2000 lira bütçeye uluslararası turlarda kullanılacak bisiklet önerileri

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
321 gayet yeterli bir bisiklettir. Yukarıda Soner Sarihan ve Göksun Özkirişçi olayı gayet iyi özetlemişler. 341 e 135 - 140 kiloya kadar toplamda yüklediğim oldu. Kadro yay gibi esniyor ama kırılmıyor. Öyle kadro kırmak filan çok kolay olan işler değil. Çelik kadro muhabbeti prensipte doğru olmakla beraber alüminyum kadrolar da hemen çıt diye kırılmıyor. Üstelik 6061 en zayıf alüminyum olmasına rağmen ben henüz kıramadım :) Özeti al 321'i çık yola :) Çok kafa karıştırmaya gerek yok.

• Beğen
Tepkiler: Soner Sarihan
Scudo

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Malzemenin daha iyisi olsa daha iyi olur elbet,
ama ne makinalar balkonlarda yatıyor,
ne ekipmanlar dünyanın çevresinde kaç tur attı biliyoruz.
Akira kato diye aratın bakalım, ekipman hakkındaki fikriniz değişecek mi ?

Tekrar yazayım, daha iyi çanta, daha iyi sele, daha iyi bisiklet olası ve
bu işin sonu yok. ama bunlar ön şart değil.

Ön şart çok istemeniz ve bundan doyumsuz zevk almanız.

Bakın bizim fotoğraflarda suluklarda 1,5 litrelik pet şişeler göreceksiniz.
Saatlerce su taşımak için ne lazım tartışmaya gerek yok.
Bunun en iptidai, basit hali budur.
En pahalı, dayanıklı hali de bellidir.

İkisi ile de tur yapılır, yapıldı, yapılıyor. :)

Son söz;

Edmund Hilary ve Tenzig Nogay'ın ekipmanları ile şu anda
kimse Everest'i denemez ama o malzeme ile de çıkılıyormuş işte kardeşim.

Herkese keyifli turlar...

BF Okuru

Üye
Tepki
0
Benim 2011 model bir 321 im var tur bisikleti haline dönüştürdüm çok memnunum
çantalar şu bu derken bisiklet + malzeme zaten 2000 tl yi bulursun
çanta konusu önemli haaa bir de lastik bu ikisine parayı harca pişman olmazsın
kısaca 321 sedona yı tavsiye ederim

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Özgür Atalay kardeşim, diğer arkadaşlar gibi fikir beyan edemesem de seni desteklediğimi belirtmek istiyorum.
Ne olursa olsun ilk fırsatta vur kendini yollara. Yaza kadar kısa kısa Türkiye turu. Sonrasında da hedeflediğin dünya turu yakışır sana.

• Beğen
Tepkiler: Soner Sarihan

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Soner Sarıhan iyi özetlemiş. Hedefini koyacaksın, gerisi teferruat. Benim Whistle bisikletim var 2 yılda 13.000 km den fazla yaptık. Bakımını onarımını düzenli yaptığım sürece en az 5-6 yıl daha binerim. Ama arada ruble, zincir, balata mutlaka değişiyor. Bozulmayan bisiklet henüz icat edilmedi :) Mutlaka ama mutlaka bisiklet bakım, onarım işini öğreneceksin.

baris34ince

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Kron
1000 tl lik bisikletle uluslararası tura çıkamazsın diyen arkadaşlar sanırım hiç çıkmamışlar ve çıkamayacaklar öyle bir tura :) kron xc250 ile 9bin km yaptım tek değiştirdiğim şey zinciriydi. Bakımlarını özenle yapıp kullanırken de bisikletten ne beklediğinize göre kullanırsanız öyle çok büyük sorunlar çıkacağını sanmıyorum kolay kolay.He bir de altındaki bisiklet ne olursa olsun sorun çıkarır bu kesin diyerek kendini yıpratma,sadece hedefine odaklan çünkü soner bey inde dediği gibi '' ne makinalar balkonlarda yatıyor,
ne ekipmanlar dünyanın çevresinde kaç tur attı biliyoruz.''

Sertan.Zaim

Aktif Üye
Tepki
267
Bisiklet
Carraro
Abi şehiriçi kullanım ve tur için kesinlikle tur bisikleti alınır aynen katılıyorum. Ancak biz yaşadığımız yerlerde şehir hayatı yaşamıyoruz ki şehir-tur bisikleti alalım. Seni koskoca Türkiye'nin başkenti Ankara'da kısa bir tura çıkarayım, şehirde mi yaşıyoruz ahırda mı anlayamazsın. Hele bisikleti biraz sert kullanmayı da seviyorsan şehir bisikletlerinde sık problem yaşayabilirsin. Sürüş konforunun artması ve problem çıkarmaması adına mtb alıp tekerlerini değiştirmeni tavsiye ederim. Bu arada 1000TL'lik bisikletlerle binlerce kilometre yapanları gördüm. O konuda sıkıntı olmaz ama 2000-3000TL'lik bir bisiklete bindiğinde de " ben hayatımda daha önce hiç bisiklete binmemişim" dersin. Arada ki fark budur.

Koray Uzun

Daimi Üye
Tepki
253
Bisiklet
Sedona
MTB alıp tekerini değiştirince ne titreşim sönümlemesi kalır ne de düşük lastik basıncında sürme keyfi. Şehir bisikletinin yavaş gidenini elde etmiş olursunuz. Böyle bir ucubelik yapmanın anlamı yok.