2014 Trek Fx 7.3 / 2014 Specialized Sirrus Elite / 2014 Merida Speeder T2 / Escape 0

Hangi Şehir-Tur Bisikleti ?

• 2014 TREK FX 7.3

• 2014 SPECILIAZED SIRRUS ELITE

• 2014 MERIDA SPEEDER T2

• 2014 GIANT ESCAPE 0

• Toplam katılım
    95

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tolga bey;görmeden,dokunup hissetmeden bisiklet almak,alma aşamasında küçük detaylar için elemiş olduğunuz bir bisikletle daha sonra karşılaştığınızda,buruk bir pişmanlığa dönüşebilir.Bu,çoğu zaman yaşanan bir durum.Öte yandan Specialized SS ve SE modelleri,özellikle trek FX 7.3 ve 7.5 ile yapılan karşılaştırmalarda,rekor topiklere sahiptir.Şöyle bir nette bakın SSE vs Trek fx;bu bile yüzlerce karşılaştırma yorumlarıyla dolu.Ayrıca forumda da çokca var.

Demem o ki,bu kafa karıştırıcıdır.Ben FX alırken bizzat Sirrus serisini inceledim.Kısa bir de sürüş tecrübesi edinip,sonra trek fx 7.3 e yöneldim.Onu da test edip karar vermiştim uzun zaman önce.Daha sonra artan ihtiyaçlar sonucunda Trek fx 7.5 aldım ve orada durdum.

Aslına bakarsanız bu bisikletler rekabet amacıyla düşük donanımlarla satılıyor;yoksa kadro olarak kesinlikle çok değerliler.Alivo Acera vs kafanızı takmayın.Bisiklet işi bir günlük iş değil.Kervan yolda dizilir, misali,zamanla gönlünüzce değişiklik yaparsınız.Specialized ve trek fx3-4-5 artık bütçe neye el veriyorsa,GÖREREK,TEST EDEREK alın.Arzu ederseniz sürüş ve diğer teknik deneyimlerimi de paylaşabilirim.

Scudo

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@Derya Keçeci

Şu konuda yardım istiyorum Trek Fx 7.3 SSE,Merida T2 ve Fuji Absolute 1.5 'e göre daha tur vari bir bisiklet mi yoksa tam tersi şehir içinde kullanılacak bir bisiklet mi ?

Benim bu bisikleti alma amacım İstanbulda bisiklet yollarında kullanmak ama evim bisiklet yollarına uzak Üsküdar'dan Kadıköy'e yol alıyorum bisiklet yollarını kullanmak için buda günlük minimum 40 maksimum 80 km yol demek.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@Tolga Çelebi
Tre FX'ten sonra noktalı virgül koymanız gerekiyordu.
Sorunuzun cevabı evet. FX daha turvari bisiklet.
''tam tersi şehir içinde kullanılacak bisiklet mi?'' sorunuz ise hatalı. Çünkü hepsi şehirde kullanılabilir.
Ben içlerinde Merida Speeder'i tavsiye ederim. Kadrosu bu yıl güncellenmiş, daha zarif, içten kablolu, yola yakın, bagaj yeri mevcut, fiyatı daha iyi vs.
Yukarıda yazdıklarınızın hepsi de güzel bisikletler. Hepsi de birbirinden küçük nüans farklarıyla ayrılan birbirine yakın bisikletler. Kafanızı karıştıracak belki ama bunların içine Scott SUB'u da ekleyebilirsiniz. Ben kullanıyorum ve memnunum. Sürüş amacınız belli. Bunların hepsi amacınızı fazlasıyla karşılıyor. Test edebildiğinizi edin. Bütçenize ve görsel zevkinize göre birini alın geçin.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MehmetAli07

Evet fitnesın kralı üretilecekse onuda yine scott üretir (sanki benzer sözleri tandoğan mı söylemişti) Bu bakımdan bir metrix modeline bakmakta yarar vardır. SSE ve meridaya takla attırır. Bir tek cube SL road başa baş kalır.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Çelebi

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@MehmetAli07

Peki Merida'da tiagra ile acera yani bir yol kompenti kullanılması bir sorun yaratır mı ilerde vites sistemini yükseltebilir miyiz?

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tolga bey;
Öncelikle Tiagra yol,Acera'da MTB,şehir ya da tur bisikletlerinde kullanılan komponent serisi.İleride şehir bisikletinizi drop barlı bir yol bisikletine çevirmek isterseniz,baştan aşağı herşey değişir.26-36-46 ya da 26-36-48 aynakol komponentleriyle de az buçuk bir cyclocross olur,yine yol bisikleti olmaz.Bir bisikletin kimliğini kadrosu belirler.Üzerine taktığınız komponentler değil.Amacınız yol bisikleti ise,bunu şehir bisikletini yol bisikletine dönüştürerek yapmayın;dönüşmez.Yani şap'tan şeker olmaz.Kimliksiz bir bisiklet olur.

Trek 7.3'e gelince;evet tur bisikletinin kralı olur ondan.Yaklaşık bir buçuk yıl kullandım.Şimdi dokuzlu sistem kullanılıyor.Özelden de yazdığım gibi,burada değişikliğin püf noktası sistem'dir.Yani değişiklik yapmak istediğiniz komponentin dokuzlu sisteme uyumu.Şimdi siz,ben arka rubleyi onlu yapayım deyip 11-36 bir ruble alır takarsanız olmaz.Neden olmaz,zincir daha incedir onluda.Aynakol uyar mı,o da uymaz.Haydaa ! Bir de aynakol,arttırıcı,vites kolları derken iş uzar gider.

Merida ve fuji'yi bilemem.Specialized Sirrus Elite ve Trek FX 7.3-7.4-ve 7.5 ulaşılabilecek bisikletler ve verdiğiniz parayı sonuna kadar hak ederler.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@Derya Keçeci

Peki bu trek,specialized ve muadili markalar neden kompentlerini düşük tutuyolar acaba kadro kalitesini yaşamaktan vites'e zaman gelmiyor mu acaba :) Ha bu arada benim şimdi kullandığım bisiklette arka arttırıcı acera ön arttırıcı tourmey'in bile altı :) benim gözüm doymuyor ne yapayım illa deoreler,slx ler falan istiyorum ancak bisikleti alınca anlayacağım bu vites sistemini 1.planda tutmamam gerektiğini :)

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Tolga Çelebi

Yanlışınız var. Tourney serisi Shimano'nun MTB tipi en baz vites sistemidir. Değil Alcera, Altus bile Tourney'den üsttedir.

Tourney<Altus<Alcera<Alivio..Deore'ye geçerseniz yavaş yavaş yol bisiklet sistemlerine geçiş yaparsınız.

Bir de Metrix, Merida ve SSE'ye takla attırır denmiş, ama neye göre, nasıl nerden takla attırıyor birşey denmemiş. Bildiğim şudur, Trek FX kadroları tura çıkmak için en uygun kadrolardır, Spec Sirrus kadroları yol bisikletine yakın, yol bisikleti keyfi vermeye en yatkın kadrolardır.

Trek, specialized, scott vb. markalar komponentleri düşük tutmuyorlar, yüksek komponentli modelleri de var. Ama fiyatları da aynı seviyede uçmuş oluyor o zaman, Türkiye ortalamasının üstüne çıkıyor, bu yüzden ya ithal edilmiyor, ya da bu tip forumlara konu olmuyorlar. Ne kadar para, o kadar köfte.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Arkadaşlar teşekkürler bugün bir kez daha bütçenin onemini gordum. Belki Specialized istiyorum ama fiyati cok pahali 2.606 TL. Merida 1.820 TL bu yuzden pesinde de % 10 indirimle merida alacagim gibi ancak jant seti 'ni ilerde degistirmek istiyorum 300-400 araliginda bir jant seti var mi acaba ?

Tepki
69
@Mert E.
Bu çeşit yorumlar genelde iddaa programlarında oluyor, uzaya gönderir, takla attırır, bozuk para gibi harcar... stand up niyetine seyrediliyor :)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Tolga Çelebi

Elbette 300-400 Liraya jant setleri var, ancak performans olarak almayı düşündüğünüz Merida'dan pek de daha iyi değildirler. Jantınızı değiştirmeniz gerekmediği sürece düşündüğünüz aralıktaki jant setlerine para vermenizi tavsiye etmem. Bence harcadığınız paraya değmesi için en azından Fulcrum Racing 7 gibi bir set almalısınız, bunların da fiyatları Türkiye'de sizin harcamak istediğiniz bütçenin iki katı civarında.
@Mert E.

Sanırım daha agresif bir geometriye sahip olduğu ve dolayısıyla daha hızlı gidileceğine istinaden o yorum yapılmış.

Muhtemelen farketmişsinizdir; Scott, Metrix'i fitness, commute (işe gidip gelme) ya da şehir bisikleti olarak değil yol bisikleti diye pazarlıyor. Gidonu düz ama geometri olarak da Specialized Secteur gibi bisikletlere yakın.

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.

Murat bey scott firmasının ticari bir taktik olarak yol bisikleti başlığında pazarlaması dışında scott metrix in hangi özelliği vardırki yol bisikletini andırır olsun.

(link)

Ben geometrisi de dahil hiçbir özelliğini göremedim. Metrix -şehir bisikleti olarak anılmasının bu gruba dahil edilecek bisikletlerin spektrumunun genişliği nedeniyle doğru olamayacağını düşündüğümden-safkan bir fitnes dır.

• Beğen
Tepkiler: B.Konak

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@Murat B.

Peki saolun zaten sanırım bisikletin doğasında var bu yükseltme işi peki Merida hakkında bilginiz var mı specializedla arasında pek fark yok gibi arada kaldım gene :)

Birde jant seti kaç telli olmalı RS10 Mavic Aksium gibi setler var ama sanırım onlar yol bisikleti için 700 liraya kadar bütçemi çıkarırım bu iş için birdenb bu 700 liralık setlerde göbekler dahil ve kaliteli mi ?

SongülB.

Üye
Tepki
32
Bisiklet
Merida
Tabiki Merida Speeder
Trek'i bilemeyeceğim ama Speci Sirrus'u biliyorum.
Güzel görünümlü, fazla iddialı ama bekleneni vermiyor. Yavaş gibi. Ben Speeder aldım. Bence daha iyi.
Sirrus 2600 Speeder 1800 tl. Bi tane daha bisiklet lütfen :)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@mehmetsunu

Vücudumuz ile bisiklet üç noktada temas eder; pedallar, sele ve gidon. Dolayısıyla bisikletin üzerinde vücudumuzun aldığı şekli bu üç noktanın birbirlerine olan mesafe ve açıları belirler. Diğer ölçüler bisikletin sürüş karaterini belirler, örneğin tekerlekler arası mesafe viraj performansında oldukça etkilidir, zincir çatalının kısa olması pedala verilen gücün daha verimli bir şekilde yola aktarılmasını sağlar.

Söz konusu üç noktadan pedallar orta göbeğe bağlı oldukları için sabittir, sele yüksekliği ve hizası (ileri/geri olarak) ise bacak boyuna ve baldır/üst bacak oranına göre ayarlanır. (bacağın dizden yukarısı için "üst bacak"tan daha doğru bir terim var mı? hayvanların türüne göre incik ya da but deniyor, bizimkinin adı ne?). Geriye bir tek gidonun yeri kalıyor; gidon ne kadar önde ve aşağıdaysa bisikleti sürerken o kadar eğilmek gerekir, gidon geride ve yüksekte olursa bisikleti taburede oturur gibi sürebilirsiniz.

Alın borusunun tepesi ile orta göbeğin arasındaki dikey mesafeye stack, yatay mesafeye reach deniliyor (reach'in Türkçesi uzanma mesafesi galiba, stack'e ne deniyor bilmiyorum). Yukarıda anlattığım gibi az stack + fazla reach = agresif oturma pozisyonu; fazla stack + az reach = nisbeten dik, rahat oturma pozisyonu. Alın borusunun uzun olması stack'i arttırıp, reach'i bir miktar azaltacağı için yarış bisikletlerini karşılaştırırken bu ölçüler ile uğraşmak yerine sadece alın borusunun boyuna bakmak da oldukça yaygındır bu arada.

Şimdi bakalım Scott Metrix nasıl bir bisikletmiş. M bedeninde stack 610mm, reach 380mm. Merida Speeder'ın 56 benedine bakarsanız 635mm ve 371 olduğunu görürsünüz. Yani aynı alın borusu ve aynı spacerlar ile kullanırsanız Metrix'in gidonu 2,5cm aşağıda ve neredeyse 1 cm ileride. (Sirrus için bu değerlerin ne olduklarını bulamadım, ancak Merida'dan çok farklı olmadıklarını düşünüyorum).

Peki Metrix'i "endurance" denen nisbeten rahat yol bisikletleri ile karşılaştırırsak nasıl? 56 Bedenindeki Merida Ride 90'da stack 615mm, reach 377mm: gidon Metrix'e göre yarım santim yukarıda, ve 3mm daha yakın (tabii bu gidonun üstü, boynuzlar epey daha ilerde, droplar hem ilerde hem bir karış aşağıda). Belki Merida Ride istisnai biri bisiklettir, Specialized Secteur'e bakalım: stack 590mm, reach 387mm bu ölçülere bakarsanız Spesh'in gidon 2cm aşağıda ve 7mm ileride ama Secteur'ün alın borusunun üstüne eklenmiş olan spacerları da hesaba katarsanız gidon pozisyonunun Metrix'ten pek de farklı olmadığını görürsünüz.

@Tolga Çelebi

Merida da oldukça iyi bir markadır, en büyük bisiklet üreticilerinden birisi bildiğim kadarıyla ve Specialized'ın da ortağı (hisselerinin bir bölümüne sahip).

Shimano RS10, Mavic Aksium, Fulcrum Racing, bunlar hep yol bisikleti için olan jant setleri aslında fakat fitness bisikletilerini için de kullanılabiliyorlar, ama bagaj takıp tura çıkmayı unutun. Jant setlerine göbek, çemberler ve teller dahil oluyor, bu parçaları ayrı ayrı alıp jantı ördürmek de bir seçenek.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
56 kadro Large olmuyor mu? Bu durumda Metrox'in M'siyle Merida'nin L'si karsilastirilmis olmuyor mu? Ben mi yanlis biliyorum.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Mert E.

Genelde 56 kadro L oluyor, ancak Scott'ın ölçüleri farklı anladığım kadarıyla, çünkü M beden Metrix'in üst boru uzunluğu 565mm. Beden tablolarına bakınca da çoğu marka 1.75-1.80 boy arası için L önerirken, Scott M öneriyor. Benzer geometrili ama bedenleri farklı iki bisikleti karşılaştırıyor olsaydık, küçük olan hem stack hem de reach bakımından daha küçük olurdu zaten.

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.

Öncelikle zihin açıcı açıklamanız için teşekkür ederim. Her şeyden önce karşılaştırmalarda ufak bir hata sözkonusu olmuş. Meridanın 56 boy bisikleti (link) metrix in XL boyuna (link) denk geliyor. Bu durumda dikey (stack) ve yatay (reach) -bu arada bu terimleri bisiklet camiasında yaygın kullanıma soktuğunuz için tekrar teşekkürler) uzunluklar metrix de meridaya göre daha büyük görünüyor. Sanırım bu durumu metrix in yol bisikleti geometrisine yakın olmasıyla değil diğer bisikletlere nazaran kadro boyuna göre daha büyük boyutta bisiklet üretmesi şeklinde açıklamanın daha doğru olacağını düşünüyorum. Yani iki bisiklette görünürde 56 cm seat tube uzunluğuna sahip olsada metrix meridadan daha 'iri' dolayısıyla kadro değerleri daha yüksek bir bisiklet olarak duruyor. Yani burada yol bisikleti geometrisine yakınlığından daha çok bisikletin kadro boyundan ortaya çıkan bir illüzyon sözkonusu.

Tepki
50
İsim
ÖNDER
Bisiklet
Trek
Specialized mi? Trek mi?

Her iki markada Amerikan menşeyli olup aşağı yukarı aynı kalitede bisikletler üretmekteler ve dünyada saygın bir konumdadırlar.
Ana vatanlarında da fiyatları neredeyse birebir aynı seviyede.
Konu başlığıyla ilgili bir örnek vermem gerekirse;

S.Sirrus Comp 1100$
Trek FX 7.5 1100$

S.Sirrus Elite 820$
Trek FX 7.4 800$

Türkiye'de durum nasıl bir de ona bakalım

SS Comp 1090€
FX 7.5 1290€

SSE 850€
FX 7.4 940€

Fiyat kalite olarak aynı ayardaki iki makineden birine sırf Türkiye'de yaşıyoruz diye niye 500-600 ₺ fazla ödeme yapalım.

Trek Türkiye'nin sırf bu fiyat politikası yüzünden bile SPECİALİZED.

Tepki
3
Arkadaşlar ben de şu an tam bu tercihlerdeyim. (2015 modelleri için)
ama bakıyorum fiyatlar baya artmış.
İşe gelip giderken, günü birlik turlara da kullanabileceğim. Isparta yollarına uygun( çoğu bozuk) ek önerisi olan var mıdır?