dikine gitmekten başka bir şey bilmiyorlar keyfi olarak karar veriyorlar ürünlerin geçip geçemeyeceğine... Aldığım lastiklerin değeri 50 euro kargo bedeli 37 euro idi toplamda 87 euro yapmakta. Ama sözde memurlarımız kargo ücretini çıkarmadan hesaplamışlar yasalara göre ürünün gerçek bedeli 75 euro altında olmalıdır muaf olabilmesi için derdimi bir türlü anlatamadım sabahtan beri 50 tane telefon numarası aradıysam 40 tanesi telefonu açmadı 5 tanesi yanlış numara çıktı. En sonunda Eskişehir Posta Dağıtım Merkezin' de olduğunu öğrendim lastiklerimin telefon numarasını buldum aradım adresi istedim adamın verdiği adreste amortisör üreticisi çıktı :D tam vazgeçmişken motorlu ptt kuryesi gördüm yoldan geçerken takip etmeye çalıştım ışıklarda durdu ve yanına gittim konuştum adam beni götürdü posta merkezine ve bambaşka biyerdeydi bana verilen adresten. Neyse gittim ve telefonda konuştuğum adamı buldum bi dövmediği kaldı adamın. Bu ülkede haklı olduğunuz yerde böyle durumlara maruz kalıyorsunuz... Resmen devletimiz halkının "daha ucuza" bir ürün temin etmesini istemiyor dünyanın başka bir yerinde var mıdır böyle bir gümrük uygulaması bilmiyorum ama bence yoktur en azından 75 euro gibi komik bir rakam değildir... Sonunda adama durumu anlatabildim ve bana Gümrük Müdürlüğünün adresini ve telefon numarasını verdi. Gümrük ücreti verip kargoyu alamadım ama kutunun içinden faturasını aldım pazartesi onunla birlikte gidip yeniden kontrol ettireceğim. Adamlar kutuyu açmışlar ama faturaya bakmaya tenezzül etmemişler halbuki baksalar orada 50 euro yazıyor... Ve inanır mısınız Eskişehir Gümrük Müdürlüğü diye aratın internette bakalım adresi bulabilecek misiniz... Hakkımı gasp etmekle kalmayıp bir de saklanıyor devletimiz...

Doğa Can Yaman

Daimi Üye
Tepki
293
Bisiklet
Cesur
Pakistan vizesiyle birlikte bütün zorlu bürokratik işlemlerin üstesinden gelmiş bulunuyoruz. Yardımları için bu foruma ve Delta Bisiklet Ulaş abiye teşekkür ediyorum :)

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.080
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Doğa Can Yaman

Hayırlı olsun, gözün aydın bundan sonrası sana kalıyor artık bol bol pedallamaya devam, ekipman olarak eksik neler kaldı ?

Doğa Can Yaman

Daimi Üye
Tepki
293
Bisiklet
Cesur
Teşekkürler, şu an için ufak tefek turlar yaptığımız için daha ekipmanımız yok. Ama 1 ay içinde daha uzun turlara, okuldan zaman ayırıp belki şehirler arası turlara çıkacağız. İstanbul' a gidip Delta ile çözeceğim 2-3 haftası kaldı. İletişim Fakültesi ile konuştuk, iletişim, çevre ve küresel ısınma ile ilgili metinler hazırlamaya çalışıyorum şimdi okul da destekleyecek. Belki o proje dosyası ile birkaç firmaya da başvururum. Yani her şey yolunda :)

ömer korkmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
258
Hadi bakalım hayırlı olsun zaman daralıyor. havalar iyice ısınıyorç yakında sizi uuğurlarız sanırım. :)
@Doğa Can Yaman

• Beğen

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Seni candan tebrik ederim Doğa,
Konunu ilk ginden bu yana takip ediyorum. Ne yalan söyleyeyim senin bir hevesle yazıp biraz mesajlaşıp işin ucunu bırakacağını zannetmiştim. Ne mutlu ki yanılmışım. Beni bu mesajı yazıp hem özür dilemek (ki sen düşüncelerimi bile bilmiyordun ama olsun) hem de tebrik etmek durumunda bıraktığın için teşekkür ederim.
Artık tüm iyi dileklerim seninle. Umarım hayaline ulaşırsın. Elimden gelen birşey olursa yapmak isterim.
Sağlık ve mutlulukla kal.

• Beğen

Doğa Can Yaman

Daimi Üye
Tepki
293
Bisiklet
Cesur
Herkese çok teşekkür ederim. Vallahi ben de şöyle bir geriye bakınca tam olarak sıfırdan başladığımı ve şu anda kalkışa hazır olduğumu görüyorum hiç yoktan bir tur planı yaptık ve kime sorduysam yardım etti hatta elinden geleni yaptı. Bir de blog sayfası açtım. Konsepti biraz farklı tuttum :D henüz hazırlık aşamasında ama takip edebilirsiniz...

bisikletlegidiyoruz.wordpress.com

• Beğen
Tepkiler: Tolga Günsezer