Araç sürücüleri bisikletçilerden neden nefret ediyor?

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
ingiliz psikolog Tom Stafford'un teorisini okudum paylaşmak istedim, önce link vereyim;

(link)

http://s1310.hizliresim.com/1g/g/tkhsl.jpg

kabaca tercüme etmek gerekirse;

araç sürücüleri bisikletlerden nefret ediyor çünkü bisikletler ahlaki düzeni rahatsız ediyormuş. peki bu nasıl oluyor?
Tom Stafford bunu iki etkenle açıklamış;

- free rider problem (beleşçi/bedavacı sorunu diye anladım yanlış da olabilir);

bazı insanların genel geçerlilik kazanmış toplumsal kurallara uymaması, yani bir nevi hile yapmasından dolayı ortaya çıkarmış. buna göre bisikletler trafik kurallarına uymadıkları için araçlar mecburen beklerken bisikletler boşluklardan sıyrılıp geçip gittikleri için bir anda herkesin önüne rahatlıkla geçebildikleri için araç sürücüleri sinir olurmuş.

- altruistic punishment (buna google çeviriden baktım - 'fedakar ceza' diyor);

kişisel anlamda bir bedeli olan fakat doğrudan size bir faydası olmayan ceza şekli diye açıklıyor. örnek vermek gerekirse; ücretini ödeyip girdiğiniz bir etkinlikte birisinin duvardan atladığını gördünüz diyelim, bu kişinin etkinliği izlemesi sizi rahatsız etmez (size bir zararı yok) ama bu adamı yakalaması için polise gidersiniz uğraşırsınız olan size olur etkinliği izleyemezsiniz.

sonuçta; insan ruhunun derinliklerinde, yabancılarla organize olarak toplum oluşturma dürtüsü yatarmış, herkes kurallara uyduğu takdirde sorunsuz bir ilerleme kaydedilirmiş ancak bisiklet sürücülerinin trafik kurallarına uymaması araç sürücülerinin öfkesini tetikliyormuş. tabi diğer yandan bisikletler sayesinde trafikteki yoğunluk ve hava kirliliği azalıyormuş. araç sürücülerinin de bu açıdan bakmasını sağlamak bir çözüm olabilirmiş.

kabaca tercüme ettim, bundan daha iyi tercüme ederim diyen olursa hiç alınmam saygı duyarım :)

Scudo

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
İlim azaldıkça,insanların birbirine olan saygısı , sevgisi aynı zaman da hoşgörüsü azalmakta,bu bağlamda araçların çoğalmasıyla,insanlar özellikle mesai bitimlerin de,trafikte sinirli ve öfkeli oluyorlar..bisikletçilerin trafikte takılmaması,bazı insanlarda kıskançlığa neden olabilir,psikoloğun tesbitlerine katılmamak elde değil..

Kibarlık asaletin, nezaketsizlik ise bayağılığın, cahilliğin işaretidir.

Tolga Yücel

Forum Demirbaşı
Tepki
328
Bisiklet
Salcano
Her ne kadar trafikte görünsekte,araç sürücülerinin %40 gibi bi dilimi duyarlı olsada geri kalanı baya bi duyarsız. 2 teker üstünde savunmasız bi şekildeyiz,laf atanmı dersin sigara izmariti atanmı dersin üstüne sürenmi dersin,ben cahillik olarak görüyorum bu yaklaşımı.. Gönül isterki zihniyetin değişmesi bisiklet sürücülerine dahada saygılı olması..

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.360
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben hem otomobil,hem motosiklet hemde bisiklet kullanan biri olarak her iki tekerlekli aracada saygı duyulmadıgını açık ve net olarak söyleyebilirim.Dediğiniz gibi araç sahipleri araçların içinde beklerken bizler yanlarından geçip gidmemiz,kara yollarının sadece 4 tekerlekli araçların hakimiyetinde oldugu duygusu var olması ve toplumumuzun bizleri 'serseri,....,....'görmesi gibi bir kanı var toplumumuzda.Ayrıca kaçımız kırmızı ışıkta otomobiller beklerken geçiyoruz,%90' ımız geçiyor.Birazda biz şehir içi trafiginde bisiklete binerken kurallara uymalıyız.Ben kurallara uyuyorum diyorsanız helal olsun.Ama çoğumuz uymuyor,buda bize saygıyı azaltıyor şehir içi trafiğinde.
Aşağıdaki video'daki gibi bisiklet kullanırsak bir Allahın kulu bize saygı göstermez.

• Beğen
Tepkiler: S26 ve Mhmt_EMR
Tepki
1
Bisiklet
Salcano
@Ozan Güneri
çok dogru bir yaklaşım abi bu sürücü trafigi bozuyor fakat araç sürücülerinin ve içindekilerin arabadan inerken aynaya bakmaları bu kadar zor olamaz , bir bisikletin ana yoldan gelirken 40-50 gibi bir hızla köşeden arabayı önüne kırarak çıkması hiç bir insanın hakkı değildir ve olamaz bu olay cinayetten başka bişey deildir kaza diyerek kendilerini avutmasınlar :)

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
psikopatları bir kenara ayırıyorum. onlar zaten herzmn bizi düşman olarak görür. ama birde şu yukarıdaki videodaki gibi beyni olmayanlar yüzünden bizlere cephe alan çok sürücü var. sürücü bizi görünce direk strese giriyor "acaba ne zmn önüme kırar, önüme atlayacak mı acaba" gibisinden. çok kere etkinliklerde bile tek sıra denmesine rağmen, tek şeritte gidilecek denmesine rağmen araçlar arasına füze gibi girenler yüzünden normalde gayet saygılı ilerleyen ve sadece sırf bu tip insanlar yüzünden zıvanadan çıkan çok şoför gördüm. önce içimizdekileri eğitirsek sorunun büyük kısmı yok olacak. karşılıklı saygı herşey bunda bitiyor.

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer

Çok basit. Karayolu "motorlu ve minimum 4 tekerli araçlar" içindir mantığı olan geri kalmış toplumlarda başka bir sebep aramaya gerek yok. Ben otomobil kullanırken diğer sürücü tali yoldan çıkıp beni sıkıştırabiliyorsa bisiklete değinmeye bile gerek yok. Mantık basit, bu gibi zihniyette bisiklet karne hediyesi, bahçende mahallende ya da parkta küçük daireler atman gerek bir araç!

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
@ReşitÇağırgan

Konak'ta mesela :D

@Ozan Güneri

Şu kask takmayan bilinçsiz varlığa içimden öyle bir saydırasım geldi ki...

Olması gereken bu , helal olsun :alkis:

CevdetBilge

Forum Demirbaşı
Tepki
576
Bisiklet
Colnago
Trafiğin tanımı Yayaların, hayvanların ve taşıtların karayolu, trenlerin demiryolu, gemilerin denizyolu, uçakların havayolu üzerindeki gidiş gelişi. Trafik denilince daha çok kara taşıtlarının karayolu üzerindeki hareketi anlaşılır. Taşıt nedir sorusuna gelince ''Taşıt: Karayolunda insan, hayvan ve yük taşımaya yarayan araçlara "taşıt" denir.
Bunlardan;
Makine gücü ile yürütülenlere "motorlu taşıt"
İnsan ve hayvan gücü ile yürütülenlere "motorsuz taşıt".diye tanımlanıyor

Sonuçta bisiklet trafik tanımı içinde taşıt ve taşıt içinde de motorsuz taşıtlar grubunda tanımlanan ve trafiğin bir parçası konumundadır. Bunları niye yazıyorum derseniz bisiklete en temel tanımlamalardan bakarsanız zaten trafiğin bir parçası konumunda .

Empati kurulması açısından da bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ,bir ulaşım aracı olduğunun gösterilmesi ve sürücülerin de bunu içinde sindirmesi lazım.
Ben hem araç hem de bisiklet sürücüsü olarak bisiklete başlamadan önceki halimle kıyasladığımda araç kullanırken daha dikkatli davranmaya özen gösteriyorum ve özellikle kaskını takmış dikkatli gitmeye çalışan bisiklet sürücüleri gördüğümde daha da seviniyorum.
Ne yazık ki kurallara uymayan güvenlik anlamında kıyafetine özen göstermeyen bisiklet ve motosiklet sürücüleri araç sürücülerinin dikkatini dağtmakta ve zorlanmalarına sebep olabilmektedirler özellikle resmi kurallar dışında kendi kurallarını oluşturmuş(trafiğin sağdan aktığı, elle işaretlerin yapıldığı; selektörlerle anlaşıldığı büyük araçların küçük araçlardan daha üstün kabul edildiği vb:) bizim gibi ülkeler de trafiği iyi okumak da önemli oluveriyor.

Yine de gördüğüm şey şu bisikleti insanlara biz anlatacağız doğru şeyler yaparak ,ilgiyi artırmaya çalışarak özellikle şu yoğun trafik döneminde zor durumda kalan araç sürücülerine bisikletin avantajlarını anlatarak başlayabiliriz. Devlet politikasında da trafiğin çözümünde sadece toplu taşıma araçlarının kullanımının özendirimesi yanında bisiklet kullanımının öneminin de belirtilmesi önemli olmalıdır .

Bisiklet kullanıcıları olarak doğru şeyleri yapmaktan vazgeçmeden sabırla insanlarda sürekli göz aşinalığı oluşturarak ve avantajlarını gözler önüne serdiğimiz sürece tabu olmaktan çıkmaya ve kullanılabilir değerlendirilebilir bir değer olmaya başlar.

• Beğen
Tepkiler: Türka¥

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
açıkçası olaya başka açıdan bakacağım ,,
ben kesin olarak uygarlığın yok olmasından yanayım ,nasıl olacak ya büyük afetler ile ,newyork un sular altında kalması gibi,denize yakın olan kıyı kentlerin denizler tarafından yutulması ,ve büyük depremler,
bi kere bu belayı başımıza henry ford getirdi otomobil bana göre abartıdır ,abartının dik alasıdır ,herkese otomobil ise tamamıyle yalnış bir düşüncenin ürünüdür, peki ne olacak idi,,

kesinlikle toplu taşımacalık raylı sistem şehirlerde tranvaylar,,
öyle yok belediye otobüsü,yok taksi yok efendim minibüstü hepsi kalkacak,,şehirlerde sadece tranvay olacak,,
evet şehirler arası kesin hızlı trenler o kadar ,
yok efendim otobüstü, kamyondu yok öyle şey araçta olmayacak ,
ticari kara taşımacılığı ortadan kalkacak yerine trenler gelecek ve trenler limanlara kadar yükü bırakacak ve limanlardan deniz yoluyla ticari mallar taşınacak tırlar tarihe karışacak ,,ayrıca ticari tren taşımacılığının ayrı bi hattı olacak asla insanların taşındığı tren hattı ile aynı yerde olmayacak ,trenler elektrik gücü ile işleyecek tranvaylarda ,ne oldu petrol işi bitti tabi,işine gelirmi petrol şirketlerinin asla ,zati bunlar değilmi dünyayı yaşanmaz hale getiren, otomotiv sektörü değilmi dünyayımızı kirleten gereksiz araç kalabalığı yaratan ,üst medeniyet anlayışı bana göre 4 tekerlerin olmadığı uygarlıktır ,,
geriye ne kaldı motorsiklet isteyen alır o da elektrikli olacak ,,ve geriye ne kaldı tabi bisiklet şehirler bisiklet ağları ile örülür,,
millet işine bisiklet ile gider tranvay yolları sağı solu kapalı olur ,bisiklet kazaları olmaz ,her şey alt yapıya bakar böylelikle gürültüsüz bi şehir elde ederiz ,
tabi bu insanlık buna hazırmı asla ,bi kere virüsü yemiş o virüsün adı 6 çeker yok 4 çeker adam bırakırmı yahu cipini ya da son model bw sini, alışmış kudurmuştan beterdir ,altından al arabasını ağlar bu insanlık ,

Emre Sertkaya

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Kron
başlık acayip genelleme yapıyor . Araba kullananların alayı nefret edemez bızlerde araba kullanıoyruz :) ayrıyetten oyle suruculere denk geldımki adam ben gecıyım dıye yolunu verdi çok şaşırmıstım tabi ortalamaya vurursan iyi olanların sayısı baya az cıkar gibi . Aslında adam akıllı bısıklet yolları olsa , kimse bırbırının serıdını işgal etmese ortada bir nefret olmaz .

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Adam olanı da var hayvan olanı da var :) Yaklaşık 80 ile gelirken ve herhangi bir ışık yokken durup yol verene denk gelmiştim.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
araç sürücüleri diğer araç sürücülerinden de nefret ediyor bana göre. bize gelince, zaten o yollara ait olmadığımızı düşünüyor adamlar.

• Beğen
Tepkiler: tt2000

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Bu yazıda free rider problemini şöyle tarif edebilirim: bir boksör karşısında dövüşmek için yine bir boksör görmek ister. Hayatında hiç boks yapmamış birinin olması sorun yaratır. Aynı şekilde bir satranç ustası karşısında amatör birini istemez, nedeni de çok basit; bu işin tecrübe edilmiş ve karşılıklı anlaşmaya varılmış yazılı olmayan kuralları var, amatör olan bunları bilmediğinden, sonuçta kaybetse de, ters davranabilir. Alışılmış düzeni bozar. Araç şoförleri de yine başka araçlar görmek ister; motorlular veya bisikletliler savunmasızdır bir çarpma anında bir kalkanları yok. Esneklik bırakmıyorlar. Ayrıca şeritler araçlara göre çizilmiş; bir motorlu veya bisikletli için değil, şeridi işgal eden motorlu veya bisikletli sürücüyü şüpheye düşürüyor.

Altruistic punishment; size ait olmayan (algıda böyle, yasa izin veriyor), arabalara ait olan bir yolu işgal etmeniz. Her ne kadar size zararı olmasa da bisikletliye ait bir yerler varsa orayı kullanmalı, araba yolunu değil (bisiklet yolu var mı? nereden bilsin, bisiklet sürmüyor ki!). Yani kendisine ait yolu değil araba yolunu işgal ettiği için suçlu.

İkinci konu algıyı değiştirerek çözülebilir cinsten: Örneğin ben arabayla işten eve dönerken hep aynı caddeyi kullanıyorum. Bu caddede bir kez olsun durup dolaşmamıştım. Adı cadde ama sağlı sollu araçlar park ettiği için iki araç yan yana gidemez. Bu caddeden ne zaman geçsem illa yayaların cadde üzerinde sağda solda gittiklerini, hatta bebek arabalarını sürdüklerini görüp rahatsız oluyordum. Çünkü yol zaten dar, çarpma tehlikesi yaşıyorsunuz. Sonra bir gün işim düştü, caddede yaya dolaşmam gerekti. Bir de ne göreyim; kaldırım denilen şey hikaye. Dükkanlar kaldırımı işgal etmiş, girintili çıkıntılı bir kaldırım var, aşağı inen merdivenler, yukarı çıkan merdivenler, inşaat halinde olan yerler. Yani caddeden gitseniz daha güvenli. Hele bebek arabasıyla bu imkansız. Daha sonra bu caddeden geçerken algım değişti, yolda yayalar görünce sinirlenmek yerine daha dikkatli olmaya başladım.

Ancak ilk konunun çözülmesi algıyla olmaz. Arabalarla bisikletliler aynı trafiği kullandıkları sürece bu sorun var. Tek çözüm iki yolu ayırmak.

• Beğen
Tepkiler: S26 ve Türka¥

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Bu video'da ki kişi gerçekten cahil cesareti ile çıkmış. Hyundai frenlese arkada ki o o araca girseydi. adam tüm bisikletlilere karşı bi sinir duyacaktı. hayır, Ne kask var ne birşey, Altında mtb salak salak hareketler, bir sağa bir sola.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
yukarda radikal düşüncem oldu uygarlık hakkında tabi şimdilik hayal görüyorum farkındayım,,
:rolleyes:
dünyada öyle ülkeler vardırki ,adamlar bisiklete mesafe koyar ,ve öncelik tanır ,mesele nedir kültür ,iş gelir kültüre dayanır
ha şimdi bu ülkede neyin eğitimi var acaba ,doğru dürüst eğitildimi bu ülke, haşa asla inanmıyorum bu ülkenin insanları adam gibi eğitilse idi bu günkü tablo bu olurmu idi,,saygı nedir saygı çok önemli,
saygı ne vakit biter adamın dertleri vardır işşizdir ve kredi kartı borcu vardır çocuğun özel okul masrafı ,başka nakliyecidir kafası bozuktur, başka adam taksici başkasına çalışır 24 saat uyku uyumamış başka başka minibüsçü keza öyle ,başka başka yav bu dört teker sürücülerin hangisinin derdi yok varmı dertsiz tasasız istanbulda adam ,yav bunların hepsi dertli onun içinde birbirlerine bile saygısı yok ,bu pazar önümde bi kaza oldu adama kırmızı yanıyor özel araç geçti öbür taraftan minibüs geldi, minibüse bodoslama girdi ,yanlarına gittim, kimi elini tutuyor yerde ,kimi belini ,özel araç olmuş hurda adam kafayı cama geçirmiş kan akıyor ,geçmesene kardeşim kırmızıda derler adama, tabakhaneye ...mu yetiştiriyordu acaba nedir bu telaş ,,
kurban bayramı yollarda savaş var esas ona bakın şimdi,..
bilmem kaç ölü ,bilmem kaç yaralı, aynı tablo, bu değişecekmi acaba,,

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Her şey paraya endekslenince parasız ulaşım yapandan nefret ediliyor.Adam almış 100 binlik araç, mal gibi trafikte bekliyor.Sen yanından geçip gidiyorsun sinir oluyor.Hem onu görmüyorsun hem aldığı aracı dikkate almıyorsun.Halbuki adam gösteriş için alıyor onu. Başka ne yapılır ki eşşek kadar suv ile şehir içinde? 20-30 km gidip gelmek için gerek var mı öyle bir araca, yok.

Bir diğer önemli fark bisiklete binen kişinin sağlıklı olduğudur.Adamın hayatı ağır abi rolleri ile poz eserek geçmiş.Şeker, tansiyon, her türlü dolaşım sistemi bozukluğu mevcut.Sen şortla taytla püfür püfür geçip gidiyorsun.Adamın dünya görüşüne baştan aşağı aykırısın.Kitabında, ahlak sisteminde böyle bir profil yok.Kaskına, şortuna, kulaklığına, eldivenine, gözlüğüne, ayakkabına, çorabına, tişörtüne her şeyine gıcık.

Yani özetle; parayla yada poz keserek saygınlık elde etmeye çalışan içi boş kofti tipler bizi sevmiyor ve anlamıyor.Anlamasını da beklememek lazım çünkü o tiplerin bilgiden kültürden yoksun beyinleri farklı şeyleri anlayabilecek kapasitede değil.Kültür parayla satın alınamıyor, bu da çok zorlarına gidiyor.Senin varlığın o tiplerin ne kadar öküz olduğunu ortaya döküyor, görünür kılıyor. Yan yana gelince turnusol kağıdı görevi görüyoruz.

• Beğen
Tepkiler: cengiz tatlıcı

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
benim iş yerim eyüp'de evim zeytinburnu'nda Allaha şükür arabam var. ama gelin bana sorun işe arabayla gidermisin. zorunlu kalmadıkça (yük, veya sert hava şartları) gitmem bu yaz sezonunda da, kış sezonunda da arabayla gitmemeye çalışıyorum.
neden?
1. petrol: araba mazotlu ayda hergün git gel yapsam kağıt üzrinde hesaplamalara göre ayda 175 tl ediyor.
2. trafik : sıkışık olan trafikde eve gelişim 45 dk min 30 dk buna eşit olarak trafikde beklerken yanan mazot, kağıt üzerindeki hesabı yıkıyor ve ayda 200 tl oluyor.
3. stres : trafikde yer kapacağım yol kapacağım diyenlerin yüzünden ayağımızı debriyajdan çekip rahat bekleme bile yapamıyoruz.

bir örnek; geçenlerde bilader arabayla dükkana geldi ve bana at abi bisikleti arabaya ben götüreyim, yorulma boşuna dedi. ben kabul etmedim. ona şöyle dedim; ben senden daha çabuk ve rahat eve giderim. ve öyle oldu. dükkandan çıkış ikimizinde 18:30 ben 18:45 evin dış kapısındayım. eve girdim, terimi sildim, bisikleti temizledim. saat 18:45 birader kapıda şimdi neden araba kullanayım. bir başka bakış açısı sağlık; merdivenleri görünce kim çıkacak bu merdivenleri demiyorum koşarak çıkıyorum.
Bugün topkapı mezarlığına gittim. mezar ziyaretine arabalar kilit. ben okudum üfledim sonra sahile indim oradan bakırköy'e gittim. meydana çıkan işlek yola bisikleti elime aldım yürüyorum, sanki uzaylı görmüş gibi, amcalar ablalar nasıl bakıyorlar, bende rahatsız oldum. düşündüm daha bizim millet bisikletçiyi tanımıyor, şaşkınlıkla bakıyorlar dedim ve bisiklet rahatlığıyla evime geldim. bu arada bisiklet yolunda giderkende dikkatli olun. bugün beyaz bir polo hipodromun orada bisiklet yolunda dalmış ne kadar bisklet yolu levhası ışığı varsa altına almışdı orada olmadığım için şükrettim.